Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Τι να κάνουμε.... εκτός απο το να έχω την τάση ναπροσβάλω είμαι και ανορθόγραφη... δυο τα κακά...
     
  2. pegasus.

    pegasus. New Member

    Switch = διακοπτης, το ατομο που οριζεται ως σαδομαζοχιστης, δηλαδη καποιες φορες ικανοποιειται μεσα στα παπουτσια του σαδιστη και αλλες φορες ως μαζοχιστης...Στην συγκεκριμενη περιπτωση ατομων, δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα ενας ρολος συγκεκριμενος, ουτε μια αυστηρη ακολουθια σε θελω, γουστα και περιορισμους...Για το δικο μου το μυαλο, δεν μπορει να οριστει ως ενας ρολος που αφορα το bdsm, μιας και το να εισαι εισαι top ή bottom, σαδιστης-κυριαρχος ή μαζοχιστης-σκλαβος, ειναι κατι παραπανω απο ενα σεξουαλικο παιχνιδι, αλλα τροπος ζωης...Στην αντιπερα οχθη, τα switch ατομα, κυριαρχουν ή κυριαρχουνται στο σεξουαλικο παιχνιδι και οταν αυτο τελειωσει, συνεχιζουν τhν vanilla σχεση τους...
    Σαν τι ειδους εκπαιδευση να υπαρξει; Στο καθαρα ερωτικο παιχνιδι, προφανως και μπορουν να διδαχθουν πραγματα απο ατομα του χωρου, αλλα ξαναλεω, το να εισαι master ή slave, παει πολυ παραπερα απο το καθαρα ερωτικο παιχνιδι...ειναι ΚΥΡΙΩΣ εγκεφαλικες τετοιου ειδους σχεσεις...Το να εκπαιδευσουν 2 switch ο ενας τον αλλον ανθρωπο, ειναι λιγο ψυχεδελικο, μιας και αφου ΔΕΝ κατεχουν ουτε τον εναν, ουτε τον αλλον ρολο, στο μονο πραγμα που μπορουν να αλληλο-εκπαιδευτουν, ειναι στις ερωτικες τακτικες και στις επιθυμιες που εχουν...
    Τελος, αν μια switch εκπαιδευτει για υποτακτικη -και ειναι αυτη η πραγματικη της φυση, αφου απο εκει ξεκινανε ολα- τοτε προφανως δεν εχει γυρισμο, εκτος αν -ξανατονιζω- μιλαμε ξεκαθαρα και μονο για το ερωτικο κομματι...Switch = σαδομαζοχιστικο ατομο, που του αρεσει να προσφερει και να εισπραττει ψυχικο και σωματικο πονο και να βιωνει ποτε σαν κυριαρχο και ποτε σαν σκλαβος, την ερωτικη του ζωη -πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν συμβαινει στα ατομα που ανηκουν ψυχη τε και σωματι στο bdsm-...  
     
  3. brenda

    brenda FU very much


    Κακό δεν είναι να μην ξέρεις.
    Κακό είναι να μην θέλεις να μάθεις και ακόμη χειρότερο είναι να ζητάς να μάθεις και αφού σου πούνε, μετά να καταλαβαίνεις ότι θέλεις εσύ, δηλαδή τίποτα.

    Αυτό το απάντησες στην σελίδα 7 του παρόντος νήματος, αφού είχαν παρατεθεί μία σειρά απόψεις και τοποθετήσεις.

    Διαβάζω, διαβάζω και απορώ τι βλέπουνε τα έρμα τα ματάκια μου και δεν μετακομίζουν, γιατί μεταξύ ένα σωρό άσχετων τοποθετήσεων, απαντήσεις δόθηκαν, κάποιες πολύ σοβαρές και εμπεριστατωμένες, ας κάτσει όποιος θέλει, όποιος μπορεί, όποιος εδιαφέρεται να τις επεξεργαστεί σοβαρά και να καταλήξει σε κάποια δικά του συμπεράσματα, αν αυτό είναι το ζητούμενο, αυτό συμπεριλαμβάνει κι εσένα.

    Σε ό,τι αφορά την ανορθογραφία, αν και είμαι grammar nazi, δεν με ενόχλησε τόσο, όσο η τάση σου να αποσπασματικοποιείς αυτά που σου γράφουν.

    Επίσης, δεν καταλαβαίνω πως ένας άνθρωπος, εσύ εν προκειμένω, καταλήγει σ΄ένα συμπέρασμα του τι είναι πραγματικά, μέσω συζητήσεων με άλλους, δεν πα να είναι και ο Βούδας του bdsm ο άλλος, ο μόνος ασφαλής τρόπος για να καταλήξεις σε 'ένα συμπέρασμα, είναι ζώντας αυτό που θέλεις να ζήσεις, ούτε ρωτώντας, ούτε δημοσκοπώντας. Και ενώ δηλώνεις switch, μετά στο καπάκι προσβάλλεσαι όταν σου ζητάνε να πεις εσύ τι νιώθεις και τι πιστεύεις, κάπως οξύμωρο μου κάνει όλο αυτό, δες το.

