Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Που μπαίνει όριο;

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Νόμος' που ξεκίνησε από το μέλος lizard_, στις 3 Μαρτίου 2019.

  1. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Ωωω... Διατρήτριες με γυαλούμπες και ταινίες περασμένες στον λαιμό να τρέχουν πανικόβλητες φωνάζοντας διάφορα ακατάληπτα σε φάση ψαρώματος...
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το πρόβλημα με τη λέξη όριο νομίζω είναι ότι στην καθουμιλουμένη έχει διττή σημασία: Αύτη του συνόρου και αυτή της ασυμπτωτικής προσέγγισης. Για μένα αν μπορεί να πιαστεί ή να μετακινηθεί τότε δεν είναι όριο αλλά σύνορο ή στόχος.
     
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    Ας μας πεί τέλος πάντων κάποιος... υπάρχουν όρια; Και αν ναί, που μπαίνουν;
     
     
  4. tithon

    tithon Contributor

    η πράξη, το αποτέλεσμα, μπορεί να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει είτε την αυθεντικότητα του ορίου, είτε, συχνότερα, την αστοχία ή ευστοχία της μεθόδου υπέρβασης του ψευδοορίου.
    λίγο πολύ, τα αληθινά όρια είναι γνωστά, προφανή, φυσικά κατά κάποιον τρόπο. τα ψευδοόρια είναι, κατά κανόνα, κατασκευές.
     
  5. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    Χαχαχα έτσι! Και το break και το continue έχουν δεμονοποιηθει απ τα νεοτερα practices. Προσωπικα ειμαι ειμαι καπου στη μεση. Τα χρησιμοποιω. Τα return απο απο πολλα σημεια τα αποφευγω.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Κάποια παραδείγματα;
     
  7. margarita_nikolayevna

    margarita_nikolayevna owned Contributor

    Από την δική μου εμπειρία, θα έλεγα πραγματικότατο από την στιγμή που με περιόριζε (αυτοπεριοριζομουν) στο να δω και να ενεργήσω πέρα από αυτο.

    Εκτός από κάποιους φυσικούς περιορισμούς, πχ είμαι 1.62, δεν μπορώ να φτάσω χωρις σκάλα ένα ράφι στο 1.80, όλα τα άλλα όρια είναι κατασκευές, ηθικές, νοητικές, συλλογικές ή προσωπικές . Ως τέτοιες μπορούν πάντα να ξεπεραστούν. Το θέμα είναι αν είναι χρήσιμο και για ποιο λόγο.
    Πέρα από κάποιες γενικές αρχες όμως, η απάντηση νομίζω δίνεται πάντα ad hoc.
     
  8. tithon

    tithon Contributor

    η παράθεση παραδειγμάτων θα στένευε, μάλλον, την έννοια. αναφέρομαι σε όρια που έρχονται σε σύγκρουση ή ανατρέπουν την υπόσταση του υποκειμένου, την φυσική, όχι την φαντασιακή. όριό μου είναι οτι δεν μπορώ να πετάξω, να αναπνεύσω στο νερό ή στο κενό, να τραφώ με φύλλα ευκάλυπτου, να γεννήσω αυγά, και τα ανάλογα.
     
  9. Vakhos

    Vakhos Regular Member

    Για μένα ένα όριο, μας δείχνει μέχρι που μπορούμε ή θέλουμε να φτάσουμε. Δεν είναι ποτέ μια σταθερή κατάσταση και μεταβάλλεται στο βάθος του χρόνου ανάλογα τις διαθέσεις μας και τις επιδράσεις από ανθρώπους και καταστάσεις. Είναι πραγματικό, σε σχέση πάντα με την χρονική στιγμή που το ορίζουμε ως τέτοιο, χωρίς αυτό να αλλάζει, αν σε άλλη χρονική στιγμή το υπερβούμε. Στο δικό μου μυαλό, είναι περισσότερο ένας δείκτης.
     
  10. espimain

    espimain Contributor

    Αγαπητέ @Arioch
    Ερευνώντας τα όρια σου και μετά από την παρακάτω δήλωση σου:

    Στο αφιερώνω μετά συγχωρήσεως  

    https://i.***/5NrrwcMp/80729494077d200d-8006-w500-h375-b0-p0.jpg
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Άτιμο φυτό κύριε Διεθυντά μου.

    Τυχαίο ότι ανήκει στην οικογένεια των Μαλαχοϊδών; Δε νομίζω!
     
  12. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Οι μπάμιες δεν θα περάσουν.
    Η επαίσχυντη προσπάθεια να μας ξεγελάσετε προσθέτοντας κιμάδες, τυριά και άλλα αποπροσανατολιστικά δεν θα μας ξεγελάσει.
    Δεν είναι όριο απλώς, είναι φράγμα. και νοητική κατασκευή και αντιπρόσωπος και οτι θέλετε, δεν πτοούμεθα.
    Μπάμιες νο πασαραν.
    Τερμα.
    Ναι.