Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος cornilios, στις 7 Μαϊου 2008.

  1. Πολλές φορές διαβάζοντας τις απόψεις μερικών αγαπητών συνφορουμιτων
    έχω αναρωτηθεί αν τα όσα εκφράζουν τα κάνουν πράξη έστω και κατ’ ελάχιστο.
    Με ωραία διατύπωση , κατά καιρούς , έχω διαβάσει απόψεις του τύπου…Αν ο «υπό»
    ευχαριστηθεί με την τιμωρία τότε δεν είναι τιμωρία υπονοώντας ότι κάτι δεν έχει
    γίνει σωστά. Η ακόμη το κατά πολύ χειρότερο «Η συναίνεση είναι ξεπεσμός» και
    δεν ξέρω και γω τι άλλο. Δεν σας κρύβω ότι όποτε διαβάζω αυτές τις απόψεις
    εντυπωσιάζομαι όχι επειδή μόνο εδώ τις διαβάζω (τις γνώριζα και πριν) αλλά επειδή
    εγώ νόμιζα ότι στην ουσία όταν λέμε bdsm μιλάμε για σεξ η έστω μια από τις
    πολλές εκφράσεις του σεξ και όχι για κάποιου είδους αγώνα επιβίωσης όπου
    επικρατεί ο ισχυρότερος. Πιθανόν να τα έχω μπερδέψει και να έχω καταλάβει λάθος
    αλλά ωστόσο θα γράψω για το πώς λειτουργώ εγώ. Σε γενικές γραμμές λοιπόν
    και πάνω στο παιχνίδι αυτό δουλεύω με γνώμονα την δική μου ευχαρίστηση η οποία
    γίνετε διπλή όταν ευχαριστηθεί και ο σύντροφος μου γιατί αυτό σημαίνει ότι θα τον
    έχω σύντροφο ξανά και έτσι θα ευχαριστηθούμε ξανά και στο τέλος θα είμαστε όλοι
    χαμογελαστοί , ευχαριστημένοι, ευτυχισμένοι.  
    Όταν δεν θέλω να κάνω κάτι δεν το κάνω. Όταν πχ θέλει να με «τιμωρήσει» αναγκαία
    και ικανή συνθήκη για να συμβεί αυτό θα είναι να αρέσει και σε εμένα.
    Δεν νοείτε να μιλάμε για αληθινή τιμωρία και δεν έκανα και κάτι κακό ώστε
    να την αξίζω. Άλλωστε κανένας νόμος δεν λέει ότι πρέπει να τιμωρηθείς
    επειδή έσπασες το πιάτο. Μιλάμε για μια πνευματική κατάσταση όπου ο ένας
    παίζει τον τιμωρό και ο έτερος τον τιμωρημένο. Αν κάποιος επιμένει να γίνει
    οτιδήποτε χωρίς την απόλυτη συναίνεση μου σηκώνομαι και φεύγω. Αν δεν είμαι
    σε θέση να φύγω, για οιονδήποτε λόγω, και γίνει οτιδήποτε χωρίς την συναίνεση μου
    αυτός που μου το έκανε θα μου το πληρώσει η τουλάχιστον θα προσπαθήσω
    να μου το πληρώσει.
    Θα θεωρήσω την έλλειψη συναίνεσης ως «κακό» και να με συγχωρήσετε για την
    μανιχαιστικη προσέγγιση την οποία δεν την πιστεύω αλλά αυτή τη στιγμή
    δεν βρίσκω άλλο τρόπο να πω αυτό που θέλω να πω.
    Καταλαβαίνω καλά νομίζω όσοι τα λένε αυτά πως τα λένε και γιατί.
    Αναπτύσσουν απόψεις που άπτονται γενικότερων κοινωνικών και φιλοσοφικών
    ρευμάτων. Απλά επειδή είμαστε σε ένα φόρουμ bdsm τα «κολλάνε» εδώ.
    Οι απόψεις αυτές ασκούν μια γοητεία η αλήθεια είναι και θα θυμηθώ τον
    Καζαντζάκη ……Φοβερός, ματωμένος , μεγάλος πολεμιστής ο Αντίχριστος…..
    Ταυτόχρονα είμαι σίγουρος ότι όσοι τις εκφράζουν εδώ δεν είναι τα «κακά
    παιδιά» όσο κι’ αν θα ήθελαν επειδή έτσι πιστεύουν ότι εκφράζετε ο χαρακτήρας
    τους και «δείχνουν» πιο γοητευτικοί και «ανδρειωμένοι» Δεν έχω κανένα στοιχείο
    που να μου δείχνει ότι «πατάνε το μυρμήγκι»(άντε να χουν μπλέξει σε κανένα
    καβγαδάκι σε τίποτα ψιλομπουνιες κλπ στην χειρότερη περίπτωση)
    και το λέω αυτό γνωρίζοντας ότι
    Το αληθινό «κακό» (βλ. όχι συναίνεση , αληθινές τιμωρίες επιβολή απόλυτης
    δύναμης κλπ) δεν αρεσκετε ούτε αρκείτε σε αρχετιπικες νόρμες
    δεν επιδίδετε σε τυμπανοκρουσίες δεν αυτοδιαφημίζεται και το κυριότερο
    είναι πολύ Απασχολημένο για να κάθετε να γράφει σ ένα φόρουμ με σεξουαλικό
    περιεχόμενο , όπως αυτό εδώ. Όταν πρέπει να κατασχέσεις σπίτια να δικάσεις
    με σκοπιμότητα και συμφέρον να είσαι το πολυάσχολο στέλεχος πολυεθνικής
    που ασχολειτε με το πώς δεν θα αποζημιωθούν τα θύματα των χημικών
    που σκόρπησες, λόγω τσιγκουνιάς ,στην ατμόσφαιρα . Όταν πρέπει να οργανώνεις
    δίκτυα πολιτικής και οικονομικής μαφίας να πουλάς εκατοντάδες κιλά ηρωίνης
    και όπλα και να οργανώνεις πολέμους δεν γράφεις εδώ μέσα σίγουρα.
    Ούτε και ασχολεισε αν oi bdsm σχέσεις είναι έτσι η γιουβέτσι. (Δεν έχεις και
    το χρόνο εξάλλου) και το σημαντικότερο…θες να περνιέσαι για «καλός»
    διαλλακτικός και καλοσυνάτος. Το τι αληθινά πρεσβεύεις δεν το λες ποτέ
    και δεν το γράφεις πουθενά. Τον «ηγεμόνα» του Μακιαβελι όλοι οι
    ανθρωποι της επιβουλής τον έχουν μελετήσει αλλά δεν θα βρεις κανέναν
    να παραδέχεται ότι προσπαθεί να τον εφαρμόσει.
    Δεν έχω τίποτα με τις απόψεις αυτές. Ίσως μια μικρή παρατήρηση μόνο
    Κατά πόσο μπορεί ένας «ψυχακιας» που διαβάζει εδώ ότι «η συναίνεση
    είναι ξεπεσμός» μπορεί να επηρεαστεί και να πάει να κάνει καμιά «ζημιά»
    Αλλά πάλι….δε νομίζω.
    Παιδες οι απόψεις σας είναι ωραίες καλογραμμένες πολλές φορές και εγώ
    προσωπικά τις διαβάζω και μου αρέσει. Τις βλέπω μόνο ως θεωρία και
    τίποτα παραπάνω ούτε εγώ τις εφαρμόζω ούτε κι εσείς πιστεύω.
    Πέρα απ’ αυτό PLEASE μην μας πουλάτε τρέλα με το τις ανακατεύετε
    με το BDSM η την κάθε άλλη σεξουαλική έκφραση μην μπερδεύετε
    τον σεξουαλικό σαδισμό με τον σαδισμό επειδή δεν έχουν καμιά σχέση
    Και κάτι τελευταίο. Σταματήστε μερικοί το «υφακι» του στυλ …δεν μιλάω
    με «υπό», απαντώ μόνο σε όποιους εκτιμώ και γενικός είμαι πολύ βαρύς
    επειδή είναι βαριά τ’ αρχιδια μου γιατί όταν το κάνετε αυτό σε μια
    ηλεκτρονική κοινότητα απλά δείχνει παιδική ανωριμότητα που δεν συνάδει
    με την δύναμη και την περηφάνια που θέλετε να δείχνετε. Χαλαρωστε
    λιγο. ολοι "φιλοι" ειμαστε. Το φορουμ ειναι ωραιο με ενδιαφερουσες αποψεις
    με χιουμορ σαρκασμο και αυτοσαρκασμο. Μην "χαλιεστε" οτι κι' αν γραφει ο αλλος
    αποψεις ανταλασουμε πλακα κανουμε...ενταξει δεν εγινε και τιποτα. Και τα λεω
    αυτα γιατι μαθαινω οτι μερικοι "τα παιρνουν" (Κατα την γνωμη μου χωρις λογω)
    Τάδε εφει ο «αγαπητός» η αγαπητός σας φίλος Cornilios
     
