Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

The 50 Secretaries of O

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Art and Literature' που ξεκίνησε από το μέλος Ερατώ, στις 5 Ιανουαρίου 2017.

  1. tithon

    tithon Contributor

    ουτε η «αυτοκρατορια των αισθήσεων» ουτε καν η «ο» υπονοούν υπόβαθρο διαταραχής.
    ακόμη και η «γραμματεας» εχει και μια δευτερη αναγνωση, αντιστροφη, επι του συγκεκριμένου.
     
  2. Soraya

    Soraya Guest

    με συγχωρείτε δεν ήθελα να φανώ ασαφής...
    για εμένα ο φανατισμός βρίσκεται σε πολλά πράγματα.....
    θα αναφέρω μερικά εξ αυτών....
    φανατικός οπαδός...
    φανατικός με κάποιο κόμμα....
    φανατικός με την εκκλησία...
    φανατικός με τις φιλές....
    φανατικός με τα ζώα...
    φανατικός με την εργασία.....
    φανατικός με την αναρχία....

    νομίζω ότι δεν είμαι πια ασαφής....
    εκτός αν θέλετε και παραδείγματα για να αντιληφθείτε πλήρως πως το έχω μέσα στο μυαλό μου....
     
  3. Soraya

    Soraya Guest

    πείτε μου σας παρακαλώ που αναφέρει ξεκάθαρα η αυτοκρατορία των αισθήσεων το bdsm....
    στην γραμματέα.... η κοπέλα αυτοτραυματίζεται για να τιμωρήσει τον εαυτό της....
    όσο για την ιστορία της ο... ναι μπορώ να πω ότι είναι ίσως η μόνη ταινία που δεν αφήνει ξεκάθαρα υπονοούμενα για ψυχολογικές διαταραχές....
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    -ποιό απ τα τέσσερα γράμματα λείπει απ' την «αυτοκρατορία»;
    -στην «γραμματέα» έχουμε μια εκδήλωση «διαταραχής» όπως την περιγράφετε. άγνωστης αιτίας. η ανάληψη ρόλου αποκαθιστά ισορροπία.
    παρατηρείτε την υπόνοια ότι αιτία της παθογένειας είναι η απώθηση του ρόλου; η αντιστροφή του κυρίαρχου μύθου μ' άλλα λόγια;
     
    Last edited: 5 Ιανουαρίου 2017
  5. Soraya

    Soraya Guest

    παρόλα αυτά τα 4 γράμματα τα βλέπουν όσοι γνωρίζουν τα γράμματα....
    η διαταραχή στη γραμματέα δεν είναι άγνωστης αιτίας... η κοπέλα έχει κατάθλιψη και έλλειψη αυτοεκτίμησης και γιαυτό αυτοτραυματίζεται... και όλα αυτομάτως διορθώνονται επειδή γνωρίζει τον κυρίαρχο που την γεμίζει ικανοποίηση με τον πόνο που εκείνος της προσφέρει.... ισορροπία;;;; που την είδατε;;;;
    όσο για την ιστορία της ο όπως είπε κι ένας φίλος μου ψυχολόγος που δεν είχε ιδέα από bdsm "η τύπισσα την πάτησε από έρωτα κι έπειτα από σύνδρομο της Στοκχόλμης"

    να πως βλέπουν οι βανίλα τον κόσμο μας
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    ε, ναι, ειναι απαραίτητο να γνωρίζουμε γράμματα και συμβολα.

    γιατί τα έχει αυτά η κοπέλα; επανέρχομαι. αυτομάτως διορθώνονται; τι εννοείτε αυτομάτως; τα αντιβιοτικά δρουν αυτομάτως; η τροφή αυτομάτως; δια μαγείας;

    την περιγραφή μου για την αναγνωση της ταινίας την κατανοήσατε, οι ερμηνείες ανήκουν στον καθένα χωριστά.
    όλοι βλέπουν από την γωνία τους ή από κει που νομίζουν γωνία τους, από κει που τους έβαλαν. ετσι κι αλλιώς οι ερμηνείες ανήκουν στον καθένα χωριστά.  
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    οσον αφορά την γραμματέα παραθέτω ότι μας δίνει η ταινία.... οπότε ορίστε.. καμία ισορροπία ούτε καν στην ροή της ταινίας.... (παρόλα αυτά όμως και κλέινοντας το θέμα θα ήθελα να πω πως την θεωρώ μια άκρος ρομαντική ταινία... μέχρι εκεί όμως... έχει πολλα λάθη όσων αφορά το bdsm)
    δεν θα διαφωνήσω αλλα ούτε έχω να προσθέσω και τπτ άλλο σε όσα είπατε   καλό βράδυ εύχομαι
    χάρηκα πραγματικά για την συνομιλία μας
     
