Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Queen87, στις 20 Μαϊου 2017.

  1. tithon

    tithon Contributor

    oh, wait  
     
  2. Κάνεις δεν είναι το ένα ή το άλλο και δεν πρέπει να είναι. Είναι όμορφο η ενεργεία να διασκορπιζεται παντού. Σίγουρα όμως έχει κι αυτή τις δικές τις προτιμήσεις... Αλλά δεν γουστάρει να την φυλακίζεις. Αρχίζει τα χαστούκια από ένα σημείο και μετά....Ακόμα και τότε όμως ο εγκέφαλος σου σε παραμύθιαζει και σου λέει ότι είσαι OK. Αλλά δεν είσαι...
     
  3. Scandal

    Scandal New Member

    Επειδή έχω υπάρξει σε σχέση switch απλά ερχόταν μόνο του το πράγμα. Νομίζω όταν έχεις δέσει με το σύντροφο σου δεν χρειάζεται κάποιου είδους συνεννόηση. Είναι σα να ρωτάμε πω είναι δυνατό σε ένα ζευγάρι πάντα να θέλουν σεξουαλική επαφή και οι δύο ταυτόχρονα. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πως το εννοώ  
     
  4. Raziel

    Raziel New Member

    (11 μήνες μετά)
    Εδώ θα ήθελα να πω από τη πλευρά του switch, οτι το switching μπορεί να λειτουργήσει πολύ εύκολα και απότομα. Ανάλογα τον/την παρτενέρ. Μια λέξη ή ακόμα και ένα βλέμμα! Όταν είσαι άτομο φυσικά που του αρέσει να παίρνει , αλλά και να δίνει τον έλεγχο. Απλά πάει μόνο του το πράγμα. Διότι ένας switch , παίρνει απόλαυση(σωματική και ψυχική) όταν δίνει , αλλά και όταν παίρνει τον έλεγχο χωρίς να σκέφτεται λεπτομέρειες. Τουλάχιστον έτσι το έχω νιώσει εγώ..Ρε παιδί μου, τα κάνει όλα και συμφέρει  
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Πολλοι προβληματισμοι και μια αναγκη ταξινομησης που δεν καταννοω... Ισως ειναι θεμα ηλικιας... Τωρα στα 50 μου αδιαφορω πληρως για τους τιτλους και επικεντρωνομαι στην απολαυση της ψυχουλας μου , τωρα αμα αυτο επιτευχθει καθως θα μου καθεται εκεινη ή με το να της κατσω εγω .... δεν εχει και πολυ σημασια νομιζω.
     
  6. Curious_1992

    Curious_1992 New Member

    Καλησπέρα, πρωτο post! Στεναχωριέμαι με πολλά από αυτά που διαβάζω και βλέπω και θυμώνω λίγο κιόλας σαν καινούριος. Τελικά ίσως είναι ουτοπία το να μην κρίνεται η σεξουαλική ζωή κάποιου.. ίσως και εγώ το κάνω. Αλλά στο θέμα των switches συγκεκριμένα, βλέπω να πέφτει σχεδόν χλευασμός και υποτίμηση από κάποιους/κάποιες. Εγώ προσωπικά, ειδικά τώρα που πέρασε και λίγο καιρός είμαι αρκετά άνετος και σιγουρος για τον εαυτό μου οτί είμαι switch.. Σα παιχνίδι το βλέπω το BDSM, και μου αρέσει να παίζω διάφορους ρόλους.. τώρα στο κομμάτι της διανομής της δύναμης μέσα στη σχέση κάθε ώριμη σχέση θέλει συμβιβασμούς.. εγώ είμαι διατεθειμένος να κάνω αλλά όχι μόνο να δίνω και να μη παίρνω, να γίνεται ίσοτιμα.. αυτό δηλαδή με κάνει vanilla? Τότε γιατί γουστάρω πράγματα που αν τα ακούσει ο μέσος άνθρωπος θα νιώσει αμήχανα και θα πει ''ωχ.. αυτός είναι περίεργος'' ? Τώρα στο κομμάτι των σεξουαλικών πρακτικών γουστάρω να με χρησιμοποιούν γυναίκες σαν παιχνίδι, υπάρχουν όμως και στιγμές που λέω τώρα θέλω να τη κρατήσω σταθερά απ'τ μαλλιά της και να της ψιθυρίσω να καταλάβει στο αυτί οτί θα μπει στη θέση της. Δηλαδή πρέπει να είμαι καταπιεσμένος απ'τη μια μερία ή από την άλλη? Αν δεν καταλήξω full υποτακτικός ή full κυριαρχικός σημαίνει οτί δε ξέρω τι θέλω? Και αν εγώ ξέρω τι θέλω και οι υπόλοιποι που παίζουν μόνο έναν ρόλο είναι οι καταπιεσμένοι και θα γουσταραν κατά βάθος και τον άλλον ρόλο αλλά ντρέπονται?? Δε νομίζω οτί πάει έτσι..  
     