  2. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Καλα τα λες ρε Κορνηλιε,μονο που εισαι πολυλογας βρε παιδι μου! 
    Υ.γ Επισης βαζεις ωραιες μουσικες!Ευγε!!
     
  3. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Αγαπητέ Κορνήλιε,

    Έπεσε μουγκαμάρα ή ψάχνουν την βιβιλιογραφία τους. Ή απλά κουράστηκαν από τις υποτακτικές και τους υποτακτικούς που έχουν άποψη, έστω και λανθασμένη, την οποία φυσικά προσποιούνται ότι δεν καταλαβαίνουν για να μην αναγκαστούν να συζητήσουν στην καθομιλουμένη (θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα έργο, όπως ο Μελ Γκίμπσον έκανε τα Πάθη του Χριστού στα Αραμαϊκά, εμείς θα το κάνουμε σε άπταιστη καθαρεύουσα και θα το πούμε τα Πάθη του BDSM). 

    Θα ήθελα λοιπόν να πω μερικά πραγματάκια κι εγώ, αν μου επιτρέπεις, γιατί εμένα με ευχαριστεί να συνομιλώ με ανθρώπους, ακόμη και όταν είναι ψηλομύτες ή δαγκωνιάρηδες (ακόμη περισσότερο όταν είναι ψυχούλες όπως εσύ). θα επιλέξω κάποια μόνο γιατί είσαι όντως πολυλογάς.

    Μερικοί πετάνε ατάκες χωρίς να τις επεξηγούν επαρκώς, γιατί δεν νοιάζονται για τα "μικρά" του χώρου και του φόρουμ. Νομίζουν ότι εκεί στα βουνά που είναι Καπεταναίοι κυκλοφορούν οι Σαβίνες προς αρπαγή. Καλοί μου φίλοι, ο ρομαντισμός είναι ασθένεια. Οτιδήποτε γίνει χωρίς συναίνεση είναι παράνομο, θα βρεθείτε στη φυλακή. Κορνήλιε, μην ανησυχείς, δεν κυκλοφορούν Μάνοι και Μαυροβασίληδες να βιάζουν παιδούλες. Τα λένε έτσι, από περηφάνεια και ρομαντισμό. Το μόνο που τους λείπει είναι το άσπρο άτι.

    Αυτό που εννοούσαν είναι αυτό που έχω ξαναπεί στο παρελθόν: δεν μπορείς να εξευτελίσεις την συναινούσα (στη σχέση) σύντροφό σου λέγοντάς της "με συγχωρείτε αγαπητή μου αλλά μεθαύριο θα σας εξευτελίσω δημοσίως, please act surprised", δεν γίνεται. Δεν μπορείς να πας κάποια στο "θέατρο" αν δεν της χτίσεις ψεύτικη προσμονή. Δεν μπορείς να σοδομίσεις την σύντροφό σου άγρια, λέγοντας "με συγχωρείτε αγαπητή μου, σας πόνεσα;" To BDSM είναι ένα είδος ερωτικής / σεξουαλικής σχέσης με ιδιαιτερότητες. Όποιος ξέρει πώς λειτουργεί, αυτά τα κάνει σχεδόν αυτόματα. Η συναίνεση πράγματι υπάρχει, εφόσον η υπό σύντροφος γνωρίζει το είδος της σχέσης, το δέχεται και έχει εμπιστοσύνη στον σύντροφό της ότι δεν θα κάνει μαλακίες και δεν θα της κόψει κανένα δάχτυλο με τα δόντια του. Καλό είναι αυτά να λέγονται έτσι καθαρά και στους πιο νέους στον χώρο.

