Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Top space ( Ιππεύοντας το παλιρροιακό κύμα )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 29 Μαρτίου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ίσως και να 'χετε ακούσει/διαβάσει και γιατί όχι βιώσει το επονομαζόμενο subspace...
    Όχι όλες και όλοι βέβαια, αφού θα ήταν μια κατάσταση, στην οποία θα ήταν δυνατόν να περιέλθουν μόνο άτομα υποτακτικής ψυχοσύνθεσης...
    Για όσους/ες θα ενδιαφερόντουσαν να μάθουν περισσότερα για το subspace (και για να μην "εκτροχιάσω" το παρόν νήμα εν τη γενέσει του), θα τους αρκούσε ν' ανοίξουν τον ακόλουθο σύνδεσμο :

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/subspace.4896/

    ------------------------------------------------------------

    Εγώ θα σας "μιλήσω" για το επονομαζόμενο Top space και τ' οποίο θ' αφορούσε τ' άτομα Κυριαρχικής φύσεως οποιουδήποτε status και φύλου ( δηλαδή Top/Dom/Domme/Master/Mistress )...
    Δυστυχώς, αν και αναζήτησα έγκριτη βιβλιογραφία/πηγές στο διαδίκτυο, για να σας τις παραθέσω, ως προς την ευκολότερη κατανόηση/διευκρίνηση αυτής της κατάστασης...
    Δεν πέτυχα τίποτε άλλο εκτός από προσωπικές μαρτυρίες σε διάφορα blogs...
    Γι' αυτό σας αφήνω δυο λόγια εγώ, βασιζόμενα στην πενιχρή προσωπική μου εμπειρία καθώς και σε όσα διάβασα στην διαδικτυακή μου περιήγηση αναφορικά με το συγκεκριμένο θέμα...
    Και τα οποία, σε διάφορα "περάσματα" τους συνέπεσαν με τις δικές μου αισθήσεις και αξιολογήσεις επί του "ζητήματος"...

    Το λοιπόν, η εν λόγω είναι μια αλλοιωμένη κατάσταση της συνειδητότητας, στην οποία θα μπορούσε να περιέλθει κάποιος/α Κυριαρχικής φύσεως κατά την διάρκεια στενής BDSMικής αλληλεπίδρασης με τον/την υποτακτική του/της.
    Όταν περιέρχεται σ' αυτή την "ζώνη" ο/η Top είναι σαν να ξυπνάει απότομα κάτω απ' ένα γυάλινο θόλο που περικλείει μόνο εκείνον/η και τον/υποτακτικό/η του/της...
    Η προσοχή του/της επικεντρώνεται αυτόματα μόνο στο υ του/της και το περιβάλλον του/της, ο χρόνος, οποιοσδήποτε εξωτερικός παράγοντας πέρα από το υ του μοιάζει σαν να ξεθωριάζει...
    Να αιωρείται, παρών πάντα αλλά σαν θρόισμα, σαν ψίθυρος…

    Είναι σαν ο/η Top, να βρισκόταν σε δυο σημεία, σαν να ήταν ταυτόχρονα μέσα και έξω από τον/την ίδια του/της τον εαυτό…
    Δίχως όμως να χάνει σε καμία περίπτωση την επίγνωση του γύρω χώρου η των νοητικών και σωματικών του λειτουργιών...
    Τουναντίον θα έλεγα, οι αισθήσεις του/της αμβλύνονται πέραν του συνήθους...
    Σε σημείο που να έχει την εντύπωση, ότι γίνεται ένα τόσο με τα πιθανά όργανα που εκείνη την στιγμή χρησιμοποιεί...
    Όσο και με κάθε ίνα του κορμιού και του μυαλού του καθώς και με των αντιστοίχων του υ του/της...
    Διαπερνάται απ’ ένα κύμα αδρεναλίνης του οποίου νιώθει, ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο…Σαν να ιππεύει την πλάτη ενός παλιρροιακού κύματος χωρίς σέλα…
    Οι κινήσεις του γίνονται σχεδόν μηχανικές, σαν να έχει βγει απ' το ίδιο του/ της το δέρμα και να δίνει οδηγίες στον ίδιο του/της τον εαυτό, παρατηρώντας την «σκηνή» από ψηλά…

