Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Wrong Reasons To Do S/M

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 25 Φεβρουαρίου 2006.

  1. Katerine

    Katerine New Member

    Eξαιρετικό το άρθρο και η μετάφραση..!!
    Θα ήθελα παρατηρήσω πως κάθε κοινότητα, όπως και η δικιά μας είναι μια μικρογραφία του ευρύτερου συνόλου της κοινωνίας.
    Μέσα στο ευρύτερο σύνολο πόσους ισορροπημένους και ολοκληρωμένους ανθρώπους γνωρίζετε;
    Προσωπικά ελάχιστους, θεωρώ ότι είναι μια μικρή μειοψηφία.

    Και στο δικό μας χώρο λοιπόν υπάρχουν άνθρωποι που επιδιώκουν να καλύψουν τα κενά τους μέσα από την ενασχόληση με το bdsm.
    Ο καθένας βέβαια ότι ψάχνει και ότι του ταιριάζει αργά η γρήγορα το βρίσκει, οπότε είναι θέμα προσωπικών επιλογών τελικά.
     
  2. τασος0

    τασος0 Regular Member

    rolfo χιλια ευχαριστω για την μεταφραση που εκανες και μπορεσα να το διαβασω κι εγω ο αναλφαβητος
     
  3. gaby

    gaby Guest

    Ευχαριστούμε για τη μετάφραση και τον χρόνο που έδωσες για Μ/μας rolfo  
     
  4. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Good work rolfo!

    Συμφωνώ σε γενικές γραμμές, σωστά είναι όλα αυτά. Θα το 'λεγα πιο απλά: στην προσπάθεια μας να πείσουμε ότι το BDSM δεν βρωμάει, αρχίσαμε να λέμε ότι ευωδιάζει. Λογικό να μαζευτούν όσοι στη ζωή τους ψάχνουν απλώς κάτι να ευωδιάζει.

    Εχω βέβαια δύο-τρεις επιφυλάξεις, που αντικατοπτρίζουν μάλλον την διαφορετική 'κουλτούρα' που με χωρίζει από την γράφουσα (την αρχική, όχι την SM_Art_Lady).

    1)Δεν θεωρώ την ευτυχία, και δη την βο(υ)διστική αταραξία και την εσωτερική γαλήνη υπέρτατο στόχο. Στη γωνιά της γης που φύτρωσα, πριν έρθουν οι προτεστάντες με την TV τους, αξία ήταν η πλήρης ζωή, με χαρές και λύπες, και ενδιάμεσα, σύντομα οροπέδια καθημερινότητας.

    2)Οι «προβληματικοί» μέσα και έξω από το S/M δεν είναι για τον Καιάδα, και εν πάσει περιπτώσει, δεν είναι για αντιμετώπιση «μακριά από τον κώλο μου και όπου θέλει ας πάει..» Τους βοηθάμε για ιδιοτελείς λόγους, όπως το ότι όσο λιγότεροι είναι οι προβληματικοί, τόσο καλύτερα για τους απροβλημάτιστους. Συγχρόνως, ισχύει το ότι κανείς δεν σώθηκε επειδή τον βοήθησαν με το ζόρι .

    3) Η παραπάνω περιγραφή προδιαγραφών για την "υπόλοιπη υγιή ζωή" δεν πρέπει να συγχέεται με την (δυτικο-ακτική) παρεξήγηση ότι το S/M είναι κάτι που κάνουμε 7-9μμ. και μετά κρεββατάκι και ύπνος για φρεσκαδούρες το πρωί στο γραφείο. Μπορεί να είναι και έτσι. Δεν είναι όμως ΜΟΝΟ έτσι. Επιτρέπεται και η πλήρης καταβύθιση σε αυτόν τον κόσμο για όσους το επιθυμούν και για όσο το επιθυμούν.

    Dream
     
  5. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Απάντηση: Wrong Reasons To Do S/M

    Aν και το κείμενο της Fetish Diva Midori έσταζε απο απογοήτευση, πικρία και αηδία
    με την ατελή ανθρώπινη φύση και κατα συνέπεια τα ελλατώματα της κοινωνιας που αυτή
    γεννά, δέν είχε και αδικο σε όσα ελεγε ...δυστυχως εχει δικιο !

