Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switching points of view

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Babylon, στις 24 Ιανουαρίου 2009.

Tags:
  1. Babylon

    Babylon Regular Member


    Ενδιαφερον  

    Παραπανω εγραψα πως εγω δεν μπορω να απαντησω στο κατα ποσο μπορει καποιος να ειναι ταυτοχρονα switch και να μπορει επισης να ζησει lifestyle 24/7 Μ/s play, γιατι ουτε εγω το εχω επιχειρησει ουτε καποιος αλλος switch που να γνωριζω. Θελω να σε ρωτησω λοιπον, για ποσο καιρο το εκανες, και αν θα μπορουσες/ ηθελες να το ξανακανεις, ως Αφεντης η ως σκλαβος. Αν θελεις απαντας, ξερω πως ειναι προοσωπικο και ισως να μην θελεις να επεκταθεις, which is fine.
     
  2. mixedup

    mixedup New Member

    Οταν ήμουν φαντάρος,είχα έναν ανώτερο-λοχαγό στο βα8μό- ο οποίος ήταν ο κλασσικός βλάχος κολλημένος παλιομοδίτης στρατιωτικός.Και σαν να μην έφταναν ολα τα κομπλεξ και τα αν-ασφαλίστικα κόλπα του,ειχε το θράσσος να προσποιήται ενδιαφερον για τον τρόπο εξέλιξης των νέων, και την ψεύτικη, όπως τη χαρακτηριζε κουλτούρα τους-με εναν τρόπο όμως τόσο ακατάλληλο που χάρη θα του έκανες αν τον αποκαλούσες απλά γραφικό..Παρ όλα αυτά,μια μερα είχε πεί μια σπουδαία φράση-προφανώς καπου το είχε διαβάσει (και εμενα καπου το έχει πάρει το μάτι μου αλλα δε θυμάμαι ποίος και τι)και βγήκε πουρνό πουρνό στην αναφορά να μας το ξεφουρνίσει..(τα έκανε κατι τέτοια) "Αν δεν ξερεις να διοικήσαι δεν μπορείς να διοικήσεις"

    Περιαυτολογώντας περισσότερο,έβγαλε ενα επιεικώς αστείο λογύδριο,περι του αδιάβλητου της φράσης αυτης.Πολλοί ηταν αυτοί που σιγογελούσαν στα κρυφά,πολλοι ηταν κι εκείνοι που έσπευσαν να κατακρίνουν αμέσως την στρατόκαυλη νοοτροπία του σκυμμενοι ελαφρώς δημιουργώντας πηγαδάκια,και ακομη περισσότεροι ηταν αυτοί που ο κα8ένας με το μυαλό του,πληρως αδιάφοροι για το μαλακα το λοχαγο,πετούσαν εξω απ τη στολή τους και πέρα απο τα συρματοπλέγματα του στρατοπέδου που τους φυλάκιζε..Εγω όμως ήξερα οτι έχει απόλυτο δικιο(οχι αυτος η φραση)."αν δεν ξερεις να διοικήσαι δεν μπορείς να διοικήσεις"

