Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μαζοχισμός Vol2: Drama Queens

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 19 Μαϊου 2008.

  1. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Διότι κάποιοι αφελώς θεωρούν τη συναίνεση ως αναγκαία προϋπόθεση για την εκδήλωση σαδισμού. Πολλάκις το έχω γράψει, δεν αναγνωρίζω ως σαδική ικανοποίηση τη συνεδρία που προέκυψε κατόπιν συμφωνίας. Και παλαιότερα- μέχρι να πνίξω το πάθος του σαδισμού- συχνά έμενα με τη στυφή γεύση του ανικανοποίητου λόγω της υποψίας συναίνεσης, έστω ενεκύπτουσας a posteriori.
     
  2. Το γεγονός ότι λειτουργώ με διαφορετικό τρόπο και αντίληψη
    από σένα με κατατάσσει στους αφελείς?
     
  3. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    ...γιατι διαφορετικα θα μεινετε μονοι
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2008
  4. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Αυτο φοβαμαι κι εγω.Μηπως καποια μερα με αφησουν ολοι και μεινουν μονοι τους ...  
     
  5. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Μαζοχισμός Vol2: Drama Queens



    Δεν ξέρω αν σωστά χρησιμοποίησες το
    - ‘’ ένα ‘’ φαινόμενο αυτοτραυματισμού - η ήθελες να γράψεις ,
    - ‘’ το ‘’ φαινόμενο αυτοτραυματισμού - .
    Οτι και να έχεις ειχες στο μυαλό σου όμως θα πρέπει να διευκρινίσω
    πως δεν αναφερόμουν σε κανενός είδους αυτοτραυματισμό ,
    ούτε καν θεωρώ μαζοχιστές αυτούς που αυτοτραυματίζονται , ούτε σαδιστές ,
    αλλά ανθρώπους που χρίζουν ψυχιατρικής παρακολούθησης .
    Αναφέρθηκα στην ασυνείδητη πρόκληση πόνου απέναντι στον εαυτό τους με σκοπό μόνο την ηδονή .
    Άλλο οπότε προκαλώ πόνο , που σε αυτο το κομματι μπορει να υπαρξει βαση για συζητηση
    κατα ποσο αλλαζει τον ρολο του ο μαζοχιστης , και άλλο αυτοτραυματίζομαι/ζεται ….
     
    Last edited: 21 Μαϊου 2008
  6. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: Μαζοχισμός Vol2: Drama Queens

    Αν και νοιωθω τοσο πολυ την αναγκη να τοποθετηθω,δεν το κανω γιατι και μονο που σκεφτομαι οτι μπορει να εχουμε τα ιδια με το νημα περι βιασμου......αστο καλυτερα.
    Οχι τιποτα αλλο μηπως καταλαβει και η anasia οτι τις συμβουλες της,τις περνω σοβαρα υποψη....!!!!!!!
    Αλλο βεβαια η αντοχη μου...σε διαρκεια....τηρησης των συμβουλων της.....χιχιχιχιχιχι!!!!!  
     
  7. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Μαζοχισμός Vol2: Drama Queens

    Πέρα από το ότι ως νηματοθέτρια δεσμεύομαι πως θα φροντίσω έτσι ώστε αυτό το νήμα να μην εξοκέλλει, το να εκφράσεις την άποψή σου επί του θέματος που εισάγει το νήμα προς συζήτηση δεν βλέπω πως μπορεί να επισύρει οποιαδήποτε δυσάρεστη επιπλοκή. Συνεπώς, μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημά μου, χωρίς ανησυχία.
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Όχι και το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο σε μένα.
    Η τιμωρία δεν έχει όρια, δεν προϋποθέτει την όποια συναίνεση από μένα για τα όσα θα συμβούν και προκύπτει επειδή απέτυχα να ικανοπόιήσω. Ξεκινά απότομα χωρίς να δώσει καν το χρόνο στις ενδορφίνες να εκκριθούν για να απαλύνουν τον πόνο σε σημείο που να είναι δυνατό να προσπαθήσω να τον μετουσιώσω σε ηδονή ακόμη κι αν είχα τέτοια εντολή. Μετουσιώνω σε ηδονή ότι μου Επιτρέπει να μετουσιώσω, ειλικρινά δεν ξέρω καν το γιατί. Ίσως να μην είμαι αρκετά μαζοχίστρια. Αλλιώς ίσως να απολαμβανα και την αποτρίχωση με κερί.  
     
  9. Lost Hours

    Lost Hours Premium Member

    Αν και δεν ειμαι σίγουρος...