    Κάποιες φορές αυτή η κατάσταση θα μπορούσε ν’ ακουμπήσει και αρκετά επικίνδυνα ύψη...
    Καταλήγοντας σε ακόρεστη δίψα για πόνο και οδύνη του/της υ...
    Σε κείνη την περίπτωση το session θα πρέπει να διακοπεί ακαριαία, όσο ακόμη ο/η Top έχει έστω και ψήγμα ελέγχου της "ενισχυμένης/υπερχειλούς" δυνάμεως του/της...
    Και πριν επέλθουν ανεπιθύμητες συνέπειες και για τα δυο μέρη ως αποτέλεσμα της καταστρατήγησης των προσυμφωνηθέντων ορίων (κυρίως ελαφρύς, η σοβαρός τραυματισμός του υ)

    Αλλά το μέγεθος του πιθανολογούμενου εκτροχιασμού εξαρτάται - πάντα σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη και εμπειρία - κατά μεγάλο βαθμό απ' τα ήδη υπάρχοντα σαδιστικά στοιχεία...
    Που θα κούρνιαζαν στα λιγότερο η περισσότερο σκοτεινά δωμάτια του/της Top...

    Πως επιτυγχάνεται το Top space ?

    Η συγκεκριμένη κατάσταση ίσως και να μην δημιουργείται εκούσια, η τουλάχιστον δεν θα ήταν εύκολο εκουσίως να επιτευχθεί...
    Εγώ τουλάχιστον όσο και να το προσπάθησα συνειδητά κάποιες φορές, δεν το κατάφερα...
    Αλλά ίσως και να ήταν δυνατόν, να υποβοηθηθεί...

    Ξεκινώ μιλώντας για μένα και για τις ελάχιστες φορές που μου έχει συμβεί ( η που θεωρώ, ότι μου συνέβη )...

    Αναπολώντας, δεν θυμάμαι κάποιο συγκεκριμένο γεγονός/κατάσταση/περιβάλλον εν τη παρουσία της συντρόφου/παρτενέρ μου, που να είχε δράσει σαν έναυσμα για την "κατάδυση" μου...
    Δεν θυμάμαι κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά της υ μου, κάποιο αντικείμενο που να μου άρεσε ιδιαιτέρως να χρησιμοποιώ μαζί της, κάτι που θα φορούσε, δεν υπήρξε κάποια συγκεκριμένη μουσική...
    Δεν θυμάμαι κάποιο τελετουργικό/τέλεση μιας αλυσίδας ηθελημένων πράξεων από την δική μου πλευρά καθώς και της υ μου πριν η ( και ) κατά την διάρκεια της όποιας περιπτύξεως/session μας...
    Που να μ' εκσφενδόνιζε στην πλάτη του "κύματος"...

    Θυμάμαι μονάχα, ότι διένυα περιόδους υψηλού άγχους και πίεσης για επαγγελματικούς λόγους...
    Περιόδους κατά τις οποίες ήμουν παντελώς απορροφημένος, από κάποια υπόθεση που είχα αναλάβει...
    Και όταν μπαίνω σε αυτή την διαδικασία, σπανίως έως ποτέ δεν κατάφερνα/καταφέρνω, να κατεβάσω τον "διακόπτη" του μυαλού μου έστω και για λίγο...
    Αλλά έμενα/μένω καθ' όλη την διάρκεια του "καθήκοντος" μου σ' ένα τούνελ, και απ' το οποίο βγαίνω μόνο όταν ολοκληρωθεί η "αποστολή" μου...

    Η το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή όταν ζούσα ημέρες απίθανης ηρεμίας και παραδόξως για μένα ενθουσιασμού...
    Όπως μου έτυχε κατά την διάρκεια ενός ολιγοήμερου ταξιδιού μου με κάποια σε μια πόλη της "τέχνης"...
    Όπου εκτός από το γεγονός ότι δεν είχα να σκεφτώ καμία υποχρέωση, ήμουν περιστοιχισμένος από καταπληκτικές φυσικές και καλλιτεχνικές ομορφιές...
    Μπαινόβγαινα με τις ώρες σε μουσεία και σε εκθέσεις, καταβροχθίζοντας με τα μάτια και το μυαλό μου εικόνες που πήγαιναν απ' το αποτρόπαιο στην μυσταγωγία...
    Και που είχαν σαν αποτέλεσμα την αργή αλλά σταθερή μετακομιδή μου "αλλού"...
    Αυτά τα "περιστατικά"/παράγοντες ήταν το πρόκριμα για το διαδοχικό Top space με την υ μου...

