Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το "χθες" στο...σήμερα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 21 Μαρτίου 2006.

  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Αυτό το thread το άνοιξα με αφορμή τις ατελείωτες αναφορές του δηλωμένου ως perv Oscarwil, στον "δάσκαλο" του S/M Μαρκήσιο Ντε Σάντ.
    Πόσο πρακτικά εφικτό είναι αλήθεια να το εφαρμόσουμε (S/M)?
    Και αν είναι κάτω από πιες συνθήκες και πρακτικές?

    Παραθέτω ένα από τα post του θέλοντας να συζητήσουμε τις πρακτικές του S/M στην ιστορία του (χθες) και σήμερα:
    Perv Oscar και αγαπημένε μου φίλε...(επίσης ΣΚΛΑΒΕ της ομορφιάς μου και προσωπικότητας μου – πες μου πως δεν είσαι)

    ...Κατανοώ την θέση σου και τις απόψεις σου όσο και την εμμονή σου να τις υποστηρίζεις μανιωδώς.
    Οφείλω να σου αποδώσω τα εύσημα όσον αφορά την θεωρία σου περί S/M η οποία ουδόλως μου είναι αδιάφορη και συμφωνώ απόλυτα.
    Είναι όμως ανέφικτο να ζήσουμε με τόση ένταση, πάθος και λαγνεία την όλη αυτή ακραία μορφή του, σήμερα.
    Αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι Oscar τις συνέπειες αν ζούσαμε μέσα σε αυτά τα "πλαίσια" (δηλαδή άνευ ορίων και ελέγχου) που αναφέρεις τον σαδομαζοχισμό.

    Μόνο άτομα με πρωτόγονα και με ζωώδη ένστικτα θα εξέφραζαν και θα λειτουργούσαν με αυτή την μορφή.
    Σε τέτοιους χαρακτήρες το λιγότερο που θα τους συνέβαινε θα ήταν να τους μαζέψει ο «μπόγιας» και να τους κάνει ευθανασία. (δεν θα κρίνω αν είναι το σωστό έτσι η αν είναι λάθος)

    Μην ξεχνιέσαι εδώ μιλάμε για ερωτικό σαδισμό και θα πρέπει να κατανοήσεις τις διαφορές που έχουμε από τον μεσαίωνα έως και τώρα.
    Έχεις δίκιο που αναφέρεσαι στο Μαρκήσιο Ντε Σαντ όμως αυτές οι θεωρίες του και τα βιώματα του για μας είναι απλά η βάση και το παράδειγμα. Η έμπνευση και η γραμμή προς αυτό που ονομάζετε σήμερα S/M.
    Ίσος αν και αυτός ο ίδιος ο Ντε Σάντ αν ζούσε στο σήμερα θα είχε βρει άλλους τρόπους να το εκφράσει προσαρμοσμένους στα νέα δεδομένα της νέας εποχής.

    Πιστεύω ότι μέσα από αυτές τις δυσκολίες μας προέκυψαν το D/s και το M/s.
    Αυτές οι σχέσεις είναι ένας τρόπος προστασίας των επιθυμιών (!) που εκφράζονται μέσα από την συναίνεση των ατόμων που τις απαρτίζουν και οι επιθυμίες τους (μας) με τις τεχνικές τους περιορίζονται να μένουν κλεισμένες στους τέσσερις τοίχους του σπιτιού τους (μας).
    Επειδή έχεις αρκετά μεγάλη φαντασία (από πρακτική δεν ξέρω) θέλω να φέρεις τον Μαρκήσιο Ντε Σάντ με το μυαλό σου στην σημερινή εποχή....
    Τι θα έκανε? Για πες μου? (εκτός από του ότι θα τράβαγε τα μαλλιά του και θα έσπαγε την πένα του - τον βλέπω κολλημένο πάνω στην οθόνη ενός pc)

    Αναφερόμενη ακόμα στις αλλαγές που η χλιαρή και ανούσια σεξουαλική εποχή μας μας οδηγεί σου υπενθυμίζω την ύπαρξη του ιού AIDS που άλλαξε ακόμα και τα ερωτικά δεδομένα στις vanilla συνευρέσεις και ανάγκασε πολλούς να μαζευτούν είτε να γίνουν μονογαμικοί, είτε να αλλάξουν πορεία πλεύσης.