    Εγώ πάλι νόμισα ότι για να βιώσω τι στο διάολο σημαίνει αφήνομαι στην θέληση του ανθρώπου που επέλεξα και που αγαπώ, θα πρέπει να διαβάσω τις Βεβηλώσεις, λίγο Benjamin, να φρεσκάρω τις γνώσεις μου περί Ποινικού Δικαίου, μήπως τυχόν η δεσποινίς Λιμπερτίνα αρχίσει καμία αγόρευση περί φόνου, εμ βέβαια, άμα διαβάζει περί ξεπεσμού της συναίνεσης τί να σκεφτεί η κοπέλα, Λακάν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, γιατί μετά ποιος τον ακούει τον άλλον, Φρόυντ απαραιτήτως κάθε πέντε χρόνια, ιδίως σε περίπτωση που θέλουμε να σουιτσάρουμε απολαυστικά χωρίς φουσκωτήρια, πλάθοντας τον υποτακτικό μας με Σκινερικές μεθόδους ταυτόχρονα με μία ωραία ανάλυση της παιδικής του ηλικίας και την έλλειψη της πατρικής φιγούρας, βρε δεν με χέζετε λέω εγώ; (μπορεί να μου αρέσει κιόλας) 

    Φυσικά Κορνήλιε έχεις δίκιο, δεν φοβάμαι ότι ο Seduction θα με φάει, δεν πρόκειται να πέσω στο έδαφος δικαιώνοντας την ύπαρξή μου, σχέση έχω με τον άνθρωπο, σχέση σύμφωνα με κάποιο πλαίσιο που έθεσε μονομερώς εκείνος κι εγώ μονομερώς αποδέχθηκα. (Παρεμπιπτόντως, ποτέ δεν αναρωτήθηκα αν αξίζει η ανθρώπινη ζωή, γνωρίζω ότι αξίζει και γι αυτό ζω όμορφα και δυνατά και έχω ένα σωρό φίλους και είμαι ερωτευμένη με τη ζωή και σήμερα περπατούσα στο δρόμο και τραγουδούσα έτσι χωρίς λόγο, σαν να ήμουν bag-lady, που μπορεί και να ήμουν γιατί το πορτοφόλι μου ήταν άδειο, χαχα).

    Καλά κάνεις και το παραδέχεσαι, αν και το ήξερα. Αλλά μου αρέσει να το ακούω. Αλλιώς μας τα λένε εδώ και καιρό οι ειδήμονες, δεν με νοιάζει για την απόλαυσή σου λέει, α ναι; Εμένα άλλα μου λέει ο Κύριός μου. Και ιδού που και ο Κορνήλιος το παραδέχεται δημοσίως και τώρα είμαι ακόμα πιο βέβαιη ότι οι Κ νοιάζονται και πολύ μάλιστα για την απόλαυση της υπό (τότε γιατί οι υπό είναι συχνά "δυστυχισμένες"; Μήπως μαζοχίζονται μόνες τους; Για εξήγησέ το κι αυτό, αγαπητέ μου φίλε. Δεν τους φτάνει η αναμονή της απόλαυσης και του πόνου άραγε; Ο Deleuze δεν τα λέει αυτά; Α μα πρόκειται για παγκόσμια φιλοσοφική συνωμοσία κατά της απόλαυσης τελικά - και αυτό το λένε βρεγμένη Σαλονικιώτικη μαγκούρα).

    Ναι, είναι η μόνη κίνηση που μπορεί να κάνει ο υπό αν δεν συναινεί: να φύγει από τη σχέση. Και κόψε κάτι, θα μου το πληρώσει και βλακείες. Το πολύ πολύ να βάλεις κανένα ποστάκι εδώ στο φόρουμ όπως έκανα με τον Λευκό και μετά τον είδα που κωλοστρίβονταν και λέω άστο το παιδί, δε βαριέσαι.

    Ακριβώς. Όπως οι leftists από το μανιφέστο του Unabomber ταίριαξαν γάντι στους υπό. Είναι δυνατόν να μεταφέρουμε απόψεις μας και γνώσεις μας στο BDSM. Εγώ κάνω συνήθως ακριβώς το αντίθετο. Βλέπω τα πάντα υπό το πρίσμα του BDSM και όχι το BDSM υπό το πρίσμα του μηδενισμού, του υπαρξισμού κλπ. Ακόμα και τον Τιτανικό μπορώ να σου αναλύσω με BDSM όρους. Ο Μπίλυ Ζέιν είναι ντεμέκ Κυρίαρχος. Ο πραγματικός Κυρίαρχος είναι ο Λεονάρντο. Η δε ζουμπουρλού γίνεται ένα μικρούλι Κ, ιδίως στο τέλος της ζωής της (τόσο θα μου πάρει και μένα μάλλον).

    Ξέχασες τους Ναζί και τους νεο-Ναζί. Δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω με τους σαλταρισμένους ή να κλάψω με τα χάλια νέων μορφωμένων ανθρώπων. Επέλεξα μία Κ τακτική, να αδιαφορήσω. Αν τυχόν γίνει κανένας πόλεμος δεν θα μείνει ρουθούνι από τους "σκληρούς". Κάτι τύποι σαν εσένα Κορνήλιε αντέχουν στα δύσκολα. Τύποι σαν τον Θωμά. Τύποι σαν τον Λεονάρντο.

    Όχι, μην ανησυχείς. Δεν θα αφήσουμε το φόρουμ να τρελαθεί εντελώς. Υπάρχουν και οι mods, οι οποίοι όντως κάνουν καλά τη δουλειά τους. Γι αυτό αφήνουν τη συζήτηση να εξελίσσεται έτσι. Ξέρουν ότι η λογική κερδίζει πάντα στο τέλος, δεν είναι δυνατόν άνθρωποι σκεπτόμενοι να αφήσουν τη μπούρδα να πάει σύννεφο.

    Συνυπογράφω, γέλασε τ' αχείλι μας αγαπητέ φίλε. Τα είπες φίνα. Θα πας για εκείνο το μεταπτυχιακό στο BDSM τελικά ή θα μας βγάλεις την ψυχή ανάποδα; 
     
    Last edited: 10 Μαϊου 2008
  4. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Αν κατάλαβα καλά το ΒΔΣΜ αποτελεί τον πυρήνα συγκρότησης της σκέψης σου. Αυτό με βοηθάει πολύ για την κατανόηση των ανωτέρω. Ξανασκέψου το.

    Και επιπλέον οι εξής παρατηρήσεις:

    Υφολογικά δεν υπολείπεστε από τα υφακια που στηλιτεύονται.

