Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Οι αρετές του slave

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 6 Δεκεμβρίου 2009.

?

Η σημαντικότερη αρετή ενός slave είναι...

  1. η αξιοπιστία.

    30,0%
  2. η ευφυία.

    15,0%
  3. η συγκρότηση.

    12,5%
  4. η ισχυρή θέληση.

    27,5%
  5. η ενσυναίσθηση.

    7,5%
  6. Δεν γνωρίζω / Δεν απαντώ.

    7,5%
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Ποια από τις αρετές που παρατίθενται θεωρείτε σημαντικότερη σε έναν slave;

    Διευκρινίσεις:
    Το poll απευθύνεται σε συνομιλητές οποιουδήποτε status.
    Το poll δεν ρωτά ποιά αρετή θεωρείτε σημαντικότερη όλων σε έναν slave, αλλά ποια θεωρείτε σημαντικότερη συγκρινόμενη με τις άλλες που παρατίθενται.
    Η επιλογή "Δεν γνωρίζω / Δεν απαντώ" αναφέρεται στις περιπτώσεις όπου δεν μπορεί κανεις να αξιολογήσει μία εκ αυτών ως σημαντικότερη και θεωρεί δύο ή περισσότερες εξ αυτών εξίσου σημαντικές.
     
  2. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Αν μιλάμε για σκλάβους
    και όχι για υποτακτικούς
    η γνώμη μου είναι ... η ευφυΐα.
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Η αξιοπιστία.
    Αν δεν έχει αξιοπιστία όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία.
     
  4. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Γιατί δεν υπάρχει απάντηση ''όλα τα παραπάνω΄΄ ;
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Διότι το poll δεν ρωτά "Ποια θεωρείτε σημαντική αρετή ενός slave;", αλλά "Ποια από τις αρετές που αναφέρονται θεωρείτε σημαντικότερη;"
     
  6. anchor

    anchor Regular Member

    Re: Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Εγώ αυθόρμητα διάλεξα "ενσυναίσθηση", αλλά καθώς το σκέφτομαι εκ των υστέρων, μου φαίνεται ότι έχεις δίκιο.

    Όμως η αξιοπιστία είναι τόσο, μα τόσο δύσκολη αρετή!  
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    η ευφυϊα ασφαλως.
     
  8. Kaveiros

    Kaveiros Regular Member

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Η ενσυναίσθηση αφηνει το γλυκο της πεπλο πανω σε ολα!
     
  9. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Κριμα που μονο τοσοι ψηφισαν...το βρισκω ενδιαφερον νημα και ηδη εχω καποιες σκεψεις, αλλά θα ήθελα να δω μεγαλύτερο ποσοστό συμμετεχοντων πριν αναπτύξω την απάντηση μου και δώσω τις αντιρρήσεις μου στις υπόλοιπες!  
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Μέσα!  

    Ψήφισα τη συγκρότηση γιατί είναι ένα δυνατό σημείο δικό μου, όχι για άλλο λόγο   Αλλά και γιατί έχω βρει ότι χρειάζεται πάρα πολύ στη σκλάβα, όταν τη χρησιμοποιεί σωστά. Εκτός από αυτό εξυπηρετεί τον Αφέντη να μπορεί να απευθύνεται στη λογική της σκλάβας, όταν χρειάζεται.

    Αν υπήρχαν στις επιλογές θα είχα ψηφίσει πρώτη την αυτοπειθαρχία και δεύτερη την αντικειμενικότητα.

    Την τελευταία επειδή είναι βασικό για σκλάβα να μπορεί να λαμβάνει αυτό ακριβώς που της δίνει ο Έτερος, χωρίς να μεσολαβεί η δική της ερμηνεία και το προσωπικό χρώμα για να το αφομοιώσει. Έχω τιμωρηθεί κάμποσες φορές για αφηρημάδα και απείθαρχη υποκειμενικότητα οπότε έχω μάθει τη σημασία της αντικειμενικότητας  
     
  11. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Οι αρετές του slave

    Εγώ για να είμαι ειλικρινής το ερώτημα το είδα με τον εξής τρόπο:
    Ποιο από τα πιο πανω χαρακτηριστικά αν δεν έχει κάποια δεν μπορεί να είναι σκλάβα?
    Ποις από τις αρετές που απαριθμεί η Συρά αν δεν την έχει κάποια όλο το οικοδόμημα θα διαλυθεί αργά ή γρήγορα?

    Κι έριξα μια ματιά σε αξιόλογα σε πολλά σημεία άτομα που όμως δεν μπόρεσαν να στεριώσουν σαν σκλάβες, μόνο και μόνο επειδή παρά την ευφυία, παρά την συγκρότηση, την ισχυρή θέληση και ενσυναίσθηση δεν ήταν αξιόπιστες.
    Μπορεί κάποια μη αξιόπιστη σαν άτομο, σαν σκλάβα να παραμείνει σκλάβα?

    Ενώ μπορεί να μην είναι απαραίτητα τρομερά ευφυής, η θέληση της να μην είναι ιδιαίτερα ισχυρή, να μην έχει έντονη την ικανότητα ενσυναίσθησης και να μην είναι σαν χαρακτήρας ιδιαίτερα συγκροτημένη, αλλά να είναι αξιόπιστη και να γίνει μια χαρά σκλάβα  

    Τι να τα κάνει όλα τα πιο πάνω ο Κ αν δεν μπορεί να την εμπιστευθεί?
     
    Last edited: 14 Νοεμβρίου 2011
  12. Konstantinos

    Konstantinos Staff Member

    αυτό νομίζω πως είναι βασικός παράγοντας για το οτιδήποτε.. για κάθε είδους σχέση επαγγελματική, φιλική κ.ο.κ.
     
    Last edited by a moderator: 14 Νοεμβρίου 2011