    Μην μας την λες λοιπόν και μη αμφισβητείς την ύπαρξη του S/M σήμερα από άτομα που δηλώνουν (-ουμε) και βιώνουν(-ουμε) μια Κυριαρχική σαδομαζοχιστική σχέση-ζωή μέσα από όποιους τρόπους τους (μας) προσφέρονται χωρίς να ρισκάρουνε(-ουμε) την δημόσια διαπόμπευση και την καθολική κατακραυγή της πουριτανικής κοινωνίας μας.

    Πίστεψε με αυτή είναι αδυσώπητη.
    Ξέρεις και συ και κάποιοι άλλοι ότι "ξέρω καλά τι λεω και πως το εννοώ".
    Άσε μας λοιπόν στο "πόνο" μας!
     
  2. gaby

    gaby Guest

    RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    Μία πρόταση:

    Ας κάνουμε τη χάρη στον εαυτό μας να ξαναδιαβάσουμε την Ιστορία της Ο... έχει πολύ μεγαλύτερη σχέση με το σύγχρονο BDSM από τον Μαρκήσιο. Και την χαρακτηρίζει ένας σκληρός ρομαντισμός, ψυχρά πάθη, η αγωνία και η έκσταση, η προσήλωση στο απόλυτο και άλλα πολλά.

    Στο fnac, η Ιστορία της Ο βρίσκεται στα κλασσικά, λίγο σε απόσταση από του Βικτώρ Ουγκώ, λόγω της απόστασης στο αλφάβητο μεταξύ Hugo και Reage.

    Ο Μαρκήσιος, επειδή ήταν εν κατακλείδι ένας συναισθηματικός και διαταραγμένος πολιτικός συγγραφέας, μάλλον έχει ξεπεραστεί κατ εμέ, κυρίως γιατί οι αιτίες που τον κινητοποιούσαν πολιτικά είναι πεθαμένες και θαμένες εδώ και αιώνες.
     
  3. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    η Ο αγαπητή μου tender σύμφωνα με τη δική μου οπτική , παντα, (εξόχως ερεθιστική και ενδιαφέρουσα ιστορία ) πλην όμως μια καρα-κραγμένη περιπτωση εξυπηρέτησης προσωπικών της αναγκών/ηδονών. Ευχαριστιόταν τη όποια μεταχείριση απο τον όποιο , ακομα και απο τον δεσμοφύλακά της κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσής της και την επιζητούσε. Η κάλυψή της ήταν ότι το κάνει στο όνομα της υπακοής. Κατ'εμε λοιπον και σε μια λίγο ισως "τραβηγμένη" ανάλυση τους χρησιμοποίησε όλους προς τέρψιν των μαζοχιστικών της ενστίκτων και ηδονών!
    Επίσης ο Ντε Σαντ , όπως ειπε και η Sm_Art_Lady , σαφώς ακραία φιγούρα και φιλοσοφία του S/M που όπως όλα τα ακραία απλά δίνουν το στίγμα, χαράζουν τις διαδρομές αλλα δεν μπορούν να γίνουν πραξη στο 100% (κατι όπως οι προτάσεις μόδας των μεγάλων μόδιστρων..   )

    Το αποτέλεσμα...προσαρμογή στις αναγκες τα βιώματα και τις δυνατότητες και τα θέλω του καθενός!

    Eτσι το βλεπω εγώ και σαφώς συμπληρωμα της θέσης μου αυτής ειναι το τελευταίο μου ποστ περι Κυρίαρχων και φετίχ για να μην τα επαναλαμβάνω εδώ μια και τούτο το thread ειναι ίσως πιο σχετικό με την εκει απάντησή μου απλά το είδα αργότερα!

    μετα τιμής...  