    Θεωρώ πως γενικά posts «σκούπα» που κρίνουν συλλήβδην μια ολόκληρη θεματολογία του φόρουμ ως άκυρη, είναι απαξιωτική για όλους ανεξαιρέτως που κατανάλωσαν φαιά ουσία για να συζητήσουν σοβαρά τα σχετικά θέματα που σημειωτεον καθένα είναι διαφορετικό και χρήζει της δικής του ανάλυσης. Υπ’ αυτή την έννοια νιώθω θιγμένος, έστω κι αν δεν είμαι αυτός που διατύπωσε τις ατάκες που μνημονεύονται, αλλά ως σοβαρός συνομιλητής σ’ αυτά τα θέματα.

    Αν εννοείτε πως εδώ γράφουμε μόνο για το πως πηδιόμαστε, γιατί πριν από λίγο καιρό φωνάζανε εδώ μέσα πως το επίπεδο του φόρουμ έπεσε δραματικά; Αποφασίστε.

    Η άποψη πως οι θέσεις έγκυρες μόνο αν οι εκφραστές τους τις εφαρμόζουν καταλεπτώς στην πράξη είναι κατ’ ουσίαν απόρριψη της λειτουργίας της σκέψης και παραγωγής πολιτισμού.

    Τέλος, εκφράζω την αποδοκιμασία μου και δε θα δεχθώ, την αστεία για μένα μετά από τα όσα σούρνει ο Κορνήλος, επίκληση να χαλαρώσω και έλα μωρέ όλοι φίλοι είμαστε. Ούτε καν φιλικά διακείμενοι συνομιλητές δεν είμαστε αν δε διαμορφώσουμε θετικό κλίμα επικοινωνίας μεταξύ μας.
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2008
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Και μερικές παρατηρήσεις από εμένα:

    α) Το νήμα σου cornilios θίγει πολλά θέματα και δη με τρόπο εξαιρετικά θολό, γι αυτό θα ήταν καλό πιστεύω να είχαν τεθεί ξεχωριστά και με σαφήνεια. Αυτό που αναφέρεται στη συναίνεση ως μη επιθυμητή αντίδραση για έναν σαδιστή, πήρα την πρωτοβουλία να το θέσω εγώ ως θέμα προς συζήτηση σε ένα νέο νήμα. Η δε σκέψη σου περί του αν τιμωρία που μετασχημαζεται σε ερωτική ευχαρίστηση εξακολουθεί να νοείται ως τιμωρία, θα μπορούσε να παρατεθεί σε ένα εκ των πολλών νημάτων περί τιμωρίας, συνοδευόμενη και από τα απαραίτητα επιχειρήματα.

    β) Η δυσπιστία σου αναφορικά με την εγγύτητα των συνομιλητών σου στο BDSM σε πρακτικό επίπεδο θα μπορούσε να είχε εκφραστεί παραγωγικότερα μέσα από κάποιο νήμα που θα πραγματεύεται τη βιωσιμότητα του BDSM στο vanilla κόσμο, στο οποίο θα μπορούσαν να εκφράσουν όλοι το πώς αντιλαμβάνονται τη συσχέτιση φαντασίωσης και πράξης, και πώς και σε ποιο βαθμό καταφέρνουν να περνούν από το ένα στο άλλο και με τι αποτελέσματα, και όχι υπό τη μορφή νήματος-καταγγελίας που τρόπο τινά προσβάλει τους συνομιλητές σου αμφισβητώντας άμεσα την ειλικρίνειά τους.

    γ) Το τι συνιστά εγγύτητα στο BDSM ή αλλιώς το ποιος είναι και ποιος δεν είναι "BDSMer" δεν ορίζεται μονοσήμαντα εκ της παραμέτρου που αναγνωρίζεις εσύ, δηλαδή δεν συναρτάται του πόσα πραγμάτωσε. Κάποιοι ενδέχεται να πραγματώνουν πολλά, με κίνητρα που ουδεμία σχέση έχουν με το BDSM και κάποιοι γνήσιοι μαζοχιστές λ.χ. να διστάζουν να εκδηλώσουν τις προτιμήσεις τους. Φρονώ πως ορισμός κάποιου ως "γνήσιου BDSMer" με κριτήριο το πλήθος των συνεδριών, όπου συμμετείχε ή την πρόσφυσή του στην BDSM κουλτούρα και βιομηχανία είναι φαιδρός. (Η δε επιτομή της γελοιότητας είναι ένα "Τεστ υποτακτικότητας" που βρήκα προ μηνών σε ελληνικό site.) Πέραν, οι άνθρωποι δικαιούνται να νιώθουν και να εκφράζουν με πάθος, καταστάσεις που δεν έζησαν ποτέ, και αυτό το σκοπό εξυπηρετούν εν μέρει και οι τέχνες. Δεν έχει σημασία αν το πόδι που περιγράφει ο ποδολάγνος, το έχει ποτέ αγγίξει ή όχι, τα αισθήματα που περιγράφει παραμένουν αυθεντικά. Η ειλικρίνεια και η αλήθεια δεν είναι το ίδιο πράγμα.

    δ) Οι προτροπές "μην πουλάτε τρέλα", "αλλάξτε υφάκι" και "χαλαρώστε" δείχνουν με σαφήνεια πως αυτός που τις εκφέρει δεν μπορεί (από τεχνικής πλευράς) να αντιμετωπίσει τους συνομιλητές του. Τα τεχνικά ζητήματα καλό είναι να επιλύνονται με συνεργασία, προκειμένου να καταστεί δυνατή η πραγμάτευση του περιεχομένου του λόγου μας, πέρα από τη μορφή του. Αν αυτό δεν είναι εφικτό, προτιμότερο είναι καθείς να συνομιλεί με ανθρώπους με τους οποίους έχει κοινό κώδικα επικοινωνίας. Έχω μόνο μία συνομιλήτρια στην ignore list, δεν προχώρησα ποτέ στη διαδικασία να της παραθέσω δημόσια ή κατ ιδίαν τις αξιακές μου κρίσεις επί αυτής, δεν έγραψα ποτέ "εκφράσου πιο κόσμια" ούτε "είσαι αγενής και σπερμολόγα". Από τη στιγμή που τεχνικώς η επικοινωνία μας είναι ανέφικτη, είναι σαφές πως δεν γίνεται να πραγματευτούμε από κοινού κανένα θέμα, ανεξάρτητα από το αν επ' αυτού έχουμε ενδεχομένως κοινή προσέγγιση. Και στη δική σου περίπτωση, φρονώ πως ορθότερο είναι να αποσαφηνίζεις εντός σου πως δεν μιλούν όλοι την ίδια γλώσσα, κυριολεκτικά και μεταφορικά, και να μιλάς με όσους μπορείς να συνεννοηθείς (ανεξάρτητα από το αν θα συμφωνήσετε ή όχι). Και φυσικά περαιτέρω συζήτηση επ' αυτών θα μπορούσε να γίνει, και έχει επανηλειμμένως γίνει, στο Off Topic Section και όχι εδώ.

