Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Vanilla, οι βάρβαροι (The sequel)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 16 Μαρτίου 2008.

Tags:
  1. Emma

    Emma Contributor

    Παρατηρώντας μια γενικά απαξιωτική συμπεριφορά/γνώμη/στάση απέναντι στους απανταχού vanilla ως "οι άσχετοι", "οι κατώτεροι", "οι ξενέρωτοι", "οι κλειστόμυαλοι", "οι μη έχοντες φαντασία", "οι επιφανειακοί" κ.τ.λ., κάπου μου δημιουργείται η απορία προς τί όλο αυτό;

    Ναι οκ, διαχωρίζω το "καθαρό/απόλυτο/πραγματικό" bdsm από την απλή χρήση κάποιων kinky (ακόμη και bdsm ίσως) πρακτικών/στοιχείων σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά πλέον το να δίνονται οι παραπάνω χαρακτηρισμοί και να επικρατεί η συγκεκριμένη άποψη για τους vanilla, νομίζω ότι είναι άδικο, μιας και δεν ανταποκρίνεται/ονται στην πραγματικότητα.

    Είμαι vanilla σε σχέση με πολλούς από εσάς, αλλά πιστεύω ότι δεν μου αρμόζει κανένας απ' τους πιο πάνω χαρακτηρισμούς (που έχουν δωθεί κατά καιρούς είτε άμεσα είτε έμμεσα προς το vanilla σύνολο). Θεωρώ δε, ότι το να υποβιβάζει κάποιος κάτι, για να "ανεβάσει" έτσι κάτι άλλο, είναι δείγμα ανασφάλειας και κλειστού μυαλού, κάτι το οποίο -απ' όσο είχα καταλάβει- ο bdsm χώρος πρεσβεύει ότι είναι ενάντια.

    Υ.Γ.
    1. Να τονίσω ότι δεν προσβάλλω (ή έχω σκοπό/θέλω να) κάνεναν.
    2. Ο (edited-νέος) τίτλος του νήματος είναι κατά το "πας μη Έλλην βάρβαρος" (για τους μη κατανοήσαντες).
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2008
  2. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    αντε παλι
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    Sorry κιόλας...
     
  4. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    εγω παλι δε πολυκαταλαβα τι ειπε το τοσο κακο το ποστ μου που εγινε και θεμα....
    α και να συμπληρωσω κατι....κιεγω βανιλα ειμαι σε σχεση με το 90% του κοσμου εδω μεσα....ειδικα αν θεωρησεις οτι πρωτη φορα εχω Κυριο και ακομα ειμαι στην πολυυυυυυυ αρχη....
     
  5. Emma

    Emma Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    Το ξεκαθάρισα. Αφορμή ήταν. Δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάτι τέτοιο γραμμένο. Έβαλα τα συγκεκριμένα δύο ποστς ως παραδείγματα, γιατί τα θεώρησα απ' τα πιο "ήπια" του είδους (αυτό τα λέει όλα νομίζω) και επειδή δεν ήθελα να καταλήξει σε καυγάδες το όλο θέμα (αν έβαζα τα πιο "χοντρά" ως παραδείγματα).
     
  6. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    κοιτα....δε ξερω τι εννοεις ποσο βανιλα ειναι οι βανιλα...
    εγω αποτι καταλαβα βανιλα ειναι τα ατομα που δε συναπτουν σχεσεις σαδομαζοχιστικες.αν και ακομα και στη βανιλα ζωη υπαρχει αρκετος μαζοχισμος οσο αφορα στις σχεσεις,ειδικα ψυχολογικος.
    προσωπικα δε θεωρω ουτε ξενερωτους,ουτε κλειστα μυαλα ουτε τιποτα απο ολα τα αλλα που προανεφερες τους βανιλα....
    ενα ατομο ανεξαρτητα τι κανει στην σεξουαλικη του ζωη μπορει να ναι ανοιχτομυαλο αλλα μπορει να ναι και κλειστων οριζοντων .το ενα δεν εγγυαται το αλλο....
     
  7. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    Φυσικά το quote στο οποίο αναφέρεσαι είναι αι του ποδολάγνου ρήσεις!  

    Σοβαρά, τώρα, το οτι κάτι είναι η προσωπική μου άποψη δεν απαξιώνει ούτε τους βανίλες, ούτε επαίρει τους βιδιεσεμομάστορες. Ανέφερα την προσωπική μου άποψη στο εν λόγω ερώτημα. Παρακάτω έχει και για τον Χατζηγιάννη. Ισχύει το ίδιο πλαίσιο σκέψης ακριβώς. Και για άπαν ασπόνδυλο, λεπιδόπτερο και μαλάκιο.