    Ενας άρχων,που του δο8ηκε απο το μηδεν το δικαίωμα να είναι κυρίαρχος,είναι καταληλότερος να διοικήσει απο κάποιον που σιγα σιγα ανέβηκε ,ένα ένα τα σκαλοπάτια της ιεραρχίας?Νομιζψ οτι η παραπανω φράση περιέχει μια αλήθεια για το νόημα του switching.
    Δε 8α το πιάσω απο την εσωτερική και ψυχολογική σκοπιά διοτι απο οτι έχω δεί το 8έμα είναι καλυμμένο και μάλιστα με πολύ ενδιαφέρουσες και εμπεριστατωμενες αποψεις.Απλα θα ή8ελα να τονίσω οτι ενας καλός αφέντης είναι αυτός που ανα πάσα στιγμή γνωρίζει πως να ικανοποιήσει τον εαυτό του και το συντροφό του..Ενας καλύτερος όμως αφέντης είναι αυτός που "υπήρξε"(με σώμα και ψυχή) στη θέση αυτού που τώρα υποφέρει.Πιστεύω οτι ένας switcher μπορεί να στηρίξει με δυνατότερα θεμέλια ,την οικοδομή μιας Κ/υ σχεσης.
    Αυτοι βεβαίως που μιλούν για μια σχέση -πολεμο, η για την κα8αρά ουτοπιστική υπόσταση μιας τέτοιας σχέσης μεταξυ switch παρτενερ,δεν έχουν απόλυτο άδικο,πράγματι συμφωνώ οτι ελλοχεύει μία και μόνο μία διακριτή ταυτότητα (κ ή υ) μέσα στον καθένα,την οποία σαφώς και δεν πρέπεο να την αρνούμαστε και να την καταπιέζουμε απλά διότι dε θα περνάμε καλά.Ομως όπου κι αν εντάσσεται ο κα8ένας,δεν νομίζς οτι του στερεί κανέις το δικαίωμα να παίζει.Και τι δηλαδή,είναι ψευτικο και ρηχό να ρίχνεις που και που μια αλλιώτικη ματιά απο αυτό που πραγματικά είσαι? -και δε στο παίρνει κανείς αυτο.
    Στο φινάλε δεν 8α μπορούσα ποτέ να εχω μια αφέντρα που να την αγαπώ και να μ αγαπά,που να την υπηρετω και να της κάνω κάθε γούστο 24 ώρες το εικοσιτετράωρο,και να μη με αφήνει κάθε Κυριακή να την δένω χειροπόδαρα και να βλέπω μπάλα οσο αυτη υποφέρει στα δεσμά της.Για μενα θα ήταν μια ακρως άδικη ισσοροπία..Ανανεώνεται και λίγο η όλη φάση"Θα σου δείξω εγώ απο αύριο" "Σκασε!Εισαι δικια μου τώρα" "Καλα καλα,8α τα πούμε απο ΔευτεεεεεεερααααααααΑΑΑΑουτςς!!!¨"
     
  3. ae1969

    ae1969 Regular Member

    Κάθε σχέση - όχι μόνο η Κ/Υ - πρέπει να λειτουργεί αμφίδρομα. Συμφωνώ απόλυτα. 
     
  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Switching points of view

    Το να κερδηθεί η εμπιστοσύνη είναι το πιο δύσκολο μετά ο δρόμος ανοίγει
     
  5. hugger

    hugger Regular Member

    τι απογοητευση πρεπει να ειναι μια σχεση που διατρεχεται απο κανονες και ταμπελες. Και ποσο μαζοχιστης πρεπει να ειναι ακομα και ο κυριαρχος που αναγκαζεται να ζει με αυτους. Αρα switch? 
     
  6. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Εκτός θέματος:

    Ομολογώ πως διάβασα το ποστ σου με έκπληξη..
    Πήγα ξαναδιάβασα τι έγραψα, ξαναδιάβασα το ποστ σου…και αδυνατώ ειλικρινά να κατανοήσω τι σχέση έχουν όσα γράφεις, όσα όλα μου καταλογίζεις με αυτά που έγραψα.

    Όλο το ποστ σου δεν βασίζεται σε απόψεις που εγώ εξέφρασα αλλά σε αυθαίρετα δικά σου συμπεράσματα αναφορικά με το τι εσύ θεωρείς τι νομίζεις πως εννοούσα όταν έγραφα.

    Πουθενά σε κανένα μου ποστ δεν θα μπορούσα να γράψω πως πιστεύω πως η συμπεριφορά είναι γενετικά μόνο καθορισμένη για τον απλό λόγο πως δεν το πιστεύω, τα γονίδια δίνουν τάσεις δεν είναι σε θέση να τις αναπτύξουν ή να δημιουργήσουν προσωπικότητα ή χαρακτήρα.

    Πουθενά δεν αναφέρω πως η προσωπικότητα καθορίζεται μόνο από τα γονίδια κι αν "παραγκωνίστηκε" ο ρόλος του περιβάλλοντος, ήταν ίσως επειδή δεν ήταν αυτό το θέμα του συγκεκριμένου νήματος ήθελα να είμαι λακωνική και δεν ήθελα να ξεφύγω από το βασικό θέμα που δεν αφορά αυτό, αλλά το switching.

