Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος breathing_stone, στις 25 Φεβρουαρίου 2006.

  1. geo

    geo New Member

    RE: άγνοια γύρω από το θέμα switch

    πιστεύω ότι το να είναι κάποιος απόλυτος όσον αφορά στην επιλογή του ρόλου του τον περιορίζει απ΄το να βιώσει ολόκληρο το φάσμα τών ψυχολογικών και συναισθηματικών καταστάσεων... με απλούστερα λόγια δεν του επιτρέπει να ολοκληρωθεί ως άνθρωπος... χρειάζεται να ανοίξεις τους ορίζοντες σου για να μπορέσεις να ζήσεις την ηδονή που σου προσφέρει ο κάθε ρόλος ..
     
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    RE: RE: άγνοια γύρω από το θέμα switch

    Αυτό σύμφωνοι ισχύει όταν και όσο μιλάμε για ρόλους. Αν όμως δεν μιλάμε για ρόλους αλλά για ψυχοσύνθεση τότε?
     
  3. Tor

    Tor New Member

    Σίγουρα το bdsm δεν αφορά μόνο D/s. Αρκετά άτομα είναι Top ή bottom ή εναλλάσσουν τους ρόλους και είναι Switch.
    Κάποιοι επιλέγουν να είναι Bisexual αλλά αυτό δεν αλλάζει το φύλο στο οποίο ανήκουν και με τον ίδιο τρόπο το να επιλέγει κάποιος να εκφράζεται ως switch δεν τον κάνει ΚΑΙ Dom ΚΑΙ sub. Μπορεί να έχει κάποια χαρακτηριστικά από τον μεν κάποια από τον δε, αλλά όταν μιλάμε για Ds μιλάμε για ξεκαθαρισμένη ψυχοσύνθεση, οι οποία πιθανόν και να εμπεριέχει κάποια χαρακτηριστικά απ΄ την άλλη πλευρά, αλλά δεν είναι αυτά τα οποία έχουν κυρίαρχο ρόλο.
    Εκείνο που διαχωρίζει πιστεύω τους switch από τους Dom/sub είναι η ανάγκες τους, γιατί ενώ ο Dom έχει συνεχώς την ανάγκη να κυριαρχεί και ο sub να κυριαρχείται μέσα στην προσωπική τους σχέση και αυτό είναι που τους ολοκληρώνει, οι επιθυμίες των switch δεν είναι σταθερές, αλλά εναλλάσσονται.
    Κατά πόσο αυτό τους επιτρέπει να εμβαθύνουν στην υποτακτική ή κυριαρχική τους πλευρά είναι μεγάλο θέμα, αν και θεωρώ πως από τη στιγμή που δεν γεννιέται μια τέτοια επιθυμία μπορεί να σημαίνει πως δεν υπάρχει και η ανάγκη για κάτι τέτοιο.

    Όσο για κάποιες απόψεις που εκφράστηκαν εδώ πως Ο κυρίαρχος ΔΕΝ μπορεί να είναι στο ελάχιστο μαζοχιστής κ.α. θα μεταφέρω εδώ κάτι που έγραψα στο Κυρίαρχοι και φετιχ
     
  4. hugger

    hugger Regular Member

    Κάπου διάβασα ότι μετα απο επιστημονικές μελέτες ,φυχολόγοι αποφάνθηκαν ότι οι subs ειναι Doms με έντονα συναισθήματα ενοχής για την κυριαρχική πλευρά τους.

    ΟΕΟ ?
     
  5. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    RE: RE: Switch?


    Τωρα ησύχασα που έμαθα πως απλώς αισθάνομαι ενοχές... αχαχαχα
    Να'σαι καλα καλέ μου hugger  
     
  6. Ο Τor δεν θα μπορούσε να τα θέσει πιο σωστά!!!  
     