    MP'slave

    ________________________________________________________________

    If the objects who serve us feel ecstasy, they are much more often concerned with themselves than with us, and our own enjoyment is consequently impaired. The idea of seeing another person experience the same pleasure reduces one to a kind of equality which spoils the unutterable charms that come from despotism.
    De Sade

    Crime is the soul of lust. What would pleasure be if it were not accompanied by crime? It is not the object of debauchery that excites us, rather the idea of evil.
    De Sade


    παραθέτω τα ως άνω προς προβληματισμό και μόνο ή και προς συζήτηση!
     
  4. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Σαφώς το θέμα είναι η προσαρμογή στα δικά μας μέτρα. Όμως αυτό διερευνάται άπαξ πριν αρχίσουμε αυτή τη σχέση του BDSM, μετά αυτό αρχίζει να χάνεται και να μπαίνει όλο και πιο πολύ τα θέλω του άλλου, δηλαδή του Κυρίαρχου. Νομίζω ότι η Ο κάπου είχε αφεθεί, αλλά σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εξυπηρετούσε τις μαζοχιστικές της τάσης. Το θέμα τελικά είναι τι σε ευχαριστεί και αυτό να το κάνεις. Ανωμαλία είναι να κάνει κάτι που δε σε ευχαριστεί. Έτσι το βλέπω εγώ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει η Sm_Art και η MP slave.
     
  5. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    Προ του Oscarwil απαντώ:

    ο ντε Σαντ, το πιθανότερο, θα είχε αποσυρθεί σε εθελούσια αγαμία.

    Τί να διακορεύσει σήμερα με την ψωλή του ή/και την πένα του;

    Dream
     
  6. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    Όλα άρχισαν πριν τρεις μέρες. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει…

    Κυριακή, κατευθυνόμενη προς την κουζίνα έπεσα πάνω στο μπαούλο και χτύπησα το πόδι μου. Του έκανα μια τεράστια μελανιά.
    Προχθές έμπηξα το μαχαίρι στο δάχτυλο μου καθώς καθάριζα ένα μήλο…
    Χθες βγαίνοντας από το μετρό κάρφωσα την παλάμη μου σε μια πρόκα…
    Νομίζω πως με έχει κυριεύσει το πνεύμα του Ντε Σάντ…δεν είμαι εγώ πλέον…νομίζω πως…
    Βοηθήστε με…

    «Είμαι μέσα της και κανείς δεν μπορεί να με βγάλει! Είναι δική μου! Μη την αγγίζετε»

    Νιώθω πως είμαι 100 κιλά και δεν με χωράει ο τόπος…Βοηθήστε με…Βγάλτε τον από μέσα μου σας παρακαλώ…

    «Αυτό το τρυφερό κορμί είναι δικό μου! Ο πόνος θα το γλείφει! Μακριά!»

    Φωνάξτε έναn παπά να με ξορκίσει. Ο Μαρκήσιος Ντε Σάντ έχει καταλάβει το κορμί μου!

    ΑσΤάρτΙ

    Υ.Γ Έχω την εντύπωση πως και ο Όσκαρ έχει καταληφθεί από τον δαίμονα αυτόν με σαδιστικές τάσεις προς εμάς...Βλέπω να κυκλοφορεί στους δρόμους ξεβράκωτος...Βοηθήστε τον και αυτόν σας παρακαλώ.
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Σε μια κοινωνία που σταδιακά πέφτει πάλι σε λήθαργο , ένας Ντε Σάντ με τις Μπαρόκ φωτιές του ίσως είναι η μοναδική της ελπίδα...
     
  8. Lady_Selene

    Lady_Selene Regular Member

              
     
  9. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    RE: RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    Ήμουν σίγουρη ότι από τη στιγμή που αναφέρθηκαν
    στα postς του DreamMaster & Oscarwil η λέξη κλειδί «ψωλή» αναφώνησα:
    Ωχ η Ασταρτη θα σκάσει μύτη όπου να ‘ναι ...
    Δεν πρόλαβα να το σκεφτώ είχε ήδη τρέξει.
    Το πήρε μυρουδιά!!

    ""Πάει καιρός να γράψω πια και κάτι σοβαρό,
    που να λαλάει για ένα χαβά, ψωλής, λυπητερό
    Μουνί μονάχο ήτανε, κρύο και φοβισμένο
    κι από την έσχατη ερημιά ήταν μαραζωμένο.

