Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

«Κυρία» θα πει μάγκας γένους θηλυκού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος KASEFI, στις 8 Μαρτίου 2017.

  1. KASEFI

    KASEFI New Member

    Φόρεμα κυριλέ, μαλλί αμπιγιέ και όλο το bitch attitude να ισορροπεί πάνω σε ένα ζευγάρι ψηλά τακούνια.
    Απελπισμένες προσπάθειες, βαμμένες στην πέννα για να κερδίσεις τον πολυπόθητο τίτλο: αυτόν της κυρίας.
    Τρεις συλλαβές εύκολες στην εκφορά τους, δύσκολα όμως κατακτήσιμες. Γιατί για να μπορείς να άγεσαι και να γράφεσαι με εκείνο το περιβόητο «Κ» το κεφαλαίο, δεν αρκεί μόνο να θεατροποιείς τη λέξη. Πρέπει να τη στιγματίσεις στο πετσί σου με δάκρυα και πόνο.

    http://www.thessalonikiartsandculture.gr/blog/apopseis/kyria-tha-pei-magkas-genous-thilykoy

    Ένα πολύ ωραίο άρθρο που διάβασα πριν λίγες μέρες.
    Έβαλα μόνο την αρχή για να μην σας κουράσω... αξίζει να το διαβάσετε όλο... παρ'ολο το υπερβολικό του τίτλου... που τον έβαλα αυτούσιο όπως το είχε το άρθρο.
    Για μένα είναι η καλύτερη περιγραφή της έννοιας" Κυρία", χωρίς να αφορά μόνο τις Κυρίες του BDSM... χωρίς να αφορά το στυλ, μόδα ή φινέτσα...
    Θα ήθελα τις απόψεις σας και μέσα και έξω από τον χώρο... και όχι μόνο από τις κυρίες του φόρουμ Κ ή υ ...οι απόψεις των κύριων και πως βλέπουν τις Κ ή υ θα είναι... διαφωτιστικές και ενδιαφέρουσες... τουλάχιστον ...
    Και πριν προλάβουν κάποιοι να κρίνουν και να κατακρίνουν μια διευκρίνιση.
    Δεν ρωτάω αν αυτή που ασχολείται με το BDSM είναι κυρία ή όχι... η ερώτησή μου είναι αν μέσα σε μια σχέση BDSM, οποιαδήποτε ισορροπίας, το θηλυκό μέλος της, κρατάει αυτά τα χαρακτηριστικά της "Κυρίας" (με την ανάλυση που γίνεται στο άρθρο) σε όλες τις εκφάνσεις αυτής της σχέσης; Αποβάλει αυτά τα χαρακτηριστικά κατά την διάρκεια μιας "σκηνής";
    Υπάρχει διαφορά όταν είσαι Κυρίαρχη ή υποτακτική;
    Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα περισσότερο ...
    Ευχαριστώ!
    Υ.Γ
    Δεν γνωρίζω αν έχει τεθεί ξανά ως ερώτημα , θα ήθελα να μου το υποδείξετε αν επαναλαμβάνεται.
    Υ.Γ 2
    Γιατί σήμερα γιορτάζουμε...
     
  2. ellianna

    ellianna Regular Member

    Τα χαρακτηριστικά μιας Κυρίας η γυναίκα τα κουβαλάει πάντα μέσα της,σε κάθε στιγμή,σε κάθε λέξη,σε κάθε βλέμμα.Δεν μπορείς να είσαι Κυρία με χρονικούς περιορισμούς,την μια έτσι την άλλη αλλιως.
    Το ότι σε μια σχέση bdsm μπορεί να λειτουργεί ως υποτακτική,αυτό δεν σημαίνει σε καμμιά περίπτωση πως δεν είναι Κύρια γτ στην τελική αυτο δεν αποτελεί προσωπείο αλλα στάση ζωής.

    Όπως είπα και πιο πάνω,δεν πρόκειται περί χαρακτηριστικών τα οποία έρχονται και παρέρχονται όταν είσαι σε play ή όχι.
    Είναι ο αέρας που αποπνέεις,είναι ο τρόπος που φέρεσαι,ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα και η στάση ζωής που εχεις.
    Αποβαλονται αυτά κατά την διάρκεια ενός play?
    Το ο,τι θα παίξεις ή το τι μπορεί να κάνεις κατά την διάρκεια μιας σκηνής,δεν σημαίνει ότι δεν είσαι Κυρία,ακόμα και αν καποιοι βιαστούν να το πουν γιατί θίγεις την ενδεχομενως《ευαισθητη》ηθική τους.

