Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 16 Αυγούστου 2008.

?

Ποια είναι η ομορφότερη?

  1. A1

    13 vote(s)
    43,3%
  2. A2

    4 vote(s)
    13,3%
  3. A3

    0 vote(s)
    0,0%
  4. A4

    1 vote(s)
    3,3%
  5. A5

    1 vote(s)
    3,3%
  6. A6

    1 vote(s)
    3,3%
  7. A7

    0 vote(s)
    0,0%
  8. A8

    0 vote(s)
    0,0%
  9. Γ1

    5 vote(s)
    16,7%
  10. Γ2

    3 vote(s)
    10,0%
  11. Γ3

    1 vote(s)
    3,3%
  12. Γ4

    0 vote(s)
    0,0%
  13. Γ5

    0 vote(s)
    0,0%
  14. Γ6

    0 vote(s)
    0,0%
  15. Γ7

    1 vote(s)
    3,3%
  1. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Στο Νήμα του Cider περί σαβουρογαμίας, εκτός των άλλων έγινε λόγος για την αντικειμενικότητα - υποκειμενικότητα της ομορφιάς.
    Παίρνοντας λοιπόν ερέθισμα από αυτό, προτείνω να κάνουμε ένα πείραμα.
    Συνημμένα θα βρείτε 8 φωτογραφίες γυναικών. Οι φωτογραφίες αυτές έχουν αριθμηθεί από το 1 ως το 8 περνώντας διαδοχικά από την απόλυτη ομορφιά (1) στην απόλυτη ασχήμια (8).
    Φυσικά η αρίθμηση έγινε με βάση τα δικά μου κριτήρια.
    Ας ψηφίσουμε λοιπόν. Ποια θεωρείτε εσείς την πιο όμορφη από όλες?

    Εάν είστε άντρας ψηφίστε στα πεδία Α1 - Α8
    Εάν είστε γυναίκα ψηφίστε στα πεδία Γ1 - Γ8
     
  2. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Θα ζητήσω συγνώμη από τις κυρίες του forum καθώς λόγο περιορισμού του Poll η όγδοη επιλογή δεν είναι εφικτή. 
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ψηφισα το Γ1!
    Καλε μου αυτη στο 8 τι ειναι??????????????
    Εξωγηινη ινδιανα????????????????
    Και ποιος την εχωσε την δολια στο κοφινι??????????????
    Για πουλημα την εχουν????????????????
     
  4. cider

    cider Kitchen master

    Ψήφισα 5, αλλά δια της εις άτοπον. (υπέροχα χείλη, σφριγηλό δέρμα, πανέξυπνο βλέμμα, δεν έχω φετίχ με τις μαύρες). Ανάμεσα στις παραπάνω δεν υπήρξε μία που να με "στείλει". (Και ας είμαστε ειλικρινείς, το 8...)
     
  5. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    το Α1 φυσικα και αντε να δουμε που θα μας βγαλει .... και για να ξακαθαρισουμε τι θεωρουμε ομορφια , υποθετουμε πως πουλαμε πχ .... μπικινακια και ψαχνουμε για μοντελο ....
    μην αρχισουμε τιποτα εσωψυχα περι εσωτερικης ομορφιας ....
     
  6. skia

    skia Contributor

    τί θα ωφελήσει να κάνουμε το συγκεκριμένο πείραμα? χρειάζεται πολύ ανάλυση ? νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι η ομορφιά είναι όντως υποκειμενική εφόσον ο καθένας έχει διαφορετικά πρότυπα και γούστα. η ζωή αλλιώς θα ήταν μονότονη.
     
    Last edited: 16 Αυγούστου 2008
  7. female

    female Contributor




    Και ναι και όχι.


    Ασφαλώς υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια - και οι γνωστές αναλογίες.


     


    Υπάρχουν όμως τα κοινωνικοιστορικά κριτήρια. (Δες και https://www.greekbdsmcommunity.com/forums/showthread.php?t=12541 περί αλλαγής στερεοτύπων.) Μήπως αυτό το πρότυπο ομορφιάς αιώνων, σήμερα θεωρείται λίγο ...πιο γεματούλα απ' ότι είναι ιδανικό; Είμαι σίγουρη πως θα βρεθούν άνθρωποι να πουν σήμερα πως η Αφροδίτη της Μήλου δεν είναι καθόλου όμορφη γι' αυτούς.

