Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Tα δύο είδη πολυγαμικών..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Incomplete_, στις 12 Μαϊου 2006.

  1. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Οι πολυγαμικοί χωρίζονται σε δύο κατηγορίες:

    Αυτοί που είναι πολυγαμικοί ,προσπαθώντας να βρουν τον έρωτα της ζωής τους.Φιλάνε πολλούς βατράχους μέχρι να βρουν τον πρίγκηπα..Διατηρούν κάθε ηθική αρχή και κανείς δεν τους κρίνει,γιατί κατα βάθος είναι θύματα της έλλειψης επικοινωνίας που κυριαρχεί..Είναι ένα γωνιακό κομμάτι στο παζλ της μοναξιάς..Αυτό δηλώνουν και κρατάνε low profile για το τι κάνουν στη ζωή τους..Κοινώς, είναι μονογαμικοί που η ζωή δεν τους έχει φέρει ακόμα το μεγάλο έρωτα...Συγκαταλέγονται στους μονογαμικούς και χαίρουν της ίδιας εκτίμησης..

    Δεύτερη κατηγορία είναι οι εκ πεποιθήσεως πολυγαμικοί.Ή δεν ψάχνουν για σχέσεις ή δεν τι επιθυμούν,τουλάχιστον για μεγάλες περιόδους.Δεν διστάζουνν δηλώσουν τις προτιμήσεις τους και να διαμορφώσουν τους κώδικες τους,στον τρόπο που εκφράζονται,ακόμα και στον τρόπο που αστειεύονται..Ο κόσμος τους φοβάται και τους κρίνει.Τους θεωρεί ισοπεδωμένους και χωρίς ηθικούς φραγμούς...Ακόμα και οι φίλοι τους..





    Παπαριές.....
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Η έννοια "πολυγαμικός" είναι πολύσημη, αγαπητέ Incomplete..
    Για παράδειγμα:
    Πολυγαμικός είναι όποιος γαμεί επί μακρόν έναν και μόνον συνάνθρωπο αλλά τον γαμεί πάρα πολύ.
    Πολυγαμικός είναι ο διατηρών ταυτοχρόνως πολλαπλές σεξουαλικές σχέσεις μικρής ή και παρατεταμένης διάρκειας αποδίδοντας ίση βαρύτητα σε όλες.
    Πολυγαμικός είναι εκείνος που έχει ένα συμπαγή και μακροχρόνιο δεσμό (συνήθως γάμο) αλλά πηδά και ότι λάχει, παραπλεύρως.
    Πολυγαμικός είναι όστις τελεί εν πλήρει ή μερική αγαμία, λόγω κακών επιδόσεων, αλλά ιδεολογικώς τάσσεται υπέρ της ελευθερίως καταγαμούμενης μάζας.
    Πολυγαμικός είναι ο ευσεβής μουσουλμάνος αλλά και ο μορμόνος, θρησκόληπτος, χριστιανός.
    Πολυγαμικός θεωρείται και ο μονογαμικός, αν με το ένα και μοναδικό ταίρι του έχει συμφωνηθεί η ανεξαρτησία στην επιλογή ευκαιριακών γαμευτών και ανακουφιστριών.
    Πολυγαμικός επίσης νοείται ο μετά του μοναδικού εταίρου και έρωτος του επιδιδόμενος σε οργιαστικές ερωτοπραξίες, περιλαμβάνουσες πληθώρα προσώπων. Ο καλούμενος παρτουζιάρης, ο ευτυχήσας να συνδεθεί με νέο ή νέα ομοίων πεποιθήσεων και διαθέσεων.
    Ο κατάλογος μπορεί να συνεχισθεί.
    Ας περιοριστούμε, όμως, στον εντοπισμό κάποιων εννοιολογικών δυσχερειών - προς το παρόν:
    Η πουτάνα ή ο πουτανοζιγκολό, όταν τελεί προσηλωμένος ιδιωτικώς σε ένα μόνον άτομο, είναι ψυχή μονογαμική ή πολυγαμική;
    Ο απολύτως πιστός στο σύντροφο του, συζευγμένος πορνοστάρ, τί ακριβώς είναι;
    Ο συστηματικός κτηνοβάτης ή νεκρόφιλος θεωρείται, άραγε, από την επιστήμη, πολυγαμικός; (Στη δεύτερη μάλιστα περίπτωση πρέπει να ληφθεί υπόψη η τεραστία δυσχέρεια ανευρέσεως καταλλήλου παρτενέρ).
    Ο φανατικός αυνανιστής σε ποιά κατηγορία υπάγεται, αφού βατεύει όσους επιθυμεί, έστω και άνευ της υλικής παρουσίας του ποθούμενου υποκειμένου;
    Είναι μήπως πολυγαμικός ο χρήστης πληθώρας ψευδοπουτσίων, ηλεκτρικών ή χειροκίνητων; Ο προσφεύγων στις υπηρεσίες πλαστικών ομοιωμάτων θηλέων, φουσκωμένων με αέρα, πώς θα ονομασθεί;
    Η σημειολογική ασάφεια είναι οδυνηρή για το μελετητή.
     
  3. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Μόνο για το μελέτητή....το ξετίναξες το δεντράκι και δε σου έφταιγε  
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Φίλε καλέ,
    Προσπάθησα απλώς να συμβάλω στην τεκμηρίωση της ευστοχότατης διαπίστωσης σου: "παπαριές".
    Μονογαμικοί είναι μόνο όσοι δεν καταφέρνουν να μην είναι.
     
