Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Η σκηνοθετική ματιά των φαντασιώσεων.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Tops / Bottoms' που ξεκίνησε από το μέλος Dark_Explorer, στις 29 Δεκεμβρίου 2014.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θεωρώ ότι έχουν γίνει πλείστες συζητήσεις αναφορικά με το περιεχόμενο των φαντασιώσεων και ολίγη εστίαση στον τρόπο που φαντασιωνόμαστε. Πού στεκόμαστε περισσότερο; Ο φακός πέφτει πάνω μας ή στον/στην παρτενέρ; Επιλέγετε γενικότερο πλάνο όπου φωτίζετε όλο το εύρος της σκηνικής παρουσίας;
    Φαντάζεστε ότι είστε ο εαυτός σας; Πιο βελτιωμένος ίσως; Ή βγαίνετε τελείως και υιοθετείτε κάποιον άλλον στα πλαίσια role play;
    Κατά πόσο σας εγκλωβίζει το προδιαγεγραμμένο φαντασιακό πλαίσιό σας ως σημείο αναφοράς όταν προσπαθείτε να το μεταφέρετε στην πράξη;

    .............................

    Η "στρατηγική" μου στις φαντασιώσεις καθώς και στην πραγματικότητα, δε θα έλεγα ότι διαφέρει αισθητά.
    Ο φακός εστίασης είναι στο άλλο πρόσωπο, στο bottom μέλος. Αυτός είναι ο πρωταγωνιστής. Ποτέ δε μου άρεσε ν'αποτελώ το λατρευτικό αντικείμενο. Η προσήλωσή μου βρίσκεται στις αντιδράσεις εκείνου που σαδίζω, που δοκιμάζω πράγματα πάνω του, που τον χρησιμοποιώ. Το βλέμμα του, οι αντιδράσεις του σώματος, οι φωνές του, τα δάκρυά του. Μου αρέσει να παρατηρώ, λοιπόν, τ'αποτελέσματα των πράξεών μου.

    Όταν τύχει να φέρω στο μνημονικό μου πράγματα που έχω υλοποιήσει, θα έλεγα ότι μοιάζω με αναμαλλιασμένο σκηνοθέτη που "κόβει και ράβει" μία σκηνή/ένα session εν προκειμένω. Τυχόν τροποποιήσεις που θα μπορούσαν να είχαν γίνει. Πολλές φορές βέβαια, απλά απολαμβάνω την ανάμνηση ως κάτι πηγαίο κι αυθόρμητο.
     
  2. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    εμενα αρχικα ηταν αυτο που ειπες γενικο πλανο, αλλες φορες με 'υπαρκτα' ατομα, αλλες χωρις καν προσωπα. αργοτερα αυτο αλλαξε καπως με first person pov με προταγωνιστρια την top.

    τελευταια εχω αρχισει να εκτιμω επισης την δυναμη του verbal, ενω παλαιοτερα ηταν ολα στη μουγκα.

    ακομα και τωρα παντως δεν εχω / δινω καθαρη εικονα σε φαντασιωσεις. ειναι ολα λιγο φλου. αυτο νομιζω βοηθαει στο να μην εγκλωβιζεται καποιος απ τα ιδια του τα σεναρια. επισης οσο λιγοτερο ψυχαναγκαστικος ειναι καποιος τοσο το καλυτερο...

    σχετικα με την πραξη, ο φυσικος πονος που δεχεται το bottom μελος ειναι αδυνατο να το αιστανθει καποιος κατα τη διαρκεια φαντασιωσης. οποτε στην πραξη μπορει να φρεναρει το ολο σεναριο πολυ νωριτερα.

    παρολα αυτα, οι καλυτερες στιγμες που εχω ζησει ηταν παντα εκτος φασης και μη αναμενομενες. αυτο το εχω παντα στο μυαλο μου, και προσπαθω να μην εγκλωβιζομαι στην φουσκα μου, αποριπτοντας ατομα επιδη δεν τους αρεσει το ενα η το αλλο.
     
  3. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    στην σκληρότητα της σωματικής τιμωρίας.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Καταρχάς, ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