    ε) Συμφωνώ απόλυτα με τον KyriosG πως οι συνομιλητές στα fora δεν είναι εξ ορισμού φίλοι/"φίλοι". Είναι απλώς συνομιλητές σε μία δημόσια γραπτή συζήτηση και η συμπεριφορά τους θα πρέπει να συνάδει με την ιδιότητά τους και με τις τυπικές τους συσχετίσεις. Ακόμη και μεταξύ όσων είναι αυτόχρημα φίλοι, δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να υπάρχει δημοσίως οικειότητα που ενδεχομένως τους φέρνει σε δύσκολη θέση, ή επίκληση στην οικειότητα αυτή όταν στερεύουν τα επιχειρήματα. Το ότι κάποιος είναι φίλος κάποιου δεν σημαίνει πως όταν διαφωνεί μαζί του είναι ορθό να του γράφει "έλα ρε, χαλάρωσε". Οφείλει και πάλι να υποστηρίξει την άποψή του με επιχειρήματα και ασφαλώς διατυπωμένη με τρόπο που συνάδει με το δημόσιο της συζήτησης αυτής. Για υδαρείς δομές συζήτησης αλλά και για αστειολογήματα υπάρχει το Flash Chat. Δεν βλέπω γιατί να χρησιμοποιεί κανείς τα fora μονίμως εκφράζοντας οιμωγές περί αποστειρωμένου γραπτού λόγου και έλλειψη "πλάκας". Μπορεί να συνδέεται στο Flash Chat όταν έχει διάθεση για κουβέντα και να χρησιμοποιεί τα fora όταν θέλει να πάρει το βήμα για να εκφράσει την άποψή του επί ενός θέματος που τον ενδιαφέρει, συμβάλλοντας στην ανάπτυξή του.
     
  6. Αγαπητέ G.E ειλικρινά δεν καταλαβαίνω από τι νιώθεις θιγμένος.
    Που είδες το ποστ «σκούπα»? Εξέφρασα γνώμη και άποψη για
    συγκεκριμένες ιδέες και τίποτα παραπάνω. Δεν αμφισβήτησα το ότι
    κάποιος μπορεί να τα κάνει πράξη απλά αναρωτήθηκα γιατί εμένα
    μου φαίνονται παράξενα μερικά πράγματα. Η γνώμη μου είναι και με
    το φτωχό μου το μυαλό την έβγαλα. Εσένα αυτό γιατί σε προσβάλει?
    Έγραψα επίσης πως λειτουργώ εγώ σε γενικές γραμμές ούτε πως γαμαω
    έγραψα ούτε αν γαμαω καν και ούτε νομίζω φαίνεται από κάπου στο ποστ
    μου ότι γι’ αυτά θέλω να γράφουμε και να συζητάμε. Εγώ έχω αποφασίσει.
    Θέλω να συζητάμε όλα τα θέματα
    Είπα εγώ ποτέ ότι οι απόψεις δεν είναι καλές και έγκυρες αν δεν τις κάνουν
    πράξη αυτοί που τις εκφράζουν? ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΡΙΝΩ για το άλλο
    αναρωτήθηκα μόνο. Μήπως σε έθιξε το ότι έγραψα ότι είμαι σίγουρος ότι
    δεν «πατάνε το μυρμήγκι?» δεν το έγραψα για κακό για καλό το έγραψα
    Αν εσύ η κάποιος άλλος θίχτηκε απ’ αυτό του ζηταω συγγνώμη που του είπα
    ότι σέβεται τη ζωή. Δεν θα το ξανακάνω.
    Συγγνώμη επίσης αν απλός εκφράζοντας απόψεις και κρίνοντας ιδέες χαλάω
    το ωραίο και θετικό επικοινωνιακό κλίμα μεταξύ σας αλλά όπως είπε και
    Ο Dolmance

    Μην δεχτείς την «αστεία επίκληση» και μην με θεωρείς διαδικτυακό φίλο
    Βρες αιτίες να μην είσαι χαλαρός και να «στραβώνεις» με ότι γράφει ο ένας και
    ο άλλος στο νετ και επίσης να τον θεωρείς κάποιου είδους «εχθρό»
    Αλλά σου εύχομαι στη ζωή σου μόνο εχθρούς σαν και μένα να έχεις γιατί
    αυτό θα σημαίνει ότι δεν θα έχεις άλλα σοβαρά προβλήματα
    Σε καμια περιπτωση δεν "σουρνω" τιποτα σε κανεναν και ειδικα σε καποιους που
    ποτε δεν με πειραξαν. Αν για σενα οποιος λεει αντιθετη αποψη "σουρνει"...τι να πω?





    Syrah μερικά απ ’αυτά που απαντώ στον G.E είναι και απαντήσεις για κάποια
    θέματα που θίγεις και στο δικό σου ποστ. Ποτέ δεν αναρωτήθηκα ποιος είναι
    bdsmer και ποιος δεν είναι. Ούτε και μ’ ενδιαφέρει. Απλά εντυπωσιάστηκα
    από το γεγονός ότι αν γίνετε κάτι χωρίς συναίνεση (και δεν εννοώ σε καμιά
    περίπτωση ο Κ να ρωτά συνεχώς αν θα κάνει κάτι η όχι. Γενικότερα πλαίσια
    συναίνεσης εννοούσα) κάποιος έχει προβλήματα ακόμα και με τον νόμο.
    Τις προτροπές μου όμως επέτρεψε μου να τις αναδιατυπώσω
    Η ιδέα ότι θα υποχρεώνεις κάποιον να κάνει πράγματα που δεν θέλει και ειδικά
    σε επίπεδο σχέσεων είναι τρελή ιδέα (για μένα πάντα)
    Το ύφος «χιλίων καρδιναλίων» δεν το συμπαθώ. Όταν κρίνω ότι κάποιος το έχει
    τον προτρέπω να το αλλάξει. Αυτός ας κάνει όπως αγαπά.
    Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνουμε γι’ διάφορα που γράφουμε εδώ μέσα και αυτό
    Συραχ δεν είναι αντεπιχείρημα σε κάτι άλλο είναι γενικότερη θέση για όλα οπότε
    δεν μου στέρεψαν τα επιχειρήματα γιατί απλούστατα δεν απαντούσα σε τίποτα..
    Καλύτερα τώρα?
    Επίσης εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί σ ενοχλεί η πλάκα η το χιούμορ γενικότερα
    Κοίτα παρακάτω ένα ωραίο του Dolmance πάλι (dolmance σ’ αυτό το ποστ είσαι
    ο θεωρητικός μου)

