Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πρακτικές που χαρακτηρίζουν το Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 25 Μαϊου 2017.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Παίζει ρόλο γιατί δεν μπορεί να σουιτσαρει με την ίδια υ, αφού η υ είναι υ.
    Ναι κατάλαβα.
     
     
  2. moufa

    moufa into pussylicking

    @Just_Me μπορεί να γίνει ξαφνικά switch και ο/η υ του. (πως έγινε αυτός/η, ε, με τον ίδιο τρόπο)
     
  3. espimain

    espimain Contributor

    Έτσι κι αλλιώς Κυρίαρχος υπάρχει όταν υπάρχει D/s. Το ένα προϋποθέτει το άλλο.
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Το σουίτσινγκ γιένεται μεταξύ δυο ανθρώπωνε που, για λόγους που εκφεύγουν του παρόντος, αναγνωρίζονται σε μια δεδομένη φάση, ως οδηγά/οδηγούμενα μέλη σε μια σχέση, χωρίς αυτό να είναι υποχρεωτικό να λειτουργεί ούτε μεταξύ τους μονοσήμαντα ούτε "ο ρόλος τους" να είναι ο ίδιος σε οποιαδήποτε άλλη σχέση βρεθούν με ένα άλλο άτομο.
    Οπότε εξ αντικειμένου δεν τίθεται καν θέμα πρακτικής, παρεκτός αν με την λέξη "πρακτική" γίνεται μια κάποια προσπάθεια να γίνει αντιληπτός ο μηχανισμός που κάνει να υφίσταται μια τέτοια προσέγγιση, που προφανώς αφορά αποκλειστικώς σε αυτά τα ίδια τα άτομα, ακριβώς όπως συμβαίνει στα όποια άτομα λειτουργούν μονοσήμαντα και που η "φιλολογία" για τα τι και πώς των τελευταίων αδυνατεί εξ ίσου να αποκρυσταλλώσει επί της ουσίας τα "πίσω" από "ρόλους" και λειτουργίας" εξ αντικειμένου.
    Η ύπαρξη π.χ του φόρουμε καταδείχνει ακριβέστατα αυτό...
     
  5. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Αυτό αφορά όλα τα φύλα;
     
  6. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Premium Member Contributor

    Άντε επιτέλους...
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Το ερώτημα επί της ουσίας ναι. Δεν το διευκρίνησα.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Αυτά είναι του διαβόλου πράγματα τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε circular reference και κατά συνέπεια σε endless loop

    Πχ, Switch A, Switch B, Switch C

    Ο Α είναι Κ του Β που είναι Κ του C που είναι Κ του Α

    Πάνω χέρι, κάτω χέρι τίνος είν' το πάνω-πάνω;
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2021
  9. Libertine SD

    Libertine SD Contributor

       
     
  10. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Όποιος "τον παίρνει" λίγο ανεξαρτήτως φύλου,δεν είναι απαραίτητο να είναι switch.
    Όπως και κάποιος switch δεν είναι απαραίτητο να "τον παίρνει" και λίγο.

    Και ιδού επανερχόμαστε στην χιλιοειπωμένη ερώτηση...
    Είναι η διείσδυση μια υποδουλωτική πράξη;

    Υγ: Πρός: @tithon ...ναι ξέρω άλλο θέμα συζήτησης. 
     
  11. Freja.in

    Freja.in Regular Member

    Ώντας switch, παρότι δεν δηλώνω αυτό στο status μου, πιστεύω πως είναι πάνω από όλα θέμα ψυχολογίας, το οποίο πηγάζει από την παρούσα διάθεση και τον/την εκάστοτε παρτενέρ. Μπορεί να προϋπάρξει συμφωνία ρόλων εκ των προτέρων, ή άλλοτε να προκύψει κατά τη διάρκεια. Δεν το θεωρώ τόσο status όσο θέμα ψυχολογίας. Ενώ αισθάνομαι και προτιμώ να είμαι bottom, υπάρχουν φορές που δεν μπορώ να συγκρατήσω την τάση μου να κάνω topping. Υπήρξε άτομο που (μου γυρνούσε το διακοπτάκι) μέσα στο play. Υπήρξε άτομο όπου το play ήταν προσυμφωνηθέν. Αντιστοίχως άτομο που θέλω να κάνω μόνο topping και άτομο που δεν θα ήθελα τίποτα άλλο παρά να είμαι bottom. Δεν υπολογίζω τις διεισδύσεις, το θεωρώ άσχετο επί του θέματος. Αυτή μου η ψυχολογία ήταν ίσως και το μεγαλύτερο εμπόδιο μου να υπάρξω ουσιαστικά μέσα σε μια άνιση σχέση. Επαναλαμβάνω τη λέξη play, διότι δεν θεωρώ πως ένας switch μπορεί και θέλει τελικά να κάνει κάτι άλλο εκτός από play, ή session. Ακόμα και εμένα μου φαίνεται περίεργη αυτή η ψυχολογία και το μόνο που μπορώ να δηλώσω από τις προσωπικές μου εμπειρίες είναι πως για εμένα είναι κάτι έμφυτο.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2021
  12. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Θέλετε να πείτε πως οι δραστηριότητες των switch περιορίζονται μόνο επάνω στο play ή στο σεξουαλικό παιχνίδι;
    Ένας/μια switch θα περιοριστεί/εγκλωβιστεί σε μια άνιση σχέση;