Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παιχνίδια ρόλων

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Τεχνικές' που ξεκίνησε από το μέλος Vakhos, στις 22 Ιανουαρίου 2018.

  1. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Στη βδσμική του ζωή, ένα υ καλείται πολλές φορές να υποδυθεί ρόλους άλλοτε ευχάριστους, άλλοτε ζόρικους και άλλοτε βαρετούς. Όλο αυτό το παιχνίδι, εκτός του ότι είναι διασκεδαστικό για τον Κ , εξυπηρετεί την εκπαίδευση ενός υ, μια και μέσα από τους ρόλους μαθαίνει να ακολουθεί οδηγίες, ειδικά όταν η εκπαίδευση είναι στην αρχή της. Για το υ από την άλλη, σπάει η μονοτονία μιας ρουτίνας (όσο κρατάει ο ρόλος), και ζεί την υποταγή της από διάφορες οπτικές κατά περίπτωση.

    Χρησιμοποιείτε αυτή την τεχνική οι Κ;. Την βιώνετε οι υ;. Δώστε παραδείγματα από την εμπειρία σας.
     
  2. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Ας κάνω εγώ την αρχή δίνοντας τη δική μου άποψη. Οι ρόλοι μπορεί να είναι δυναμικοί ή παθητικοί, μπορεί να υπάρχουν ακριβείς οδηγίες συμπεριφοράς ή να αφήνεις το υ να αυτοσχεδιάσει μέσα σε ένα πλαίσιο. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει η σκηνή να εξελίσσεται σε χώρο με άγνωστο κόσμο, αλλά πολλά μπορούν να γίνουν και μεταξύ μας.

    Για παράδειγμα, ένας δυναμικός ρόλος θα μπορούσε να είναι να βρεθείτε σαν ξένοι σε μια καφετέρια και να πρέπει να σου κάνει καμάκι,
    ενώ εσύ θα την απορρίπτεις με τρόπο που να γίνεται αντιληπτός από τους γύρω θαμώνες και εκείνη πρέπει να επιμένει πεισματικά.
    Σε ένα σούπερ μάρκετ ψωνίζετε σαν άγνωστοι μεταξύ σας και πρέπει να παρακάμψει την ουρά στο ταμείο και να περάσει πρώτη, χωρίς να
    το ζητήσει από τον κόσμο που περιμένει και να τσακωθεί γιαυτό , ενώ εσύ απολαμβάνεις το πως το διαχειρίζεται.

    Ένας παθητικός ρόλος, είναι να κάνει το αντικείμενο π.χ. τραπεζάκι, καλόγηρο για τα ρούχα, άγαλμα κτλ. Μια άλλη ιδέα είναι ο
    σκουπιδοτενεκές, όπου βάζοντάς την υ μέσα σε μια μεγάλη σακούλα σκουπιδιών ρίχνεις μέσα αποφάγια, τα χαρτιά από το καλαθάκι της
    τουαλέτας, και άλλα άχρηστα αντικείμενα.
     
  3. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Θελω να μαθω αν εσυ θα καθοσουν μεσα σε μια σακουλα κ ο αλλος να σου εριχνε τα ακαθαρτα χαρτια του.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Εγώ πάντως ψήνομαι να κάνω το άγαλμα!  
     
  5. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    @Lolipop Μια υποτακτική στη βδσμική ζωή της κάθεται και κάνει πολλά περισσότερα από αυτό, και μάλιστα με μεγάλη ευχαρίστηση, αν ο Κ της, ξέρει να πατάει το σωστό κουμπί της κάθε φορά. Πιστεύω πως το bdsm είναι κυρίως εγκεφαλικό και μετά φαλικό (με την έννοια του ερωτικού) παιχνίδι. Εσύ δεν έχεις αναρωτηθεί ποτέ πως έκανες κάτι που πριν το θεωρούσες αδιανόητο ;.
     
  6. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Δεν αντιλεγω,ο καθενας γνωριζει τα ορια του κ αναλογα δεχεται κ πραττει.
    Ομως,εσυ θα καθοσουν;δεν μου απαντησες.Κ το ρωταω αυτο γιατι καποιες φορες το να δινουμε ιδεες κ να τα εφαρμοζουμε στους αλλους,ακουγεται ωραιο!
    Στον εαυτο μας ομως; 
     
  7. lexy

    lexy .ti.va.

    @Vakhos
    το παράδειγμα με το σούπερ μάρκετ που αναφέρατε, είναι ένα παιχνίδι που έχω παίξει. Είχε πολύ πολύ ενδιαφέρον το μετά, η επίγευσή του, η αίσθηση δεν ήταν ότι ολοκλήρωσα επιτυχώς ένα τασκ μα ότι παίξαμε. Στην πραγματικότητα, ο ρόλος ήταν τόσο πολύ εκτός μου/Του που το απολαύσαμε πραγματικά. Και σκουπιδάκια έχουμε παίξει - ευτυχώς δεν έχουμε καλαθάκι στο μπάνιο  

    Ναι, αυτού του τύπου τα παιχνίδια είναι κι " εκπαιδευτικά" κι απολαυστικά.
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αυτο που λες είναι άτοπο. Αν ειχε υποτακτικη ψυχολογια η ηταν υ μπορεί και να το εκανε.
    Τι θα πει " να το εφαρμοσεις στον εαυτό σου" Όταν ρωτάει κατι για υ και ειναι Κ?
     
  9. MrsBorealis

    MrsBorealis Me before you

    Δεν αναφερω πουθενα για υ κ Κ.
    Εκανα μια απλη ερωτηση.Αν δεν την καταλαβαινετε δεν θα το συνεχισω.

    Ειναι κ θεμα υγιεινης νομιζω!
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αναφέρει ο @Vakhos ομως.  
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    το ζητουμενο ειναι να "πατησεις" τα κουμπια της. Πολλες φορες αυτοσχεδιαζοντας, χωρις να υπαρχει σεναριο.

    Π.χ. εκοψα απο τα μποτακια μου δυο κομματια κορδονι, της επιασα τα μαλλια κοτσιδακια και της ειπα, ελα, ακολουθα με.
    Μπηκα σε ενα ΟΠΑΠ που καθοντουσαν παπουδια. Κομπλαρε και εγιναν τα μαγουλα της κοκκινα.
    Τριανταρα ωριμη γυναικα.
    Αξια, ανεκτιμητη.
     
  12. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Νομίζω απαντήθηκε , όμως θα σου δώσω και εγώ μια απάντηση λίγο διαφορετική. Πέρα από το θέμα του στάτους, θέλω να καταλάβεις πως μια υ δεν διαλέγει τι θα κάνει ή όχι, απλά χαλαρώνει και το απολαμβάνει (δεν ειρωνεύομαι καθόλου). Από την άλλη ο Κ πρέπει να ξέρει πού θα το φτάσει και η μαγκιά του είναι να μπορεί να περάσει κάτι δύσκολο σαν παιχνιδάκι. Νομίζω καταλαβαίνεις πως δεν φτιάχνουμε ένα κέϊκ και ακολουθούμε πιστά μια συνταγή. Ιδέες δίνουμε και όποιος τις βρίσκει ενδιαφέρουσες ΠΡΕΠΕΙ να τις προσαρμόσει στη δική του πραγματικότητα. Κάτι που σ΄εμένα μοιάζει
    αδύνατο , για σένα μπορεί να είναι πανεύκολο.

    Επί του ερωτήματος τώρα, προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο και το θεωρώ απλή δοκιμασία. Θέμα υγιεινής δεν τίθεται μια και πρόκειται για τα δικά μας απορρίματα, μόνο θέμα σιχασιάς.