    Πουθενά δεν γράφω πως κάποια γονίδια οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια σε ορισμένες συμπεριφορές, πουθενά δεν μίλησα για σεξουαλικούς προσανατολισμούς που οφείλονται σε αυτά που έτσι κι αλλιώς δεν έγραψα.
    Το ίδιο και οι έντονοι χαρακτηρισμοί που πετάς στο ποστ σου, αφορούν κατά βάση τα αυθαίρετα συμπεράσματα σου και την αντιμετώπιση την καθαρά προσωπική σου σ΄αυτά αλλά σε τίποτα που να έχω γράψει εγώ.

    Όσο για τις προσωπικές μου απόψεις πάνω στο θέμα που αναφέρεις μπορώ εν συντομία να αναφερθώ σ’ αυτές.

    Προσωπικά πιστεύω πως οι υποτακτικές ή κυριαρχικές τάσεις είναι και έμφυτες, κανένας δεν το έχει αποδείξει βέβαια όπως δεν έχει κανένας αποδείξει και το αντίθετο.

    Από και και πέρα προσωπικά ασπάζομαι την θεωρία του παραδοσιακού τρόπου προσέγγισης της προσωπικότητας που λέει πως τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας, είναι σταθερά, παγιωμένα και πάω πάρα πέρα και αποδέχομαι πως η προσωπικότητα διαμορφώνεται κατά βάση, ως ένας συνδυασμός έμφυτου και επίκτητου μέχρι τις ηλικίες που αναφέρω οι οποίες εξ όσων αντιλαμβάνομαι μέσα από όσα διάβασα είναι ενδεικτικές. (Και λέω διάβασα γιατί σίγουρα δεν έχω αναπτύξει εγώ τις θεωρίες προσωπικότητας, καμία εξ αυτών, απλά τις διάβασα και διάλεξα εκείνη που βρίσκει μεγαλύτερη ανταπόκριση στη δική μου κοσμοθεωρία και αντίληψη).

    Ο χαρακτήρας όμως (αυτό ουσιαστικά που εννοούν πολλοί όταν αναφέρονται σε προσωπικότητα), που διαμορφώνω καθ΄ όλη τη ζωή μου είναι εκείνο που περικλείει και την προσωπικότητα μου, αλλά πάει πάρα πέρα, συνεχώς αναπτύσσεται, τροποποιείται, καλλιεργείται, διαμορφώνεται με τους τρόπους που επιλέγει ο καθένας, κάτω από τους επηρεασμούς που δέχεται από τα διάφορα κέντρα εξουσίας, τον κοινωνικό περίγυρο, την ίδια την αυτογνωσία που κατορθώνει να κερδίσει κ.ο.κ.

    Κανένας δεν οφείλει να παραμένει αιώνια δέσμιος όλων των παγιωμένων πεποιθήσεων του υποσυνειδήτου του, ή να αναπαράγει συμπεριφορές που έρχονται σε έντονη σύγκρουση με τον χαρακτήρα που αναπτύσσει, απλά κάποια πράγματα είναι μέσα στις δυνατότητες μας να τα επηρεάσουμε και κάποια ίσως όχι.

    Εικάζω πως αρκετά χαρακτηριστικά της προσωπικότητας μπορούμε με τη διαμόρφωση του χαρακτήρα να τους στερήσουμε το αυθαίρετο να καθοδηγούν κάθε μας βήμα χωρίς την συναίνεση μας.
    Αλλά δεν μπορούμε να τα σβήσουμε και δεν ξέρω αν ποτέ είναι δυνατό να γνωρίζουμε τα πάντα για το υποσυνείδητο ή για κάθε μηχανισμό επηρεασμού της ζωής μας που έχει τη δύναμη να προωθεί, ώστε να πατήσουμε το κουμπάκι delete.

