Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Εγωισμος εναντιον υποταγης

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astrovroxi, στις 10 Ιουλίου 2011.

  1. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Ο εγωισμος ειναι το συναισθημα εκεινο που μας κανει να φαινομαστε οτι αγαπαμε πολυ τον εαυτο μας και κανουμε τα παντα για το συμφερον του.
    Στην πραγματικοτητα δεν αγαπαμε τοσο τον εαυτο μας,αλλα ενστικτωδως αντιδραμε υπερ του,υποδαυλιζοντας τις αλλες συμπεριφορες που μας κανουν να νοιωθουμε κινδυνο,γιατι ισως δεν εχουμε αγαπησει πραγματικα τον εαυτο μας και δεν νοιωθουμε σιγουροι και ασφαλεις για τις πραξεις μας.

    Η υποταγη απο την αλλη,απαιτει ισοπεδωση του εγω μας και αποδοχη των αλλων ως ανωτερους,ικανοτερους και αυτους που πραγματικα πρεπει να μας κυριαρχησουν γιατι ειναι οι αρμοδιοι να μας δειξουν τον τροπο και τον δρομο της βελτιωσης και της εξελιξης που θα μας οδηγησει σε αυτο που η ψυχη μας αποζητα.

    Πως διαχειριζεται κανεις ομως την συγκρουση αυτων των δυο?

    Απο τη μια ενας ανθρωπος που βαθια μεσα του επιθυμει να καμφθει το εγω του και να νοιωσει επιτελους την ηρεμια που προσφερει η σιγουρια και η φροντιδα ενος Κυριαρχικου ανθρωπου στην ζωη του,που θα τον κανει να νοιωσει εντελως γυμνος και εκτεθειμενος στον εαυτο του και στις αναγκες του, που θα τον κανει να δει τον εαυτο του τοσο μικρο,τοσο εξαρτωμενο.

    Κι απο την αλλη ο ιδιος ανθρωπος οχυρωμενος πισω απο τον εγωισμο του και την αρνητικη του διαθεση να απαρνιεται καθε τι που θα τον φερει τελικα κοντα σε αυτο που επιθυμει, γιατι φοβαται να παραδωσει τα ηνια σε καποιον αλλο και δεν εχει μαθει να μοιραζεται και να δινεται.Και αντιδρα και πισογυριζει.

    Ειναι τεραστια η παλη για εναν ανθρωπο που επιθυμει να παραδοθει σε καποιον και τροχοπεδη σε αυτη του την επιθυμια και αναγκη ειναι ο ιδιος του ο εαυτος.

    Πως μπορει να εξισωσει τον εγωισμο του με την αναγκη του?
    Πως θα πεισθει οτι δεν κινδυνευει ο εαυτος του απο κανενα αλλο παρα μονο απο τον ιδιο?
    Πιστευετε πως η "σκληρη" και ταπεινωτικη συμπεριφορα που θα εισπραξει απο τον Κυριαρχο του θα τον βοηθησει να απελευθερωει πιο γρηγορα απο τον εγωισμο του ή χρειαζεται μια πιο ηπια αντιμετωπιση?

    Θα ειμαι ειλικρινης.
    Το θεμα δεν το εθεσα τυχαια.
    Με αφορα αμεσα.
    Παρακαλω για ηπιο διαλογο και on topic.
    Ευχαριστω εκ των προτερων οσους θα συμμετεχουν.
     
  2. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    καλη μου Αστροβροχη
    δεν εισαι η μοναδικη που νιωθει ετσι
    και ειναι φυσιολογικο
    ομως μην αγχωνεσαι
    θεωρω οτι το βαρος πεφτει στον Κυριαρχο να πετυχει
    την διασπαση και αναδομηση του εγω σου
    με οσα αυτο συνεπαγεται ...
    εσυ απλα χαλαρωσε και ακολουθα τα χναρια που σου βαζει
    με σταθερο βημα

    καλημερα  
     
  3. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Θα μπορούσαν να ειπωθούν πολλά για το θεματάκι.. αλλά αρχικά θα έλεγα οτί μέσα μας υπάρχουν τουλάχιστον 2 διαδρομές 2 συμπεριφορές. Αφού εγωισμός είναι το συναισθημα εκεινο που μας κανει να φαινομαστε οτι αγαπαμε πολυ τον εαυτο μας και υπάρχει και η υποτακτικότητα η οποία οδηγεί σε μία ενστικτώδη και όχι μόνο υποτακτική συμπεριφορά του εαυτού του υ γιατι να υπάρχει αντίθεση. Η υποτακτική συμπεριφορά δεν ισοπεδώνει τον εγωϊσμό... μήπως όμως είναι συμπληρωματική ή μερος της συμπεριφορά του συνολικού εγωίσμού με την έννοια της αγάπης της προστασίας του εαυτού του υ???
     
