Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περι Ιδιωτικότητας και προάσπισης αυτής

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος DeSade, στις 4 Μαρτίου 2018.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Εδώ, ακόμη και κατάμουτρα τρώμε το ψέμμα, την άμεση ή έμμεση συκοφαντία. Προσωπικά έχω δεχτεί μέχρι απειλητικά μυνήματα στο fb, υπονοώντας ότι θα αποκαλύψουν την ταυτότητά μου και τις προτιμήσεις μου στην οικογένειά μου. Παρόλο που αυτό έχει συμβεί σε άλλα μέλη, με ολέθριες συνέπειες, επέλεξα να τους γράψω κανονικά και να μη δώσω χώρο στο φόβο, γιατί έτσι θα τους έκανα το χατήρι και καθόλου δεν το ήθελα. Δεν έχω τίποτα να κρύψω και τίποτα να επιδείξω.
    Όλοι αυτοί και ειδικά "αυτές", γιατί ναι, με τέτοιες κατινιές ασχολούνται επί το πλείστον οι γυναίκες, ακυρώνονται εντελώς, μέσα από το βίωμα. Επιλέγω να πιστεύω τα μάτια μου και τ´αυτιά μου, επί της ουσίας!
    Μία συζήτηση αρκεί, για να καταλάβεις ποιος είναι ο άλλος.
    Απειλές, συκοφαντίες, τραμπουκισμοί, εμμονικές συμπεριφορές και λοιπές ασχήμιες, πρέπει να απορρίπτονται από όλους, σύσσωμα και να μην υποθάλπτονται για κανέναν λόγο.
    Για άτομα που έχω ακούσει από αξιόπιστη πηγή κάτι τέτοιο, κρατάω επιφυλάξεις, αλλά και αποστάσεις.
    Είναι πολλών χόμπι οι μηχανορραφίες, δυστυχώς. Παρόλο που ο δημόσιος λόγος τους είναι αλλιώς (αν ΚΑΙ εκεί φαίνεται η εριστικότητα και η εμπάθεια συνήθως).
    Ένα πράγμα μόνο έχω να τους πω:
    Live and let live, ρε μαλακισμένα!
     
  2. Ravenia

    Ravenia "Post verba verbera"

    Εξαιρετικο το σχολιο σου.Και συμφωνω απολυτα στο οτι το καλυτερο που εχει να κανει κανεις ειναι να αγνοησει τους non lifers και να κανει αυτο που αγαπαει.Τα ατομα που προβαινουν σε τετοιες ενεργειες ειναι απλα για λυπηση.Απλα καμια φορα επειδη η"τρομοκρατια"που προσπαθουν να επιβαλλουν περναει,το ξεχναμε αυτο.Δεν θελω καν να σκεφτομαι τι εχει συμβει σε ατομα τα οποια εκτεθηκαν με τον ενα η τον αλλο τροπο και τι αντιχτυπο ειχε αυτο στην ψυχη τους.Once again,πολυ ωραιο και ουσιαστικο το σχολιο σου!
     
  3. S/M Healing

    S/M Healing Et Ιn Arcadia Εgo

    Σοβαρολογείς τωρα; Αυτοί ειναι για να τους σπάσεις τα πόδια και τα χέρια λίαν επιεικώς...
     
  4. brenda

    brenda FU very much

    Η βία δεν είναι λύση. Όσοι το αντιμετώπισαν έτσι, το μετάνιωσαν. Επιλέγω να τους απαξιώνω εις το διηνεκές. Συνήθως, αυτά τα άτομα εξαφανίζονται για λίγο, ή για πολύ, ανάλογα με το είδος και το βάθος της παθογένειάς τους.
    Εγώ θα έλεγα, ότι καλά είναι να τα "ξερνάει" ο χώρος.
     
  5. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Το ευχάριστο είναι ότι συνήθως εκείνοι που φέρονται με κακοήθεια αποτελούν απλώς μία θορυβώδη μειοψηφία. Θορυβώδης μεν, μειοψηφία δε. Οπότε, αν κάποιος θέλει να συναναστρέφεται με άλλους ανθρώπους, Δόξα τω Θεώ, έχει ατελείωτες και υπέροχες επιλογές στην πλειοψηφία.

    Όσο για τους κακοήθεις τους ίδιους, κατά κανόνα είναι θρασύδειλοι. Η περιφρόνηση είναι τις πιο πολλές φορές αρκετή, και στις λίγες περιπτώσεις που δεν αρκεί, πάντα υπάρχουν τρόποι να σε αφήσει κάποιος στην ησυχία σου είτε με το καλό είτε με το στανιό. Άλλο το ευγενής, άλλο το θύμα.