    @llazouli. Αν εγώ αντιλαμβάνομαι τα χαρακτηριστικά εκείνα που με κάνουν να λέω "είμαι σκλάβα όπως είμαι γυναίκα" (γυναίκα για μένα δεν σημαίνει απλά πως έχω γυναικεία γεννητικά όργανα, αλλά είναι ένας συνδυασμός αυτών και συμπεριφορών και πεποιθήσεων και αντιδράσεων και πολλών άλλων όπως και σκλάβα δεν εκφράζει απλά και μόνο ή έστω κατά βάση τον σεξουαλικό προσανατολισμό μου), είτε θέλω είτε όχι να έχω τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, είτε μάθω και διαμορφώνω τέτοιο χαρακτήρα που κανείς ποτέ να μην παίρνει χαμπάρι πως έχω αυτά τα χαρακτηριστικά, ως αποτέλεσμα συνδυασμού γονιδίων και επηρεασμού περιβάλλοντος των πρώτων χρόνων της ζωής μου, ή του τρόπου με τον οποίο έμαθα να τα χειρίζομαι με τη διαμόρφωση ισχυρού χαρακτήρα, δεν είσαι ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος σε θέση τεκμηριωμένα να το ακυρώσετε, εκτός κι αν μέσα στο φόρουμ έχουμε νομπελίστες βιολόγους γενετιστές και ψυχιάτρους με αποτελέσματα επιστημονικών ερευνών που να μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο.

    Εσύ κι εγώ μάλλον αποδεχόμαστε διαφορετικές απόλυτα ερμηνείες όχι μόνο ως προς το τι εστί και πως ορίζεται η προσωπικότητα και τις διαφορές της με τον χαρακτήρα, αλλά και αναφορικά με το τι εστί και τι χαρακτηριστικά ορίζουν κάποια φυσική κυριαρχική ή υποτακτική προσωπικότητα.

    Έχουν δικαίωμα ύπαρξης και οι δυο απόψεις χωρίς την αναγκαιότητα προσβολών και προσπαθειών επιβολής της δικής μας άποψης ως μίας μοναδικής παγκόσμιας αλήθειας?
    Προσωπικά πιστεύω πως έχουν.

    Δεν αποδέχομαι λοιπόν την δυνατότητα ύπαρξης βασικής υποτακτικής προσωπικότητας ταυτόχρονα με την κυριαρχική ως αρχή.
    Αποδέχομαι την δυνατότητα ανάπτυξης χαρακτήρα με χαρακτηριστικά υποτακτικά και κυριαρχικά, συμπεριφορές που να εναλλάσσονται, ρόλους που να ενσαρκώνονται κ.τ.λ.

    Μπορώ να διαμορφώσω με τέτοιους τρόπους τον χαρακτήρα μου και να στήσω τη ζωή μου αγνοώντας ή/και απωθώντας τα βασικά παγιωμένα χαρακτηριστικά της μίας μοναδικής μου προσωπικότητας, μπορώ να μάθω να ελέγχω τις εκφράσεις τους όσο είναι δυνατό, αν κατορθώσω να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο αυτοεπίγνωσης που να τα αντιληφθώ τουλάχιστο επί μέρους, αλλά ποτέ δεν μπορώ να τα ξεριζώσω ολοκληρωτικά.

    Έχοντας επίγνωση αυτής της μη παντοδυναμίας μου, γίνομαι πιο ανεκτική προς το περιορισμένο των δυνατοτήτων μου αναφορικά με κάποια πράγματα, αλλά και των δυνατοτήτων των άλλων και μπορώ να αγκαλιάσω χωρίς να απορρίπτω και κατακρίνω ως Τέλειο Παντοδύναμο Ον, κάθετι λιγότερο από το τέλειο μέσα μου αλλά και σε κάθε άλλο που ψάχνει και προσπαθεί και δουλεύει να αλλάξει όλα όσα μπορεί, μέσα από διαφορετικές κοσμοθεωρίες και φιλοσοφίες από μένα.

