Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

That is using common sense and staying safe

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Alpha Wolf, στις 7 Οκτωβρίου 2017.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Δεν είναι τεχνικό το θέμα...
     
  2. quest

    quest custom title

    Επαναφέρω το νήμα μιας που είναι επίκαιρο το θέμα της ασφάλειας.
    Παρακολουθώντας μία διαδικτυακή συνομιλία για το Covid-19 όπου έγινε μία αναφορά στην διαφορά μεταξύ "common sense" και "big thinking" κατάλαβα ότι η χρήση της έκφρασης "κοινή λογική" είναι από μόνη της προβληματική.
    Σχολίασε κάποιος ότι "common sense is full of assumptions and limited context" σε αντίθεση με την μεθολογία του big / deep / second tier thinking που μας επιτρέπει να αντιμετωπίσουμε το θέμα - είτε αυτό είναι η πληροφόρηση σχετικά με το Covid-19 ή αφορά την ασφάλεια εντός BDSM - πολυπλευρικά.
    Εδώ στο δεύτερο σκοντάφτουμε στο ότι ακόμα και τώρα υπάρχει ποσοτική και ποιοτική έλλειψη εγχώριων πηγών πληροφορίας.
     
  3. Dommy21

    Dommy21 New Member

    Θα συμφωνήσω πως υπάρχει μεγάλη έλλειψη εγχώριων πηγών πληροφορίας, το οποίο σε μεγάλο βαθμό κατά τη γνώμη μου οφείλεται στα taboo της ελληνικής κοινωνίας.

    Όσον αφορά την αξιολόγηση των πηγών... ακόμα και κάποια βιβλία που έχω διαβάσει, είναι όλα γραμμένα εμπειρικά. Πιστεύω πως αν βρεις μια πηγή που να εμπιστεύεσαι σε μεγάλο βαθμό και αν εφαρμόσεις με φειδώ και προσοχή αυτά που λέει, ο κίνδυνος περιορίζεται αρκετά.
     
  4. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Η γνώση είναι δύναμη. Είναι από τα μάντρα που με εκφράζουν απόλυτα.

    ας το παραφράσω κιόλας. Ακόμα και η στρεβλή γνώση είναι δυνατότερη από την μηδενική γνώση.
    Προτιμώ έναν διαβασμένο, και ας έχει διαβάσει και δυο βλακείες, από έναν αδιάβαστο. Και όσο πιο πολύ μελετάς ένα θέμα, ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι.

    βέβαια, όπως λέω πάντα, καπετάνιος χωρίς θάλασσα δεν γίνεσαι. Όσο και αν διαβάσεις τα εγχειρίδια προηγησης (τα οποία είναι απολύτως απαραίτητα), δεις YouTube video, διαβάσεις και φόρουμ καπετανεων, αν δεν μπεις στο σκαρί να βγεις στο πέλαγος...δεεεν. Διάβασμα, έναν καλό καπετάνιο με πείρα να ρωτάς στις στραβές και πρόσω ολοταχώς (αχ θέλω διακοπές)...
     
  5. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Πάντως ιστορικά αυτό το μάντρα που λες είναι παράφραση αρχαίου ελληνικού ρητού. Οπότε χρονολογικά είναι πρώτα ρητό και μετά οτιδήποτε άλλο.
      
     
  6. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Ωωω ποιο ρητό; Δεν το γνωριζω! Και πολυ θα ήθελα να το μάθω     
    Με ένα γρήγορο google search «Η φράση «Η γνώση είναι δύναμη» πρωτολέχθηκε από τον Άγγλο φιλόσοφο Φράνσις Μπέικον (1561-1626), ο οποίος αγωνίστηκε για να βγει η Ευρώπη από τον πνευματικό μεσαίωνα και εργάστηκε προς τη θεμελίωση της έννοιας της επιστήμης. «
     
  7. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Υπάρχει και το αρχαιοελληνικό:
    Ισχύς δια της γνώσεως
    Αναγράφεται μάλιστα και στο έμβλημα του πυροβολικού.
    Γι αυτό μίλησα για παράφραση.
     
  8. Brt

    Brt #ολαπολυ Premium Member

    Ευχαριστώ!
     
  9. Ken Jackson

    Ken Jackson Imperious, choleric, irascible

    Πετάχτηκα σήμερα στο μπακάλικο και περιμένοντας στην ουρά, ήταν δυο κοριτσάκια στα παγωτά και μια άνοιγαν το ένα ψυγείο μια το άλλο, τελικά, έδωσαν τη σειρά τους σε εμένα και σε άλλους δυο, γιατί τους πήρε 15 λεπτά να διαλέξουν παγωτό. Γυρίζω και λέω στη μία "αν είχε ένα ψυγείο και όχι τέσσερα και αν αυτό το ψυγείο είχε μέσα 10 παγωτά θα είχες διαλέξει σε μερικά δευτερόλεπτα''.

    Οποίος έχει γράψει διπλωματική στη ζωή του ή και εργασίες ακόμα, θα ξέρει ότι οι πηγές είναι το πιο σημαντικό κομμάτι της.

    Δυστυχώς, τα μισά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο είναι ψέματα και όλα γράφονται απο ανθρώπους και καλά ειναι να φιλτράρουμε τα πάντα στην τόση πληροφόρηση. Επίσης, δυστυχώς, οι άνθρωποι τείνουν να πιστεύουν αυτό που τους συμφέρει.

    Η κοινή λογική δεν ξέρω αν υπάρχει, ένας καθηγητής μου μου είχε πει ότι η αλήθεια και η λογική είναι θέμα αντίληψης, δεν υπάρχει κανένα ουράνιο πέπλο να συμφωνήσουμε.
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2020
  10. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το common sense άλλου είναι απαραίτητο και αλλού εμπόδιο. Λίγο common sense θέλει, pun intended.
     
  11. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Επειδή οι άνθρωποι σκέφτονται με μοτιβα, αυτό που κατανοεί ο ένας ως κοινή λογική ενδεχομενως να φαίνεται βαρετό στον άλλον και έτσι να αδιαφορει ακόμη και να το συζητήσει. Και τούμπαλιν.

    Οπότε θα βρεις κοινή λογική κυρίως μονο μέσα σε πολύ ομοειδείς ομάδες ανθρώπων ή σε πολύ κλειστες οικογενειες και συνηθως μεταξυ ανθρωπων παραπλησιων πολιτικών αντιληψεων. Δε τα βρεις ομως ενιαια κοινη λογικη μεταξυ διαφορετικων στρωματων ανθρωπων.
     
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Ε δεν το λες και αρχαίο...