Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Επιλεκτική κυριαρχία ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος anasia, στις 17 Φεβρουαρίου 2008.

  1. anasia

    anasia Contributor

    Αναρωτιέμαι καιρό τώρα ποιος είναι ‘’ Κυρίαρχος ‘’.
    Θέλω να πω …

    Κυρίαρχος είναι εκείνος που βρίσκεται κ υποτάσσει κ κυριαρχει
    -σε- έναν άνθρωπο που είναι κατώτερος του
    ( πνευματικά , κοινωνικά , οικονομικά κλπ )
    η -σε- έναν άνθρωπο που είναι ίσος η και πιο ψηλά από εκείνον ?

    Από την άλλη , σκέφτομαι ,
    ότι ένας υποτακτικός σε όποιο ‘’ επίπεδο ‘’ και αν βρίσκεται ,δεν παύει να είναι … απλά υποτακτικός
    και ίσως να μην έχει καμιά σημασία ,
    όμως αυτό που έχω αντιληφθεί και με άλλους που συζητώ ,
    είναι πως μεγάλος αριθμός ανθρώπων που δηλώνουν Κυρίαρχοι ,
    προτιμούν ? αρεσκονται ? βολεύονται ?( δεν ξέρω κ δεν ξέρω και τι άλλο ) ,
    να ενδιαφέρονται , να κυνηγούν ,’’ να κατακτούν ‘’, να συνάπτουν σχέσεις ,
    μόνο με την μερίδα των υποτακτικών που είναι ‘’ κατώτεροι ‘’ από εκείνους .

    Και εκεί είναι που αναρωτιέμαι …
    Είναι Κυρίαρχος κάποιος που κυριαρχεί …
    σε κάτι, σε κάποιον που από μόνο του είναι ‘’εύκολο’’ και οι ‘’ διαφορές ‘’ μεγάλες ?
    Και γιατί εφόσον δηλώνουν Κυρίαρχοι δεν μπορούν , η δεν θέλουν να ασχοληθούν
    κ επομένως να κυριαρχήσουν εξίσου στην μερίδα των ανθρώπων που είναι ίσοι κ πιο ψηλά από εκείνους ?

    Η κυριαρχία είναι τελικά …. επιλεκτική ?
     
  2. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    ..οχι...επιλεκτικη κυριαρχια κανουν μονο οι κομπλεξικοι που θελουν να το παιξουν "Κυριαρχοι" εκμεταλλευομενοι καταστασεις (εργασια, οικονομικη εξαρτηση) και κατα τα άλλα ειναι κοτες..απο τετοιους ειμαστε πληρεις..χαρισουμε κιολας..
     
  3. skia

    skia Contributor

    Ποιός είπε ότι όποιος δηλώνει Κυρίαρχος είναι κιόλας? Βέβαια , θα μου πεις στην Ελλάδα ό,τι δηλώσεις είσαι.
    Για να μπορέσει να ασχοληθεί ένας Κυρίαρχος πέραν του προφανέστερου -που κατά τη γνώμη μου είναι η καύλα του και το κρεβάτι του - πρέπει να έχει και τη διάθεση, τις γνώσεις, τις αντοχές και το μυαλό να το κάνει. Για να πλάσεις έναν άνθρωπο όπως θες πρέπει να είσαι εκεί , να αφιερώσεις ώρες, χρόνο και υπομονή. Πόσοι νομίζεις ότι τα διαθέτουν?
     
  4. ipakouo_skilaki

    ipakouo_skilaki Regular Member

    Νομίζω ότι είμαστε σε θέση οι περισσότεροι εδώ μέσα να αντιληφθούμε τι άνθρωπο έχουμε απεναντί μας.Πιστέψτε με όμως μου έχει τύχει να έχω απεναντί μου μία Domme χαμηλότερου ''θεωρητικά'' πνευματικού επιπέδου ,όπως φυσικά και χαμηλότερου οικονομικού επιπέδου.Όμως ήξερε και μπορούσε να μου αποδείξει ότι Έκεινη έβαζε τους κανόνες κι εγώ ακολουθούσα.Ποτέ δεν έδειξε ότι έχει κάποιο κόμπλεξ απέναντί μου.Κάθε στιγμή φρόντιζε να μου δείχνει ποιος κρατάει τα χαλινάρια και ήταν υπέροχα.
    Αυτές είναι οι ιδανικές περιπτώσεις.Φυσικά υπάρχουν και οι αντίθετες,για τις οποίες δεν χρειάζεται καν να μιλήσω.Απλά δεν έχουν καμία σχέση με το χώρο.Τις ζούμε (ελπίζω για λίγο) και τις προσπερνάμε.Το θέμα είναι να το αντιληφθούμε νωρίς...

