Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 9 Μαρτίου 2009.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member


    Επειδή και γω αναρωτιέμαι! 

    Επίσης Θα ήταν ενδιαφέρον να παραθέσουμε τα κοινά γνωρίσματα(εάν υπάρχουν) ανθρώπων με κυριαρχικές τάσεις. Κοινές συμπεριφορές?κοινές αντιδράσεις?ιδιαίτερες ικανότητες?
    Υπάρχει κάτι που τους κάνει να ξεχωρίζουν?που τους διαφοροποιεί?Και από που πηγάζει όλο αυτό? Τι ακριβώς ικανοποιούν επιζητώντας να δρουν κυριαρχικά?

    Συγκεκριμένες ολιγόλογες απαντήσεις εκτιμώ ότι θα βοηθήσουν στην πρόοδο του διαλόγου χωρίς φυσικά αυτό να αποτελεί και οποιουδήποτε είδους περιορισμό.
     
  2. LordAini

    LordAini Regular Member

    Πω ρε jimboy.. δύσκολο θέμα διάλεξες..
    Δεν ξέρω γιατί κάποιος να επιθυμεί να κυριαρχεί. Σε άλλους βγαίνει φυσικά, άλλοι εκφράζονται μέσα απο αυτό, για τον καθένα είναι διαφορετικά. Μπορεί κάποιος να θέλει να κυριαρχεί γιατι έτσι αισθάνεται καλύτερα. Τι να πω? Ή να βάζει κόπο και φροντίδα, ωστε να μετατρέψει τον/την υ σε κάτι αξιοθαύμαστο. Όπως και στα περισσότερα θέματα, ανάλογα το άτομο. Μπορεί απο το να θέλει να ικανοποιεί το Εγώ του, μέχρι να νιώθει οτι με αυτόν τον τρόπο διδάσκει κάτι. 1002 πράγματα.

    Όσο για κοινά γνωρίσματα, δε νομιζω οτι μπορούμε να μιλήσουμε για τόση γενίκευση που να βρούμε κοινά στοιχεία σε όλους τους Κ.

    Το απο που πηγάζει όλο αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ερώτημα, και θα περιμένω να δω τι θα απαντήσουν οι υπόλλοιποι, γιατί έχω την εντύπωση. οτι και εδώ, οι λόγοι διαφέρουν πάρα πολύ.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    τελευταία παρατηρώ όλο και μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τον εντοπισμό κοινών χαρακτηριστικών των Κυρίαρχων ή των υποτακτικών... και θα συνεχίσω να αναρωτιέμαι το λόγο που υπάρχει (και συνεχώς αυξάνει) αυτό το ενδιαφέρον... μπορώ ως ένα βαθμό να το δικαιολογήσω στους newbies (pls μην προσβάλλεστε απ' αυτό τον όρο, όλοι newbies είμασταν κάποτε) αλλά ποια τα βαθύτερα αίτια μιας τέτοιας αναζήτησης; μήπως να μπορείτε να τους ξεχωρίσετε εύκολα στον περίγυρό σας; και τι θα καταφέρετε με αυτό; άντε δηλαδή και σας λέω πως όλοι οι Κυρίαρχοι καπνίζουν με το αριστερό χέρι... αυτό τι σημαίνει; πως όταν βλέπετε κάποιον που καπνίζει με το αριστερό αυτομάτως θα χαρακτηρίζεται μέσα σας Κυρίαρχος; so what? αυτό είναι το θέμα; εκεί είναι η ουσία; και το ένστικτό σας; πάει περίπατο;

    εν ολίγοις, η απορία μου εστιάζει στο γιατί ψάχνετε κοινά χαρακτηριστικά και θάβετε τη φωνούλα που μιλάει μέσα σας; είναι η μόνη που έχει το αλάθητο και που μπορεί να σας προστατεύσει όταν χρειαστεί... αρκεί φυσικά να μάθετε να ακούτε τη φωνούλα και όχι την παθιασμένη μπάσα φωνή της καύλας σας.

    όσο για το κίνητρο των Κυρίαρχων η απάντηση είναι τόσο απλή που βγάζει μάτι: "γιατί έτσι τους αρέσει" και αν πάτε ένα βήμα περισσότερο και ρωτήσετε "μα γιατί να τους αρέσει;" (αιτία) η απάντηση είναι το ίδιο προφανής "για τον ίδιο λόγο που μπορεί να τους αρέσουν οι λαχανοντολμάδες"
     
  4. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    αντε παλι τα ιδια......

    ειναι στη φυση του ανθρωπου να θελει να κυριαρχισει καπου κι οταν δεν τα καταφερνει αλλου ερχεται ο απο μηχανης θεος το BDSM και του λυνει το ψυχολογικο του.....

    γκεκε? μικρε ? αντε νανι τωρα....
     
