Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Tι σημαίνει ενας/μια σκλάβος/α για σας;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Master_Spiler, στις 14 Ιουνίου 2005.

  1. savra

    savra Guest

    Οι Μάστερς καθορίζουν την συμπεριφορά των υποτακτικών τους στο μέγιστο!
    Οι υποτακτικοί δεν έχουν δικαίωμα επιλογής και απόφασης, εξ' ου και ο όρος slave.
    Το εκφράζω στο νήμα αυτό γιατί θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα σημαντικό το να προσδιοριστεί η τοποθέτηση της υποκειμενικής ιδεολογίας σε σχέχη με την αντικειμενικότητα της κατάστασης εντός των ορίων του ρεαλισμού. Αφορμή παίρνω από χαρακτηριστικές φράσεις τύπου "δεν χαρίζομαι πουθενά". Αυτό το λέει ο σκλάβος εφόσον ο Κυρίαρχος του δώσει ανάλογη διαταγή, αλλιώς διαπράτει δύο ανεξέλεγκτα σφάλματα:
    1. Πήρε πρωτοβουλία (αδιανόητο για σκλάβο)
    2. Θεωρεί (μόνο ο κυρίαρχος έχει δικαίωμα θεώρησης) πως θα δημιουργήσει δικά του πρότυπα και standards, δεν γίνεται, ο Master τα καθιερώνει και τα θεμελιώνει.
     
  2. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αυτο το νεο σου look σου παει πολυ!
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    Κανονικά θα έπρεπε να κάνω quote ολόκληρο το κείμενο αλλά πολύ φοβάμαι ότι ώντας τόσο μεγάλο θα φόρτωνα το thread άνευ λόγου.Οπότε αρκούμαι στην επιλογή δύο σημείων , με την παρατήρηση ότι πρόκειται για ένα πολύ εύγλωττο , αισθαντικό και ρομαντικό κείμενο που νομίζω ότι σε τελική ανάλυση με καλύπτει απόλυτα.
    SM_Art_Lady , θα πρέπει να είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος , αλλά κι αν δεν είσαι , έχω βάσιμες υποψίες ότι αργά η γρήγορα θα βρείς το κομμάτι ευτυχίας που σου αναλογεί σε αυτή τη ζωή.

    Στο διάολο , συγκινήθηκα πάλι 
     
  4. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Απάντηση: Tι σημαίνει ενας/μια σκλάβος/α για σας;

    savra και εγώ έχω μία απορία με σένα.
    Πόσο καιρό έχεις να το κάνεις;;
    Μην ρωτήσεις ποιο τώρα      
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    ...Δεν επεσες εξω.
    Ειμαι ενας ευτυχισμενος ανθρωπος... μια "γεματη" Γυναικα!
    Απολαμβανω την D/s σχεση μου και οσα αυτη μου προσφερει.
    Ευχαριστω για τις ομορφες προβλεψεις σου!
    Νασαι καλα Sudden!
     
    Last edited: 7 Δεκεμβρίου 2006
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Re: Απάντηση: Tι σημαίνει ενας/μια σκλάβος/α για σας;

    Ελπίζω το ποστ αυτό Φιόνα μου , να μην κρύβει κάποια μη αγαθή διάθεση , σε άλλη περίπτωση ...

    Για την ερώτηση του νήματος , θα έλεγα ότι είναι για εμένα ...

    Η ψυχή των εικόνων μου . Δίχως την ζωντάνια ενός σκλάβου ή σκλάβας , οι εικόνες παραμένουν απλά εικόνες.
     
  7. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω απόψεις πάνω σε αυτό  

    *Summons it back to 2016"
     
  8. MASTER--YODA

    MASTER--YODA Vincit qui se vincit

    σκλάβος - σκλάβα για εμένα ειναι ο άνθρωπος που έχει την δύναμη να παραχωρήσει την εξουσία του εαυτού του στα χέρια του ανθρώπου που θα θέλει να μοιραστεί στιγμές - σκέψεις - συναισθήματα.
    ειναι ο άνθρωπος που δίνει όλο του το είναι , σάρκα και ψυχή προς τέρψη του Κ που έχει επιλέξει .
    ειναι δυναμικός άνθρωπος, κυρίως στην ψυχική του δύναμη αναφέρομαι ( μην σας μπερδεύει το σκλάβος - σκλάβα)
    ειναι ένας άνθρωπος που οφείλει να τον σέβεσαι για τις επιλογές του (δίνει τόσα πολλά και ζητάει πολύ λιγότερα πράγματα απο αυτα που παραχωρεί )
    ειναι ένας περήφανος άνθρωπος , χωρίς η περηφάνια του να μπλέκεται με τις ερωτικές του επιλογές ( το θέμα ταμπού το έχει σβήσει απο τις σκέψεις του)
    για εμένα αυτος ειναι ο σκλάβος - σκλάβα .
    και ειναι μεγάλη μου τιμή όταν η υποτακτική - σκλάβα με επιλέγει για Κυρίαρχο της !!
     
    Last edited: 16 Ιανουαρίου 2016
  9. Soraya

    Soraya Guest

    να ένα θέμα που ειναι καλο να ξαναζωντανέψει... Για αυτούς που έχουν τα νηματα ως νομους του BDSM... Ας μάθουν λοιπόν πως όντως υπάρχουν πολλές απόψεις...
    αλλά και για αυτούς που απλά τους αρέσει να ενημερώνονται.
     
  10. tithon

    tithon Contributor

    είναι το αντικείμενο του πόθου μου, συνεκδοχικά περιλαμβάνεται στο περιεχόμενό μου, ..η τσουλίτσα, ..θα δει..
     
  11. Dracon

    Dracon Jack of All Trades & Master of Most...

    Φανταζει η πιο αδυναμη οντοτητα στην κοινοτητα, ομως ειναι; Ποσο κουραγιο χρειαζεται για να απαρνηθεις το Εγω σου, να περασεις ενα κολλαρο στον λαιμο και να δωσεις το λουρι σε καποιον, να του πεις "πηγαινε με, σε παρακαλω;" κοιτοντας ταπεινα το εδαφος;

    Καποιες φορες ειναι η αναγκη για καθοδηγηση. Αυτο ειναι σιγουρο. Στις υπολοιπες, ο "λανθανων" ιδανικος συντροφος, ενα μισο που ψαχνει να προσκολληθει σε ενα πληρες και να το υπερπραγματωσει.

    Ειναι πολυτιμα αυτα τα πλασματα. Τους αξιζει σεβασμος.