    Originally Posted by Dolmance

    Κορνήλιε, μην ανοίξεις νήμα ιστορίας. Θα εξανεμιστούν και οι τελευταίες σου ελπίδες συνουσίας.
    //

    Αυτό λοιπόν λέει δυο πράγματα 1ον ότι δεν γνωρίζω καθόλου ιστορία και 2ον ότι
    είμαι αγαμητος. Δεν θα πω αν αυτά που λέει είναι αλήθεια η όχι θα πω όμως ότι
    ήταν επιτυχημένο αστείο έξυπνο και ατακαδορικο Γέλασα όταν το διάβασα και
    καθόλου δεν με ενόχλησε. Έκανα παράθεση σε κάτι που γράφτηκε για μένα
    Θέλεις να κάνω paste άλλα 50 παρόμοια επιτυχημένα η αποτυχημένα? Αστο βαριέμαι.
    Κατάλαβες όμως τι θέλω να πω. Το ότι κάποιος δεν παράγει χιούμορ η δεν το
    αντιλαμβάνεται η δεν του αρέσει δεν σημαίνει ότι πρέπει όλοι να κάνουν το ίδιο
    Λες να παμε στο τσατ να κανουμε την πλακα μας και κατα τον ιδιο τροπο θα σου ελεγα
    κι' εσυ να πας στο ινερ σαικλ να διατυπωνεις τις ιδεες σου που δεν υπαρχουν και
    διαφοροι φαιδροι τυποι οι "θορυβοι" που τις κρινουν και πολλες φορες , παρολο το χαμηλο
    τους επιπεδο , εχουν το "θρασος" να διαφωνουν η να αστειευονται. Οσο αφορα εμενα
    σχεδον καθε φορα που προσπαθησα να κανω χιουμορ ηθελα μεσα απ' αυτο να εκφρασω
    συγκεκριμενη αποψη. Ειναι κι' αυτος ενας τροπος. Αν το κανω με επιτυχια ασ το κρινουν
    οι αλλοι και οχι εγω
    Εσύ είπες ότι καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα θέματα. Συμφωνώ
    .
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2008
  7. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Re: Απάντηση: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Δεν είπα αυτό G E. Είπα ότι βλέπω τα πάντα υπό το πρίσμα του BDSM. Αυτό σημαίνει ότι, παρά το γεγονός ότι η λογική, με κάποια δόση συναισθήματος, αποτελεί τον πυρήνα συγκρότησης της σκέψης μου, τείνω τον τελευταίο χρόνο να βλέπω τα πάντα με κάποια μπιντιεσεμική χροιά. Πιάνω τον εαυτό μου να προσπαθεί να εντάξει άλλες εμπειρίες στο χώρο του BDSM, αντί ας πούμε να προπαθώ να εντάξω τον αναρχισμό στο BDSM, πράγμα που κάνουν κάποιοι άλλοι. Δεν έχω να ξανασκεφτώ τίποτε επ' αυτού, το θεωρώ ένα φυσιολογικό φαινόμενο, όταν είσαι κολλημένος με μουνάκια, σκέφτεσαι μουνάκια όλη μέρα, όταν είσαι κολλημένος με χρήματα, σκέφτεσαι χρήματα. Εγώ σκέφτομαι το ΒΔΣΜ. Δεν είναι όμως ο πυρήνας συγκρότησης της σκέψης μου, όπως λανθασμένα στοχάστηκες, αλλά αποτελεί το αντικείμενο της λογικής μου σκέψης καθώς και του συναισθήματος που τυχόν μου επιτρέπω.

    Όχι G E, δεν συμφωνώ. Τουλάχιστον του Κορνήλιου. Το δικό μου δεν αλλάζει και βαρέθηκα να προσπαθώ.

    Νομίζω πως η θεματολογία που έκρινε ο Κορνήλιος ως άκυρη, όπως λες, αποπροσανατολίζει το ΒΔΣΜ από τον ερωτικό του χαρακτήρα, κατά τον ίδιο τρόπο που η ανάλυσή μου του Τιτανικού με μπιντιεσεμικούς όρους είναι κατ΄ ουσία γελοία. Θεωρώ το νήμα του Κορνήλιου ένα καλό νήμα που μπορεί να μας κάνει όλους μας να χαλαρώσουμε λίγο όσον αφορά το "μύγιασμα" και κόλλημα που έχει ο καθένας μας. Λυπάμαι αν φαίνεται απαξιωτικό, δεν το εξέλαβα έτσι γι αυτό και προσυπέγραψα. Χρωστώ πολλά σε παλιά νήματα και συζητήσεις και τις βρήκα ενδιαφέρουσες και πολύ χρήσιμες. Και γι αυτό ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και κατανάλωσαν φαιά ουσία, και σένα προσωπικά G E, ιδίως για εκείνο το νήμα περί παικτών, ήταν άπαικτο.

    Νομίζω πως απαντήθηκε.

    Η ερωτική σχέση δεν αφορά μόνο το πήδημα. Το BDSM όμως αφορά μόνο ερωτικές σχέσεις. Νομίζω πως αυτό προσπαθεί να πει ο Κορνήλιος. Επίσης, θα ήθελα να πώ, ότι το επίπεδο του φόρουμ είναι εξαιρετικά υψηλό και πολλά από τα μέλη του εξαιρετικά μυαλά και ευχάριστοι συνομιλητές, παρά το γεγονός ότι μερικοί παραμένουν σε νηπιακό επίπεδο. Ε, δεν πειράζει, όλοι χρειάζονται σε αυτό τον κόσμο.

    Εκτός αν κάποιος διακηρύττει τον χριστιανισμό ενώ στο σπίτι του επιδίδεται στον κανιβαλισμό βρεφών και την λατρεία του Εωσφόρου. Αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς. Εννοείς ότι δεν είναι απαραίτητο να κάνω κοπρολαγνεία για να αποφανθώ αν μου αρέσει ή όχι. Ή μήπως είναι; Μπορώ να συνομιλήσω επί ενός θέματος περί του οποίου δεν γνωρίζω παρά μόνο όσα διάβασα από δω κι από κει; Δεν μιλώ για γνώσεις μηχανικής, μιλώ για ερωτικές σχέσεις και εναλλακτικό ερωτισμό.

