Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Topping from the bottom

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος GhOsT^, στις 20 Ιουνίου 2005.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Η αλλαγή είναι αναπόφευκτη είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει. Η αλλαγή μέσα από την αλληλεπίδραση οποιουδήποτε είδους σχέσεως επίσης αναπόφευκτη και εκλαμβάνεται ως απόλυτα φυσική.
    Πληροφοριακά και μόνο, παρά το ότι δεν σε αφορά προσωπικά μια και δεν είσαι υποτακτικός ή σκλάβος θα ήθελα να αναφέρω πως σε κάποιες περιπτώσεις Ds, και καθολικά στο Ms ο Αφέντης έχει δικαίωμα να απαιτήσει από τη σκλάβα του να τροποποιήσει συμπεριφορές, αντιδράσεις, εμφάνιση και γενικά οτιδήποτε Επιθυμεί να είναι αλλιώς. Αυτό είναι κάτι που και ας μην ξεχνάμε η σκλάβα γνωρίζει από την αρχή- αν γνωρίζει -σε τι είδους σχέση έχει μπει, αν δεν γνωρίζει ας πρόσεχε ή ας ζητήσει release κανείς δεν κρατάει κανένα με το ζόρι και όχι απλά το γνωρίζει αλλά και η ίδια απολαμβάνει -μετά από την κάμψη των όποιων πιθανών αντιδράσεων/αντιστάσεων να αλλάζει για να τον ευχαριστεί και να ευχαριστιέται και η ίδια βέβαια, ακόμη κι αν εκ πρώτης όψεως δεν θα άλλαζε από μόνη της προς αυτή τη συγκεκριμένη κατεύθυνση.  

    Για να επανέλθω στο θέμα, topping from the bottom θα ήταν να έλεγε μάλιστα Κύριε μπαίνω σ αυτή τη σχέση γνωρίζοντας πως δικαιούστε -με ή χωρίς συζήτηση και διαπραγμάτευση ανάλογα με το είδος της σχέσης- να με αλλάξετε, αλλά καθοδόν να κάνει τα αδύνατα δυνατά, με ψέματα και άλλου είδους προσπάθειες να περάσει το δικό της και να αναγκάσει εκείνον να τροποποιήσει ή και να ακυρώσει τις διαταγές του ανάλογα με τις δικές της "απαιτήσεις¨" και αντιλήψεις για το πως είναι "καλύτερα" "σωστότερα" και "αποτελεσματικότερα" να γίνει οτιδήποτε. Δηλαδή ΕΝΩ άλλα λέει άλλα προσπαθεί να κάνει - και πολύ σωστά επισήμανες κάποιες φορές αυτό θα οφείλεται σε αντιδράσεις/αντιστάσεις- αλλά κάποιες φορές αυτό γίνεται συνειδητά έχοντας ως απώτερο στόχο τον προσωπικό έλεγχο/εξουσία που αρχικά δήλωσε πως επιθυμεί να παραδώσει- που θα ήταν απόλυτα σεβαστό αν το δήλωνε ανοιχτά και ειλικρινά πως είτε αυτό επιθυμεί είτε αυτό της ήρθε καθοδόν- κι αυτό ονομασα μουλωχτά υποκριτικά και ύπουλα.

    Κάπου υπήρχε ένα νήμα που ακριβώς έλεγαν "υποτακτικές" και "σκλάβες" πως θα έκαναν τα πάντα για να Τον έχουν να τρώει από τις παλάμες τους...
    Αν μια γυναίκα αυτό επιθυμεί είναι βέβαια αναφαίρετο δικαίωμα της και σεβαστό.
    Το να το επιθυμεί, αλλά να υποκρίνεται κάτι που δεν είναι και να προσπαθεί έμμεσα με πονηριές να το πετύχει το θεωρώ ανήθικο.
    Το πρόβλημα είναι πως αυτά τα κορίτσια/γυναίκες δεν θυμάμαι κιολας ποιες απάντησαν, απλά ήθελαν Κάποιο να πάρει από πάνω τους όσα εκείνες θεωρούσαν βαριά και δύσκολα, να πάρουν και το Kinky sex τους (να γίνουν και μοδάτες μια και το bdsm έγινε της μόδας) χωρίς να απωλέσουν σε κανένα βαθμό εξουσία ή έλεγχο. Γιατί να μην το εκφράσουν ακριβώς έτσι? Από φόβο πως κανένας δεν θα συμφωνήσει?
    Μα αφού τόσοι και τόσοι παραμένουν σε τέτοιου είδους σχέσεις γιατί δεν θα έμπαιναν εξ αρχής, για ποιο λόγο να καταφύγουν στην απάτη?
    Είναι δηλαδή και ανάγκη να απαιτούν να ονομάζονται Αφέντες και σκλάβες, ενάντια στη βασική αρχή που ορίζει πως Αφέντης = Ελέγχει, έχει εξουσία και σκλάβα= παραδίδει έλεγχο και εξουσία (λίγο, πολύ άσχετο) και να προσπαθούν να πείσουν και όλους τους υπόλοιπους πως αυτή είναι και πρέπει να είναι η νέα φιλοσοφία του Ds?
     