    {Θεωρώ προσωπικά ψευδαίσθηση την πεποίθηση πως όλα είναι δυνατά, πως είμαστε ελεύθεροι να αλλάξουμε ριζικά όσα ήδη είναι στο υποσυνείδητο. Αλλά αν κάποιους τους καθησυχάζει μια τέτοια πίστη και τους δίνει την εντύπωση πως είναι παντοδύναμοι ικανοί να σβήσουν τα πάντα, κάθε τι που τους επηρέασε στις ηλικίες που δεν είχαν κριτική σκέψη και δυνατότητα να επιλέξουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους, και κάθε γονιδιακή επιρροή είναι μηδαμινή, έχουν το απόλυτο δικαίωμα να το πράττουν και να πιστεύουν σε ότι επιθυμούν, χωρίς να είναι αναγκασμένοι να ακούνε εμένα προσωπικά να λέω πως είναι θλιβεροί, αφελείς, αυθαίρετοι και ανεγκέφαλοι, πως δίνουν τροφή για ρατσιστικές θεωρίες και ένα σωρό άλλα παράλογα και προσβλητικά χαρακτηριστικά, μόνο και μόνο επειδή η προσωπική μου άποψη είναι διαφορετική.

    Γιατί εδώ περί απόψεων πρόκειται και κανείς δεν είναι σε θέση να αποδείξει επιστημονικά πέρα οποιασδήποτε αμφιβολίας κάτι για το οποίο ολόκληρες ομάδες ειδικών στα συγκεκριμένα θέματα διαφωνούν δεκαετίες.}

    Οπότε εγώ προσωπικά , η Λάρα, προτιμώ να έχω γνώση αυτών των περιοριστικών παραγόντων, ώστε να μην αναλώνω άσκοπα και άδικα τον χρόνο μου στην προσπάθεια να διαγράψω αυτό που δεν διαγράφεται και να αξιοποιώ την ενέργεια μου με τρόπους δημιουργικούς, ώστε όσα δεν μπορώ να αλλάξω να μην έχουν την δύναμη να ελέγχουν ανεξέλεγκτα κάθε κομμάτι της ζωής μου κατευθύνοντας τα, μέσα από μηχανισμούς που πάλι εγώ με/ή χωρίς βοήθεια δημιουργώ και επιτρέποντας τους να εκφράζονται με τρόπους μη καταστροφικούς και αν με παίρνει, με τρόπους απολαυστικούς.

    Πάντα αγαπούσα ιδιαίτερα και επαναλαμβάνω συχνά στον εαυτό μου το "Serenity prayer"

    Grand me the serenity to accept the things I cannot change,
    courage to change the things I can,
    and wisdom to know the difference.


    @Babylon ζητώ συγνώμη που βγήκα εκτός θέματος, θα επανορθώσω μόλις βρω το χρόνο  
     
  7. llazouli

    llazouli Contributor

    Re: Εκτός θέματος:

    Αφού λοιπόν θεωρείς ότι τα γονίδια δίνουν τάσεις που ενδέχεται να μην εξελιχθούν σε συμπεριφορές, δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να ασπάζεσαι το παρακάτω ʽʼαξίωμαʼʼ:
    [QUOTE='lara[E-p]] Δεν επιλέγεις όμως να είσαι σκλάβα ή αφέντης, δεν είναι ένας ρόλος, δεν είναι μια πλευρά, είναι αυτό που είσαι, όπως είσαι άντρας ή γυναίκα, λευκός ή μαύρος. [/QUOTE]

    Στο παραπάνω φράση, βασίστηκε ο σχολιασμός μου, και αν καταλαβαίνουμε τα ίδια ελληνικά, διατυπώνεις ξεκάθαρα την άποψη, πως τα χαρακτηριστικά που διαμορφώνουν τον αφέντη ή το σκλάβο, καθορίζονται με τον ίδιο τρόπο, όπως τα γονίδια που είναι υπεύθυνα για το φύλο ή το χρώμα του δέρματος.
    Εφόσον, λοιπόν κάνεις αυτήν την αντιστοιχία, ο συλλογισμός σου, λογικά επεκτείνεται στο ότι αυτά τα χαρακτηριστικά, υποτακτικότητας-κυριαρχικότητας, δεν είναι δυνατόν να μην εκδηλωθούν και να προσδώσουν τους αντίστοιχους προσανατολισμούς στο άτομο, αφού κατʼ εσέ, μορφοποιούνται με τους ίδιους μηχανισμούς που αποδεδειγμένα μας δίνουν συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