    Όταν ο υποτακτικός επιζητά τον εξευτελισμό (οποιοσδήποτε bdsm τρόπος : μαζοχισμός, υποδούλωση κ.α.), όταν γίνεται υποχείριο σε έναν άλλον άνθρωπο, δίνει την δυνατότητα στον άλλον να ξεδιπλώσει το εγώ του σε όλο του το μεγαλείο, δίνει την δυνατότητα στον κυρίαρχο να βιώσει διαφορετικές καταστάσεις συνείδησης τόσο πρωτόγνωρες, τόσο θελκτικές που προκαλούν ένα είδος έξης προς την πηγή τους, δηλαδή προς τον υποτακτικό. Ο κυρίαρχος σε μία ουτοπική bdsm κοινωνία οφείλει από σεβασμό στον εαυτό του να αναγνωρίσει στο πρόσωπο του υποτακτικού την αιτία της ευτυχίας του, ή διαφορετικά το βασίλειο που εγκαθιδράται το εγώ του στην απόλυτη, διογκωμένη μορφή του. Αλλά τι είναι ένας βασιλιάς χωρίς βασίλειο; Έτσι λοιπόν ο κυρίαρχος σκλαβώνεται στον υποτακτικό, στην δύναμη του υποτακτικού που δρα υπογείως και αυτή η δύναμη είναι με άλλα λόγια η δυνατότητα που δίνει ένα υποτακτικό άτομο σε ένα κυρίαρχο να εκφράσει την κυριαρχία του. Αυτή η δύναμη έχει κάτοχο τον υποτακτικό και είναι το αμάξι που μεταφέρει το φαινομενικά εν τέλει συρρικνωμένο εγώ του υποτακτικού στα ύψη, δηλαδή στην απόλυτη εκδήλωση του, καθώς ένας άνθρωπος που αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την ευτυχία του άλλου μόνο παραγκωνισμένο εγώ δεν μπορεί να έχει αυτός ο άνθρωπος, στα μάτια του άλλου.

    Επιπλέον σε μία τέτοια σχέση Κυρίαρχου / Υποτακτικού καταρρίπτεται το κλασσικό κοινωνικό μοντέλο εκδήλωσης του εγώ που απαιτεί δύο αντίθετους πόλους, δηλαδή αυτόν που εκδηλώνει το εγώ του πάνω στο εγώ του άλλου (ο δεύτερος πόλος), δηλαδή στην επέκταση του εγώ του ενός πόλου με αναπόφευκτη συνέπεια τον παραγκωνισμό του εγώ του άλλου πόλου. Στο bdsm προαναφερόμενο μοντέλο δεν έχουμε 2 αντίθετους πόλους αλλά δύο αλληλένδετους μάλλον πόλους, κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία. Δηλαδή η υποτακτική συμπεριφορά δίνει την δυνατότητα στον κυρίαρχο να εκδηλώσει το εγώ του και από την στιγμή που γίνεται αυτό ο κυρίαρχος δίνει τη δυνατότητα στον υποτακτικό να εκδηλώσει το δικό του εγώ με την μορφή της απαραίτητης προϋπόθεσης, του απαραιτήτου συστατικού για την εκδήλωση του εγώ του κυρίαρχου. Έτσι τα δύο εγώ συμπορεύονται χέρι- χέρι, απολαμβάνοντας την διόγκωση τους. Αυτή η σκέψη εκτοξεύει το bdsm. Αυτή η σκέψη διογκώνει ακόμα περισσότερο το εγώ του υποτακτικού γιατί ο ρόλος του ΥΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ είναι πιο δύσκολος να συλληφθεί θεωρητικά, ο δρόμος του υποτακτικού είναι πιο κακοτράχαλος από του κυρίαρχου, και οι δύσκολοι δρόμοι εμπνέουν θαυμασμό στους οδοιπόρους τους από τους άλλους. Αλλά τι λέω; Και ο κυρίαρχος έχει δύσκολο ρόλο, ποσό εύκολο είναι για έναν άνθρωπο που ακολουθεί την περπατημένη εκδήλωση του εγώ του να αντιληφθεί την υποδούλωση του στον υποτακτικό; Πρέπει να γίνει αυτό, ώστε το εγώ του υποτακτικού να απελευθερωθεί. Τελικά αυτή η σκέψη εκτοξεύει το bdsm
     
  10. ΛΟΙΠΟΝ...ΕΙΣΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΑΤΟΜΑ ΕΥΤΥΧΟΣ
    ΠΟΥ ΕΙΣΤΕ ΑΛΑΖΟΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ
    ΔΕΝ ΜΙΛΑΤΕ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΤ
    ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΝΑ ΣΒΗΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΣΤ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΥΤΟ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ
    Η ΣΥΡΑΗ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΗΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΟΛΩΝ
    ΕΚΤΟΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ. ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ
    ΙΣΧΥΡΙΣΤΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΕΠΣΙΜΟΙ....... 
     
  11. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Μαζοχισμός Vol2: Drama Queens


    dora , δεν σου εκανα κουοτ , απο την αλλη αμα θελεις μπορουμε να σαχλαμαρισουμε ...

    κανενα προβλημα !

    απο την αλλη παλι ... οτι μπορει καταλαβαινει καποιος ....
     
  12. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Να είσαι σίγουρος. Έτσι είναι.

    Εξαιρετικό το ποστ σου. Αν και είναι εντελώς άσχετο με το νήμα και επομένως θα πρέπει να σβηστεί.

    Με συγχωρείς που σου έκανα κουοτ [sic]. Ελπίζω να μου επιτρέπεις.