  2. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Topping from the bottom

    Το topping from bottom, ως υπολογισμένη τακτική ακυρώνει την D/s σχέση.
    Ακόμη και εαν η παράδοση του ελέγχου είναι περιορισμένη δεν δικαιολογείται το topping from bottom σα διαρκή πρακτική. Το topping from bottom έτσι γίνεται μια μορφή Κυριαρχίας...
     
  3. LordAini

    LordAini Regular Member

    Παρ'όλα αυτά, δυστυχώς πολλές φορές είναι αναπόφεκτο, ειδικά αμα ο/η Dom είναι άπειρος και καταλήγει να "εκπαιδεύεται" ο ίδιος.
    Μερικές φορές όμως, δεν είναι δυνατόν να βασιστεί μια σχέση στο Topping from the Bottom?
    Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να πώ πάνω σε αυτό. αλλα συμβαίνει.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Η πιο σταθερη φιλοσοφικη θεωρηση στην οποια τεινω να καταληξω ειναι οτι "τα παντα ρει".
    Προσδιοριζομαστε σε μια συγκεκριμενη στιγμη,μεσα σε συγκεκριμενες συνθηκες,απεναντι σε συγκεκριμενα προσωπα η ομαδες προσωπων.
    Οι παραμετροι του συστηματος αλλαζουν διαρκως.Φυσικο ειναι ν'αλλαζουμε και μεις και αυτοι.

    Μη μου μιλατε παρακαλω για σκλαβους η υποτακτικους που ειναι ασυνεπεις η ανηθικοι."Εμεις γι'αλλου ,κινησαμε γι'αλλου ,,κι'αλλου η ζωη μας παει" τραγουδουσε ο Καλογιαννης το '70κατι και ειχε δικιο.
    Δεν νοιωθω καθολου υποχρεωμενος να ειμαι συνεπης με μια μηχανιστικη εξιδικευση της βδσμικης μου κλισης και οσων υποχρεωσεων απορρεουν συμφωνα με τα ευαγγελια εξ αυτης.Μπορει να μπω σαν σκλαβος και να μεταλλαχθω σε αφεντη - και αντιθετως, με την εννοια του ποιος εχει τον ελεγχο της σχεσης.
    Εχει να κανει με το ισοζυγιο του ερωτα,της συναισθηματικης δεσμευσης αναμεσα στα δυο μερη,η πραγματικη θεση του καθενα στη σχεση.Ποτε σχεδον δεν ειναι ισοκατανεμημενο.Αυτο το ισοζυγιο καθοριζει τον πραγματικο αφεντη και κατα ποσο θα ταυτιζεται αυτος με το βδσμικο του στατους,ασχετα με τους ρολους στο σεξουαλικο παιχνιδι.
    Δεν ξερω αν γινομαι αντιληπτος,αυτο που λεω με λιγα λογια ειναι οτι οσο πιο ερωτευμενος εισαι,τοσο δυσκολοτερα κρατας τον ελεγχο κι ας αυτοχριζεσαι αφεντης η μαστερ η κυριαρχος του συμπαντος ,ειδικα αν το ισοζυγιο που λεγαμε αποκλινει εις βαρος σου.Η "σκλαβα" σου εν προκειμενω μπορει να σε παιζει στα δαχτυλα του ενος χεριου της,οσο κι'αν ματωνει κατω απο το μαστιγιο σου.
    Αν το κανει, ειναι επικριτεα θεωρειτε;