    Απαντώντας και στην ερώτηση:
    "Πόσο "vanilla" -με την καθαρή έννοια του όρου- (νομίζετε ότι) είναι οι vanilla του σήμερα";
    Για μένα είναι αρκετά βανίλλα που να μου προκαλεί κροταφογναθικό σύνδρομο από τα χασμουρητά.  

    Άντε και καλή εβδομάδα να'χουμε!
     
  8. kali crow

    kali crow Guest

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

      
     
  9. Emma

    Emma Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    Οκ... επειδή βλέπω ότι δεν έγινα κατανοητή, ας εξηγήσω περαιτέρω:

    Το "ζουμί" του αρχικού μου ποστ ήταν εδώ:

    "Είμαι vanilla σε σχέση με πολλούς από εσάς, αλλά πιστεύω ότι δεν μου αρμόζει κανένας απ' τους πιο πάνω χαρακτηρισμούς (που έχουν δωθεί κατά καιρούς είτε άμεσα είτε έμμεσα προς το vanilla σύνολο). Θεωρώ δε, ότι το να υποβιβάζει κάποιος κάτι, για να "ανεβάσει" έτσι κάτι άλλο, είναι δείγμα ανασφάλειας και κλειστού μυαλού, κάτι το οποίο -απ' όσο είχα καταλάβει- ο bdsm χώρος πρεσβεύει ότι είναι ενάντια."

    Ναι οκ, σε bdsm forum είμαστε, αλλά καλώς ή κακώς υπάρχουν και αρκετοί/αρκετές vanilla εδώ, όπως και αρκετοί "αναποφάσιστοι". Δεν βρίσκω λόγο στο να χρησιμοποιείται ο όρος "vanilla" απαξιωτικά και ως παράδειγμα για να δηλώσει άτομο ξενέρωτο κ.τ.λ. στις πρακτικές/επιθυμίες του. Δηλαδή ναι, οκ, και εντελώς vanilla Madagascar να ήταν οι vanilla για ποιό λόγο να θεωρούνται -στην ουσία- "παρακατιανοί";
    Και ξαναεκφράζω την ίδια απορία που είχα εκφράσει και παλιότερα: "Αποζητάμε αυτοί (οι vanilla) να αποδεχτούν τον δικό μας τρόπο ζωής και τις επιλογές μας και να μην τις κατακρίνουν αλλά εμείς είμαστε ελεύθεροι να κατακρίνουμε αυτούς" ; (Με άλλα λόγια, "my vice is ok, yours is not").

    Παρακαλώ, όποιοι "βαριούνται" or anything similar με το συγκεκριμένο θέμα, μπορούν απλά να το αγνοήσουν. Ο,τιδήποτε άλλο απλά (και δυστυχώς) επιβεβαιώνει το point μου, in my eyes at least.

    Υ.Γ. Έβγαλα τα quotes απ' το αρχικό μου ποστ γιατί τελικά οι συγγραφείς τους το πήραν προσωπικά, απ' όσο κατάλαβα, παρόλο που τόνισα ότι τα δικά τους λεγόμενα ήταν απλά η αφορμή.
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2008
  10. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    * γελά

    Αντιλαμβάνομαι πως ο καθένας από μας έχει τις εμμονές του.
    Απλά έχει απαντηθεί αυτό το ερώτημα με τόσους τρόπους σε τόσα ποστ (τα πλείστα μάλλον δικά σου λολ) που μέσα στο αφώτιστο μυαλό μου γεννιέται η ερώτηση, αν δεν πήρες μέχρι τώρα τις απαντήσεις που μοιάζει να περιμένεις να πάρεις τι σε κάνει να πιστεύεις πως ανοίγοντας άλλα 1000 νήματα με παρόμοια ερώτηση θα τις πάρεις?

    Κάθε φορά μοιάζεις να επιθυμείς να πείσεις πως δεν υπάρχουν διαφορές, πως δεν έχουμε δικαίωμα να αντιλαμβανόμαστε αλλιώτικα τους βανίλλα απλά και μόνο επειδή μπορούν να δένονται, να κατιουράνε ο ένας στον άλλο και να μαστιγώνονται κ.ο.κ. ή να προσπαθείς να πείσεις πως οι βανίλλα είναι εξίσου "καλοί" και "ενδιαφέροντες" με τους βδσμ.

    Μπορεί και να είναι, μπορεί να μην είναι, το ανάλογο ισχύει και για τους bdsm, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Με την συνεχή επανάληψη δεν νομίζω να αλλάξει κανείς γνώμη.

