Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Μετά το pop μπορεί να υπάρξει, όχι stop αλλά, pause?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 17 Νοεμβρίου 2023.

  1. rea..

    rea.. Contributor

    Ναι ναι!! ..
     
  2. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Αν ισχύει αυτό που λέει ο μικρός καλικάντζαρος εδώ που αγαπά τις συζητήσεις   
    Τότε...
    Όχι... Ο,τι μα ο,τι για μένα στο Κ/υ είναι προσωποπαγές και.... εκπορευόμενο. Δεν έχει όριο και ταβάνι. Από τις φράσεις Εκείνου που είναι χαραγμένες μέσα μου είναι το "δεν μετρά για σένα ο χρόνος, τον χρόνο τον μετράω μόνο Εγώ".
    Κατά τον ίδιο τρόπο, Ο γίνεται (στη δική μου εμπειρία) το μέτρο του Σύμπαντος και του σύμπαντος.
    Τις δύο φορές στην ζωή μου που έχω μπει σε αυτό το τρανς, το έχω βιώσει σαν κάτι μη πεπερασμένο οπότε ο κορεσμός μου ήταν έννοια...divided by zero.
     
    Last edited: 20 Νοεμβρίου 2023
  3. rea..

    rea.. Contributor

    Κάποιος μου είχε πει:
    "Όλα αυτά τα χρόνια έχω ακούσει ό,τι μαλακία θες, μέχρι και ότι υπάρχει Κ που "κουράστηκε". Αν είναι δυνατόν! Θα τρίζουν τα κόκαλα του Mαρκησίου από τον τάφο του!"
    Γέλασα πολύ με αυτήν την φράση, ντράπηκα να του πω ότι και εγώ το έχω νιώσει αυτό, ότι κουράστηκα.. παρότι δεν είμαι Κ αλλά και ως υ, με αυτό το πρίσμα ένιωσα λίγο ντράμα κουήν.

    Χωρίς να θέλω να θίξω τους ανθρώπους σε όποια θέση και στάτους έχουν νιώσει κορεσμό και συμπεριλαμβάνοντας και τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς. Αυτή η φράση κάπως επαναπροσδιόρισε την οπτική μου πάνω σ αυτό το θέμα.

    Τί είναι αυτό που μας κουράζει τελικά? Δεν γίνεται να πνιγόμαστε με τα ίδια μας τα χύσια στην τελική. Τι νόημα έχει αν δεν ρέει αυτό φυσικά μέσα μας? Που σκαλώνουμε?
    Μπορεί να υπάρχει "κατάχρηση" της απόλαυσης?

    Ίσως είναι εκεί κάποια προβολή μας από κάτι βαθύτερο που δεν είμαστε έτοιμοι να αναγνωρίσουμε(?).

    Θα κολλήσω και μια φράση κάποιας άλλης που μου είπε κάποτε:
    "Μερικές φορές διαβάζω κάποιες απόψεις και μπερδεύομαι, δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάτε. Για μένα τα πράγματα είναι α π λ ά!"

    Νιώθω μια αλήθεια σε αυτό το α π λ ά.. και ίσως το κεφάλι κάποιων από εμάς δεν έχει ανοίξει αρκετά ακόμα για να χωρέσει αυτήν την αλήθεια.

    Στη δική μου περίπτωση πίσω από αυτήν την "κούραση" υπήρχε σίγουρα ένα βόλεμα σε μια εύκολη λύση/απάντηση. Για τις άλλες περιπτώσεις ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του.
     
  4. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Υπερθεματίζω σχετικά με το απλά.

    Όταν τα πράγματα πέρα απ το εύκολα, δύσκολα, πρωτόγνωρα, οικεία ή ότι άλλο δεν είναι πρωτίστως απλά, τότε οι όποιες αναλύσεις και θεωρίες μοιάζουν μάλλον περισσότερο με γραφειοκρατία παρά με ουσία.
     
  5. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Επειδή βρίσκομαι σε αυτήν την παύση και στο κομμάτι της σχέσης και στο πρακτικό κομμάτι του βδσμ, γενικά απέχω από οτιδήποτε που να θυμίζει το παρελθόν, πιστεύω ότι ο λόγος είναι ότι όλα είναι βαθειά συνδεδεμένα με την τελευταία μου σχέση Κ/υ όπου το πρακτικό μέρος ήταν μεν εξαιρετικό όπως και πολλά άλλα μέσα στην σχέση αλλά έληξε άδοξα και κατέβαλα τεράστια προσπάθεια να το ξεπεράσω οπότε δεν θέλω να ακουμπήσω αυτή την σύνδεση ακόμα, δεν είμαι έτοιμη προς το παρόν, κάτι με απωθεί.
     