  7. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Εννοείται ότι το switch είναι ένας ορισμος, μια ταμπελα, για να συνενοουμαστε. Περαν τουτου, μην κολλάς σε τιποτα. Είσαι ο εαυτός σου, είσαι αυτό που νιωθεις, και είσαι ο καλύτερος ολων. Κανείς και εσύ το ταξίδι σου όπως όλοι εδω μεσα. Όπως ξερουμε, σημασία έχει το ταξίδι και όχι η κατάληξη του ταξιδιου. Απόλαυσε λοιπόν το ταξίδι όσο μπορεις, περνά καλά και κυρίως μιλά εντελώς ανοιχτά για ότι σου αρεσει. Όποιος ή οποία σε κρίνει, αν η κριτική είναι καλοπροαιρετη (εύκολα θα το καταλαβεις) δεξου την και σκέψου επ' αυτης. Αν σε κρίνουν κακοπροαιρετα, έχεις τη δύναμη να το προσπεράσεις, χωρίς να σε αγγιξει.
     
  8. Switch = Versatile.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Υπάρχουν και αυτοί (οι "υπόλοιποι" που λέτε) που δεν παίζουν κανένα ρόλο αλλά έχουν ένα τρόπο που ζουν.
    Το να σας αρέσει να παίζετε εναλλάσσοντας ρόλους στο κρεβάτι, δεν σας προσδιορίζει ούτε σαν κυριαρχικό ούτε σαν υποτακτικό.
    Παίξετε τους ρόλους σας, περνάτε καλά και άστε τους άλλους να ζουν αυτά που δεν καταλαβαίνετε.
    Δεν έχειτε κανένα λόγο να αξιολογείτε πράγματα που δεν καταλαβαίνετε.
    Ένα πραγμα είναι σαφές.
    Αυτός που αρέσκεται να υποδύεται τον υποτακτικό, δεν είναι κυριαρχικός και ένας υποτακτικός όποιον ρόλο και να παίξει, δεν γίνεται κυριαρχικός.
     
    Last edited: 26 Ιανουαρίου 2019
  10. LilithOnTop

    LilithOnTop Regular Member

    Πραγματικά οι γενικές ταμπέλες και οι κανόνες στο D/s για μένα ήταν πάντα και (εξακολουθούν να) είναι αδιάφορα. Το κάθε είδους ζευγάρι ορίζει το πως θα λειτουργήσει. Εάν οι προτιμήσεις μπορούσαν να τοποθετηθούν σε ένα φάσμα κάποιοι θα είμασταν στη μία άκρη, κάποιοι στην άλλη και μερικοί στη μέση. Προσωπικά, γνωρίζω switch άτομα και σέβομαι τη θέση τους αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το κατανοώ ουσιαστικά, με τον ίδιο τρόπο που δεν κατανοώ και κάποια φετίχ. Το θέμα είναι να βρούμε συμβατό/ή σύντροφο γι αυτό που απολαμβάνουμε.
     
  11. Irain

    Irain New Member

    Είναι τουλάχιστον γελοίο να βλέπω τέτοιες απόψεις εδώ μέσα από ανθρώπους του "χώρου" να εκφέρουν λόγο ότι οποιοσδηποτε είναι switch δεν έχει τρόπο ζωής και δε μπορεί να φέρει άποψη για μια σχέση κυριαρχίας-υποταγής. Το οτι δεν το έχεις ζήσει δεν σημαίνει ότι μπορείς να κρίνεις αν ένας switch είναι σε θέση να αξιολογήσει τις σχέσεις αυτές. Ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Ένας switch έχει συμφιλιωθεί με όλες τις εκφάνσεις της προσωπικότητας του, έχει κατανοήσει τις δύο του όψεις, την κυριαρχική και την υποτακτική του πλευρά, προσαρμόζεται ανάλογα με το άτομο και την κατάσταση που έχει μπροστά του. Έχει εμπειρία και από τις δύο πλευρές, είναι σε θέση να διακρίνει τα συναισθήματα που εμπλέκονται σε κάθε πλευρά και με αυτόν τον τρόπο να επιτύχει μια αληθινή σχέση Κ/υ επειδή γνωρίζει από την εμπειρία της άλλης πλευράς του πως νιώθει ο άνθρωπος που είναι μαζί του.
    Είναι κρίμα που πέφτει τόσο bullying εδώ μέσα όταν ένας switch όπως κι εγώ λέω την άποψη μου.
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μη το παίρνεις σαν μπούλινγκ , δεν αφορά μόνον τους σουίτς εξ άλλου ,περιχαράκωση είναι, οι ορθόδοξοι ντιεσιστές συνηθίζουν να κατουράνε την περιοχή τους γιατί τη θέλουν αμόλυντη , σταθερή και απαραβίαστη.