    Κανείς δεν υποβιβάζει κανένα, απλά είμαστε είτε το δέχεσαι είτε όχι είτε σου αρέσει είτε όχι διαφορετικοί σε κάποια πράγματα. Δεν θα αναλύσω σε ποια, το έκανα αρκετές φορές και πολλοί άλλοι το έκαναν πολύ καλύτερα από μένα. Αλλά δεν μοιάζει να θες να αντιληφθείς αυτό που σου λένε και προσκολιέσαι και εμμένεις στα ίδια και τα ίδια.

    Δεν είναι οι ταμπέλες που κάνουν τη διαφορά, δεν είναι θέμα καλύτερου, χειρότερου, πιο ανοιχτόμυαλου κ.ο.κ., δεν είναι θέμα μαστιγώματος και δεσίματος, είναι απλά διαφορετικό.

    Αν κάποιος θεωρεί πως το να συνάψει μια βανίλλα σχέση - όσο kinky και να είναι δεν αμφισβητεί κανείς πως μπορεί να είνια κάποιος straight απόλυτα kinky- είναι κάτι που τον κάνει να χασμουριέται, γιατί να είναι υποχρεωμένος να το δικαιολογήσει/αιτιολογήσει στον οποιοδήποτε που νιώθει να θίγεται το στάτους του? Τελικά ποιος είναι προσκολλημένος σε ταμπέλες και ποιος όχι αναρωτιέμαι.
    Μου πείραξαν το "βανιλλα" μου θα τους δείξω εγώ!!!
    Δηλαδή από δω και πέρα όποιος τολμήσει να πει πως οι βανίλλα είναι διαφορετικοί ή δεν τους εκφράζει μια σχέση μαζί τους να περιμένει και το ανάλογο ποστ, όπου θα σας αποδείξω πως έχετε λάθος!

    Αν είσαι ενδιαφέρουσα, ανοιχτόμυαλη κ.ο.κ. είναι κάτι που φαίνεται μέσα από τον τρόπο που εκφράζεσαι και δεν νομίζω κανείς εδωμέσα να σε θεωρεί κάτι διαφορετικό.
    Αυτό δεν σημαίνει πως διαγράφονται οι διαφορές ανάμεσα σε βανίλλα και βδσμ, γιατί εξ αρχής οι διαφορές τους δεν βρίσκονταν σε όλα όσα αναφέρεις. Γιατί και ανασφαλείς και κλειστά μυαλά υπάρχουν παντού σε κάθε χώρο και κάτω από οποιοδήποτε στάτους.

    Δεν μειώνω τους βανίλλα επειδή δεν μπορώ να εκφραστώ και να ολοκληρωθώ μέσα από μια σχέση με κάποιο βανίλλα. Απλά γνωρίζω πλέον ποια είμαι, ποιες είναι οι ανάγκες μου και από ποιον μπορούν να καλυφθούν και μέσα από τι είδους σχέσεις μπορώ να νιώσω ολοκληρωμένη. Και αυτός δεν μπορεί να είναι ένας άντρας βανίλλα, όσο καλά και να μαστιγώνει, όσο καλά και διαστροφικά να με πηδά και όσο 'εξυπνος, ανοιχτόμυαλος κ.ο.κ κι αν είναι.
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2008
  11. Emma

    Emma Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    Whatever lara[E-p].

    Θα απαντήσω/σχολιάσω ΜΟΝΟ σε αυτό (το edited addition σου) :
    Δεν ψαρεύω κομπλιμέντα και ούτε θέλω να αποδείξω σε ΚΑΝΕΝΑΝ τίποτα. Το τί είμαι, είμαι για μένα και γι αυτούς που με νοιάζει. Δεν εξετάζω πλέον τις διαφορές/ομοιότητες μεταξύ των δύο, αλλά την στάση/συμπεριφορά των του ενός προς τους του άλλου.

    Στην τελική, υπάρχει μια επιλογή που λέει πάνω ignore. Use it, αφού σε ενοχλεί η "εμμονή" μου, εκτός αν θες να στέλνω τα ποστς μου σε σένα πρώτα για approval στο μέλλον.



    Υ.Γ. Αν είχες διαβάσει το ποστ νο9, θα είχες καταλάβει ποιά ήταν η ουσιώδης "ερώτηση" του συγκεκριμένου νήματος.
     
    Last edited: 17 Μαρτίου 2008
  12. thanasis

    thanasis Contributor

    Re: Πόσο "vanilla" είναι οι vanilla στις μέρες μας;

    Νομίζω οτι πιο σαφής δεν γίνεται να γίνω, ούτε χρειάζεται.

    Χμμμ, για να καταστήσω εαυτόν σαφή αναφέρομαι στους βανίλες. Όχι στο νήμα/θέμα.