  4. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    Η υποτακτικη συμπεριφορα σιγουρα οσο με αφορα δεν ισοπεδωνει τον εγωισμο, αλλα το αντιθετο?
    Ο εγωισμος δημιουργει αρνητισμο και αντιδραση.
    Οταν νοιωθω οτι ο Κ μου επιβαλλει πραγματα για να μου υποδειξει τη θεση μου και να εξελιξει την υποταγη μου αντιδρω.
    Ο εγωισμος δεν με αφηνει να δεχθω την κυριαρχια του ενω αυτη πραγματικα επιθυμω.
     
  5. Sirbaid

    Sirbaid Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    Εγωιστικά να το δεις θά θελες να εισαι η καλύτερη... άρα η εξέλιξη σου, η εξέλιξη της υποταγής ενισχύεται....
     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Re: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    ποσο σιγουρη εισαι γι αυτο Αστροβροχη?
    πως εχεις ανακαλυψει την υποτακτικοτητα σου?
    ποια στοιχεια του χαρακτηρα σου και των επιθυμιων σου
    σε κανουν να νομιζεις οτι εισαι υποτακτικη ?

    τι ειναι για σενα υποτακτικη γυναικα?

    τα ρωταω αυτα διοτι πιθανον να αυτοπροσδιοριζεσαι ως υποτακτικη
    ενω στην ουσια να εχεις αλλη "ταυτοτητα "

    ............
     
  7. Elysium

    Elysium Contributor

    Απάντηση: Εγωισμος εναντιον υποταγης


    Αγαπητή Astrovroxi θα διαφωνήσω.
    Ένας άνθρωπος υποτάσσεται σε κάποιον άλλο ικανοποιώντας αρχικά την αναγκαία και ικανή συνθήκη να ικανοποιεί με αυτόν τον τρόπο πρώτα τις δικές του ερωτικές και ψυχικές επιθυμίες.
    Δεν είναι αλτρουιστές οι bdsmers και εγωιστικά όντα όλοι οι υπόλοιποι.
    Απλά οι πρώτοι (και ιδιαίτερα οι υποτακτικοί) ικανοποιούν μέσω της υποταγής τις επιθυμίες τους.

    Δεν υπάρχει ούτε μισή πράξη
    από όσες κάνουμε η οποία να μην έχει εγωιστικά κίνητρα.

    Τα περί αλτρουισμού και κάμψης του εγωισμού λόγω της πνευματικής ικανότητας – αρμοδιότητας άλλων ανθρώπων που ανήκουν στο bdsm, εν έτει 2011, ομοιάζουν με τις ιστορίες της θρησκείας περί παράδεισου και κόλασης.
     
  8. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Re: Εγωισμος εναντιον υποταγης