    Η απάντησή σου, όμως, αφορά το περιεχόμενο και όχι το ζουμάρισμα του "φακού" για το οποίο ετέθη το νήμα μπρος συζήτηση.
    Ξαναπροσπάθησε αν θες.
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Πάντα είμαι υπαρκτή παρουσία στη φαντασίωσή μου, άλλοτε είμαι πρωταγωνιστής, δηλαδή το πρόσωπο εκείνο που έχει τις συναισθηματικές μεταπτώσεις, άλλοτε είναι οι άλλοι πρωταγωνιστές και εγώ τμήμα του σκηνικού και άλλοτε είμαι ηδονοβλεψίας. Επιλέγω γενικότερο πλάνο και άλλοτε φωτίζω όλο το εύρος του, άλλοτε (εμ)μένω σε συγκεκριμένα στοιχεία του πλάνου ενίοτε και λεπτομέρειες. Φαντάζομαι ότι είμαι ο εαυτός μου, άπειρα πιο ελαστικός και με άπειρα πιο αποτελεσματικές αισθήσεις. Καθώς δεν τον φαντάζομαι, όπως και κανέναν από τους άλλους σε συγκεκριμένες συντεταγμένες αλλά ως οντότητες με πολύ γενικά και ρευστά χαρακτηριστικά παρουσίας, δεν μπαίνει θέμα αυτοβελτίωσης ή βελτιωμένης βερσιόν. Δεν έχω ποτέ μου προσπαθήσει να κάνω πράξη φαντασίωση. Η πράξη στη ζωή μου έχει τελείως διαφορετική αποστολή από την φαντασίωση. Η φαντασίωση είναι καθαρό συναίσθημα, δεν μπορώ να υλοποιήσω συναισθήματα. Το μόνο που μπορώ να κάνω με τις φαντασιώσεις μου και το κάνω, είναι να τις μοιράζομαι όταν μου ζητηθεί. Εκεί κουράζομαι να τους δώσω κάποια δομή και κάποιον λόγο, διατηρώντας τες αυτό που αρχικά ήταν, δηλαδή να μην τους προσθέσω πράγματα που δεν είχαν προκειμένου να τις επικοινωνήσω αλλά ούτε και να τους αφαιρέσω.

    Εννοείται ότι την ώρα που βιώνεται η φαντασίωση αλλάζει συνεχώς χωροχρόνο, εποχή, πρωταγωνιστές τα πάντα. Αν ήταν σκηνικό θα ήταν πανάκριβο να υλοποιηθεί  

    Σταδιακά, αυτό μπορεί ν αρχίσει να πονάει. Αλλά μετά από πολύ καιρό…  
     
  6. Lucrezia

    Lucrezia New Member

    χμμμ ενδιαφέρον !
    Μ' αρέσουν τα ακριβά σκηνικά και τα πολυπρόσωπα έργα!
     
  7. aethereal

    aethereal Guest

    η φαντασιωση για μενα εχει κοινα στοιχεια με το ονειρο.
    εκφραζει τις πιο μυχιες επιθυμιες και τα πιο ειλικρινη ενστικτα μας σε μια ελεγχομενη-σκηνοθετημενη "πραγματικοτητα".

    αντλω εμπνευση απο αυτες τις εσωτερικες ματιες του εαυτου,και προσπαθω να ανασυρω στην επιφανεια του ρεαλισμου οσο μπορω περισσοτερα πλανα-σεκανς.μερικες φορες συζητω γι αυτα με το συντροφο μου ως μια μορφη εμμεσης ιδεας- προτασης,επειδη προτιμω να συζητω κατι απο το να το ζητω αμεσα

    οπως εχω παρατηρησει ,στις φαντασιωσεις μου ο "φακος" σχεδον παντα εστιαζει στον Εραστη.αυτο συμβαινει επειδη το ερωτικο ενδιαφερον μου για Εκεινον,τον θετει στο "πρωτο πλανο" ισως κι επειδη στη φαντασιωση λειπει η απτικη παρουσια του κι ετσι αναπληρωνεται η ενταση της

    η διαφορα μεταξυ φαντασιωσης και πραξεως ειναι πως στην πραξη το ζουμαρισμα του "φακου" μοιραζεται αναμεσα σ Εκεινον κι εμενα(ισως λιγο περισσοτερο εστιαζει σ εμενα) λογω της εντασης των ερεθισματων που απολαμβανω να γινομαι αποδεκτης κι επειδη στο "ρολο"μου "σκηνοθετουμαι" (αν και συνηθως γινεται αυτοσχεδιαστικα) απο Εκεινον που απολαμβανει να με εκθετει

    τελικα μπορει το βιωμα να χανει σεναριακα-σκηνοθετικα αλλα υπερεχει σε απολαυση
     
  8. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Καλη μερα. Οχι επιμενω στις δικες μου φαντασιωσεις αρχικα εστιαζω στο ειδος της τιμωριας κ την σκληροτητα της καθως κ τους λογους της. Σε δευτερο πλανο μπαινουν τα προσωπα, τα κορμια, πολλες φορες σε αυτα δεν συμμετεχει το δικο μου. Ο βασανισμος του γυναικειου ασπρου κορμιου παντα με συναρπαζε.
     
  9. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Ενδιαφέρον για κάποιον που δηλώνει "σκλάβος", έστω και στην παρούσα φάση της ερωτικής του συνύπαρξης.

    Την καλημέρα μου.
     
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Δεν πιστευω οτι οποιοδηποτε στατους ειναι ικανο να αποκλειει τα διαφορα παθη μας.
     
  11. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Θεωρώ ότι το στάτους είναι επιλογή μας βασιζόμενο στα πάθη μας, έστω και στην παρούσα φάση που το βιώνουμε.
    Μη σου χαλάσω, όμως, το... σενάριο.

    Ευχαριστώ.
     
  12. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αποψη σου

    Για ποιο σεναριο μιλας; Προσπαθησε να εισαι ξεκαθαρη