    Σίγουρα πολύ σημαντικό ρόλο διαδραματίζει το επίπεδο συνενοχής/άνεσης/εμπιστοσύνης και οικειότητας που έχει δημιουργηθεί ανάμεσα στα δυο μέρη...

    Σε κάθε περίπτωση κάποιος/α θα μπορούσε να δοκιμάσει, να επιτύχει το Top space, αναπαριστώντας βήμα βήμα κάποιο "σκηνικό", που θα θεωρούσε ότι είχε δράσει σαν σκανδάλη για την επίτευξη του...

    Ίσως και λανθασμένα πιστεύω ότι ο/η καθένας/καθεμία μας έχει τις δικές του/της ιδιαιτερότητες/γούστα/εναύσματα, που πυροδοτούν κάποιες ίδιες ( φαινομενικά η αντικειμενικά ) σε όλους/ες αντιδράσεις...

    Πόσο διαρκεί ?

    Μπορώ να μιλήσω μονάχα βασιζόμενος στην δική μου εμπειρία...
    Μην έχοντας βρει επί του συγκεκριμένου πηγές στο δίκτυο...
    Ούτε έχοντας ξανασυζητήσει το θέμα με άλλους, για να έχω κάποια άλλη μαρτυρία...
    Στις ελάχιστες φορές που ίσως και να το βίωσα...
    Είχε διαρκέσει από κάποιες ώρες μετά την λήξη της περιπτύξεως, έως και μια ολόκληρη ημέρα πριν να επέλθει η "πτώση"...

    Τι έπεται της λήξης του Top space ?

    Αφού τελειώσει το Top space, ο/η Top περιέρχεται σε μια μακρότερη η πιο βραχέα κατάσταση πτώσης, ακόμη και κατατονίας που έχει την ονομασία Top drop.

    Εδώ σας παραθέτω τα συμπτώματα ( που ευτυχώς για σας βρήκα στον ιστότοπο του BDSM Wiki κι έτσι δεν θα συνεχίζω να σας αραδιάζω κυρίως δικά μου λόγια...Συμπτώματα, αρκετά απ' τα οποία "είδα" και σε μένα )...
    Για όποιον/α θα ήθελε να διαβάσει το κείμενο απ' ευθείας στ' αγγλικά, παραθέτω τον σύνδεσμο :


    http://www.bdsmwiki.info/Drop


    Συμπτώματα :

    - Δυσκολία συγκέντρωσης, στο να θυμόμαστε λεπτομέρειες, η να λαμβάνουμε αποφάσεις

    - Κούραση και μειωμένη ενέργεια

    - Αισθήματα ενοχής, αναξιότητας, ανικανότητας

    - Πεσιμισμός, Ματαιοδοξία

    - Αϋπνία, πρόωρη αφύπνιση, υπερβολική υπνηλία

    - Ευερεθιστότητα, ανησυχία

    - Έλλειψη ενδιαφέροντος σε δραστηριότητες η hobbies που προκαλούσαν ικανοποίηση/χαρά, συμπεριλαμβανόμενου και του σεξ

    - Λαιμαργία η χάσιμο βάρους

    - Επίμονες αλγίες, πονοκέφαλοι, κράμπες, πεπτικά προβλήματα που δεν καταπραΰνονται ούτε με αγωγή

    - Επίμονα αισθήματα λύπης, άγχους, η "κενού"

    ---------------------------

    Αυτά τα ολίγα για κείνα που θ' αφορούσαν το Top space, συγχωρήστε με αν δεν ήμουν ιδιαιτέρως κατανοητός/κατατοπιστικός...
    Δεν ήταν εύκολο, να περιγράψω με λέξεις ένα τόσο υποκειμενικό και ίσως σπάνιο "φαινόμενο"...
    Αν δεχτούμε βέβαια ότι σαν φαινόμενο, θα υπήρχε και δεν θα ήταν άλλος ένας αστικός μύθος...

