Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος breathing_stone, στις 25 Φεβρουαρίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Aσχετο με το νημα...
     
  2. physio

    physio Regular Member

    Απάντηση: Switch?

    Αλλος για switch??
    κανένα ακόμη σχόλιο??
     
  3. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Switch?

    @ physio: αν στην τελευταία πρόταση άλλαζες λίγο τα δεδομένα κι έγραφες "Αφέντης με κρίσεις σκλάβου", τότε η ανάλυσή σου θα περιέγραφε ακριβώς εμένα.. Σε όλες μου τις σχέσεις, ΠΑΝΤΑ, ξεκινούσα κυριαρχικά και στην εξέλιξη της σχέσης ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ άλλαζε η κατάσταση. Ίσως φταίει ότι ποτέ δεν είχα σχέση με γυναίκα καθάρα Domme ή καθαρά sub, όλες ήταν kinky και με διάθεση να πειραματιστούν και να παίξουν.. Στο κάτω κάτω της γραφής, για ένα ωραίο, ατελείωτο παιχνίδι δεν πρόκειται?? Εξάλλου κάθε σχέση χαρακτηρίζεται από (τουλάχιστον) 2 άτομα, δεν παίζουμε μόνοι μας, έχει και το έτερο μέλος το δικαίωμα και την απαίτηση να περάσει καλά.. Για μένα το switch δεν αποτελεί θέμα για ψυχανάλυση. Το switch είναι μια στάση - ή μάλλον ΟΧΙ στάση - αλλά εξέλιξη ζωής, που δεν ξέρεις αύριο, μεθαύριο τι θα σου προκύψει..  
     
  4. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Switch?

    Συμφωνούμε, lola. Ο/η switch ΚΑΙ ξέρει τι θέλει ΚΑΙ ξέρει να το εκφράσει, να το ψάξει και να το νιώσει ΑΦΟΒΑ. Ούτε κρίση ταυτότητας έχει ούτε χαμένος στο διάστημα είναι..Έτσι το βλέπω εγώ    
     
  5. adelina

    adelina Regular Member

    διαβαζοντας το Yet an other article ? (or how things used to be)

    με βρισκει συμφωνη πως ενω ειναι μεν οι switch αναποσπαστο και ισως ενα απο τα μεγαλυτερα κομματια αυτου που ονομαζουμε bdsm γενικα, δεν πληρει τις προϋποθεσεις για D/s μερος του bdsm ειδικα. bdsm δεν ειναι μονο ενα πραγμα αλλα πολλα και κατα πολυ διαφορετικα πραγματα. Αυτο δεν σημαινει πως οι switch δεν ξερουν τι θελουν και ανηκουν στο bdsm οπως καθε αλλη ομαδα, απλα οχι στο Ds κομματι του bdsm.
     
  6. Syrah

    Syrah Contributor

    Καλησπέρα. Θα ήθελα να εμπλουτίσω το νήμα με τις παρακάτω ερωτήσεις:

    Το Switch δηλώνει μία ιδιότητα ή δύο ιδιότητες που συνυπάρχουν, αλλά εκφράζονται εναλλάξ;

    Το status μας είναι στατικό, ή μεταβάλλεται;
     
  7. dentman

    dentman Guest

    Απάντηση: Switch?