    ωραια λοιπον η Fetish Diva Midori . Πολύ ψαγμένη την βρίσκω... Ισως παραπάνω
    απο όσο θα επρεπε...αλλωστε λεγεται το εξης σοφό :

    IGNORANCE IS BLISS (βλεπε MATRIX) Η ΑΓΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΙΑ/ΕΥΤΥΧΙΑ

    H γνωση πολλες φορές γίνεται και αιτία δυστυχίας.

    Για αυτο μην το ψαχνετε και πολύ, βιωστε οτι ειναι να βιώσετε με ολα τα λάθη που
    θα συνοδεύονται και κοιταξτε να χαρείτε οτι προλάβετε γιατι ....η ζωή ειναι μικρή
    και υπάρχει αλλωστε και αυτο που ονομαζω

    PARALYSIS BY ANALYSIS

    δηλαδή παράλυση απο την ανάλυση.. Συμβαινει οταν καποιος καθεται και αναλύει
    ατελείωτα καποια πραγματα και τελικά δεν οδηγείτε πουθενα και μενει στάσιμος όσο
    οι αλλοι δοκιμαζουν και πραττουν.... Ξεχαστε την πολύ αναλυση και αρχιστε την
    δράση...
     
    Last edited: 3 Οκτωβρίου 2006
  6. gaby

    gaby Guest

    Το επαναφέρω, διότι αξίζει τον κόπο και δείχνει τη διαχρονικότητα κάποιων πραγμάτων.

    http://www.erotica-readers.com/ERA/Archive06/wrong_reasons_to_do_SM.htm

    ("Wrong Reasons to do S/M" αρχικά γράφτηκε για να δημοσιευτεί στο "Babylon Bound" για τον Spectator 11/2002, επανεκδόθηκε στο Wild Side Sex The Book of Kink by Midori, 2005 Daedalus Publishing)

    Περιγράφει αυτούς ως λάθος λόγους για να είναι κανείς σε μια BDSM κοινότητα.

    Εσείς συμφωνείτε; Πέρα από αυτούς βρίσκετε ότι υπάρχουν και άλλοι λάθος λόγοι; Έχω μια σκέψη πάνω σε αυτό αλλά δεν θα ήθελα να σας προκαταλάβω.
     
  7. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Σε τι βαθμό εξαρτάται η ψυχική/νοητική υγεία από την όποια σεξουαλικότητα και την έκφραση της?
    Οι γνώμες δεν μπορούν παρά να διίστανται για τον καθένα από εμάς...
    Κατά πόσο κάποιος/α πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα ψήγμα "αυτογνωσίας" πριν να διαβεί τις "πόρτες" ?
    Αν δεχθούμε ότι κανείς δεν γεννιέται εκπαιδευμένος/μαθημένος σε τίποτε...
    Αλλά έχει απλά επιθυμίες/σκέψεις/"παρορμήσεις", μπορεί και ερωτήματα/διλήμματα που δεν θα ήταν σε θέση να τα λύσει από μόνος/η του/της...
    Είναι σωστό να βρει τις "πόρτες" κλειστές?
    Να νιώσει περιθωριοποιημένος/η από ανθρώπους που θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον μια ιδέα του τι θα σήμαινε "περιθώριο"/δύσκολη αναζήτηση?
    Συμφωνώ με όλους τους λόγους που βρίσκονται στο άρθρο...
    Ειλικρινά θα ήθελα κάποιος/α από εσάς να μου έδινε τροφή για σκέψεις πέραν εκείνων που μόλις διάβασα...
    Γιατί στο δικό μου το μυαλό, άλλες δεν έρχονται...
    Και είναι ένα από τα θέματα που συνάντησα σε αρκετά άτομα κατά την διάρκεια των χρόνων...
    Αν βρίσκονται για τον σωστό -για κείνους/ες- λόγο στον χώρο ( δεν τον ονομάζω κοινότητα )...
    Και υπογραμμίζω το για κείνους/ες...
    Είναι η δεν είναι σημαντική η αίσθηση πληρότητας και ας είναι και από "σπόντα" ?
    Και ας είναι και placebo ?