    Οποιαδήποτε διόρθωση/συμπλήρωση σας επί του θέματος θα ήταν ευπρόσδεκτη...
    Καθώς και οποιαδήποτε κατάθεση σκέψεως/μαρτυρίας/εμπειρίας σας θα ήταν κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη...
    Όπως πάντα θα ήταν ενδιαφέρον, ν' ανοίξουμε την κουβεντούλα...

    Υ.Γ. Τα γραφόμενα μου δεν είναι ούτε αυτή την φορά απόσταγμα "σοφίας" κανενός επαΐοντα...
    Και τα όποια προσωπικά παραδείγματα χρησιμοποίησα, δεν το έκανα με σκοπό, να μου δώσω "γαλόνια" που ούτε θα είχα, ούτε ποτέ θα μ' ενδιέφερε ν' αποκτήσω...
    Παρά μόνο για να κάνω στο μέτρο του δυνατού πιο ξεκάθαρο αυτό το νήμα και το θέμα τ' οποίο πραγματεύεται...

    ----------------------------

    Υποσημείωση του νηματοθέτη :


    Το BDSM, όπως οτιδήποτε άλλο θα εμπεριείχε τον παραμικρό κίνδυνο για την δική μας υγεία η για κείνη των άλλων...
    Αν θέλουμε να το γευόμαστε δίχως προβλήματα...
    Πρέπει ν' αντιμετωπίζεται πάντα με την δέουσα σοβαρότητα και σύνεση...
    Γι' αυτό τον λόγο, μην σκεφτείτε καν να προκαλέστε το Top space, χρησιμοποιώντας ψυχοτρόπες/ναρκωτικές ουσίες...
    Μην θέτετε εαυτόν σε κατάσταση μέθης...
    Μην λάβετε φαρμακευτικά σκευάσματα που από μόνα τους η σε συνδυασμό, θα είχαν σαν αποτέλεσμα την μικρότερης η μεγαλύτερης έκτασης αλλοίωση των
    νοητικών λειτουργιών και της ικανότητας σας προς καταλογισμό...
    Γιατί πιθανότατα όχι μόνο το προσδοκώμενο αποτέλεσμα δεν θα επιτύχετε...
    Αλλά και σε άσκοπες περιπέτειες μπορεί και να βάλετε εαυτούς καθώς και άλλους...

      
     
    Last edited: 29 Μαρτίου 2015
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Aυτό το τραγούδι μου ήρθε διαβάζοντας το νήμα:


     
  3. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Θα μπορούσε να είναι και αυτό που έβαλες εσύ...
    Ο/η καθένας/καθεμία με ότι "ταξιδεύει"... 
    Αν και για μένα θα ήταν κάτι σαν κι αυτό...
    Και συγκεκριμένα από το 03.48 λεπτό και μετά...

     
  4. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    ( Ιππεύοντας το παλιρροϊκό κύμα ) me thinks... κάνει συνειρμούς, indeed!   
     
  5. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Kάνει συνειρμούς :
    ♥♥

     


     

     



     
     
  6. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Το λοιπόν, ας αφήσουμε στην άκρη την μουσική...Ας πιάσουμε αυτές τις (γαμάτες) φώτο που έβαλες...
    Σκέψου ότι κοιτάς κάθε μια από δαύτες χωρίς να εστιάζεις πουθενά αλλού πέρα από την ανθρώπινη φιγούρα...
    Αλλά ταυτόχρονα βλέπεις κάθε μικρή λεπτομέρεια του κάθε "κάδρου"...τους καπνούς, τις πέτρες κτλ...