  7. malesub25

    malesub25 Regular Member

    Πολλά ειπώθηκαν και πολλά μπορούν να ειπωθούν για τον όρο switch, αλλά τελικά δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να απαντήσει στο βασικότερο ερώτημα από όλα στο συγκεκριμένο θέμα: Τί κάνει ένα switch να είναι Κυριαρχικός/ή σε μία περίπτωση και υποτακτικός/ή σε μία άλλη; Εγώ τουλάχιστον δεν μπόρεσα να το ερμηνεύσω ποτέ... Απλώς κάποια στιγμή αποφάσισα ότι με γεμίζει περισσότερο να είμαι υποτακτικός...Όμως και πάλι, ακόμα και σε vanilla περιπτώσεις "πιάνω" τον εαυτό μου να θέλει να "καθοδηγεί"... Τελικά νομίζω ότι απλώς έχει να κάνει με την συμπεριφορά, το attitude: αν μιά Κυρία με διατάξει θα υπακούσω...αν απ'την άλλη μου δώσει να καταλάβω ότι θέλει να υπακούσει θα διατάξω... It's a weird, weird world wouldn't you agree?  
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Κατ' ακρίβεια αυτό είχε λεχθεί σαν μια από τις υποθέσεις που αφορούν το μαζοχισμό. Πως ο μαζοχιστής είναι άτομο που καταπιέζει τον σαδισμό του και τον στρέφει προς τα μέσα, επί μέρους λόγω ενοχών του γι΄ αυτόν.
    Ο Notzing έκανε το διαχωρισμό του σαδισμού σε ενεργό (σαδισμό) και στον παθητικό (μαζοχισμό), και υποστήριξε πως πρόκειται για δύο πόλους της ίδιας διαταραχής.
    Πόλύ καλό το ερώτημα που θέτεις και ενδιαφέρον malesub25. Μήπως θα ήθελαν οι switch να μας πουν πως το αντιλαμβάνονται?
     
  9. slaveboy`81

    slaveboy`81 Regular Member

    Από ανήλικος είχα ροπή στο να θέλω να προσφέρω ευχαρίστηση σε Αυτους που έπρεπε. Να τους δίνομαι σώμα και ψυχή για να με χρησιμοποιούν όπως θέλουν. Ποτέ δεν είχα σκεφθεί ότι θα μπορούσα να ήμουν Κύριος και να χρησιμοποιώ εγώ κάποιον άλλον για την ευχαριστησή μου. Πρόσφατα ένας Κύριος σε κάποια φάση που με είχε υποπόδιο, ξαφνικά ξαπλώνει μπρούμυτα στο καναπέ του και με διατάζει να του κάνω μασαζ στην πλάτη με τη γλώσσα μου. Όπως εκτελούσα την εντολή Του μου γεννήθηκε το συναίσθημα να του κάνω ένα άγριο spanking και να τον χρησιμοποιήσω για την ευχαριστησή μου. Το ίδιο μου βγήκε και μέ ένα άλλο παιδί που κάναμε s/m session. Στην αρχή τρόμαξα με αυτή την ρευστότητα που μου βγήκε. Και μου γεννήθηκαν όλα αυτά τα ερωτήματα που τέθηκαν εδώ. Χώρις να έχω πείρα σαν switch ίσως θα μπορούσα να πώ πως εξαρτάται ίσως, αν είναι θέμα ψυχολογίας το bdsm από την ψυχολογική μου κατάσταση, γενικότερα όμως πιστεύω ότι sub ή Master μπορούν να με κάνουν τα άτομα και όχι κάτι άλλο.
     
  10. Dolce

    Dolce Regular Member

    Switching

    Εψαξα αλλα δε βρηκα καποιο ξεχωριστο thread που να αναφερεται στο θεμα swtching in BDSM. Και δεν εννοω το να το κανει καποιος ως δοκιμη -αυτο ειναι μια προσωπικη επιλογη που εγω για τον εαυτο μου μπορω να δω τα θετικα της στοιχεια και θα μ'ενδιεφερε, αλλα αυτο εχει ξανασυζητηθει. Εννοω όσους νιωθουν οτι αυτη ειναι η δικη τους "ταμπελιτσα", όσους νιωθουν το ιδιο ή σχεδον το ιδιο ανετα και ως tops/doms/masters/Κυριαρχοι και ως bottoms/submissives/slaves/υποτακτικοι για να εξηγησω και τον ορο. Και απο οτι βλεπω τριγυρω φαινεται να υπαρχουν, αλλα δε φαινεται να ακουγονται και με ενδιαφερει πολυ να σας ακούσω.

    Με ενδιαφερει προσωπικα τόσο γιατι το θεωρεω ενδιαφερον ως θεμα, όσο και γιατι ο συντροφος μου ειναι switch. Λόγω της δυναμικη της σχεσης μας (εγω, με τους αντρες τουλαχιστον, ειμαι παντα υποτακτικη) είναι μια πλευρα του που εχει διερευνησει λιγοτερο, αλλα που παρολα αυτα βρίσκεται εκει. Και του βγαίνει κατα κυριο λόγο με αντρες. (Και να μην ακουσω τώρα α και ου, το να εισαι bisexual, αμφιφυλοφυλος, είναι μια σεξουαλικη ταυτοτητα όπως και όλες οι άλλες). Αυτο δεν τον κανει "λιγοτερο" Κυριαρχο ως προς εμενα, ούτε αποδυναμωνει ειτε την ουσια της σχεσης μας ως sub/dom ειτε τον αντρισμο του. Απλως ειναι μια αλλη πλευρα της προσωπικοτητας του που την εκφραζει μόνο οταν βρει τον καταλληλο ανθρωπο. Οσο για μενα προσωπικά, παρόλο που το να ειμαι υποτακτικη το νιωθω σαν την ουσιαστικη σεξουαλικη μου ταυτοτητα, ξερω ότι με τις γυναίκες μπορω ευκολα να μπω και στον αλλο ρολο, και τις περισσοτερες φορες νιωθω και πολύ πιο ανετα με μια γυναικα όταν παιρνω τον Κυριαρχο ρόλο. Αλλα δεν εχω κατασταλάξει, το ψαχνω ακομα.