    Έχεις δίκιο. Γι αυτό κι εγώ δεν χαλαρώνω με πρόσφατο θέμα που δημιουργήθηκε. Νομίζω όμως ότι το παρόν νήμα είναι πολύ γενικά διατυπωμένο και δεν θίγει μεμονωμένα άτομα.

    ΥΓ. Δεν έθιγε τουλάχιστον, έως τη στιγμή που έγραψα αυτό εδώ. Δεν θέλω να συμμετέχω σε κόντρα με τον αγαπητό Dolmance, νομίζω πως μπορώ να συνεχίσω να ανταλλάσσω απόψεις μαζί του σε φιλικό επίπεδο, μέσα στο πλαίσιο των δυνατοτήτων του καθενός μας.
     
  8. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    @. cornilios. Θα πρεπει να σου πω οτι εισαι ενα απο τα πιο συμπαθεστατα μελη του φορουμ, αλλα θα πρεπει να σου πω ομως χωρις να με παρεξηγησεις οτι δεν εχεις σχεση με το ολο "πακετο" του bdsm, φυσικα μπορει να εχεις φαντασιωθει, η και να εχεις κανει στην πραξη μερικα απο αυτα που διαβαζεις εδω μεσα, αλλα πιστευω απο αυτα που διαβαζω οταν γραφεις, οτι τα ζεις ολα μονο σαν ενα "ερωτικο παιχνιδι" μερικων ωρων στο κρεβατι σου, ισως το βλεπεις μονο ετσι γιατι δεν βρηκες το καταλληλο ατομο που θα σε κανει να βιωσεις (αν το εχεις φυσικα) την πραγματικη ουσια του bdsm, που πιστεψε με δεν ειναι παιχνιδι μερικων ωρων, αλλα ειναι τροπος ζωης και ειδικα οταν μιλαμε για S/M σχεση.

    Αυτα που σου γραφω δεν εχουν σκοπο ουτε να σε θιξουν, ουτε να σου κανω τον σκληροπυρηνικο bdsmτζη, ουτε οτι οσοι/ες δεν ανηκουν στο bdsm (αλλωστε ειναι οι περισσοτεροι) δεν εχουν θεση εδω, απλα θελω να καταλαβεις οτι το bdsm δεν ειναι, "ελα βρε την πλακα μας κανουμε εδω μεσα," "φιλαρακια ειμαστε ολοι," "για να πηδηξουμε η να πηδηχτουμε λιγο πιο βιαια απο τους βανιλλα ειμαστε εδω βρε αδερφε," πιστεψε με φιλε το bdsm δεν ειναι αυτο, ειναι κατι πιο βαθυ, πιο σκοτεινο, πιο απομακρο, ειναι κατι που απο την μια σου προκαλει φοβο, δεος, αλλα ταυτοχρονα (αν το εχεις φυσικα) σε τραβαει σαν μαγνητη να πας κοντα του, σου προκαλει ενα ριγος φοβου, αλλα ταυτοχρονα και γλυκιας εγκεφαλικης πρωτα ηδονης και επειτα σωματικης, και διαφορα αλλα αναμικτα συναισθηματα, για τον αγνωστο, συναινετικα βιαιο, αλλα πολλες φορες και μη συναινετικα βιαιο κοσμο του, ( πιστευω οτι το δευτερο ειναι και η πιο συναρπαστικη και πραγατικη κατ' εμε εκδοση του bdsm, γιατι η αποψη μου ειναι οτι η σκλαβα μια φορα συναινει, και αυτη ειναι οταν επιλεγει Αφεντη που του εχει απολυτη εμπιστοσυνη, απο εκει και περα "αφηνεται" στα χερια του Ιδιοκτητη της, φανταζεσαι ποσο αστειο θα ηταν καθε φορα που θελει ο Αφεντης της να της κανει κατι να την ρωτουσε αν συναινει...?
    Θα σου πω ακομα οτι πολλα μελη εδω μεσα παραπονουνται οτι δεν βρισκουν πραγματικους/ες Κυριαρχους/ες, η σκλαβες/ους, θα πρεπει ομως αυτα τα μελη να αναρωτηθουν μηπως δεν ειναι αυτο που δηλωνουν στο statous τους, γιατι θα πρεπει να ξερουν οτι τα orizinal ατομα του χωρου εχουν μια διαολεμενη....αισθηση το να διακρινουν ποιος/ια το "εχει" και αξιζει να ασχοληθουν μαζι του/ης.

    Ολα αυτα που σου γραφω ειναι απλα για να σε ενημεροσω για τον χωρο του bdsm, φυσικα παντα κατα την δικια μου αποψη, αν εγω μπω σε ενα πιλοτηριο αεροπλανου και με βαλει ο πιλοτος να κατσω και στην θεση του κρατοντας τους λεβιεδες δεν με κανει αυτοματος και πιλοτο η οτι προκειται καποτε να γινω πιλοτος, θελω να πω οτι αν γραφτω σε ενα φορουμ bdsm και δηλωσω ενα χ statous, δεν με κανει αυτοματα και γνωστη του bdsm, η οτι προκειται με την παροδο του χρονου να καταλαβω τι εστι bdsm.

    Και κατι τελευταιο, αυτοι/ες που ζουν πραγματικα το bdsm δεν ειναι ψυχακηδες...,οσο και ακραια να ακουγοντε στα δικα σου αυτια αυτα που λενε.

    Tην καλησπερα μου φιλε.
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2008
  9. Guest05

    Guest05 Guest

    Για πεμε βρε Περικλή μου, πως εντάσσεται κάποιος στον σκληρό πυρήνα του bdsm; Αν ας πούμε πατούσες ένα μαγικό κουμπί και μπορούσες να κάνεις μια εκκαθάριση ποιους θα άφηνες σε αυτόν τον πυρήνα. Ποια είναι δηλαδή τα κριτήρια της ένταξης;
     
  10. G_E

    G_E Contributor

    Απάντηση: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Αντιλαμβάνομαι ασφαλώς την ερμηνεία που έδωσες dora στο «βλέπω τα πάντα υπό το πρίσμα του BDSM» δηλαδή ότι «είμαι τόσο απορροφημένος με το BDSΜ ώστε τα βλέπω μέσα απ’ αυτό» κάτι σα «ναρκωτικό», πάθος. Ουδεμία αντίρρηση. Σ’ ένα φόρουμ όμως δεν είναι, ή δε θέλουν να είναι, όλοι τόσο παθιασμένοι.