    Σκέψου ότι δεν είναι φώτος, αλλά πίνακες και εσύ έχεις στα χέρια σου τα πινέλα, τα χρώματα και ότι η ανθρώπινη φιγούρα είναι ο καμβάς...
    Και αρχίζεις να ζωγραφίζεις επάνω του, σαν να βρίσκεσαι σε "ενεργητική" trance...
    Σε μια κατάσταση "γαλήνης" μα συνάμα απέραντης εγρήγορσης...
    "Χαμένη" αλλά ταυτοχρόνως παρούσα...
    Και τα πινέλα "γλιστρούν" όλο και με μεγαλύτερη σιγουριά..."Πατώντας" όλο και πιο "στιβαρά" στον καμβά..."ζωγραφίζεις" όλο και πιο μανιασμένα...
    Ξέροντας ότι μπορεί να τον "σκίσεις", αλλά νιώθοντας τον σαν να ήταν μέρος του ίδιου σου του κορμιού...του ίδιου σου του μυαλού...
    Σαν να ήταν προέκταση σου...
    Και όσο αντικρίζεις το "έργο" σου, να ολοκληρώνεται σχεδόν από μόνο του...
    Τόσο ανεβάζεις "ταχύτητα"...τόσο αναμιγνύεις "χρώματα" δίχως να κοιτάς που βάζεις τα πινέλα...
    Αλλά "νιώθεις" ότι είναι στο σωστό σημείο...
    Και νιώθεις "τεράστια"..Σαν να πνίγεσαι σε μια θάλασσα από εκρήξεις στο μυαλό και στο κορμί σου...
    Και στο δικό σου και του υ σου...
    Δεν έχεις πια τον έλεγχο...Είσαι ο έλεγχος...

    ΟΚ, ίσως λίγο μαλακία σαν παράδειγμα...αλλά...προσπάθησα χαχαχα    
     
    Last edited: 29 Μαρτίου 2015
  7. Elune

    Elune Priceless

    Από την ώρα που το διάβασα: αλλού πατάω και αλλού βρίσκομαι...

    Μου έκαψες το μυαλό... 
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Συγνώμη βρε συ...Δεν το ήθελα χαχαχα...
    Εμένα το δικό μου είναι καμένο από τα φοιτητικά μου χρόνια...
    "Βοήθησαν καλά" και κείνοι, για να γίνω ο μαλθάκας που είμαι σήμερα χαχαχα... 

    Υ.Γ. Τώρα σοβαρεύω λίγο, χαίρομαι αν σου έδωσα κάτι με αυτό το "νήμα"... 
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

     
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @MasterJp πριν ακυρώστε τα γραφόμενα/λεγόμενα κάποιου...
    Διαβάζετε καλά πρώτα...Και δεν νομίζω ότι τα ελληνικά μου είναι δυσνόητα :

    Όταν περιέρχεται σ' αυτή την "ζώνη" ο/η Top είναι σαν να ξυπνάει απότομα κάτω απ' ένα γυάλινο θόλο που περικλείει μόνο εκείνον/η και τον/υποτακτικό/η του/της...
    Η προσοχή του/της επικεντρώνεται αυτόματα μόνο στο υ του/της
    και το περιβάλλον του/της, ο χρόνος, οποιοσδήποτε εξωτερικός παράγοντας πέρα από το υ του μοιάζει σαν να ξεθωριάζει...
    Να αιωρείται, παρών πάντα αλλά σαν θρόισμα, σαν ψίθυρος…


    Υ.Γ. Ο όρος Dom space είναι αδόκιμος...Αν διαβάσατε καλά...Που μάλλον δεν το κάνατε...

    Top space και τ' οποίο θ' αφορούσε τ' άτομα Κυριαρχικής φύσεως οποιουδήποτε status και φύλου ( δηλαδή Top/Dom/Domme/Master/Mistress )..

    Υ.Γ. 2 Τουναντίον θα έλεγα, οι αισθήσεις του/της αμβλύνονται πέραν του συνήθους...
    Σε σημείο που να έχει την εντύπωση, ότι γίνεται ένα τόσο με τα πιθανά όργανα που εκείνη την στιγμή χρησιμοποιεί...
    Όσο και με κάθε ίνα του κορμιού και του μυαλού του καθώς και με των αντιστοίχων του υ του/της...
    Διαπερνάται απ’ ένα κύμα αδρεναλίνης του οποίου νιώθει, ότι έχει τον απόλυτο έλεγχο

    Υ.Γ. 3 Δέχομαι την σίγουρα μεγαλύτερη σας πείρα στον χώρο...Αλλά δεν δέχομαι ούτε τις αυθεντίες απ' όπου κι αν προέρχονταν, ούτε τις ακυρώσεις συλλήβδην δίχως στιβαρά επιχειρήματα...
    Και σίγουρα σε επίπεδο διαλεκτικής και νόησης δεν είμαι δεύτερος σας σε καμία περίπτωση...
    Γι' αυτό και με κάθε σεβασμό στο πρόσωπο σας, μαζί μου μην χρησιμοποιείτε "σοφιστίες"...
    Αν αυτά που γράψατε εσείς, διαφέρουν τόσο ( και καλά ) πολύ από κείνα που έγραψα εγώ...
    Μάλλον πρέπει να ξανακαθίσω στα θρανία του δημοτικού σχολείου....
    Και δεν εννοώ του BDSMικού...αλλά του κανονικού...