  5. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    Μ' αρέσει ο τρόπος που κλείνεις τα θέματα με συνοπτικές διαδικασίες ως ανωτέρω, αλλά αυτό το κατωτέρω, μάλλον δεν το λες και πολύ σοβαρά, έτσι; Ελπίζω, τουλάχιστον...

     
  6. thaleia

    thaleia Contributor

    Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    ακριβως οπως το λες ΜΜ δεν το λεω και πολυ σοβαρα
     
  7. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    Συμφωνώ και επαυξάνω, και θα θέσω κι εγώ ένα ζήτημα: ποια είναι τα κοινά χαρακτηριστικά των ατόμων που ρωτάνε συνεχώς ποια είναι τα κοινά χαρακτηριστικά των κυρίαρχων ή των υποτακτικών;
     
  8. LordAini

    LordAini Regular Member

    Re: Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    Χμ... Νομίζω οτι θα περάσει καιρός μέχρι να το απαντήσουμε αυτό. Η ερώτησή μου είναι, ποιά είναι τα κοινά χαρακτηριστικά των ατόμων που ρωτάνε ποια είναι τα κοινά χαρακτηριστικά των ατόμων που ρωτάνε συνεχώς ποια είναι τα κοινά χαρακτηριστικά των κυρίαρχων ή των υποτακτικών;
     
  9. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Γιατι αυτη η μανια για ομαδοποιηση;
    Δυσκολευεστε να προσεγγιζετε καθε ανθρωπο ξεχωριστα η μηπως βαριεστε ;
     
  10. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    Ισως απλά γιατί εδώ μέσα πήρα μυρωδιά ότι το bdsm είναι κάτι παραπάνω από : την κοπανάω, το φχαριστιέται, τελιώσαμε!!!



    Αυτή η "φωνούλα" έχει ανάγκη από καλλιέργεια(για δυναμώσει ώστε να μπορεί να ακουστεί), τρόπο και μέθοδο για να ξεχωρίζει απ την άλλη την μπάσα-εδώ μέσα ακούω γι αυτήν τη φωνούλα....αλλά ποτέ κάτι παραπάνω!!!Να ένα καλό νήμα 


    Εγώ δηλάδη(και όποιος άλλος) γιατί να μην έχω το ανάλογο δικαίωμα να ανοίγω το νήμα που γουστάρω "γιατί έτσι μαρέσει"?

    Βάλε τώρα με το μυαλό σου τι γίνεται αν ρωτήσω και γω ποιά τα κοινά χαρακτηριστικά των ατόμων που όταν ανοίγει ένα τέτοιο νήμα αντιδρούν με τον ίδιο αρνητικό τρόπο:icon16: δεν έχει νόημα 

    Μάλλον είμαι ο τελευταίος(ή απ τους τελευταίους) που αρέσκεται στην ομαδοποίηση-τα πάντα εξαρτώνται απ τον τρόπο που τα προσεγγίζουμε! Το πως και εάν εμείς τα ομαδοποιούμε ή όχι! Βασικά η ιδέα γι αυτό το νήμα μου ήρθε γιατί η δική μου εσωτερική φωνούλα μου λέει ότι εδώ μέσα υπάρχει έντονη τάση να ομαδοποιούμε τα πράγματα.
    Και τελικά επειδή ναι μεν όλοι είμαστε άνθρωποι όμοιοι αλλά και ταυτόχρονα μοναδικοί είναι λογικό ο καθένας να βρίσκει ενδιαφέρον σε διαφορετικά ερωτήματα και ...να το ψάχνει με τον δικό του τρόπο. Επιμένω ότι όλοι έχουμε να μάθουμε από όλους αρκεί νάχομε την δύναμη να το επιτρέψουμε στον εαυτό μας 
     
  11. cider

    cider Kitchen master

    Re: Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

    Πού τον είδες τον αρνητικό τρόπο;
     
  12. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Κυριαρχία-κυριαρχικότητα.Χαρακτηριστικά,κίνητρα,αιτίες

     

    Λέω τώρα....
    Ανοίγω ένα νήμα θέτοντας κάποια ερωτήματα
    Παίρνω απάντηση του τύπου τι σε κάνει να ρωτάς?
    Δεύτερη απάντηση ποια τα κοινά χαρακτηριστικά αυτών που κάνουν τέτοιες ερωτήσεις....

    Και λέξη για τα ερωτήματα που έθεσα....

    Ε δεν είναι αρνητικός ο τρόπος? Για δες το απ αυτή τη σκοπιά-εμένα μου έκανε λίγο σαν επίθεση. Καμία διάθεση να στην πω και πάντα με διάθεση για διάλογο και ανταλλαγή απόψεων.
    Τα ερωτήματα που έθεσες-θα αποτελούσαν ένα ακόμη ενδιαφέρον νήμα!