    Περαν αυτου, ποιος ειπε οτι εχουμε παντρευτει το στατους μας;Δεν εχουμε δικαιωμα να αλλαξουμε γνωμη;Δεν παιζει η πιθανοτητα να διαπιστωσουμε στην πορεια οτι δεν λειτουργει,δεν κουμπωνει με τον συγκεκριμενο ανθρωπο που σχετιζομαστε;Οτι μπορει να λειτουργησουμε καλυτερα εκτος συμβατικων λογω δεδηλωμενου στατους συμπεριφορων;Θα μου πει καποιος ,αν δεν σου αρεσει,φυγε.Σαφως,κι'αυτο παιζει,αν και καποιοι, ειδικα για τους σκλαβους θεωρουν οτι πρεπει να υποβαλλουν αιτηση απολυσης κι'αμα εγκριθει απο τον αφεντη τοτε μονο επιτρεπεται να την κανουν.Θα τρελλαθω κυρια μου ,δηλαδη εχουμε ξεφυγει εντελως...

    Δεν πρεσβευω μ'αυτα που λεω καμμια νεα φιλοσοφια , απλα πιστευω ο,τι τα στερεοτυπα του ΒΔΣΜ
    εχουν πολυ σχετικη αξια οταν αναφερομαστε σε σχεση,σε συναισθηματικο δεσιμο και οχι σε απλη σεξουαλικη συνευρεση εκτονωσης καυλας και ιδιαιτεροτητων του καθενα.Αληθεια δεν υπαρχει η περιπτωση η σχεση να ξεκινησει ετσι και στη συνεχεια, οταν εγκαθιδρυθει ο συναισθηματικος παραγοντας να ανατραπουν οι ισορροπιες;(η και να παγιωθει βεβαιως και να βαθυνει η αρχικη κατασταση).

    Το εχω ξαναπει:Βλεπω στον χωρο του φορουμ απο αρκετους μια πιστη σε μια βδσμικη ηθικη αντιστοιχη ουσιαστικα με την κλασσικη ηθικη που επικρατει εξω,αναφορικα με τις σχεσεις.Καινουργια "πρεπει" εχουν αντικαταστησει παλια "πρεπει".
    Δεν αμφισβητω το δικαιωμα οσων την πιστευουν να την εφαρμοζουν,καλα κανουν,αν αυτο τους κανει να περνουν καλα.
    Εχω ομως δικαιωμα να την κρινω,να την συγκρινω και να την αμφισβητω.
    Μεχρι εκει ομως.Μη φοβαστε,δεν προτεινω την επανασταση των σκλαβων... 
     
  5. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    @underherfeet θεωρείς πως αλλάζει η ουσία κάποιου ανθρώπου όσα χρόνια κι ότι καταστάσεις κι αν συναντήσει?
    Δηλαδή κάποιοι που μπαίνουν σε μια σχέση με απώτερο σκοπό να αλλάξουν τον άλλο, έχουν πιθανότητες να το επιτύχουν? Αλλάζει μια διαμορφωμένη ψυχοσύνθεση, ο χαρακτήρας κατά την άποψη σου?
     
  6. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Ρωτας διαφορετικα πραγματα.
    Ασφαλως και αλλαζει ο ανθρωπος στην πορεια του χρονου και καποια βιωματα ενδεχομενως να τον αλλαζουν και δραματικα.
    Αυτος τωρα που μπαινει σε μια σχεση για να αλλαξει τον αλλον κανει τεραστιο λαθος.Αλλο αυτο ομως κι'αλλο η επιδραση που μπορει να ασκησει πανω του, η οποια μπορει να επιφερει αλλαγες,οπως αντιστοιχα μπορει να συμβει αυτο και στον ιδιο.
    Η ψυχοσυνθεση και ο χαρακτηρας παλι,μπορει να διαμορφωνονται στην παιδικη ηλικια ,δεν παυουν ομως να επηρεαζονται και να μεταβαλλονται οσο μεγαλωνουμε, ισως οχι δραματικα ,αλλα βαθμιαια.
    Αν κοιταξουμε καμμια εικοσαρια χρονια πισω ,τι λες, δεν θα εντοπισουμε αλλαγες στον εαυτο μας του τοτε και του τωρα;
    Προσωπικα,εχω εντοπισει αρκετες.
    Καποια πραγματα βεβαια δεν αλλαξαν. Εξακολουθω να αναγουλιαζω αμα προσπαθησω να φαω μπαμιες.
    Τισ φακες ομως ,που καποτε τις καταπινα σα να ηταν πετρες ,τωρα τις τρωω ευχαριστως.Ισως να παιζει ρολο και ο τροπος που μου τις μαγειρευουν... 
     
