Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. giorgosfp07

    giorgosfp07 Regular Member

    Σαν απειρος δυστηχως switch πιστευω πως δεν υπαρχει οσο παθητικος ειμαι αλλο τοσο ενεργητικος ειμαι, ολοι εχουν μια ταση προς μια μερια, το θεμα ειναι να βρεις την ισορροπια με τη συντροφο σου ή και τον συντροφο σου αντιστοιχα. Δεν κεω πως ειναι το σωστο αυτο που λεω, απλα η ταπεινη μου γνωμη.
     
  2. Prince

    Prince Purple Haze..

    Το BDSM είναι για να περνάμε καλά και σαν switch μάλλον ξέρουμε να περνάμε καλύτερα ,οπότε γιατί να απολογείσαι γι αυτό που είσαι;
     
  3. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Τι εννοείς;
     
  4. Prince

    Prince Purple Haze..

    Εννοώ πως δεν πρέπει να καθόμαστε και να υπέρ-αναλύουμε αυτό το στάτους γιατί πολύ απλά είναι τόσο σύνθετο όσο η ανθρώπινη ψυχολογία .Γιατί να μην αφεθούμε σε αυτό που είμαστε και να περνάμε καλά παρά να νομίζουμε ότι είμαστε οι περίεργοι σε αυτό το χώρο.
     
  5. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Σε bdsm φόρουμ είμαστε γιατί να μην αναλυθεί και αυτό το στάτους εφόσον υπάρχει;

    Να περνάτε όλοι καλά, κανείς δεν είπε το αντίθετο.
     
  6. Prince

    Prince Purple Haze..

    Δεν λέω να μην αναλυθεί ,λέω να μην το ρίχνουμε στην πυρά με τις ύπερ αναλύσεις.
     
  7. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Οι αρνητές του switching, είναι γνωστοί από παλαιά. Αφορούν σε δύο βασικά ρεύματα που στην πράξη είναι ένα. Είτε το πάρει κανείς από την οπτική που πρεσβεύει την αδυναμία της γυναίκας να έχει κυριαρχικό χαρακτήρα, είτε από αυτήν που δεν δέχεται την υποτακτικότητα επ' ουδενί ως κάτι που θα μπορούσε να αντιπροσωπεύει έναν άντρα, η κατάληξη είναι ίδια. Το χειρότερο δε, είναι πως αυτή η αντίληψη οδηγεί συνειρμικά και βρίσκει συχνά χώρο έκφρασης σε μια οικειοποίηση άλλων στάτους.
    Και μετά μου λέτε να μην ανησυχώ.
     
  8. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Δεν έχω κατανοήσει πως μπορεί στην πράξη να λειτουργήσει το switching , αυτό που με μπερδεύει περισσότερο είναι πως λειτουργεί μέσα στο ίδιο ζευγάρι. Και η απορία μου είναι η εξής : πως γίνεται να συγχρονιστούν και να θέλουν και οι δύο να ανταλλάξουν ρόλο την ίδια στιγμή ;. Το καταλαβαίνω καλύτερα αν σε κάποιον βγαίνει η Κ πλευρά με ένα άτομο και η υ πλευρά με κάποιο άλλο.

    Σε μια συνάντηση που είχε γίνει σε σπίτι και έτσι είχαμε τη δυνατότητα να μιλάμε πιο άνετα (χωρίς τη δυνατή μουσική ενός μαγαζιού εννοώ) υπήρχε ένα ζευγάρι switc και ήταν η μοναδική ευκαιρία να μάθω από πρώτο χέρι λεπτομέρειες για το πως το βιώνουν. Η απορία μου δε λύθηκε, αλλά η ουσία είναι πως κάποιοι άνθρωποι το ζουν και περνάνε καλά, οπότε εμένα δε μου πέφτει λόγος.

    Καλό είναι να μην αφορίζουμε ότι δεν μπορούμε να καταλάβουμε ή ότι δεν ταιριάζει σε μας.
     
  9. Hankok

    Hankok Hell is empty and all the devils are here!

     
    Last edited: 7 Φεβρουαρίου 2018
  10. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Υποθέτω πως καταλαβαίνω τη βασική ιδέα του switch. Παρότι δε μ' ενδιαφέρει ερωτικά, θα ήθελα πολύ να γνωρίσω μια γυναίκα str8 που της αρέσει να αλλάζει ρόλο και να μάθω πως νιώθει εκείνη τη στιγμή και τι βιώνει. Αν παρόλ' αυτά υποθέσουμε ότι μιλάμε για γνήσια bdsm σχέση που δε βγάζει γούστα μόνο στο κρεβάτι, άρα επεκτείνεται και στην καθημερινότητα του ζευγαριού, προσωπικά μου αρέσουν οι γυναίκες που θέλουν να κυριαρχούνται και να κυριαρχούν, γιατί υπάρχουν καταστάσεις στη ζωή που ο ένας δε μπορεί όχι απλά μόνος του, δε μπορεί καθόλου ν' ανταπεξέλθει. Επομένως, φιλοσοφώντας πάνω στο switch σε αυτή τη βάση, δε διαφέρει από μια ιδανική σχέση στο μη σεξουαλικό κομμάτι.

    Όσον αφορά την πρόταση που χρησιμοποιήθηκε απ' το γνωστό της νηματοθέτριας, μου θυμίζει την άποψη πως ο οδοντίατρος ή ο κτηνίατρος είναι αυτός που απέτυχε να περάσει στην Ιατρική. Και τέτοιες απόψεις όσο κι αν συνδυάζονται σε μια συζήτηση με κάποιον που έχει το φινίρισμα του ινστρούκτορα ως πιο σχετικού και που ήδη κυριαρχεί στο έκθαμβο ''θύμα'' του, καλό είναι να τις βλέπουμε αποστασιοποιημένα κι αργότερα ώστε να αντιλαμβανόμαστε τη γενίκευση. Τέτοιες απόψεις δεν εκφράζονται από έμπειρους Dom, αλλά από κομπλεξικούς ερασιτέχνες και τότε πρέπει να έχουμε το νου και την προσοχή μας πολύ περισσότερο στο ποιόν εμπιστευόμαστε την ασφάλεια μας.
     
  11. espimain

    espimain Contributor

  12. Illustration

    Illustration .... Sandman is looking for your soul.

    Για μένα το switching είναι σαν να δηλώνεις ταυτόχρονα και μπάτσος και κλεφτης. Ή το ένα θα εισαι ή το άλλο.
    Αν ισχυριζεσαι ότι εισαι και τα 2 τότε κάτι κάνεις λάθος.
    Μην το μπερδεψετε με την ύπαρξη του Τζέκιλ και Χάιντ.
    Άλλο το ουδέτερο να συνυπαρχει με το αρνητικό και αλλο το αρνητικό να συνυπάρχει με το θετικό.