    Δεν χρειάζεται να είναι κανείς μέγας κοινωνιοβιολόγος, για να απορεί με ποιο τρόπο γίνεται, να εξασφαλίζεται η κυριαρχικότητα ή η υποτακτικότητα από τα γονίδια, εφόσον δεν μπορεί, είναι σχεδόν αδύνατο, να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο. Πολλές φορές ακούμε, πως τα γονίδια είναι υπεύθυνα για το τάδε ή το δείνα χαρακτηριστικό. Σχεδόν πλύση εγκεφάλου μάς γίνεται, με τη νέα μόδα των καιρών. Όλα όμως αυτά σε επίπεδο εικασιών, για τη δημιουργία των σχετικών εντυπώσεων.
    Σιγήν ιχθύος, όμως, για το πώς γίνεται! Κανείς ερευνητής δεν μπαίνει σε τέτοια ʽʼχωράφιαʼʼ, τεκμηρίωσης, αφού ο χαρακτήρας, η συμπεριφορά, ο σεξουαλικός προσανατολισμός, δεν αφορά ένα απλό ʽʼκύκλωμαʼʼ με προβλεπόμενη λειτουργία, που υπό την επίδραση ενός ερεθίσματος, μπορεί να απομονωθεί και να εξεταστεί κατά πόσο δίνει επαναλαμβανόμενα αποτελέσματα.
    Εδώ, ερευνητές δεν μπορούν να βγάλουν άκρη, με τη διαμόρφωση του εγκεφάλου, στην τόσο σύνθετη διαδικασία αλληλεπίδρασης, περιβάλλοντος και γονιδίων, μπορούμε εμείς τόσο εύκολα να συμπεραίνουμε, ότι το κυριαρχικό γονίδιο με έκανε αφέντη και ότι η ίδια η φύση, καθόρισε την αφεντομουτσουνάρα μου να εξελιχτεί, όπως καθόρισε το φύλο μου; Με συγχωρείς, αλλά μου φαίνεται τουλάχιστον, αστείο.

    Τουλάχιστον προσωπικά, δεν έχω καμία διάθεση να ακυρώσω τα χαρακτηριστικά εκείνα που σε κάνουν να λες "είμαι σκλάβα, όπως είμαι γυναίκα. " Ουδεμία πρόθεση έχω προσωπικής επίθεσης εναντίον σου και κακώς το εξέλαβες έτσι. Μίλησα για απόψεις περί κυριαρχικών γονιδίων, που όπως έχουμε δει, έχουν δώσει τροφή σε ρατσιστικές θεωρίες περί ανωτερότητας και λοιπά. Είμαι σίγουρη, απʼ όσα δικά σου, έχω διαβάσει πως δεν τις ασπάζεσαι, οπότε οι απολογίες δεν έχουν κανένα νόημα.

    Η ένσταση μου, όπως είπα, αφορά τη συγκεκριμένη φράση που όπως τη διατυπώνεις, έρχεται σε αντίφαση με αυτά που υποστηρίζεις εν γένει. Κι αν μου επιτρέπεις μια προσωπική γνώμη, την αποδίδω μάλλον σε ''υπερβάλλοντα ζήλο'' που λιγο ως πολύ όλους, μας συνεπαίρνει να τεκμηριώσουμε βάσει θεωριών, την ορθότητα των επιλογών μας. Δεν ξέρω, αν συμφωνείς, μάλλον άχρηστη κατανάλωση ενέργειας, καλύτερα να τη διοχετεύαμε σε πιο ουσιώδη πράγματα παρά για να πείσουμε τους άλλους.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Εκτός θέματος:

    Συμφωνώ.
     
  9. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Εκτός θέματος:

    Αγαπητή llazouli έχω την εντύπωση ότι η lara του E-p, εννοεί πώς το status 'σκλάβα', είναι τόσο μη ανατρέψιμο όσο και το status 'λευκή', και όχι πως τα δύο αυτά διαμορφώνονται από τους ίδιους παράγοντες (δηλαδή κατά κύριο λόγο από το βιολογικό υπόβαθρο).