    Αξία έχει η ψωλή, να είναι αρματωμένη,
    να μην μπορεί να επιτεθεί η μούνα η πεινασμένη.
    Κι απ΄ την απέναντι μεριά, -σεληνιακό τοπίο-,
    μούναρος αναδύθηκε, ανθρωποφάγο αιδοίο.

    Ευθύς η θλίψη στέρεψε, τα δάκρυα σταματήσαν
    και ζήσανε αυτοί καλά, στα χύματα πνιγήκαν.""

    O παραλογισμός σε παραλήρημα!
    Είδες τι κάνει η πείνα?
     
  10. gaby

    gaby Guest

    RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    Συνηγορώ υπέρ της άποψης Oscarwil για λήψη μέτρων.

    Προτείνω να βραβεύουμε τα πιό καλά ποιήματα και λογοτεχνήματα και αυτά που δεν βραβεύονται να μένουν κρεμασμένα σε περίοπτη θέση για λίγες μέρες να τα βλέπουν Ο/όλοι. Τα άλλα που θα βραβεύονται θα πηγαίνουν να τα βρίσκουν έτσι και αλλιώς.

    Ψηφίζω υπέρ του πεζού της Αστάρτης.

    ΥΓ 1. Έχουμε καταπληκτικό νήμα περί Μαρκήσιου στο φόρουμ BDSM art and literature.

    ΥΓ 2. Ο Εμπειρίκος κάνει λυώμα τον Μαρκήσιο, με άψογη ψυχαναλυτική σουρρεαλιστική διαλεκτική, στον Μέγα Ανατολικό. Κάποια στιγμή θα το δημοσιεύσω αλλά πρέπει να ξαναδιαβάσω και τους 8 τόμους του Θαλασσινού Ερωτογραφήματος και δεν έχω χρόνο με τόσους καυγάδες στο φόρουμ. Μήπως έχετε κάτι υπόψη σας σχετικά Oscarwil; Εννοώ για την επανατοποθέτηση του σαδισμού που κάνει ο Εμπειρίκος, όχι για τους καυγάδες στο φόρουμ. Με 6.000 τόμους είμαι σχεδόν βέβαιη ότι δε θα σας έχει διαφύγει ο Μέγας Ανατολικός.
     
  11. Astarty

    Astarty Contributor

    RE: RE: Μαρκήσιος Ντε Σάντ: Από το

    Διαβάζω τον 2ο τόμο στην παρούσα φάση. Αν βρω σχετικό με σαδισμό θα το παραθέσω προς τέρψην όλων.
    Αν και κατά την άποψη μου, όλος ο Μέγας Ανατολικός φέρεται σαδιστικά στους αναγνώστες του και όχι επιβάτες συτού!

    Με ευχαρίστηση
    Αστάρτη
     
  12. DreamMaster

    DreamMaster Regular Member

    Είμαι απολύτως σύμφωνος με αυτή τη σύνοψη του Σαντ, εξ ου και εμμένω στην άποψη ότι είναι πολιτικός και όχι "ερωτικός" συγγραφέας.

    Το αν είναι αναγκαιότητα της Φύσεως ή συνέπεια του "τραύματος της ταυτότητας" η μανία αλληλοεξόντωσης των ανθρώπων είναι άλλου φόρουμ καπέλο. Ισως το αν αυτή η μανία μπορεί να "μετουσιωθεί" στην ερωτική πράξη να είναι καπέλο τούτου του φόρουμ.

    Για την εγκυρότατη και κρίσιμη ερώτησης της SM_Art_Lady, ελπίζω να είναι και από τα παραπάνω φανερό ότι ο Σαντ δεν θα έγραφε ερωτικά πονήματα σήμερα αφού η σημερινή ανηδονία δεν προέρχεται από έλλειψη παρτενέρ ή τα δεσμά της ηθικής, και γι αυτό δεν της δίνει λύση η μεταγραφή του Σαντ από τη φωνή του θεσπέσιου Τζίμη: "Γαμάτε γιατί χανόμαστε".

    Πολλώ δε μάλλον, εκείνο το ανεκδιήγητο "Νιώστε!"

    Dream