    Aν και το εχουμε συζητησει οι δυο μας προσφατα και πιθανον βγαινουμε off topic τωρα,θα σου απαντησω γιατι το επιθυμω πραγματικα να το κανω προς εσενα.
    Η υποταγη για μενα ειναι η εσωτερικη μου αναγκη να υποταχθω πραγματικα σε καποιον που εισπραττω απο αυτον ομως αγαπη και φροντιδα, ταυτοχρονα με την Κυριαρχια του και οτι συνεπαγεται αυτο.
    Επιθυμω να νοιωσω ερμαιο στις επιθυμιες του και το απολυτο τιποτα μπροστα του,αλλα οταν ερχεται η ωρα της πραξης,αντιδρω εγωιστικα και αρνητικα και το ξερεις.
    Η υποταγη ειναι η ισορροπια που επιθυμει η ψυχη μου και το σωμα μου τελευταιο,ωστε να γαληνεψει απο την απολυτη κυριαρχια στην υπολοιπη ζωη μου (επαγγελματικη και οικογενειακη).
    Δεν μπορω ομως να παραδωσω τον απολυτο ελεγχο σε καποιον, γι αυτο πολλες φορες εχω γραψει και πει οτι δεν επιθυμω να ειμαι σκλαβα.
    Προσπαθω πολυ και το ξερεις,να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν προκειται να χασω τιποτα απο μενα αν παραδοθω.
    Μεγαλο ρολο εχεις πει παιζει η προσεγγιση απο τον Κ.
    Ο τροπος που θα με χειριστει και θα με χαλιναγωγησει.
    Τεινω να πιστευω οτι με λιγη προσπαθεια,αν αφεθω πραγματικα σε καποιον που θελει πραγματικα να κυριαρχησει την Astrovroxi,οχι μια οποιαδηποτε υποτακτικη,θα καταφερω να αγαλλιασω κατω απο την υποταγη μου και να την προσφερω απλοχερα χωρις εγωισμο και φοβο.
     
  9. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    Συμφωνω για το αισθημα περι αλτρουισμου.
    Η αναγκη μας και η επιθυμια μας, μας ωθει να δωσουμε για να παρουμε.
    Αυτο ειναι σαφες.
    Οταν ομως ξερεις μονο να παιρνεις χωρις να δινεις τα αναλογα,επειδη φοβασαι μην χασεις, εκει εγκειται το θεμα του εγωισμου.
     
  10. Uther

    Uther Contributor

    Απάντηση: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    Νομίζω ότι ο Elysium τα είπε όλα σε αυτή την φράση
    Προσοχή στο αντάλλαγμα. Δηλαδή προσοχή σε αυτά που πιστεύεις ότι θα πάρεις αν δεχτείς τους όρους του Κ. Εκεί συνήθως δημιουργούνται όλες οι παρεξηγήσεις.
     
  11. Astrovroxi

    Astrovroxi Το κοπρογατο Contributor

    Απάντηση: Εγωισμος εναντιον υποταγης

    Υπαρχει δηλαδη περιπτωση, ο εγωισμος και η αντισταση που απορρεει απο αυτον να ειναι μια εμμεση μορφη προστασιας?

     
  12. striggla

    striggla Regular Member

    Απάντηση: Re: Εγωισμος εναντιον υποταγης


    Κι εμείς έχουμε συζητήσει....
    Και ξέρεις αυτά που νιώθω εγώ τον τελευταίο καιρό... πόσο αβίαστα και απλά μπήκαν κάποια πράγματα στη ζωή μου. Ξέρεις και το γιατί... η ασφάλεια κι η ηρεμία που ένιωσα με τον άλλον...

    Για μένα, άδικα προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου για το οτιδήποτε...
    Πρώτα απ' όλα, πρέπει να αφεθείς στην astrovroxi, να βυθιστείς μέσα της και να δεις τι πραγματικά θέλει, πέρα από "ταυτότητες" και "προσδιορισμούς". Να μάθεις να μη τη σπαταλάς τον εαυτό σου από δω κι από κει ψάχνοντας απελπισμένα τον Κ που θα σε υποτάξει. Δεν υπάρχει...

    Μόλις εσύ ισορροπήσεις τον εαυτό σου, που σημαίνει ότι θα έχεις πλήρη επίγνωση των θέλω, των μπορώ και των ανασφαλειών σου, το αποτέλεσμα της ισορροπίας θα φανεί και προς τα έξω και θα φέρει κοντά σου τους ανθρώπους που θα θέλουν να γνωρίσουν την astrovroxi κι όχι την οποιαδήποτε υποτακτική.

    Τότε θα μπορέσεις να "δεις" κι αυτόν που θα σου εμπνεύσει εμπιστοσύνη και θα μπορέσεις να αφεθείς στα χέρια του, όσο κι όπως εσύ θέλεις. Και να είσαι σίγουρη ότι κι αυτός θα σεβαστεί τα θέλω σου και δε θα προσπαθήσει απλώς να σου επιβληθεί, αλλά θα "χτίσει" πάνω σ' αυτά.