  7. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Τοπινγ φρομ μποτομ
    Αν δεν έτρωγες φακές και τώρα τρως δεν άλλαξε η προσωπικότητα σου.
    Αν έμαθα να ελέγχω το θυμό μου ή να κάνω υπομονή ή αν άλλαξα κάποιες συμπεριφορές ή εκφράσεις ή διαιτολόγιο δεν άλλαξα αυτό που έγινα βάση γονιδίων και περιβαλλοντικών επιρροών όσο διαμόρφωνα προσωπικότητα μέχρι τα 7-8 μου. Απλά διαμόρφωσα διαφορετικά μοντέλα συμπεριφοράς με συγκεκριμένους κανόνες που είτε μόνη μου επέβαλα στον εαυτό μου, είτε άλλα άτομα ικανά να με επηρεάσουν είτε κάποιοι θεσμοί κ.ο.κ. Δηλαδή διαμορφώνω χαρακτήρα – να που συμφωνήσαμε σε κάτι- αλλά όχι προσωπικότητα (Αυτό που ονόμασα ουσία). Η προσωπικότητα είναι οι μόνιμες τάσεις και σχήματα συμπεριφοράς ενός ατόμου ενώ ο χαρακτήρας έχει να κάνει με τις εμπειρίες του ατόμου και είναι θέμα μάθησης, δηλαδή σχετίζεται με τις συνήθειες, τον τρόπο κρίσης, τις συναισθηματικές αντιδράσεις και τα ιδανικά του ατόμου που είναι λίγο πολύ σταθερά στη συμπεριφορά του, αλλά αλλάζουν ανάλογα με την ηλικία, γνώση, καλλιέργεια, κοινωνικά πρότυπα κ.ο.κ.
    Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.
    Η εκπαίδευση σε συγκεκριμένα μπιχεϊβιοριστικά πρότυπα με τον τρόπο που την ασκεί π.χ. η κοινωνία, το σχολείο, η εκκλησία, Ένας Αφέντης κ.λ.π. δεν έχει σχέση με την διαμόρφωση της προσωπικότητας (του ψυχοδυναμικού υπόβαθρου) ενός ατόμου, που ήδη γύρω στα 7-8 είναι πλήρως διαμορφωμένο (Δεν είναι τυχαίο που η παιδοψυχιατρική θέτει αυτή την ηλικία ως όριο μέσα στο οποίο ο ειδικός έχει την δυνατότητα να παρέμβει δραστικώς θεραπευτικά σε ένα παιδί με προβλήματα).

    Μια σαδομαζοχιστική προσωπικότητα δε, έχει ήδη μέχρι την ηλικία των 8 διαμορφωθεί. Ποτέ ο Σαδομαζοχιστής δεν θα πάψει να είναι αυτό που είναι ήδη. Κάποιοι μπορούν να το αγνοήσουν, απωθήσουν, να το καταπιέσουν, να μην το εκφράσουν ποτέ συνειδητά να μην γνωρίζουν καν γι αυτό με το όνομα του, αλλά δεν αλλάζουν.

    Εσύ αναφέρεσαι σε πιθανότητες αλλαγής συμπεριφορών εγώ σε αλλαγή προσωπικότητας την οποία θεωρώ αδύνατη.
    Εσύ αναφέρεσαι σε άτομα που κάνουν bdsm επειδή έτσι γουστάρουν την συγκεκριμένη στιγμή και αύριο μπορεί ανάλογα με το πως εσύ τρως τις φακές να επιθυμήσουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό κι εγώ αναφέρομαι σε άτομα που δεν μπορούν να ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ το bdsm, εσύ αναφέρεσαι σε άτομα που έχουν επιθυμία να είναι στο bdsm εγώ σε άτομα που έχουν ανάγκη να είναι στο bdsm.
    Και έχουν αυτή την ανάγκη επειδή η υπάρχουσα προσωπικότητα τους είναι αυτή που διαμορφώθηκε και δεν μπορούν να την αλλάξουν. Επαναλαμβάνω...Να την απαρνηθούν ναι μπορούν, να την απωθήσουν ναι μπορούν, να μην αναρωτηθούν γι αυτή ποτέ ναι μπορούν, να μην γνωρίζουν καν τι είδους προσωπικότητας έχουν και να μην τους νοιάζει ή να μην μπορούν να την δουν, ναι μπορούν....αλλά όχι να την αλλάξουν.

