Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Έλεγχος του μυαλού.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος íɑʍ_Monkeץ, στις 11 Ιανουαρίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    η ''Εκπαιδεύοντας το μυαλό''.. 

    - Αναρωτηθήκατε ποτέ το ρόλο που παίζει η σκέψη στη ζωή μας;

    - Σκεφθήκατε ότι πολλές από τις πράξεις για τις οποίες μετανιώνουμε είναι αποτέλεσμα της μη συγκροτημένης σκέψης;


    Σκεφτείτε λοιπόν να θέταμε υπό τον έλεγχό μας το μυαλό μας το οποίο ελέγχει τις σκέψεις και τις επιθυμίες μας;

    - Η Χειραγώγηση από τον εκάστοτε Dom/Master e.t.c Εκπαίδευση και έλεγχος "για το καλό μας γίνεται" ή ''Ευχαριστώ, δεν θα πάρω'';


    Και αναρωτιέται κανείς. Μήπως υπάρχει, έστω, ένας μικρός λόγος ανησυχίας πίσω από όλα αυτά;

    -Πώς ο εγκέφαλος εκπαιδεύεται;
     
  2. Καλό θα ήταν όταν αντιγράφεις κείμενα/ερωτήματα να αναφέρεις και τις πηγές.

    http://inspireyourlife.gr/your-mind/
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Mάλιστα! 
     
  4. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Ξεκινώ με το ακόλουθο και θα συνεχίσω "παραμιλώντας".

     

     

     

    Είμαστε όμοιοι με τους πιθήκους η με άλλα ζώα?

    Χωράει το πείραμα του Pavlov σε ανθρώπους και δη σε BDSMικά πλαίσια?
    Θα καθόταν ποτέ κάποιος/α υ να του/της φερθούν σαν σκύλο πέρα από το όποιο pet play, με σκοπό την χειραγώγηση του μυαλού του/της?
    Κατ' εμέ η όποια Κυριαρχία προσφέρεται και δεν επιβάλλεται.
    Αν και πολλοί/ες θα ήθελαν, να έχουν το άλλοθι της επιβολής, για ν' αποφύγουν το βάρος της επιλογής.

    Επιθυμία και ανάγκη είναι διαφορετικές έννοιες, σωστά?
    Πολλές φορές τα μεγαλύτερα λάθη γίνονται για το καλό του άλλου/ης, λάθη κυρίως για εκείνον/η που την σκέψη του προσπαθούμε να του/της χειραφετήσουμε την σκέψη.

    Για πολλές πράξεις μετανιώνουμε, απλά επειδή δεν είχαν το αποτέλεσμα που προσδοκούσαμε.
    Μερικές φορές είναι κάτι σαν "η εγχείρηση πέτυχε, αλλά ο ασθενής απεβίωσε".
    Τουτέστιν, αν πράξουμε με την λογική και την συγκροτημένη σκέψη και μας βγει "άκυρο", βλαστημάμε που δεν πράξαμε με το ένστικτο/συναισθηματισμό και τούμπαλιν.

    Υ.Γ. Μου φαίνεται ότι η σκέψη μου είναι ένα καταπληκτικό μπουρδέλο.
    Και δυστυχώς δεν είμαι υ για να μ' εκπαιδεύσουν ρε γαμώτο.
    Με λίγα λόγια η όποια "εκπαίδευση" του/της υ από τον/την Κ, δεν έχει τίποτε να κάνει με την βελτίωση του ανθρώπου.
    Αλλά με το πως θα λειτουργήσει ομαλά η σχέση ανταλλαγής δύναμης.

    My zero cents γιατί έχω μείνει εντελώς άφραγκος χαχαχα
     
    Last edited: 11 Ιανουαρίου 2015
  5. danos

    danos Regular Member

    η εκπαίδευση εχει να κανει αποκλειστικά με την iq του ζώου,οσο λιγότερο έξυπνο ειναι το άτομο τοσο πιο εύκολα εκπαιδεύετε το μυαλό του
    οι διάνοιες με τπτ
     
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Προσωπική άποψη είναι πως όταν κάνουμε κάτι και μας βγει λάθος (ως επί το πλείστον) δύο είναι τα πράγματα που φταίνε.
    Ή δεν είχαμε αρκετές γνώσεις ή δράσαμε βάση ψυχολογικών παραγόντων και όχι με την λογική.
    Ο έλεγχος του δικού μας μυαλού εγώ το βλέπω σαν αυτοκυριαρχία οπότε είναι δυνατό να γίνει.
    Να τονίσω άλλο χειραγώγηση και άλλο έλεγχος εγκεφάλου.Όμως και η χειραγώγηση εάν γίνει,ο κίνδυνος που ανέχεται είναι πως τι θα γίνει εάν το υποκείμενο βρεθεί μόνο του κάποια στιγμή χωρίς τον χειραγωγό του.
    Βέβαια σε πολλές περιπτώσεις μετά από καιρό επανέρχεται η φυσιολογική κατάσταση.
    Η μόνη εκπαίδευση που μπορώ να καταλάβω για τον εγκέφαλο είναι η γνώση και η εμπειρία.
     