    Όσο πιο καλοπροαίρετα μπορώ, θα σου πω να κάτσεις να διαβάσεις, ναι, αυτό είναι εξαιρετικά χρήσιμο, αλλά κυρίως να βιώσεις αυτό που θέλεις να διερευνήσεις, όλα τα άλλα είναι ασκήσεις επί χάρτου και προσωπικές δοξασίες.
    Το φαντασιακό, δεν έχει απαραίτητα σχέση με το πραγματικό, αυτό το ξέρουν όλοι όσοι αποπειράθηκαν να το ζήσουν, συνήθως απέχει παρασάγγας.
    Θα ήθελα να πω περισσότερα για το θέμα του switching, αλλά επιφυλάσσομαι, προς το παρόν, το νήμα είναι πηγή για άλλου είδους προβληματισμούς μάλλον.
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2017
  4. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Αυτό για εμένα είναι λογικό και αναμενόμενο. Στη Φύση όπου δεις κάτι, κάπου εκεί γύρω υπάρχει και το αντίθετό του, το αντίδοτό του, το ανάποδό του, κ.ο.κ.

    Όταν λοιπόν είναι κάποιος έντονα κάτι σαν ιδιοσυγκρασία, κάπου μέσα του είσαι και το αντίθετο επίσης έντονα και ας μην το δείχνει. Έτσι πιστεύω και έχω πάμπολλα παραδείγματα και εμπειρίες ζωής που με έχουν κάνει να το πιστεύω.
     
  5. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    @pegasus. Σε ευχαριστώ πολύ  


    Αγαπητή @brenda,

    Λυπάμαι αλλά δεν έχω σκοπό να κάτσω να μαλλιοταβηχτώ σε ένα φόρουμ... Με έχεις κριτικάρει στο παρελθόν σε άλλα νήματα με άσχημο τρόπο...

    Αν δεν είναι αυτό προσβολή τι είναι; Όχι οτι με αγγίζει... αλλά δεν δείχνει τρόπους...
    Κάθε νήμα που ανοίγεται (έχω την εντύπωση) είναι για όλους... και για άτομα που θα μπούν μετά απο μένα και θα διαβάσουν... Δεν έχει να κάνει με το τι πιστεύω εγώ... Εγώ έθεσα κάποιες ερωτήσεις... Αν θεωρείς οτι απαντήθηκαν τότε δεν υπάρχει και λόγος να τοποθετηθείς και δεν υπάρχει και λόγος να λέμε τα ίδια και τα ίδια και να φτάνει το νήμα στην σελίδα 11 έτσι δεν είναι;
    Αν κάτσεις όμως και διαβάσεις νήματα... όχι δικά μου γένικα άλλων... μόνιμα γίνεται ένα μαλλιοτράβηγμα απο προσβολές και υποδείξεις απο μια "κλίκα".

    Το αν καταλαβαίνω κάτι ή όχι... ποιός θα το πεί εσύ; γιατί είσαι υπεράνω απο μένα επειδή δεν είσαι ανορθόγραφη και χειρίζεσαι με λεπτομέρια τον λόγο;
    Είναι άτοπο να υποτιμάς κάποιον ηλεκτονικά...

    Κριτικές θέλεις να πείς... οι απόψεις δεν με κάλυψαν γι αυτό και το ξανατόνισα...


    Δεν σε υποχρέωσε κανένας να κάτσεις να διαβάσεις το νήμα... Συμφωνώ οτι δόθηκαν κάποιες απαντήσεις και τις έλαβα υπόψιν μου...
    Δεν συνηθίζω να δημιουργώ νήμα και να μην διαβάζω απαντήσεις.

    Ευχαριστώ για την προτροπή αλλά το νήμα δεν διαπραγματεύεται τι έχω βιώσει εγώ και αν γράφω επι φανταστικού...

    Αν θέλεις να πείς πράγματα για το switching να τα πείς. Ασχέτος με το διαπραγματεύεται το παρών νήμα... Μπορείς να ανοίξεις δικό σου νήμα επί του θέματος και να διαβάσουμε και "εμείς¨ που δεν ξέρουμε...

    Εγώ το σταματάω εδώ... για μένα πάνω απο όλα μετράει η ευγένεια... έτσι έχω μάθει... είτε ο άλλος λέει βλακείες είτε όχι...
     