    Όπως ξέρεις, κάθε νόμισμα έχει ΔΥΟ όψεις, δεν παύει όμως να αποτελεί το ίδιο, ενιαίο νόμισμα..Η εναλλάξ έκφραση των "ιδιοτήτων" όπως λες εσύ, εξαρτάται κατά πολύ από την/τον παρτενέρ.Η διαφορά μας από τους "καθαρούς" Dom και sub είναι ότι εμείς είμαστε πολύ πιο ελεύθεροι και χαλαροί στον τρόπο θεώρησης του S/m (καθότι προφανώς δεν μας θεωρούν άξιους για το κομμάτι του D/s). Προσωπικά μου έχει τύχει αρκετές φορές να βλέπω κάποιο κορίτσι και να λέω ότι αυτό θα ήταν ιδανική για σκλάβα, να τρώει ξύλο, να της κάνω διάφορα κι αυτή να μην σηκώνει κεφάλι, όπως και να βλέπω μια γυναίκα και να λέω ότι αυτή είναι ιδανική για να με βάλει κάτω και να τις φάω εγώ.. 
    Στην πράξη, ούτε ετικέτες κουβαλάμε, ούτε στοχεύουμε μόνο σε συγκεκριμένες ομάδες πχ μόνο Dommes ή μόνο subs..και το πιο βασικό: μπορεί να θέλουμε να κάνουμε σχέση με άτομο που να μην έχει ιδιαίτερη γνώση του S/m. Σ'αυτήν την περίπτωση οι switch ξεκινούν κυριαρχικά, μαθαίνοντας πράγματα στον παρτενέρ (αν έχει διάθεση να μάθει - αν όχι, αντε γεια!!! - τα vanilla είναι αργός θάνατος) και μετά βλέπουμε αν το ταίρι μας μπορεί να βγάλει επιθετικότητα, να αγριέψει και γενικά να μας κάνει ότι του έχουμε ήδη κάνει εμείς! Για μένα, πολύ σημαντικό κομμάτι της σχέσης είναι η.. .εκπαίδευση (διδασκαλία) του άλλου και η εισχώρησή του στον κόσμο του S/m.
    Όσο για το status μας, θεωρώ ότι δεν υπάρχει τίποτα στατικό στη φύση, στον κόσμο όλο, γιατί να είμαστε εμείς στατικοί; Φυσικά υπάρχουν πράγματα που δεν είμαστε διατεθιμένοι να δεχτούμε με καμία δύναμη, αλλά αυτό δεν είναι στατικότητα..είναι επιλογή μας.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Επειδή έγινε το θέμα ξανά επίκαιρο θυμίζω κι αυτό το νήμα.
     
  9. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Δεν το κατάλαβα ποτέ..!
    Πώς θα υποταχθω σε κάποιον που ξέρω ότι ενδεχεται να υποταχθεί σε άλλο άτομο ακόμη κι αν του "βγάζω " την κυριαρχικη του πλευρά ?
    Το ενδεχόμενο να μου ζητήσει να εκφράσω την όποια κυριαρχικη πλευρά μου το αποκλείουμε ? Προσωπικά όχι, και μου ακούγεται τρομακτικό, αν όχι ξενερωτικο!
    Υπάρχει και η ξεχωρη κατηγορία των " κρυφοswitch"..
     
  10. Winter's Dew

    Winter's Dew Regular Member

    Τι εννοεις;
    Υπαρχουν Κυριαρχικα ατομα που υπηρξαν παλαιοτερα Υποτακτικα για παραδειγμα. Ειχαν υποταχθει σε αλλους.
    Η σχεση που τελικως εσυ θα εχεις με καποιον ειναι αυτη που (υποτιθεται) θα θελετε κ απολαμβανετε.
    Σου μειωνει το κατα ποσο βλεπεις κ βιωνεις κυριαρχικο καποιον/α;

    Μπορεις να εισαι με καποιον switch που μαζι σου θα ενεργει μονο ως κυριαρχικος. Οποτε κ ποτε να μη νιωσεις καν οτι σου τιθεται το ερωτημα "και αν μου ζητησει να εκφρασω την κυριαρχικη πλευρα μου";
    Το οτι με αλλα ατομα ο ιδιος αυτος κυριαρχικος (σου), θα ενεργει υποτακτικα δεν αναιρει τη δικη σας δυναμικη. Τουλαχιστον οχι στο δικο του μυαλο. Και ισως κ εσυ αν δεν το γνωριζες οτι ειναι switch ποτε δε θα το σκεφτοσουν. Αυτο εννοεις ως "κρυφοswitch"; Το κανεις να ακουγεται σαν κατι μεμπτο κ ασχημο. Δεν μου ειναι ομως κατανοητος ο τροπος μαλλον που το εννοεις.

    Καταλαβαινω οτι μιλας για σενα, και πώς σου φαινεται εσενα, αλλα σαφεστατα αλλοι απολαμβανουν ολο αυτο το πλαισιο.
     
  11. Maelstrom

    Maelstrom Premium Member

    Κατ΄αρχήν συμφωνούμε.

    Μάλλον δεν γίνεται. Είναι πολύ φυσικό να θέτεις ως προυπόθεση την αυθεντικότητα του Κ που θα επιλέξεις. Διαφορετικά θα γίνει όντως ξενερωτικό πολύ πριν σου ζητήσει ενδεχομένως να εκφράσεις την όποια κυριαρχική πλευρά σου.