    Ως προς την όποια εκμετάλλευση...
    Τετριμμένο αυτό που θα γράψω...
    Για μένα άπτεται στο ποιον των εμπλεκομένων...
    Στο τι ζητούν και στην όποια ηθική και στους φραγμούς τους...
    Μετά κανείς δεν μπορεί, ούτε κηδεμόνας, ούτε σωτήρας να είναι κανενός ( μιλάμε πάντα για ενήλικους), πόσο μάλλον ενάντια στον ίδιο τον εαυτό του "θύματος"...

    Και ίσως και ν' ανακύπτει το "κλασικό" ζήτημα του BDSM ως τρόπου ζωής, ως "θεάτρου", ως "καθαρού", η "παρωδίας"...

    Ερωτήματα στα ερωτήματα έχω κι εγώ...
    Και ειλικρινά επί του "θέματος" δηλώνω αρκετά "αδιάβαστος"...
    Αφού στα χρόνια ίσως και να το μηρύκασα μέχρι αναγούλας...
    Και αποφάσισα απλά να το ζω, όταν θέλω, όταν μπορώ, δίχως άλλη ανάλυση, δίχως ενοχές...
    Γνωρίζω μόνο την έκταση, το βάρος που έχει για μένα, σήμερα, που ήταν διαφορετικό από χθες και ίσως διαφορετικό να είναι αύριο...τίποτε άλλο...

    Σίγουρα τις "ρωγμές" μου δεν έψαξα ποτέ, να τις κλείσω με την όποια κατάδυση σε κανένα βυθό εναλλακτικού η μη ερωτισμού...
    Η αξιολόγηση είναι αναγκαία, η ενδοσκόπηση, αλλά είναι αναγκαία και η δοκιμή, η πράξη, το βίωμα....
    Και αφήνω έξω το ποιος κάνει τι και πως...Αν το κάνει, αν τ' ονειρεύεται και πως...
    Μένω στο αν τον/την "ολοκληρώνει"/χαλαρώνει/συνδράμει στην ηρεμία και γιατί όχι στην ευτυχία του/της...

    Εμένα δεν θα με "χάλαγε" να διαβάσω όποιον/α θα είχε την ευχαρίστηση να πει και σε μένα δυο λόγια επί του θέματος...
    Γιατί αν μη τι άλλο ίσως και να με βοηθούσε σε κάτι...σε κάτι που να μου έχει διαφύγει και πάλι ίσως να μου δώσει και άλλες παραμέτρους...

    Υ.Γ. Φέρνω ένα "ηλίθιο" παράδειγμα της δικής μου διαδρομής...
    Πριν κάποια χρόνια...όταν ξαναζούσα στο εξωτερικό γνώρισα κάποιον ( που έγινε και πολύ καλός μου φίλος στο τέλος ) που είχε το "θεματάκι" το με το crossdressing...
    Το είχε στο μυαλό του πολύ συγκεχυμένο...
    Για διάφορους λόγους είχε φτάσει σε αρκετά προχωρημένη ηλικία ( πατημένα 30 ) δίχως να έχει μπορέσει να το εξερευνήσει πλήρως...
    Μίλησα ατελείωτες ώρες/μέρες ακόμη και μήνες μαζί του...
    Από τα λεγόμενα του κατ' εμέ ( χωρίς να είμαι ειδικός επί του ζητήματος, αλλά γνωρίζοντας το αρκετά και όχι μόνο εκείνο...ίσως όχι μόνο εκείνο...) πήγαινε πολύ "πέρα"...
    Είχε καθαρή δυσφορία του φύλου...
    Στο μυαλό του η γυναικεία φύση ήταν by default υποτακτική...
    Δεν γινόταν μια γυναίκα να μην αναζητούσε να υποταχθεί σ' έναν άντρα...
    Αλλά...αλλά εκείνος ήταν έτερο...βιολογικά αρσενικός...Δεν τον είχε ελκύσει ποτέ ένας άντρας...
    Μα ήθελε περισσότερο απ' οτιδήποτε άλλο να δώσει "πνοή" στην γυναίκα που είχε μέσα του ( και δεν παραδεχόταν ούτε στον ίδιο του εαυτό τον διεμφυλισμό του και όχι την παρόρμηση του για παρενδυσία )
    "Ψάχτηκε" σε διάφορα "μέρη", ιντερνετικά και μη...
    Κατέληξε να δοκιμάσει τον ρόλο της "θηλυκής υποτακτικής" κάποιου...
    Γιατί έτσι του υπαγόρευε η λογική του...τα στερεότυπα με τα οποία είχε γαλουχηθεί...
    Τ' αποτέλεσμα ήταν αρκετά ολέθριο αφού κατέληξε στον ψυχίατρο μετά από κάποιους μήνες...