    Last edited: 20 Νοεμβρίου 2023
  6. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ναι φυσικά! Δεν ηθελα να πάρει συγκεκριμένη κατεύθυνση είτε εντός D/s , M/s είτε T/b. Ήθελα να ακουστούν απόψεις από όλες τις θέσεις. Το ένα είναι αυτό και το άλλο σκέλος της σκέψης μου αφορά το ότι στο T/b υπάρχουν τρόποι στο play όπου εμπλέκεται και το ψυχολογικό πλαίσιο και το έθεσα έτσι επειδή κατά αυτόν τον τρόπο το βιώνω.
     
    Last edited: 8 Δεκεμβρίου 2023
  7. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που δώσατε στο νήμα.
    Σε κάποιες είδα τον εαυτό μου σε ίδια ή παρόμοια σημεία.
    Πήρα τον χρόνο μου για να τα σκεφτώ και να τα επεξεργαστώ.

    Απαντώντας η ίδια στις ερωτήσεις που έθεσα έχω καταλήξει πως κάποιες φορές ναι χρειάζεται να γίνεται η παύση γιατί η αίσθηση μοιάζει όπως και το ξύσιμο σε ένα σπυράκι από κουνούπι, ικανοποιεί μεν δεν κάνει και τόσο καλό δε.

    Αγαπητή @gaby_m το θέσατε πολύ ωραία
    Ο ένας δρόμος, μοιραία , φέρνει τον άλλον και όταν το μυαλό έχει μάθει να "γεμίζει" και έτσι ή ανά περιόδους μόνο έτσι, αναζητάει και το λίγο ακόμα παραπάνω. Σαν παιδί που δεν θέλει να σταματήσει από τώρα το παιχνίδι και θέλει "λίγο ακόμα μόνο".

    Και για να ολοκληρώσω τον ειρμό μου, θα πω πως για μένα δεν υπάρχει stop μετά το pop αλλά παύση κι αυτό προκύπτει όταν κάποιες φορές το βάθος που αγγίζεται τρομάζει.
    Τρομάζει η άγρια ομορφιά των αισθήσεων και των συναισθημάτων που γεννιούνται μέσω του bdsm.  
     
  8. AntreasTr

    AntreasTr "There's beauty in the bruises of passion" Premium Member

    Και ναι και όχι. Εγώ νιώθω ότι ακόμα και το κ/Υ έχει παύση. Τώρα, σε λίγο, μετά από κάποιο καιρό; ανάλογα τον άνθρωπο. Είναι κι αυτό ένα "θέλω". Όταν χωρίζεις από μια σχέση το θέλω σου εκείνη την στιγμή μπορεί να είναι να μιλάς με άλλους/άλλες ή μόνο σεξ. Εκείνη την στιγμή έχεις ανάγκη αυτό. Κάποια επόμενη στιγμή θα περάσει. Αν το orientation έχει να κάνει καθαρά με το σεξ τότε ναι.
    Αν το orientation σε ακολουθεί και στην ζωή τότε όχι.
    Εγω σαν Κ είμαι έτσι μόνο στο σεξ. Οπότε ναι, κάποια στιγμή θα υπάρξει ένα pause γιατί θα έχω ανάγκη κάτι άλλο.
    Ελπίζω να έβγαλα νόημα
     
  9. Just_Me

    Just_Me Contributor

    @AntreasTr καταλαβαίνω τι λέτε αλλά δεν είναι αυτό θέμα του νήματος. Το νήμα αναφέρεται στο σαδομαζοχιστικό κομμάτι και στο αν έχει υπάρξει κορεσμός κι ίσως ανάγκη παύσης.
     
  10. AntreasTr

    AntreasTr "There's beauty in the bruises of passion" Premium Member

    Αν είναι θέμα καυλας τότε όχι. Στην καυλα της στιγμής φαίνεται τι θέλεις και βγαίνει αμέσως
     
  11. skia

    skia Contributor

    Μαθαίνεις να το διαχειρίζεσαι με τον όποιο τρόπο ή απλά σε πνίγει. Δεν ξεφεύγεις.
     
  12. Βρισηίδα

    Βρισηίδα To submit isn’t to be forced. Premium Member

    Όχι το αντίθετο, ως προς το τεχνικό κομμάτι πας ένα βήμα μπροστά, κάτι παραπάνω.