Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περί ύπαρξης: Τί είμαι περισσότερο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος Syrah, στις 12 Σεπτεμβρίου 2008.

?

Ποιος ο πυρήνας; Ποια η επίφαση;

  1. a

    28,6%
  2. b

    71,4%
  1. Syrah

    Syrah Contributor

    Στο poll μου περί κριτηρίων επιλογής ερωτικού συντρόφου, και ενώ η (α) επιλογή ήταν "Βιολογική συμβατότητα" και η (β) ήταν "Ιδιοσυγκρασιακή συμβατότητα" η Vermilion έγραψε:

    Αφήνοντας να θεωρηθεί πως ό,τι γίνεται αντιληπτό με τα (α) κριτήρια είναι, τρόπο τινά, το "περιτύλιγμα" και ό,τι γίνεται αντιληπτό με τα (β) είναι το "περιεχόμενο".

    Η ερώτησή μου είναι:
    α. Νιώθετε το σώμα σας σαν το φορέα της ύπαρξής σας, η οποία είναι κυρίως πνευματική; Είναι το σώμα, η επίφαση του είναι σας; Το μέσο, με το οποίο προβάλλεται στον φυσικό χώρο;
    β. Νιώθετε ότι η προσωπικότητά σας απορρέει από τη μοναδικότητα του βιολογικού σας υπόβαθρου; Ότι αυτή εξυπηρετεί στο να το διαχειρίζεται προς όφελός του; Ότι αυτή είναι που το επενδύει;

    Καθώς είναι αυτονόητο πως όλοι νιώθουμε ταυτόχρονα και σώμα και πνεύμα, στο poll δεν υπάρχει τρίτη επιλογή, επιλέξτε όποια από τις δύο διατυπώσεις σας φαίνεται πιο οικεία. Ανάλυση και επεξήγηση των απαντήσεών σας, προαιρετικές.
     
  2. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Περί ύπαρξης: Τί είμαι περισσότερο;

    Αδυνατώ να απαντήσω. Είμαι η Ασώματος Κεφαλή.
     
  3. Eri

    Eri

    Και πως πληκτρολογεις τοτε;
     
  4. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Περί ύπαρξης: Τί είμαι περισσότερο;

    Ποιός σου είπε ότι πληκτρολογώ; Έχω γραμματείς.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Ψήφισα τη 2η επιλογή αν και ίσως θα προτιμούσα να ισχύει η πρώτη.

    Για την ώρα με κερδίζει το «φαίνεσθε» και η προσπάθεια του πνεύματος να συντηρεί και να βελτιώνει το περίβλημά του.
     
  6. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Περί ύπαρξης: Τί είμαι περισσότερο;

    Ψήφισα το δεύτερο,αν και θα ήθελα και μια πιο μέση επιλογή...
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Δεδομενου οτι το βιολογικο μου υποβαθρο εχει αρχισει να καταβαραθρωνεται απο την ακατανικητη γοητεια της βαρυτικης ελξεως, το κυριο μελημα ειναι το πνευμα μου,που ειναι και αναλαφρο.
     
  8. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Απάντηση: Περί ύπαρξης: Τί είμαι περισσότερο;

    Kάτι μεταξύ των δύο, αλλά θα προτιμήσω το β.
     
  9. elfcat

    elfcat . Contributor

    Επειδή, τα δύο τελευταία ερωτήματα του υπό στοιχεία (β) δεν μου είναι απολύτως κατανοητά... και στο βαθμό που μου είναι κατανοητά... με ανατριχιάζουν, αναρωτώμενη ταυτοχρόνως διατί η αμοιβάδα δεν αναπτύσσει προσωπικότητα για να την εξυπηρετήσει, θα προκρίνω προς το παρόν το (α) μέχρι να καταλάβω αυτό που δεν καταλαβαίνω.
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Αν ψηφίσεις το (α), και αν η αμοιβάδα δεν αναπτύσσει προσωπικότητα, τότε η αμοιβάδα δεν θα πρέπει, βασικά, να υφίσταται. Το αυτό, συνεπαγωγικά, και η απορία σου.
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor


    Με την μεθοδο Μπραϊγ!