Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Types of Poly Relationships

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 3 Ιανουαρίου 2017.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορούσα να διαχωρίσω μεταξύ διαφορετικών στυλ πολυ vs διαφορετικά στυλ σχέσεων.
    Αυτή μπορεί να είναι μια εντελώς χαζή ερώτηση, αλλά ποια είναι η διαφορά μεταξύ της Poly και μιας ανοικτής σχέσης; Ή είναι συνώνυμα;

    Oι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

    Υπάρχουν αρκετές ''κατηγορίες'' poly σχέσεων;
    Οι Κ ''χρησιμοποιούν'' την πολυγαμία ως ένα τρόπο για να έχουν και να ελέγχουν περισσότερες από μια υποτακτικές;

    π.χ: σεξουαλική, αλλά δεν είναι πολύ συναισθηματική; μη-σεξουαλική «πλατωνική αγάπη» ; ρομαντική και σεξουαλική;

    Στην πράξη υπάρχουν διαφορετικοί όροι και δυναμική αυτών των σχέσεων;

    Με τα μέλη που είστε μαζί, γνωρίζουν την ύπαρξη μεταξύ τους ή όχι δεν είναι απαραίτητο & δατς φαιν;
    To να υπάρχουν multiple partners διαφόρων κατηγοριών, υποθέτω ότι ο Κ δεν θέτει όρια, δεν είναι απαραίτητα Ντι/ες, έτσι δεν είναι; Απλά είναι σε διαφορετικά πλαίσια, me thinks.

    Τι στυλ είναι το δικό σας poly;

    Αυτά..

    Thanks!
     
  2. _voltage_

    _voltage_ Ιδιόκτητη. Contributor

    1. "είναι η διαφορά μεταξύ της Poly και μιας ανοικτής σχέσης; Ή είναι συνώνυμα;"

    Καταρχάς να πούμε ότι εκτός από την πολυγαμια υπάρχει και η πολυερωτια.
    Νομίζω ότι δεν είναι συνώνυμα όχι. Και έχω την εντύπωση ότι η βασική διαφορά είναι ότι στην πολυ σχέση όλοι γνωρίζουν για την ύπαρξη όλων ενώ στην ανοιχτή σχέση όχι απαραίτητα.

    2. "Υπάρχουν αρκετές ''κατηγορίες'' poly σχέσεων;
    Οι Κ ''χρησιμοποιούν'' την πολυγαμία ως ένα τρόπο για να έχουν και να ελέγχουν περισσότερες από μια υποτακτικές;

    π.χ: σεξουαλική, αλλά δεν είναι πολύ συναισθηματική; μη-σεξουαλική «πλατωνική αγάπη» ; ρομαντική και σεξουαλική;"

    Υπάρχουν αρκετές υποκατηγορίες ναι. Πχ αυτή που βρίσκονται εστω 3 άτομα σε σχέση μεταξύ τους όλοι. Ή πχ ένα ζευγάρι που ο ένας σύντροφος έχει και άλλο ένα σύντροφο ή ο κάθε σύντροφος έχει από άλλο ένα σύντροφο χωρίς όμως να σχετίζονται όλοι μεταξύ τους.

    Κάποιες σχέσεις το Α μέλος έχει την ίδια δυναμική με το Β και το Γ ενώ σε άλλες έχει μια δυναμική με το Β και άλλη με το Γ ενώ μπορεί να υπάρχει και τρίτη δυναμική με το Β και το Γ.
    Για παράδειγμα μπορεί το Α = Κ και το Β = σ και στο Γ = bottom ή service oriented slave ή ακόμα και D ή τοπ. Γενικά οι συνδυασμοί είναι άπειροι, καλή καρδιά να υπάρχει.

    3. "Στην πράξη υπάρχουν διαφορετικοί όροι και δυναμική αυτών των σχέσεων;"

    Δες το από πάνω.

    4. "Με τα μέλη που είστε μαζί, γνωρίζουν την ύπαρξη μεταξύ τους ή όχι δεν είναι απαραίτητο & δατς φαιν;"

    Οπωσδήποτε γνωρίζουν και νομίζω αυτό είναι και το βασικό στοιχείο όπως είπα πριν. Σχετίζονται δεν σχετίζονται γνωρίζουν. Επίσης, μέχρι στιγμής δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να ζει πολυ σχέση και να μην γνωρίζουν οι σύντροφοι ο ένας για τον άλλο. Επίσης νομίζω ότι (και πάλι από συζητήσεις) το να μην γνωρίζουν είναι εξαιρετικά frowned upon.

    5. "To να υπάρχουν multiple partners διαφόρων κατηγοριών, υποθέτω ότι ο Κ δεν θέτει όρια, δεν είναι απαραίτητα Ντι/ες, έτσι δεν είναι; Απλά είναι σε διαφορετικά πλαίσια, me thinks."

    Ανάλογα την δυναμική μεταξύ μελών. Κάποια πράγματα όμως είναι κάπως αυτονόητα πχ αν ένας σαδιστης Κ θέλει να παίξει με το άτομο Β που για το παράδειγμα είναι bottom προφανώς ο Β δεν θα σαδισει τον Κ ακόμα και αν παίζουν εκτός πλαισίου.

    6. "Τι στυλ είναι το δικό σας poly;"

    Το δικό μας πολυ προς το παρόν έχει ως εξής: είναι ο Κ με τον οποίο είμαστε σε M/s και έχουμε ένα μόνιμο playpartner και ένα ημιμονιμο playpartner. Εκτός των παιγνίων προς το παρόν δεν υπάρχει κάποια δυναμική μεταξύ του Κ και των συντρόφων ή εμένα και των συντρόφων πέρα από πολύ καλές φιλικές σχέσεις.

    Ελπίζω να κάλυψα κάποιες από τις απορίες  
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    @MauveDelastrange

    Αν με κάλυψες λέει, το επεξεργάζομαι.