    Καμμία.
    Πρώτα εισαι γυναίκα και μετά υποτακτική ή Κυρίαρχη και το σημαντικότερο είναι να μπορείς να στηρίζεις τις επιλογές σου και να μην σε καπελωνουν οι οποιες 《ταμπελες》.
     
  3. KASEFI

    KASEFI New Member

    Γι'αυτον τον λόγο και έβαλα την διευκρίνιση , ότι δεν αμφιβάλω ότι οποία ασχολείται με το bdsm δεν είναι κυρία...
    Αν είσαι ... είσαι παντού...
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...
     
  4. Dapom

    Dapom Contributor

    Αλήθεια ...γιορτή του άντρα υπάρχει;
     
  5. KASEFI

    KASEFI New Member

    19 Νοεμβρίου...
    Για τις κυριες καμία άποψη;
    Η γνώμη σας μετράει...
     
  6. lexy

    lexy .ti.va.

    Το επιμύθιο του σημειώματος της συγγραφέως που το λινκ σου @KASEFI παραπέμπει, επιβεβαίωσε την αρχική μου αίσθηση, όταν διάβασα τον τίτλο :μεγάλη δυσφορία και μεγάλο στρες να αποδείξει τι -δεν ξέρει, πάντως το υπόγειο μήνυμα είναι πρόδηλο.

    "Μιλάει για αυτήν η ιστορία της και ο τρόπος που περπατά με το κεφάλι ψηλά. Μιλάει αντί για εκείνη, η νοσταλγία με την οποία τη θυμούνται όσοι, ηλίθια, την έχασαν." κσταλήγει.. ο.κ μπορούσε να μας το πει με λιγότερες λέξεις.

    Στο ερώτημά σου, αν εννοείς πως κάποια χάνει την αξιοπρέπειά της αν για παράδειγμα απολαμβάνει μια σκηνή εξευτελισμού, απαντώ όχι.
     
  7. KASEFI

    KASEFI New Member

    Όχι ... δεν εννοω ότι χάνει την αξιοπρέπειά της ... ούτε καν...
    η ερώτηση μου, να διευκρινίσω , είναι αν συνειδητά τα αποβάλει... έχει διαφορά...
     
  8. lexy

    lexy .ti.va.

    Συνειδητά, απολαμβάνει και ισορροπεί. Δε χρειάζεται ούτε να προσθέσει ούτε να αφαιρέσει τίποτα.
    "Αυτός" είναι ο δικός της τρόπος να ανθίζει. Νιώθει εξαιρετικά άξια "εκείνη" τη στιγμή .
    Έχει αποφασίσει ότι ο Κύριός της την σέβεται και την φροντίζει.
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μες στην υπερβολή το κείμενο, αν είναι έτσι οι Κυρίες, δε θα πάρω. Ποια η σύνδεση υποτακτικής~κυρίας και μάγκας στο καπάκι;
     
  10. KASEFI

    KASEFI New Member

    Μα αυτή είναι και η ερώτησή μου ευθύς εξαρχής...
    Αν θεωρείς ότι δεν υπάρχει ... αυτή είναι και η απάντησή σου στο ερώτημά μου...
    Πάντως δεν καταλαβαίνω που είναι η υπερβολή στο κείμενο...
    Στην ακεραιότητα ή στην αξιοπρέπεια;
     
  11. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Ναι δεν έχω άλλη απάντηση, προφανώς γτ δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου με αυτού του τύπου τις κυρίες που βρίζουν τις άλλες και τις αποκαλεί κι όλας ''γκομενάκια της σειράς'' ,''αγοράζουν τίτλους τιμής από τα πανέρια της λαϊκής'' και άλλα τέτοια όμορφα.

    Γυναίκες που πάσχουν από εσωτερικευμένο μισογυνισμό. Γνώμη μου.
     
  12. KASEFI

    KASEFI New Member

    Απομονώνοντας φράσεις ενός κειμένου... το μόνο που καταφέρνεις είναι να χάσεις το γενικό νόημα...
    Εσωτερικευμενος μισογυνισμός είναι να βλέπεις αξίες εκεί που υπάρχουν;