  7. Wolverine

    Wolverine Wolvie

    ΑΚΡΑΙΩΣ ενδιαφέρον το νήμα σου και τα ερωτήματά σου μιας και αυτό που δεν αντιλαμβάνονται αρκετές μονάδες που ασχολούνται με το BDSM είναι πως ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ο συγκεκριμένος χώρος έχει να κάνει με το "εγκεφαλικό παιχνίδι". Για το πως εκπαιδεύεται ο εγκέφαλος θα χρειαζότανε μία απάντηση-διατριβή, πράγμα που θα αδικούσε το νήμα σου αλλά και εμένα που θα προσπαθούσα να τοποθετηθώ. Λατρεύω τη συγκεριμένη θεματολογία μιας και το Μεταπτυχιακό μου είχε να κάνει με τα περιβόητα PSYOPS (Psychological Operations και εν γένει CYOPS - Cyberspace Operations, Ψυχολογικές Επιχειρήσεις που λαμβάνουν μέρος μέσα στον Κυβερνοχώρο).

    Bottom-line (Νεοελληνιστί): Fuck her mind and her body will follow.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Ο εγκέφαλος εκπαιδεύεται. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο κατ΄εμέ. Το χω δει να συμβαίνει σε ανθρώπους γύρω μου, σε τρομακτικό βαθμό. Σε βαθμό πλήρους μετάλλαξης πάλι, θα πρέπει το κίνητρο να είναι πανίσχυρο και οι δυνατότητες του εγκεφάλου διευρυμένες.
    όπως πολύ εύστοχα έχει πει η φιλτάτη @Black Butterfly σε άλλο νήμα, πως άραγε μπορείς να ελέγξεις κάτι που δεν έχεις? (Ή που στην περίπτωση της ετεροκυριαρχίας δεν έχουν οι άλλοι?)
    δλδ φίλε @danos μπορείς να εκπαιδεύσεις τα ''ζώα'' μέχρι ενός σημείου, ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της ''ράτσας'' του...
    δεν μπορείς να μάθεις σε μια γατούλα πχ να μιλάει....μπορεί όμως να το αποτολμήσεις με ένα παπαγαλάκι...(τα εισαγωγικά δικά σου)    
     
  9. danos

    danos Regular Member

    καμιά γατούλα δεν θα αφιέρωνε τον πολύτιμο χρόνο της για να μας μάθει να νιαουρίζουμε πολύ απλα γιατί ειναι γάτα  
    ουτε και γω θα προσπαθούσα να την μάθω να μιλάει γιατι ειμαι και γω γάτα  
     
  10. Jack Wolfskin

    Jack Wolfskin the big bad Wolf

    σωστο ! αλλα το παπαγαλακι δεν μιλαει, δηλ δεν μαθαινει να λεει "πειναω" για να εκφρασει την αναγκη το να φαει, απλα "λεει" τη λεξη "πειναω" γιατι μιμειται τον ηχο που ακουει. Θα μπορουσε να μιμηθει οποιονδηποτε αλλο ηχο. Δεν αντιλαμβανεται τη σημασια του, την πληροφορια της λεξης, αρα και δεν εκπαιδευεται πραγματικα.

    η γατα, ο σκυλος που μας γυροφερνει, πιθανοτατα και να "μιλαει" στη γλωσσα του οταν πειναει.
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Σωστό. Άσχετο, αλλά σωστό. Άμα θέλουμε να αγνοήσουμε την αλληγορία!
     
  12. Ο εγκέφαλος εμπεριέχει όλες τις πληροφορίες της μακροχρόνιας εξέλιξής μας. Εξαρτάται αν το κέντρο των αποφάσεών μας βρίσκεται περισσότερο στην περιοχή των ενστίκτων, των συναισθημάτων ή της λογικής.
    Εκπαίδευση σημαίνει διάκριση, με την αριστοτελική έννοια. Δηλαδή, γνώση του ιδανικού μίγματος (ένστικτο/λογική/συναίσθημα) με βάση το οποίο θα λαμβάνουμε την απόφαση δράσης, ανάλογα με την περίσταση.