    Υ.Γ.4 Και να δεχτώ ότι τα δικά σας βιώματα θα ήταν παντελώς διαφορετικά από τα δικά μου επί του θέματος...Και όπως φαίνεται και διαφόρων bloggers...
    Αυτό δεν σημαίνει ότι τα δικά σας θα ήταν και τα μοναδικά σωστά...

    Υ.Γ. 5 Μου κάνει εντύπωση που το Top/Dom Space το "ανακαλύψατε" όλως τυχαίως τώρα...
    Γιατί στο δικό σας νήμα περί sub space ( και του οποίου παρέθεσα τον σύνδεσμο στο παρόν νήμα)...
    Ρωτούσατε τους συμφορουμίτες αν θα υπήρχε και αντίστοιχο του για Κυριαρχικούς/ες...
    Αλλά παρέμβαση σας επί του θέματος, πάντα σε κείνο το νήμα που εσείς είχατε ανοίξει, δεν υπήρξε...
    Υποθέτω ότι το είχατε αποφύγει, για να μην βγείτε εκτός του θέματος εκείνου του νήματος σας...

    Υ.Γ. 6 Αν θα είχατε την όρεξη...Διαβάστε το νήμα μου...Και μην μένετε μόνο στον τίτλο και σε 3/4 γραμμές αυτή την φορά...
    Και όπως έλεγαν και οι λατίνοι Scripta Manent...Δεν το επεξεργάστηκα αφού διάβασα αυτή σας την παρέμβαση...

    Υ.Γ. 7 Από την απάντηση μου στην Madeleine που προσπαθούσα να της εξηγήσω με παράδειγμα...
    Απάντηση πρότερη της παρεμβάσεως σας..

    - σαν να βρίσκεσαι σε "ενεργητική" trance...

    - Δεν έχεις πια τον έλεγχο...Είσαι ο έλεγχος...

    Μετά τιμής...
     
    Last edited: 31 Μαρτίου 2015
  11. Siren_Peisinoe

    Siren_Peisinoe Ανενεργή επί του παρόντος.

    tenebra μου σορρυ που παρεμβαινω αλλα αν κοιτουσες λιγο καλυτερα το ποστ του Master Jp θα εβλεπες πως απλως ποσταρε ενα παλιοτερο του ποστ του οποιου η πρωτη γραμμη αναφερεται σε αλλο ατομο...
    ξερω πως δε χρειαζεται συνηγορο αλιμονο απλα το ειδα και μου χτυπησε αμεσως στο ματι  
    φιλια και buona notte con sogni d'oro mi amico
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σειρηνούλα εγώ βλέπω Masterjp said και το υπόλοιπο...
    Αν είμαι στραβός ( που δεν είμαι ), να πάω να κοιτάξω τα ματάκια μου αύριο...
    Σε κάθε περίπτωση και άλλου ατόμου να ήταν το post...
    Το νήμα μου ήταν γραμμένο στα ελληνικά και μάλλον είχα πει αρκετά ίδια πράγματα με εκείνα που μου "ακυρώθηκαν" ως λανθασμένα...και σίγουρα περισσότερα...
    Σίγουρα ο φίλτατος Masterjp δεν έχει ανάγκη συνηγόρου...
    Αλλά σίγουρα κι εγώ "μιλάω" μόνο όταν ξέρω τι λέω...
    Και επίσης σίγουρα τις λεκτικές αντιπαραθέσεις, γνωρίζω πως να τις αντιμετωπίζω...

    Δέχομαι οποιαδήποτε κριτική...Δέχομαι πιθανά μου λάθη...Δεν δέχομαι ποτέ και πουθενά "καπέλωμα"...

    Καλή σου νύχτα