     
     

    Σε μια φωτο, όπως και σε ένα βλέμμα, σημασία έχει η στιγμή, ο φωτισμός, ακόμα και σε ένα ακίνητο άγαλμα. Έχεις δει φωτογραφίες γυναικών που μεταμορφώνονται από τους κομμωτές, του μακιγιέρ, τους φωτιστές και τους φωτογράφους;


     


    Πόσο μάλλον σε μια φωτογραφία μοντέλου, όπου το photoshop βελτιώνει.




    Επίσης η αντρική από τη γυναικεία ματιά είναι διαφορετική. Όταν ένας ετερόφυλος άντρας κοιτάζει μια γυναίκα, δεν ενδιαφέρεται συνήθως για τις καλλιτεχνικές αξίες της ομορφιάς της, αλλά για το πόσο γαμίσιμη ή όχι τη βρίσκει. Και οι γυναίκες αναλόγως, όμως οι γυναίκες δεν σκοτώνονται για τον πιο σούπερ-ουάου ωραίο τύπου μοντέλο, ντε και καλά.


     


    Ωραίος, ε;


    Κι όμως δεν είναι απαραίτητα ο πιο σέξυ άντρας για μια γυναίκα. Κατά τα στερεότυπα ναι, αντικειμενικά ναι, αλλά όχι απαραίτητα το ιδανικά ελκυστικό αρσενικό.


     

    Ο Ζαγοράκης, για παράδειγμα, δεν είναι ωραίος, αλλά από πολλές Ελληνίδες θεωρήθηκε πολύ ελκυστικός.



    Και πέραν της αντικειμενικής και αδιαμφισβήτητης ομορφιάς, υπάρχει και η υποκειμενική. Προτιμάς μια ωραία γυναίκα μινιόν, εύθραυστη και λεπτεπίλεπτη, ή μια ωραία γυναίκα ψηλή και τύπου νταρντάνας;


    Beauty is in the eye of the beholder (Η ομορφιά είναι στα μάτια αυτού που κοιτά) -- σε κάθε πλευρά της ζωής. Και αν έχει κανείς ανοιχτά μάτια και μυαλό, μπορεί να δει την ομορφιά και μέσα στην "ασκήμια" -- και όχι μόνο στις γυναίκες που επιθυμεί να γαμήσει αλλά σε κάθε τι γύρω του. Να μπορεί να δει την ομορφιά στα ροζιασμένα, εκφραστικά και δουλεμένα χέρια ενός γέρου, για παράδειγμα.


    O Velazquez μπόρεσε να τη δει ακόμα και στο βλέμμα ενός νάνου με πνευματική καθυστέρηση.

     


    Ο Sebastiao Salgado στο απελπισμένο βλέμμα μιας άσκημης τυφλής.

     




    Βασικό λοιπόν κριτήριο για την ομορφιά είναι και το εγώ μας και η χρησιμότητά της / του για μας -- θα την/ τον ... γαμούσαμε ή όχι; λολ...



     
  8. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Εάν τα πράγματα είναι όπως τα λες, τότε όλες οι γυναίκες έχουν τις ίδιες πιθανότητες νίκης (ίσως εκτός από το Νο 8  ) . Η εξέλιξη της ψηφοφορίας ελπίζω να σε δικαιώσει.
     
  9. Lady_in_Black

    Lady_in_Black MindGames

    Ψήφισα Γ1 αλλά έως Γ3 είναι του γούστου μου.
     
  10. Worrion

    Worrion Regular Member

    εμένα μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά η δεύτερη.   
     
  11. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Είναι η ομορφιά υποκειμενική?

    Α1, κουκλι και ταυτοχρονα μινιον, δεν μου αρεσουν οι νταρντανες εστω και αν ειναι ομορφες.
     
  12. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Έλα τώρα! Αφού ξέρω ότι το Νο 8 σε "έστειλε" κανονικά!