    Στο τέλος, η καλύτερη στάση είναι να πετυχαίνει και να απολαμβάνει κανείς αυτά ακριβώς που επιθυμεί αταλάντευτος,
    ή με άλλα λόγια, προσαρμοσμένα στο θέμα του νήματος,
    ακριβώς αυτά που θα ευχόταν ο οποιοσδήποτε κακοήθης να μην πετύχαινε/απολάμβανε.
    Κάτι τέτοιο είναι απόλαυση ξεχωριστή και επιπλέον αυτή καθ΄ αυτή.

     
     
  6. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Καλά ρε παιδιά, τί σχέση έχουν όλα αυτά με το νόμο ?

    Ή το θέμα είναι είναι η αναγκαιότητα αυτοπροστασίας ένεκα της ισχύουσας νομοθεσίας ? Κάπου μπερδεύτηκα.
     
  7. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Υπάρχει νέα ευρωπαϊκή νομοθεσία αγαπητέ. Που θα ισχύει από Μάιο 2018, αν μέχρι τότε έχει καταφέρει να ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο.

    Έχει πολλές λεπτομέρειες αλλά το πνεύμα της είναι να κάνει ακόμα πιο δύσκολη και πιο σκληρά τιμωρήσιμη την εκμετάλλευση προσωπικών δεδομένων σε βάρος ανυποψίαστων πολιτών.
     
  8. Enthralling kernel G

    Enthralling kernel G Regular Member

    Τί προβλέπεται δηλαδή ? Δεν είμαι ενήμερος.
     
  9. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ακριβείς λεπτομέρειες ακόμα αναμένονται για Ελλάδα. Not yet.
     
  10. MasterK77

    MasterK77 Regular Member

    Ας ελπισουμε οτι θα υπαρξει προστασια τοσο απο αλλους πολιτες σε μεμονωμενα περιστατικα οσο και απο εταιρειες / οργανισμους που πουλουν αυτα τα δεδομενα εν αγνοια των πελατων τους.
     
  11. no_Taboo

    no_Taboo Αείκαυλος

    Τι μου θύμισες τώρα, ρε φίλε.
    Είχαμε στο χωριό μια παπαδιά που κρυφάκουγε τις εξομολογήσεις και μετά τα 'λεγε σ' όλο το χωριό.
    Το ζήτημα βέβαια ήταν ότι μπορούσε να κρυφακούσει μόνο τις εξομολογήσεις που γίνονταν στο σπίτι τους, όταν ο παπάς βαριόταν να βγει.
    Κι αυτό το ξέραμε όλοι, γιατί το χωριό είναι μικρό και μόνο η κυρα Ζίτσα η περιπτερού έλεγε τους πατεράδες μας ποιοι καπνίζανε κι η παπαδιά ποιος πηδιόσατο.
    Παρόλο όμως που όλοι ξέραμε πότε γίνεται η διαρροή και από ποιον, εμείς συνεχίζαμε να πηγαίνουμε στου παπά για ξομολόγηση.
    Και μετά να τα ρίχνουμε στην παπαδιά που κουτσομπόλευε και τους συγχωριανούς που θέλανε ν' ακούνε.
    Αλλά εμείς απλοί χωριάτες ήμαστάνε. Βγάνεις άκρη;

    ΥΓ Τέτοιο μπέρδεμα μπουτχιών σε νήμα θα μπορούσε να γίνει μόνο, αν ανοιγόταν στην κατηγορία βουδουσουμού τιουτόριαλς άλλο με τίτλο "Τροπάριο της Κασσιανής. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί βδσμικά εκτός Μ. Εβδομάδας";

    ΥΓ1 Προς ενημέρωση ενδιαφερομένων ο 2016/679/ΕΕ εφαρμόζεται και στην Ελλάδα πια και, μαντέψτε, δε μας σώζει από τους κουτσομπόληδες.
    Απευθυνθείτε στους ειδικούς. Κλέφτες θα γίνουν;

    ΥΓ2 Άγραφος νόμος μόνο αυτός του λιμανιού, που λέει ότι ο πρώτος που αγκιστρώνει το ψάρι το κρατάει.
     
  12. Λύσανδρος

    Λύσανδρος Hide' n' seek... Contributor

    Ναι, αυτή είναι η οδηγία, αλλά ακόμα έχει κενά για εδώ, ποιους ρητά αφορά και ποιους όχι. Πχ. νομικοί και επαγγλελματα υγείας εξαιρούνται βάσει του κειμένου της λόγω απορρήτου.
    Οι ειδικοί ας περιμένουν λίγο.

    Αλλά επίσης ναι, τίποτα δεν σώζει από τους κουτσομπόληδες.