    Οπότε δεν μπορεί ανάμεσα σε τέτοια υποτακτικά άτομα που ανήκουν στην κατηγορία εκείνων που έχουν ανάγκη να είναι στο bdsm, να υπάρχει θέληση για συνειδητό topping from the bottom - που δεν οφείλεται σε αντιδράσεις/αντιστάσεις - για τον απλό λόγο πως εκείνος που δεν επιθυμεί απλά να είναι υποτακτικός κάποια συγκεκριμένη περίοδο, ή/και για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, ή/και με κάποια συγκεκριμένα όρια, αλλά έχει τέτοια προσωπικότητα, έχει ακριβώς τέτοιες ανάγκες ..να ελέγχεται και όχι να ελέγχει, να υπηρετεί και όχι να τον υπηρετούν, να τρώει αυτός από το χέρι του Άλλου και όχι άλλοι από το δικό του και όσο παράλογο κι αν ακούγεται σήμερα, σε περίπτωση γυναικών - γιατί διαφέρει πολύ η υποτακτικότητα ανάμεσα στα φύλα- να απαρνηθούν ακόμη κι εκείνη την εξουσία που τους δίνει το αιδοίο τους.

    Αν αύριο αποφασίσω να έχω σχέση με κάποιο bottom έστω κι αν περνώ καλά, πάντα θα μου λείπει αυτό που ίσως και να μην επιθυμώ πάντα αλλά έχω ανάγκη πάντα. Να υποτάσσομαι, να πονάω, να ξεφτιλίζομαι, να υπηρετώ, να παρέχω υπηρεσίες, να παραδίδω έλεγχο και να ανήκω σε Ένα και Μοναδικό για μένα Ήλιο.

    O καθένας είναι μοναδικός στις ανάγκες και εκφράσεις του, ή στις επιθυμίες του, απλά αν είσαι σκλάβος σημαίνει πως έχεις συγκεκριμένου τύπου προσωπικότητα κι αν είσαι bottom άλλη.
    Και σκλάβος – το απόλυτο με την ορθόδοξη ερμηνεία- δεν θέλει να ελέγχει και να εξουσιάζει Τον Αφέντη του. Αν θέλει δεν είναι σκλάβος. Δεν θέλει να το αποδεχτεί, δεν έχει την ικανότητα να δει τη διαφορά, δεν γουστάρει βρε αδελφέ στην τελική να το κατανοήσει με γειά του με χαρά του. Ένας γνωστός μου θεωρεί πως είναι ο Μαραθωνοδρόμος κι ας μην έτρεξε ποτέ πέρα από 200 μέτρα στη ζωή του, αλλά φοράει τη στολή παίρνει και το ανάλογο ύφος κι όταν τον ρωτάνε δηλώνει με στόμφο πως είναι μαραθωνοδρόμος.

    Υ.Γ. Πολλοί έχουν τους αντίθετους ακριβώς ορισμούς από μένα αναφορικά με τον χαρακτήρα - προσωπικότητα, έχοντας δηλαδή αντίστροφους ορισμούς, η ουσία δεν αλλάζει όμως, είναι δύο διαφορετικά πράγματα τό ένα περικλίει το άλλο, το ένα είναι μεταβλητό και το άλλο αμετάβλητο.
     
    Last edited: 21 Νοεμβρίου 2008
  8. Confused

    Confused Regular Member

    Απάντηση: Topping from the bottom

    Ξέθαψα και διάβασα με πολύ προσοχή όλα όσα γράφτηκαν σε αυτό το θέμα και πραγματικά αντί να βάζω κάθε όρο στη θέση του, στο μυαλό μου συγχύστηκαν ακόμα πιο πολύ. Στο Kinky Dictionary προσδιορίζει ότι :