    Ο νηματοθέτης βέβαια το 2006 αναφέρει : { Τελικά αναρωτιέμαι οταν μιλάμε για έναν switch μιλάμε ουσιαστικά για rpg (role playing games) και όχι σαφή σεξουαλικό και φιλοσοφικό προσανατολισμό - στάση ζωης ; }
    Δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί το rpg ή ανταλλαγή ρόλων δεν είναι σαφής προσανατολισμός. Μια χαρά σαφής έννοια είναι αρκεί να αποδεχτούμε το περιεχόμενό της ως ενιαίο. Αν ο εκάστοτε switch βρήκε τρόπο να κουμπώσει δυο αντιθετικές μεταξύ τους έννοιες, προς τί η ένσταση?
    Παρεμπιπτόντως, η σύνδεση switch - games που υπονοείται μου ακούγεται υπερβολική.

    Αναρρωτιέται πάντως αν το switch είναι ένα status εν αναμονή, που κάποια στιγμή θα καταλήξει σε ένα τελικό Κ ή υ. Αυτό είναι το πιο ενδιαφέρον σημείο και ;ίσως ένας/μία switch θα μπορούσε να βοηθήσει εδώ.

    Μετά όμως το ξετινάζει τελείως με το: { Μου μυριζεται οτι οι switch λογικά πρέπει να έχουν πολύ λιγότερες εμμονές απο τους ξεκάθαρα κυριαρχικούς ή τους ξεκάθαρα υποτακτικούς }
    Σε συνδυασμό με την αμέσως προηγούμενη φράση μάλλον φαντάζεται τους switch σε μια εκκρεμή κατάσταση, που αν ξεκαθαρίσει θα οδηγήσει στην απόκτηση εμμονών  Χμμμ ..
    Δυστυχώς δεν είναι εδώ για να μας διαφωτίσει. Πάντως δεν τους βλέπω σαν τους "αμφισεξουαλικούς" του bdsm όπως στην πρώτη απάντηση του "Ηλίας" ..
     
    Last edited: 27 Φεβρουαρίου 2017
  12. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Η εναλλαγή με συναρπάζει και με εξιτάρει απίστευτα, καθώς μου δίνει όσο τίποτα άλλο την ευκαιρία να δώσω και να πάρω το κάθε τι στο μάξιμουμ.

    Το μυαλό και το κορμί "καθαρίζουν" και γεμίζουν απίστευτης έντασης και ομορφιάς στιγμές και εμπειρίες. Όσο μου αρέσει πια το να αφήνομαι, άλλο τόσο με γοητεύει να έχω τον έλεγχο και την ευθύνη της παρτενέρ μου.

    Αν μου "βγάζει" το ίδιο άτομο και τις 2 διαθέσεις; Συνήθως ναι, χωρίς όμως να ισχύει και απαρέγκλιτα κάτι τέτοιο. Και δε θεωρώ ότι ακροβατώ σε τεντωμένο σχοινί ή ότι βιώνω μία ερμαφρόδιτη για κάποιες/ους κατάσταση.

    Αν θα μπορούσα να αποδεχτώ τον έναν μόνο ρόλο; Ναι... φυσικά. Χωρίς να πιέσω για το αντίθετο, εφόσον έτσι περνάμε καλά και οι 2 και δε θέλουμε κάτι άλλο.

    Η διάθεση της εναλλαγής για μένα πηγάζει και από το ποια έχω απέναντί μου και τι κατά βάση μου "βγάζει" αλλά και από τη διάθεση. Ακούγεται τρελό για πολλούς, όμως εκεί ακριβώς έγκειται και το πιο όμορφο κομμάτι του παιχνιδιού ή τρόπου ζωής για άλλους. Αν και δεν το θεωρώ ακριβώς παιχνίδι.

    Και δηλώνω απερίφραστα ότι ως switch έχω ζήσει απρόσμενα έντονες στιγμές. Γιατί όποιο ρόλο κι αν επιλέξω, όπως κι αν ξεκινήσει ή εξελιχθεί μία σχέση, μόνο εκπλήξεις μπορεί τελικά να κρύβει. Και δεν εννοώ ότι οι ρόλοι εναλλάσσονται ανεξέλεγκτα και ασύστολα, όμως είναι πραγματικά μαγικό να πειραματιζόμαστε και να αντλούμε μέσα από αυτή τη διαδικασία ό,τι καλύτερο μπορούμε να χαρούμε και οι 2 πλευρές.
     
    Last edited: 28 Φεβρουαρίου 2017