    Υ.Γ.
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Από πότε η αδυναμία και τα κομπλέξ κάποιων βαφτίζονται ως Κυριαρχία;


    ΥΓ. Πολυ ευγενική σε βρίσκω ως προς τη διατύπωση των αποριών σου  
     
  6. Gwen

    Gwen Regular Member

    Για μένα ο Κυρίαρχος,άντρας ή γύναικα,είναι άνθρωπος που προκαλεί δέος είτε οπτικά είτε πνευματικά,ίσως και τα δύο.Το πνευματικό δέος νομίζω πως σε κανει να τον/την βλέπεις και οπτικά με τον ίδιο τρόπο.Να έχει υπόβαθρο,να λέει μια λέξη και να σε αφήνει άναυδο!


    Συμφωνώ και το ίδιο θα έλεγα οτι ισχύει και για τους υποτακτικούς!Πολλοί,ΠΑΡΑ πολλοί δηλώνουν υποτακιτκοί,ελαχιστοι όμως είναι πραγματικά!Και όπως λες θέλει χρόνο και υπομονή,σχεδόν κανείς δεν τα διαθέτει αυτά,συνεχώς έχουν κάτι άλλο να κάνουν!
     
    Last edited: 17 Φεβρουαρίου 2008
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Μία μερίδα κυρίαρχων ανθρώπων εισπράττουν ευχαρίστηση από την υποταγή (προορισμός) του συντρόφου τους. Μία άλλη από την καθυπόταξή (μετάβαση) του. Η δεύτερη ενδεχομένως να αντιλαμβάνεται την καθυπόταξη ενός όχι ιδιαίτερα υποτακτικού συντρόφου ως πρόκληση. Ενδεχομένως επίσης να προτιμά ανθρώπους που είναι τεχνικά δυσκολότερο να υποτάξει. Μιλώ ασφαλώς για μία σχέση κυριαρχίας/υποταγής που επεκτείνεται σε όλους τους τομείς της ζωής των συμβαλλόμενων μελών, γιατί αν γίνεται λόγος για D/s στο κρεβάτι, δεν θεωρώ πως οι όποιες ασυμμετρίες σε κοινωνικό/μορφωτικό/οικονομικό κ.ο.κ. επίπεδο αποτελούν πρόσκομμα για μία ικανοποιητική συνεύρεση.

    Αν ανήκω στην πρώτη ομάδα, και αν το ζητούμενό μου είναι ένας αφοσιωμένος υποτακτικός που να ικανοποιεί κάποιες συγκεκριμένες ανάγκες μου, γιατί να προσανατολιστώ προς ένα target group, έναντι του οποίου δεν έχω συγκριτικά πλεονεκτήματα; Ασφαλώς γιατί ένας σύντροφος πιο ευφυής, πιο καλλιεργημένος, πιο ... (συμπληρώνεται κατά βούληση) μπορεί να μου προσφέρει περισσότερα σε επίπεδο συναναστροφής. Ναι, μα αυτός ο άνθρωπος θα αισθάνεται ποτέ υποταγμένος απέναντί μου αναγνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει η ανισότητα αυτή που θα του δημιουργούσε δέος; (Αρκεί στον υποτακτικό να γνωρίζει πως ο άνθρωπος που έχει απέναντί του θέλει τον έλεγχο, ώστε να νιώσει την επιθυμία να τον παραδώσει  Ή μήπως θα πρέπει να ξεκινήσω έναν αγώνα δρόμου προκειμένου να τον εντυπωσιάσω/κατακτήσω; Και κατά πόσο μία τέτοια τακτική μακροπρόθεσμα εκφράζει την ιδιοσυγκρασία μου; Και κατά πόσο θα αποφύγω το topping from the bottom;

    Φρονώ λοιπόν πως το λογικότερο είναι ο αξιοπρεπής κυρίαρχος να στοχεύει εκεί όπου μπορεί να φτάσει. Όχι παρακάτω, διότι κάτι τέτοιο θα διευκόλυνε την καθυπόταξη, πλην όμως θα μείωνε δραματικά την πολυτιμότητα της υποταγής. Όχι παραπάνω, διότι κάτι τέτοιο θα έδινε ως αποτέλεσμα μία εξαιρετικά εύθραυστη ισορροπία του κυρίαρχου επί του υποτακτικού του. Ας πούμε πως ίσως θα ήταν προτιμότερο να στοχεύει κάθε φορά και λίγο παραπάνω διακινδυνεύοντας, όντας όμως πάντα πρόθυμος να αναγνωρίσει ότι το εγχείρημα απέτυχε και να αποχωρήσει αξιοπρεπώς.