  8. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Καμία διαφωνία, πυγή φαντασιώσεων για κάποιους είναι και πραγματικά περιστατικά απεχθής βίας μαγνητοσκοπημένα χωρίς κάτι τέτοιο να σημαίνει ότι αυτοί οι κάποιοι θα δεχόταν ποτέ να κάνουν κάτι παρόμοιο.
    Ωστόσο τόσο στην βιβλιογραφία όσο και στις ταινίες πιστεύω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός σχετικά με το τι βασίζεται σε bdsm και τι σε μη συναινετικό σαδισμό.

    Παραδείγματος χάριν, ταινίες όπως η ιστορία της "O", η γραμματέας (που είναι και η μόνη στην οποία προσωπικά είδα D/s), το SM Rechter (η μόνη από όσο ξέρω βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα), τα δύο tokyo decadence, το walk all over me, το night porter και πολλές άλλες παρόμοιες πραγματεύονται bdsm την στιγμή που ταινίες όπως το salo, το serbian film, το Ilsa she wolf of the ss, το torture chamber, τα snake and flower, άπειρες low badget παραγωγές το 70 καθώς και ένα βαγόνι άλλα θρίλερ με βασανιστές δολοφόνους πραγματεύονται εμπνευσμένο μη συναινετικό σαδισμό πράγμα που έρχοται σε μέγιστη αντίθεση με τις αρχές του bdsm.

    Το ότι όλες οι παραπάνω ταινίες ήταν αφορμή για εκατομμύρια φαντασιώσεις και οργασμούς εκατομμυρίων bdsmers δεν νομίζω ότι τις κάνει όλες bdsm. Άλλωστε ένα από τα μέγιστα καλά στον αποκλίνον ερωτισμό θαρρώ ότι είναι η ελευθερία σκέψης και ορίων στις φαντασιώσεις.

    ------------------------------------------------------

    Σχετικά τώρα με το 50 shades of gray πιστεύω ότι αγνοούμε το βασικότερο χαρακτηριστικό της ταινίας, αυτό που την καθιστά και μοναδική σε σχέση με όλες τις άλλες, το ότι πρόκειται για χολιγουντιανή παραγωγή. Μιλάμε για παραγωγή της Universal Pictures η οποία προωθήθηκε και διανεμήθηκε με χολιγουντιανά πρότυπα και η οποία αποδείχθηκε μια μεγάλη χολιγουντιανή επιτυχία. Ο πρώτος λόγος ύπαρξης κάθε τέτοιας ταινίας είναι η εμπορικότητα της, δεν είναι ούτε το βαθύ νόημα ούτε το να δείξει ή να αποδείξει κάτι.

    Το να συζητάμε αν έχει σχέση με το bdsm είναι σαν το να συζητάμε εάν ένας 80μέτρος γορίλας μπορεί να ερωτευτεί μία κοντή και εξαιτίας της να σκαρφαλώσει στην κορυφή των δίδυμων πύργων.
     
  9. astarti

    astarti Love beyond Reason

    Εμένα μου αρέσει το μανάρι ο πρωταγωνιστής ;-)
     
  10. sssppgr

    sssppgr Regular Member

    50 αποχρ'ωσεις είναι ένα αρλεκιν που το διακοσμούν μαστίγια, και μάλλον υπερτιμημένη. Η ιστορία της Ο είναι σταθμός όπως πολύ καλή είναι η γραμματέας, όμως δύο ταινίες που κανείς δεν αναφέρει και τις θεωρώ πολύ καλές αν και παλαιές είναι The image ή the punishment of Anne (1976)και the live of Johann.
     
    Last edited: 5 Ιανουαρίου 2017
  11. Επικη ταινια με πολλα μηνυματα...
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Οι ξεπέτες δεν βοήθησαν ποτέ...