  6. brenda

    brenda FU very much


    Σε ευχαριστώ που με παραινείς για τους τρόπους μου, θα το λάβω σοβαρά υπόψη μου στο μέλλον και δεν θα σου απευθύνω ξανά τον λόγο, μιας και δεν θέλεις κριτική σε ο,τιδήποτε λες, όπως κι αν το λες, ό,τι διατύπωση και να χρησιμοποιείς, είτε συμφωνούμε ή διαφωνούμε. Προφανώς επίσης εσύ θεωρείς ότι είσαι ευγενική. Θα σε παρέπεμπα σε συγκεκριμένες απαντήσεις σου στο παρόν νήμα και σε πολλά άλλα, αλλά βαριούμαι. Δεν πειράζει, η αλήθεια μερικές φορές έχει αυτήν την ιδιότητα, να φέρνει τους ανθρώπους σε μία passive-aggressive συμπεριφορά. Μιας που εσύ έχεις μάθει στην ευγένεια, δεν θα σε ξαναενοχλήσω με τις μη-ευγενείς απόψεις μου.

    Πουθενά δεν είπα ότι εγώ ξέρω περί switching, ούτε ότι εσύ δεν ξέρεις, εσύ πάλι το είπες αυτό ξεκάθαρα στις τοποθετήσεις σου, σταμάτα να διαστρεβλώνεις τα λεγόμενα των άλλων με τις δικές σου προβολές, είπα ότι θα είχα πολλά να πω, και ότι επιφυλάσσομαι και εννοούσα ότι θα τα έλεγα, αυτά που έχω δει, καταλάβει, νιώσει και βιώσει, αν το νήμα δεν ήταν τόσο αλλοπρόσαλλο όσο αυτό.

    Τελευταία φορά λοιπόν που θα πω, ότι είμαι υπεύθυνη γι΄αυτά που λέω εγώ και αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη των γραφόμενών μου, αλλά καθόλου υπεύθυνη γι΄αυτά που καταλαβαίνουν ή δεν καταλαβαίνουν οι άλλοι. Όταν μετά από επαρκέστατες, στοιχειοθετημένες απαντήσεις, επαναλαμβάνονται οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις, ε τότε, σίγουρα κάποιος δεν καταλαβαίνει, δεν κάνει καν προσπάθεια να καταλάβει, αλλά οκ, τι θέλω εγώ τώρα και επισημαίνω τα αυτονόητα? Όποιος θέλει να βελτιωθεί, βελτιώνεται, όποιος δεν θέλει μένει (στην καλύτερη περίπτωση), στάσιμος και εξυπνακίζει κι όλας από πάνω.
    Άντε γεια και καλή τύχη λοιπόν, στο νήμα σου και γενικώς...
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Το σκέφτομαι σοβαρά να γίνω switch.
     
  8. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Ούτε εγώ είπα οτι ξέρεις  

    Μίλησα για μένα και για τον κάθε ένα που δεν ξέρει... Διαβάζοντας μια γνώμη δικιά σου μαθαίνει κάτι παραπάνω thats all.

    Καμία διαστρεύλοση... Ο Καθένας καταλαβαίνει οτι θέλει  

    Επειδή λοιπόν θεωρείς οτι το νήμα είναι αλλοπρόσαλλο σου πρότεινα να μιλήσεις στο δικό σου νήμα ή τέλος πάντων να το ανοίξει κάποιος άλλος...

    Και για τελειώνουμε με όλο αυτό.... δεν κάνω μαθήματα ευγένειας σε κανέναν... κανόνικα δεν θα σου απαντάγα καν μετά απο τόσες προσβολές... σου απάντησα κάθαρα απο θέμα ευγένειας.... Μην ασχολείσαι μαζί μου και χαλάς τον χρόνο σου.... εγώ άμα θέλω θα μάθω... σακίδιο του μπόξ πάντως δεν θα γίνω.

    Καλή τύχη και σε σένα  
     
  9. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Να γίνεις.... μετά να μας πείς και τι πρακτικές ακολούθησες... για να συνεχιστεί το τρολλάρισμα...
     
  10. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μόνη σου το συνεχίζεις, αφού ξέρεις καλά το στάτους αυτό, δε δίνεις και μερικά tips να συνεχιστεί η κουβέντα κάθεσαι και τσαντίζεσαι, χωρίς λόγο.
     
  11. Queen87

    Queen87 Summer mood Contributor

    Αυτό που βγάζετε δικά σας συμπεράσματα πολύ μου αρέσει.... Ποιός τσαντίστηκε;  

    Δεν είπα ποτέ οτι ξέρω καλά το στάτους... οπότε μην λέμε τα ίδια...
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ναι φυσικά το είπες και είπες κι άλλα: