Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vampires in Greece

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Resources and Tutorials' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 25 Ιανουαρίου 2006.

  1. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    πολυ καλο SM_Art_Lady
    Archon της φυλης των Gangrels
     
     
  2. WisDomme

    WisDomme I am just Myself - that's all.

    Πολύ ενδιαφέρον το θέμα... Τα vampires είναι (κυρίως στις ιστορίες) τα πιο συναρπαστικά πλάσματα. Θεωρώ πως η γοτθικη λογοτεχνία έδωσε στα vampires την όποια ρομαντική μορφή τους. Γιατί πολύ συχνά τα συναντάμε κ ως τέρατα και ως φορείς ερωτισμού (με μία σκοτεινή μορφή πάντα).
     
  3. Vampire in a Cathedral

    Vampire in a Cathedral Regular Member

    Όντως τα Vampires - μέσα πια από το Λογοτεχνικό πρίσμα - διαχέουν έντονο ερωτισμό.
    Όπως έχω αναφέρει και σε ένα άλλο post, δεν είναι ερωτικό και ηδονιστικό (για άλλους λίγο, για άλλους πολύ) το δάγκωμα ενός ώμου ή ενός λαιμού? Δεν είναι ερωτικό - και συνάμμα βασανιστικό - αρκετά Vampires να θέλουν να ερωτευτούν και να αγαπήσουν στις διάφορες ιστορίες που διαβάζουμε αλλά να μη μπορούν να το κάνουν για πολλούς λόγους όπως λόγω της ίδιας τους της Φύσης?

    Vampire in a Cathedral
     
  4. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

       


    Στα δεξιά και στις δύο φώτο, η πιό όμορφη από τις τρεις Νύφες του Κόμη Dracul...
    Η Monica Bellucci, σε έναν από τους πιο ερωτικούς της ρόλους...
    (και οι άλλες δύο Νύφες δεν πάνε πίσω βέβαια...)

    Από την ταινία Bram Stoker's Dracula (1992)
     
  5. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Mη βαζεις και το χερι σου σην φωτια Ηλια....
    To πρωτο post ειναι δικο μου που το εχω συλλεξει απο πολλες πηγες.
    Βρισκotan μεχρι προσφατα στο δικο μου prive club του pathfinder απ΄οπου και το μετεφερα πλεον στο SaMe Place.
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά Εύα . Το συνάντησα σε διάφορες συζητήσεις στο δίκτυο , μπορεί να το έχουν πάρει από εσένα . Είμαι υποχρεωμένος όμως , να το αναφέρω . Εφόσον αυτοί δεν το έχουν αναφέρει δε θα κάνουμε εκπτώσεις όπως πιθανόν αυτοί . Μπορεί να ζητήσεις τα πνευματικά σου δικαιώματα και καλό είναι να τους βάλεις ένα χεράκι .

    Κίνηση μου από εδώ και πέρα είναι να αναζητήσω την προέλευση ανάλογων κειμένων που έχουν δημοσιευθεί στο φόρουμ , εφόσον δεν έχουν αναρτηθεί οι πηγές τους.

    Ευχαριστώ...
     
  7. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Hλια στο διαδικτιο κυκλοφορουν πολλα αρθρα δικα μου.
    Καποιοι πηραν την αδεια Μου και καποιοι οχι.
    Δεν θα πεθανω επειδη δεν αναφερουν την πηγη τους.
    Αλλωστε ακρη δεν βρισκεις.
    Δεν με απασχολουν τα πνευματικα δικαιωματα ....
    Oταν θα με απασχολησουν θα ειναι για σοβαρους λογους.
    Mε απασχολει οταν γραφω να αρεσουν στον αναγνωστη
    και πολυ περισσοτερο να αρεσουν σε μενα.
    Αυτο με εκφραζει και ας ειναι copyright.
     