  5. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: Tα δύο είδη πολυγαμικών..

    Το ισοπεδώνεις βρε συ...και βάναυσα..  

    Δηλαδή δεν υπάρχει η ανάγκη να το θέλουν και εκεί να βρίσκεται η αλήθεια τους;

    Το θέμα είναι πως πρέπει όλοι αλληλοσεβόμενοι και προσαρμόζoντας τα όρια μας ,να συνυπάρχουμε ...
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Γιατί με αποπαίρνεις, αυστηρότατε, για τους αφορισμούς μου;
    Κάποτε κρύβουν αλήθειες. Άλλες φορές είναι απλές ασκήσεις διατύπωσης.
    Στην παρούσα περίπτωση, μάλλον αποτυπώνεται η πραγματικότητα. Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι δεν έτυχε να γνωρίσω ειλικρινώς μονογαμικό ον, πλην όσων εξελάμβαναν τις επιθυμίες τους (για το ταίρι, και όχι τόσο για τους ίδιους) ως δεδομένα.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Δε σε αποπαίρνω φίλε μου...

    Δεν απορρίπτω τις αλήθειες σου και κανενός την αλήθεια.Τις δικές μου κοιτάω να εδραιώσω ή να αναθεωρήσω  
     
  8. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: Tα δύο είδη πολυγαμικών..

    Νομίζω πως το post 2 του Dolmance δίνει τροφή για προβληματισμό.

    Παντως οι πολυγαμικοί δεν είναι παρίες της κοινωνίας, δεν είναι απατεώνες και οι φίλοι τους δεν τους θεωρούν ισοπεδωμένους. Αντίθετα, προστρέχουν σ΄αυτούς.

    Βλακωδώς απατεωνίσκοι (ουτε καν απατεώνες) είναι οι ηθικολόγοι μονογαμικοί που μου τα πρήζουν ρωτώντας με αν πήδηξα καμια ρωσίδα τελευταία και τρεχουν τα σαλια τους (πολυ συχνή και σπαστική ερωτηση σε μενα μιας και ταξιδευω συνεχεια σε ανατολικές χώρες).
     
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    RE: RE: RE: Tα δύο είδη πολυγαμικών..

    Όσ εύκολα προστρέχουν,τόσο εύκολα αντίστοιχα τους λιθοβολούν και τους απορρίπτουν.Δεν είμαι υπερβολικός.Πίσω από τέτοιες αντιδράσεις κρύβονται πολλά.Πχ για μένα προσωπικά θα έλεγα,πως σε όλες τις κατα μέτωπον επιθέσεις που δέχτηκα,για την ηθικά διάσταση των ανάλογων επιλογών μου,υπήρξαν από άτομα που είτε είχα γαμήσει,είτε τους γάμησα μετά,είτε δεν ήθελα να τους γαμήσω.
    Δεν είναι έπαρση,είναι η πραγματικότητα.
    Και σίγουρα θυα υπάρχουν και άλλοι λόγοι,που όλοι μαζί δεν είναι της παρούσης,


    Δυστυχώς ,όμως, μην ξεχνάς στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις...

    Πάντως,αν και διαφωνώ σε πολλά σημεία,μου άρεσε η απάντηση σου KyrieG..
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    RE: RE: RE: RE: Tα δύο είδη πολυγαμικών..

    Αν το πρόβλημα Incomplete είναι η αντίδραση των άλλων, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Η πολυγαμία είναι θεμελιώδες και αδιαπραγμάτευτο δικαίωμα του ανθρώπου. Αναγνωρίζουμε ωστόσο το δικαίωμα στη μονογαμία, όπως και κάθε άλλο μειονοτικό δικαίωμα.

    Είναι θέμα εσωτερικής σταθερότητας. Είμαι αυτό που λέμε, εκ πεποιθήσεως πολυγαμικός και δε θα επέτρεπα ούτε στον παπά της ενορίας να αμφισβητήσει το δικαίωμά μου, ούτε τη σοβαρότητά μου. Παραδόξως? κανείς δεν τα έχει αμφισβητήσει.
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    RE: RE: RE: RE: RE: Tα δύο είδη πολυγαμικών..

    Μήπως γίναμε υπέρμετρα φιλελεύθεροι;
     
  12. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Εξηγούμαι:
    Μειονότητα είναι ομάδα ανθρώπων με κοινά χαρακτηριστικά, αρκούντως πολυπληθής ώστε στοιχιζόμενη υπό την σκέπη Μ.Κ.Ο (Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης) να αποσπά ευχερώς επιχορηγήσεις και επιδοτήσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Η μονογαμική κοινότητα υπολείπεται κατά πολύ του απαιτουμένου, προς τούτο, αριθμού προσώπων.
    Ορισμένοι ερευνητές φρονούν ότι οι απανταχού μονογαμικοί δεν θα συγκέντρωναν 21 υπογραφές, όσες είναι απαραίτητες για την Ίδρυση απλού Σωματείου, με απόφαση Πρωτοδικείου.
    Εξάλλου ποιός τολμητίας θα ανελάμβανε την Προεδρία Συλλόγου Μονογαμικών, αψηφώντας την (εσωψύχως εκδηλούμενη από τους συμπολίτες του) δημόσια καταισχύνη;

    Υ.Γ. Αγαπητοί, το εκθειάζειν τη μονογαμία είναι ένα τέχνασμα για να ασκούνται ακώλυτα πολυγαμικές δραστηριότητες, όσες κάθε άνθρωπος θεωρεί αναγκαίες για την ψυχική του ισορροπία.