    Όπως έχω πει πολλές φορές το BDSM, ως πολυσυλλεκτικό (κάθε καρυδιάς καρύδι), δεν έχει καμία ιδεολογική ταυτότητα ή έστω μια κοινή βάση σκέψης, συνεπώς δεν έχει «πρίσμα». Αρα, το «βλέπω τα πάντα υπό το πρίσμα του BDSM» σημαίνει πως δεν έχω ή δε μ’ ενδιαφέρει να έχω γενικότερη άποψη. Τα άτομα όμως έχουν (όσα έχουν) κοσμοθεώρηση, απόψεις, θέσεις και συναισθήματα που συγκροτούν τη «στάση ζωής» τους. Δηλαδή βλέπουν το BDSM και τη ζωή τους γενικότερα, υπό το πρίσμα του μηδενισμού, του υπαρξισμού ή της όποιας τέλος πάντων κοσμοθεώρησής τους. Για παράδειγμα. Πήρα κριτική στάση για το BDSM στο erotica. Την πήρα έτσι στα χαζά ή γιατί με τσίμπησε καμία μύγα ή γιατί ζήλεψα; Όχι. Την πήρα γιατί, μεταξύ άλλων, στα νιάτα μου είχα ενστερνιστεί την «κοινωνία του θεάματος» του Ντεμπόρ και ακόμα είμαι της ιδίας γενικότερης άποψης. Άλλοι δεν το βλέπουν έτσι γιατί η δική τους οπτική είναι διαφορετική ή δεν το βλέπουν καθόλου γιατί δεν έχουν άποψη. Η κοσμοθεωρία μου δηλαδή καθορίζει τη στάση μου έναντι του BDSM lifestyle, της BDSM μονογαμίας, του BDSM συντηρητισμού και ολα τα άλλα που γράφω εδώ.

    Συνεπώς η «νουθεσία» που εκφράζεται συχνά να αφήσουμε τις «αμπελοφιλοσοφίες» και «να ασχοληθούμε με το BDSM» είναι εκ των πραγμάτων ανεδαφική, εκτός κι αν περιορίσουμε τη θεματολογία μας σε «τεχνικές δεσίματος» και περιγραφές σέσσιον.
    Επιπλέον, είναι πρόσκληση για πνευματικό cross dressing. Ζητάει εν ολίγοις να απεκδύθουμε των όποιων απόψεών μας που συγκροτούν την κοσμοθεώρησή μας και να φορέσουμε δερμάτινα επιχειρήματα ή συλλογιστική καμαριέρας, αναλόγως της ερωτικής μας κλίσης. Αυτή είναι πράγματι η λογική του mainstream BDSM lifestyle, αλλά πολλοί εδώ την έχουμε απορρίψει.

    Όταν μάλιστα η προηγούμενη νουθεσία έρχεται με εκφράσεις «PLEASE μην μας πουλάτε τρέλα» κλπ. την αποδοκιμάζω, αλλά Κορνήλιε, δεν εχθρεύομαι, χαλαρός είμαι και δε «στραβώνω».
     
    Last edited: 8 Μαϊου 2008
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Δεκτό και απόλυτα κατανοητό G E. Χαίρομαι που καταλαβαίνεις αυτό που εννοώ με "κόλλημα", δεν το λέω αρνητικά, και αναφέρομαι περισσότερο στον τρόπο που βλέπω εγώ τα πράγματα στην συγκεκριμένη στιγμή, ενώ αντιλαμβάνομαι ότι πρόκειται για κάποιο στάδιο το οποίο μάλλον θα αλλάξει.

    Είπα εξάλλου ότι προσωπικά έχω ωφεληθεί πολύ από την ανταλλαγή και κατάθεση απόψεων, ιδίως σε παλαιότερα νήματα, που τα διάβασα πολύ προσεκτικά. Είναι φυσικό να υπάρχουν αντιπαραθέσεις και διαφωνίες, αλλά αν γίνονται σε θετικό κλίμα, όπως γινόταν και πιο παλιά, δεν με ενοχλούν προσωπικά καθόλου.

    Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
     
  12. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: ΘΕΩΡΙΕΣ ΔΥΝΑΜΗΣ

    Φιλε Χαινριχ κατ' αρχας πρεπον ειναι να αποκαλεις τον καθενα με το nic του εδω μεσα, και οχι με το μικρο του ονομα για τους χ λογους που εχει ο καθενας στο να μην θελει να γραφει ο αλλος το κανονικο του ονομα οταν απευθυνεται σε αυτον,(αλλωστε σου εχουν κανει και αλλοι παραπονα γι' αυτην σου την συνηθεια να αποκαλεις πολλα μελη με το πραγματικο τους ονομα και οχι με το nic τους....), το φανταζεσαι να γραφουμε τα μικρα μας ονοματα ολοι μεσα στο φορουμ, τοτε τι νοημα εχει που μπαινει ο καθενας με nic εδω μεσα, αυτο πρεπει να το προσεξουν και οι μοντ και να μην προσφωνει ο καθενας με το πραγματικο του ονομα τον αλλον.

    Παμε τωρα στην ερωτηση σου Χαινριχ, πιστευω οτι κανεις δεν εντασσει η εντασσεται στο bdsm, ο καθενας το εκφραζει και το νιωθει οπως νομιζει αυτος, κατ' εμε δεν υπαρχουν κριτηρια και αν υπαρχουν μην περιμενεις να στα πω εγω, παντος αν μπορουσα να κανω μια εκκαθαριση.... εσενα θα σε κραταγα σιγουρα γιατι ποιος θα εκανε χαβαλε εδω μεσα αν εφευγες εσυ και 2-3 αλλοι εδω μεσα...... , (καλοπροαιρετα στα λεω αυτα μην παραξηγηθεις ναι...?)

    Υ.Γ. Ετσι εγκυκλοπαιδικα για να ξερεις, θα πρεπει να σου πω οτι το ονομα μου ειναι Περρος, Περικλη με αποκαλουν μερικοι απο συνηθεια και κεκτημενη ταχυτητα......

    Την καληνυχτα μου φιλτατε Χαινριχ_φον_Κλαιστ.......