    Τεσπα, ίσως και να σας φάνηκε άσχετο σαν παράδειγμα...
    Για μένα ήταν μια (δυστυχώς) κλασική ιστορία αναζήτησης των "σωστών" απαντήσεων στο λάθος σημείο...
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2015
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Υ.Γ. στο Υ.Γ. και προσωπική πάντα άποψη...
    Τα όποια φετίχ δεν είναι αλληλένδετα με το BDSM...
    Να ενδυόμαστε κάποιο BDSMικό status με μόνο γνώμονα την ικανοποίηση τους...
    Πάντα κατ' εμέ είναι λάθος...Αν τ' όποιο status δεν το "έχουμε" καθόλου...
    Τ' οποίο βέβαια δεν σημαίνει ότι τ' όποιο status αποκλείει a priori την ύπαρξη κάποιων φετίχ...
    Απλά τα τελευταία είναι το κερασάκι και όχι η τούρτα...
    Και κάποιες φορές η τούρτα είναι "δύσπεπτη" και δεν αξίζει τον κόπο/είναι ίσως παρακινδυνευμένο να την φάμε, μόνο για να γευτούμε το κερασάκι...
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2015
  9. seduced mind

    seduced mind Guest

    Το να διαβάσει μία κοκέτα το 50 shades of grey και να πει " Α θέλω και εγώ"

    Στα σοβαρά όμως αν δεν οδηγήσει κάποιον η διαίσθηση του μέσα του βαθιά στο S/M για εμένα δεν πρέπει να το κάνει. Πρέπει η διαίσθηση κάποιου βαθιά μέσα του, να τον σπρώξει κατά κάποιο τρόπο στο S/M. Όχι διαβάζω το φόρουμ και λέω πάω να το δοκιμάσω, να το νιώσει κάποιος μέσα του, χωρίς διαδίκτυο, χωρίς πορνογραφία, χωρίς τίποτα παρά μόνο με τον ίδιο του τον νου ως οδηγό.
     
    Last edited by a moderator: 23 Μαρτίου 2015
  10. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Γιατί όχι? Αν της κίνησε την περιέργεια, το δοκιμάσει και της αρέσει/καταλάβει ότι της ταιριάζει?
    Εσύ με το πρώτο κλάμα είπες "Μάλιστα Κυρία Μαία? "....
    Δεν σε ειρωνεύομαι, αληθινά...
    Κάτι σου έδωσε το έναυσμα...
    Δεν έχουν όλοι/ες τις ίδιες "σκανδάλες", ούτε τους ίδιους "χρόνους"
    Εκτός και η ροπή στο BDSM είναι εκ γενετής...
    Και όντας άσχετος με την βιολογία/ψυχολογία το βουλώνω...

    Πάντως αυτό το ελιτίστικο ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...
    Λες και το BDSM είναι η Ιερουσαλήμ και διάφοροι οι "Σταυροφόροι" που πρέπει να υπερασπιστούν τον "Ναό του Σολομώντος" από τους "'άπιστους" βανίλλιες/kinksters που το ζυγώνουν...
     
    Last edited: 23 Μαρτίου 2015
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Πιστευετε οτι ειναι κακο να θελει καποιος να το δοκιμασει τελικα να δει αν ειναι κατι που πραγματικα θελει, αν του ταιριαζει;
    Κατανοω τους παλιοτερους οτι ειμαστε ενοχλητικοι και πολλες φορες ξεφευγουμε, αλλα τουλαχιστον προσωπικα, προσπαθω βγαλω μια ακρη να δω τι τελικα μου ταιριαζει η οχι.....
     
  12. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Tο πρόβλημα μ' εσάς ( που ν ο μ ι ζ ε τ ε ) που τα ξέρετε όλα, είναι πως εκνευρίζετε εμάς που τα ξέρουμε.