    Εχω συναντησει τόσο ανθρωπους που είναι Κυριαρχοι ως προς το ενα φύλο και υποτακτικοι ως προς το άλλο, όσο και ανθρώπους που έχουν καθόλα BDSM σχεσεις αλλά με διαρκεις ανατροπες των ρόλων. (Ναι, αυτη τη στιγμη μιλάω για BDSM και όχι για βανιλλα σχεσεις που ποτε δενεται ο ενας στο κρεβατι και ποτε ο αλλος -καλο και αγιο ειναι κι αυτο, αλλα άλλο θεμα συζητησης).

    Που είναι λοιπον οι switches εδω μέσα; Πως βλεπετε τον ρόλο σας; Θεωρείται ότι ο ένας απο τους δυο ρόλους σας είναι πρωτευον και ο άλλος δευτερευον ή οχι; Υπάρχουν συγκεκριμένοι άνθρωποι, συγκεκριμενοι τυποι προσωπικοτητας, συγκεκριμένο φύλο με τους οποιους σας βγαίνει ο ένας ή ο άλλος ρόλος, ή μηπως είναι για σας απλώς θέμα στιγμής και διάθεσης; Πότε καταλάβατε ότι ειστε switch και πόσο δύσκολο σας ηταν να το δεχτειτε; Πόσο δύσκολο σας είναι να το εντάξετε σε μια BDSM σχεση; Και κατα πόσο νιωθετε ή όχι οτι γίνεστε αποδεκτοι με το ρόλο που έχετε διαλέξει, είτε εξω στην πραγματικη ζωη, ειτε εδω μεσα στην κοινοτητα;

    Αυτά ως εναυσμα της συζητησης. Και περιμενω αναγωνιως απόψεις, ιδεες και εμπειρίες, είτε από switches, είτε από όσους είχαν/εχουν σχεσεις με switches είτε και απο όσους σαν εμενα... το ψαχνουν ακομα.

    Υ.Γ. Δεν ξερω τον ελληνικό όρο για έναν/μια switch, οποιος τον ξερει ας μου τον πει.
     
  11. Mesodo

    Mesodo Regular Member

    Re: Switching

    έχουμε διάφορα κοινά σημεία με τον φίλο σου. κι εγω στις σχέσεις μου με γυναίκες σχεδόν αυτόματα παίρνω τον κυριαρχικό ρόλο. Είτε είναι vanilla σχεσεις, είτε BDSM. Ενω στις λιγες σχεσεις μου με αντρες εξίσου σχεδόν αυτόματα παίρνω τον υποτακτικό ρόλο (εαν ο αλλος δείξει σημάδια κυριαρχίας). Αυτό ισχύει πολύ για άντρες μεγαλύτερους μου σε ηλικία να και δεν θα μπορουσα να πω πως με καποιον είχα μια καθαρή BDSM σχέση...

    Επειδη όμως σε γενικές γραμμές κοιμάμαι με κοπέλες, η υποτακτική πλευρά μου είναι αρκετά πιο ατροφική. Συνηθως δεν το βρίσκω προβληματικό αυτό αν και μερικές φορές το αναζητώ.

    ισως αυτη η προτιμηση να ειναι θεμα εμπειριας καθως η πρωτη μου σχεση με ζευγαρι ηταν κυριαρχικά μιλώντας αυτός>εγω>αυτή , ενώ η πρώτη μου σχεση ever ήταν σαφέστατα κυριαρχική απεναντί της.

    όπως όμως συμβαινει πολλές φορες οι επιλογές και οι καταστάσεις δεν μας αφήνουν να εξασκήσουμε κάποια κομμάτια της σεξουαλικότητας μας . Γιαυτό και δεν θα μπορουσα να θεωρησω τον εαυτό μου switch. somesub ισως χιχι
     
  12. crystal angel

    crystal angel Contributor

    Απάντηση: Switching

    Είμαι και εγώ ετσι σαν και εσένα. Με τις γυναίκες μου βγαίνει ενας Κυρίαρχος ρόλος δευτερεύον βέβαια και οχι με με κάθε υποτακτική.
    Δεν έχει να κάνει με το σεξ αυτό, δεν νιωθω σεξουαλική διέγερση αλλά μια διαφορετική σε βάθος ικανοποίηση.