    TOP: (Από το Αγγλικό top = πάνω). Αυτός που παρέχει κάποια μορφή ερεθίσματος, όπως ξυλιές, μαστιγώματα, ή κάποιο άλλο είδος ερεθίσματος σε ένα άλλο άτομο, αλλά δεν έχει ψυχολογικό έλεγχο ή εξουσία πάνω στο άτομο εκείνο [δες Κυρίαρχος και Κυριαρχία (*3)]. Αντίθετο: Bottom.
    ΒΟΤΤΟΜ: (Από το Αγγλικό bottom = κάτω). Ένα άτομο που δέχεται ξυλιές, μαστιγώματα ή άλλες μορφές ερεθίσματος αποκλειστικά σε καταστάσεις που εξαιρούν ανταλλαγή δύναμης (*2). Για παράδειγμα, ένας μαζοχιστής (*5) μπορεί να θέλει να δέχεται κάποιο είδος ερεθίσματος αλλά να μη θέλει να έχει ο άλλος τον ψυχολογικό του έλεγχο. Ενώ ένας υποτακτικός έχει παραιτηθεί της εξουσίας και μπορεί να δεχτεί κάποιο είδος ερεθίσματος με εντολή του Κυριάρχου, ο bottom δεν παραιτείται εξουσίας και μπορεί να ελέγξει πώς, κάτω από ποιές συνθήκες, και σε τί βαθμό λαμβάνει κάποια μορφή ερεθίσματος.

    Το θέμα λοιπόν είναι ξεκάθαρο και κακός εμπλέκουμε τον όρο υποταγή σε τέτοιες σχέσεις.
    π.χ. Εμένα που ο σύντροφός μου γουστάρει για να φτιαχτεί : δέσιμο, κλείδωμα, μαστίγωμα κλπ είναι ΒΟΤΤΟΜ! Αυτός θα μου ορίσει αν θέλει να δεθεί στα τέσσερα ή ανάσκελα και εγώ που του τα κάνω αυτά είμαι TOP. Έτσι φτιαχνόμαστε και οι δυο….
    Αυτοί οι ρόλοι τελειώνουν τη στιγμή που θα τελειώσουμε και οι δύο. Το πρωί που θα ξυπνήσουμε εγώ η “TOP” θα μαγειρέψω το φαί που θέλει να φάει ο “BOTTOM” και αν με ρωτήσετε ο κύρης είναι ο Bottom και όχι εγώ που τις νύχτες μεταμορφώνομαι σε Top.
    Αυτό που ζω εγώ, σύμφωνα με αυτά που μαθαίνω καθότι «ψάρι» στο χώρο λέγεται Ανταλλαγή Δύναμης και δεν έχει να κάνει σε τίποτα ούτε με την Κυριαρχία ούτε με την Υποταγή.

    ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΔΥΝΑΜΗΣ: Οποιαδήποτε κατάσταση όπου δύο ή περισσότεροι άνθρωποι συναινετικά και εθελοντικά συγκατατίθονται σε μια σχέση δύναμης, στην οποία ένα (ή περισσότερα) άτομα ασκούν εξουσία και ένα (ή περισσότερα) άτομα υπακούουν στην εξουσία. Η σχέση αυτή μπορεί να διαρκέσει για ένα προκαθορισμένο διάστημα ή αόριστα. Σχέσεις που βασίζονται σε απροσδιορίστου χρόνου ανταλλαγή δύναμης αναφέρονται συχνά ως σχέσεις ΟΑΔ. Ο καθοριστικός παράγοντας της ανταλλαγής δύναμης είναι η συνειδητή, σκόπιμη δημιουργία ενός δυναμικού εξουσίας, στο οποίο τουλάχιστον ένα άτομο έχει τον ψυχολογικό έλεγχο (ως κάποιο προσυμφωνημένο σημείο) τουλάχιστον ενός άλλου ατόμου.

    Όταν λοιπόν μιλάμε για Topping from the bottom δεν σημαίνει αυτολεξεί ότι ένας υποτακτικός σηκώνει κεφάλι και προσπαθεί να επιβάλλει πράγματα στον κυρίαρχο του αλλά η εναλλαγή δύναμης που μπορεί να υπάρξει σε καταστάσεις ή ρόλους switch.

    Είναι σημαντικό για μένα να κατανοήσω τους όρους σωστά γιαυτό αν κάποιος γνωρίζει αυτό το κεφάλαιο καλύτερα να με διορθώσει.
     
    Last edited: 11 Απριλίου 2012