  8. blacksun

    blacksun New Member

    Αν μου επιτρέπεται η παρέμβαση,θα ήθελα να πω ότι σπανίως συναντάς αυθεντικούς δημιουργούς στην τέχνη που να ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα, γι'αυτό φροντίζουν άλλοι.
    Όσο για το θέμα αυτό, οι ιστορίες που έχουμε διαβάσει κρύβουν μεγάλες δόσεις αλήθειας, πάντα με την απαραίτητη υπερβολή. Κ είναι πράγματι πολύ λυπηρές οι περιπτώσεις που μεγάλοι έρωτες μένουν ανολοκλήρωτοι λόγω της πολύ απαιτητικής φύσης αυτών των όντων. Είναι πολύ επώδυνο να αποτραβηχτείς από εκείνον που αγαπάς για να τον προστατέψεις από τον εαυτό σου. Δε χρειάζονται περισσότερες λεπτομέρειες, όσοι έχουν αντίστοιχες εμπειρίες καταλαβαίνουν για ποιο πράγμα μιλώ..
     
  9. Vampire in a Cathedral

    Vampire in a Cathedral Regular Member

    blacksun

    Σε καταλαβαίνω Α-ΠΟ-ΛΥ-ΤΑ....
    Συνηθίζεται ο χειρότερος εχθρός να είναι ο εαυτός μας...

    Vampire in a Cathedral
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Δηλαδή ; Μου εξάπτεις την περιέργεια σε σημείο διαφθοράς.
     
  11. blacksun

    blacksun New Member

    Αγαπητέ Vamp, υποψιάζομαι ότι έχεις βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, συνεπώς θα έχεις βιώσει και αντίστοιχο πόνο. Όχι ότι ο πόνος δεν είναι αναπόσπαστο στοιχείο της φύσης μας, για πολούς από εμάς έστω.
    Φίλε Ηλία, πολύ θα ήθελα να εξωτερικεύσω κάποια στιγμή την εμπειρία μου αυτή σε όλη την έκτασή της, αλλά φοβάμαι πως κάποιοι άγραφοι κώδικες είναι πολύ ισχυροί για να τους παραβώ και να προβώ σε περαιτέρω λεπτομέρειες. Τουλάχιστον όχι ακόμη. Μπορώ πάντως να πω σε γενικές γραμμές, ότι γνώρισα κάποια στιγμή μία blood vampire, την οποία όχι απλά ερωτεύτηκα, αλλά ήμουν έτοιμος να της προσφέρω τα πάντα, της ζωής μου συμπεριλαμβανομένης. Εκείνη θέλησε να με προστατέψει από διάφορους κινδύνους που όσο πιο βαθειά έμπαινα σε αυτόν το σκοτεινό και γοητευτικό κόσμο, τόσο πιο έντονα τους βίωνα. Η κατάληξη ήταν ότι Εκείνη εξαφανίστηκε, αφήνοντας με στο σκοτάδι. Θέλησε να με προφυλάξει, και πήρε το βάρος πάνω της. Ο πόνος ήταν και για τους δύο δυσβάσταχτος. Το σίγουρο είναι πως δεν έχει βγει από μέσα μου έκτοτε. Της είχα πει ότι κάποια στιγμή θα ξανασυντηθούμε. Δεν ξέρω το πότε, αλλά ίσως να είναι διαφορετικές οι συνθήκες όταν αυτό συμβεί. Ο χρόνος θα δείξει..
     
  12. WisDomme

    WisDomme I am just Myself - that's all.

    Και τώρα το αρκετά άκυρο:
    εκδόσεις terra nova, με τίτλο "Βαμπίρ, οι σκοτεινές διηγήσεις"
    Η εισαγωγή είναι του πιο μεγάλου ζωντού Έλληνα συγγραφέα της φανταστικής λογοτεχνίας, του Παντελή Γιαννουλάκη. Μιλάει για την εξέλιξη της γοτθικής λογοτεχνίας, βάση των βαμπιρικών μορφών της. Θα προσπαθήσω να βρω όσα αποσπάσματα συγκαταλέγονται στην ιστορία της αντίστοιχης ελληνικής λογοτεχνίας για να τα ανεβάσω σε αυτό το threat ή, αν αυτό μου είναι δύσκολο, σε όποιο άλλο αντιστοιχο εξιπειρετεί.