    Η δε άποψή της θα με έβρισκε σύμφωνη αν όπου 'σκλάβα' έγραφε 'μαζοχίστρια', μιας και το status 'σκλάβα' προαπαιτεί την ύπαρξη αφέντη (συνθήκη που δεν ικανοποιείται πάντα), ενώ το αντίστοιχο 'μαζοχίστρια' είναι αυθύπαρκτο, ως καθοριζόμενο αποκλειστικά από την ίδια, και όχι από τη συσχέτισή της με άλλο πρόσωπο.
     
  10. Jomaru

    Jomaru Guest


    αργησα λιγο, οργανωνω το καινουριο σπιτι και δεν υπαρχει πολυς χρονος. ειχε γινει για λιγο στην Πατρα περιπου 2 μηνες και για 8 μηνες στην Αγγλια. με την διαφορα οτι τοτε δεν ηξερα οτι ειμαι switch. ειναι παρα πολυ δυσκολο να το ξανα εκανα σε 24/7 , ομως δεν το αποκλειω. Με κεντριζει περισσοτερο ως Αφεντης.

    και να συμπληρωσω θα προτιμουσα η κοπελα να ηταν κι εκεινη switch για να εχει βιωματικες ιδιες εμπειριες ή θελησεις ωστε να αντιλαμβανεται καλυτερα την υποταγη και την κυριαρχεια. αυτο που μου αρεσει ιδιαιτερα ως κυριαρχος ειναι η αισθηση της κατανοησης για το πως αισθανεται η υποτακτικη και τουμπαλιν στην υποταγη μου.
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Εκτός θέματος:

    Ακρίβώς αυτό εννοούσα σ ευχαριστώ Συρά  
    Και ναι αναφερόμουν σ εκεινα τα χαρακτηριστικά που με ορίζουν ως άτομο που επιθυμεί να είναι σκλάβα.
    Δεν είμαι βέβαιη πως ο μαζοχισμός είναι το μόνο χαρακτηριστικό, αν ήταν θα παρέμενα στο αρκετά ευκολότερο Sm. Η ανάγκη για υπακοή και υποταγή, ας την ονομάσω υποτακτικότητα είναι η μη ανατρέψιμη όσο είναι και το λευκή.
     
  12. vautrin

    vautrin Contributor

    Λύστε μου έναν γρίφο παρακαλώ.
    Η εθελόδουλή μου με την οποία διατηρούσα Μ/s σχέση 24/7 επί 20 μήνες ένιωθε έντονη την ανάγκη να κυριαρχεί και να υποτάσσει άλλα κορίτσια. Όπως ανέφερα ήδη ψάχναμε να βρούμε μια ακόμη υποτακτική για μόνιμη συγκατοίκηση. Θα ήταν διπλή σκλάβα και θα είχε δύο αφέντες, δηλαδή η εθελόδουλή μου θα λειτουργούσε υποτακτικά μαζί μου κι εξουσιαστικά ως προς την «αδελφή» της. Σημειώστε πως στο παρελθόν η εθελόδουλή μου είχε βιώσει μια παρόμοια τριγωνική σχέση, δύο φορές μάλιστα. Άλλο Αμερική, άλλο Ελλάδα…
    Ερώτημα: πως θα χαρακτηρίζατε την υποτακτική μου αν είχαμε καταφέρει να βρούμε τον τρίτο άνθρωπο; Κυριαρχική, υποτακτική ή switch?
    Η δική μου άποψη είναι πως το switching είναι δυνατόν να υπάρχει ακόμα και σε μόνιμη σχέση Μ/s ή ορθότερα M/sw/s ακριβώς επειδή το μονογαμικό ζευγάρι δεν είναι ο μοναδικός τρόπος έκφρασης της ανθρώπινης σεξουαλικότητας. Δεν είναι καν ο πιο φυσιολογικός, κι ας είναι ο πιο διαδεδομένος…