    Ας μην ξεχνάμε πως μία σχέση στην οποία δεν υπάρχει υπάρχει υπεροχή του κυρίαρχου επί του υποτακτικού, μπορούν να συμβούν πολλά ανορθόδοξα: topping from the bottom (παρατηρείται συχνότερα στις υποτακτικές κυρίες), ακρωτηριασμός του υποτακτικού (το είδαμε σε παράλληλο νήμα, όπου το κ απαγόρευσε στο υ να προχωρήσει σε τριτοβάθμια εκπαίδευση), διαπληκτισμοί μετά τα sessions (τους είδαμε στο παρελθόν όταν ο τάδε υποτακτικός κατηγορεί τη δείνα κυρία ότι είναι αμόρφωτη, παχύσαρκη, κακόγουστη κλπ). Σε αυτές τις περιπτώσεις χρειάζεται εξαιρετικά μεγάλη προσπάθεια και από τους δύο, προκειμένου να διατηρηθεί μία τέτοια σχέση. Ανάλογο προβληματισμό είχα εκφράσει και στο εξής νήμα: https://www.greekbdsmcommunity.com/...7&highlight=%F5%F0%EF%F4%E1%EA%F4%E9%EA%EF%DF
     
  8. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Προσπαθησα να γραψω οσο πιο απλα μπορουσα .
    Δεν ηταν σκοπος μου να προσβαλω κανεναν ,
    ηθελα να το συζητησουμε , γιατι με απασχολει κ προσωπικα ,
    πραγμα που βλεπω πως ειναι μαλλον δυσκολο ,
    μια και τετοια θεματα χαλανε την εικονα που εχουμε στο μυαλο μας
    κ μας βγαζει απο το ....'' ονειρο '' , που ο καθε ενας εχει στο κεφαλι του .
    Λιγοι ειναι ... οι τολμηροι που θα μπουν σε αυτη την κουβεντα ,
    αλλα ας κανουμε μια προσπαθεια .

    Η απαντηση της Syrah , ειναι μια βαση για αυτην
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?


    Συμφωνω βασικα , αλλα για να συμβει κατι τετοιο
    προυποθετει για μενα ο Κυριαρχος να βρισκεται στο ιδιο επιπεδο με τον υποτακτικο ,
    εκει εγω τουλαχιστον θα αισθανθω ... το δεος .

    Συμβαινει κ κατι περιεργο , που δεν μπορω να εξηγησω .
    Κυριαρχοι που εχουν επιγνωση του εαυτου τους κ υπερασπιζονται
    πως αυτο θελουν ουσιαστικα για να ειναι πλήρης , καλυμμένοι ,
    παρολα αυτα στην πραξη δεν το ακολουθουν .
     
  10. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?


    Το φαινομενο αυτο υπαρχει δυστυχως ,
    ευτυχως για μενα εχω γνωρισει Κυριαρχους οχι πολλους βεβαια ,
    που διαθετουν ολα αυτα
    και αυτο ειναι που με κανει να ... ειμαι ακομα εδω προσδοκωντας αν θες
    πως ... καπου εκει εξω θα υπαρχουν και αλλοι .
    Καταλαβαινω πολυ καλα πως οι περισσοτεροι ενδιαφερονται για την
    καυλα τους κ το κρεββατι τους , και καλα κανουν , αλλα δεν μιλω εδω γι αυτους ,
    αλλα για ολους τους αλλους που υποστηριζουν πως αυτο δεν ειναι το πρωτεύον
    αλλα παρολα αυτα , αυτο ακολουθουν μονο .
     
  11. probable

    probable Guest

    Η σημασία της λέξης "Κυρίαρχος" είναι ικανή από μόνη της να δώσει την απάντηση.

    Κυρίαρχος είναι αυτός που έχει επιβληθεί, που εξουσιάζει, που έχει την δύναμη να επιβάλει τις απόψεις του. Σ' ένα γενικότερο πλαίσιο είναι αυτός που οδηγεί, που η επιθυμία του είναι διαταγή. Μόνη της η λέξη κυρίαρχος δεν έχει κανένα περιορισμό.

    Η επιβολή της "Κυριαρχίας" δεν προυποθέτει κατ ανάγκη ότι υπάρχουν άτομα που επιθυμούν να υποταχθούν.
    Και εκεί κρύβεται το βαθύτερο νόημα, η αξία... Σημασία δεν έχει να "Κυριαρχήσεις" όταν ένας ή περισσότεροι υποτακτικοί ζητούν να το κάνεις. Σημασία έχει να κατακτήσεις την δύναμη και να επιβάλεις την εξουσία σου σε αυτούς που δεν το επιθυμούν, δεν το θέλουν. Βέβαια πρέπει να έχουν και την αξία ή την δύναμη να σε αντιμετωπίσουν πριν οριστικά υποταχθούν στην ανωτερότητα σου.

    Η γοητεία της "Κυριαρχίας" είναι όμοια με την γοητεία της κατάκτησης.
     
  12. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Επιλεκτική κυριαρχία ?

    Πας σε ενα αλλο κομματι , '' να κατακτησεις καποιον που δεν το επιθυμει '' ,
    Ωραιο θεμα , και πρεπει να συζητηθει καποια στιγμη . Αν θελεις καντο ενα ξεχωριστο νημα .

    Σε αυτο το νημα αναφερομαι σε εκεινους που θελουν να υποταχθουν αλλα
    σε εναν Κυριαρχο ο οποιος ειναι στο ιδιο επιπεδο με εκεινους ,
    αλλα και στο φαινομενο Κυριαρχοι να κυριαρχουν μονο σε υποτακτικους που
    ειναι σε πολυ χαμηλοτερο απο εκεινους μονο .