Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πρακτικές που χαρακτηρίζουν το Switch

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 25 Μαϊου 2017.

  1. Freja.in

    Freja.in Regular Member

    Δεν γνωρίζω που αλλού και πως μπορεί να επεκτείνονται και αν ξέρετε θα με ενδιέφερε να μου πείτε παραδείγματα. Προσωπικά έχω δει να επηρρεάζει μόνο το σεξουαλικό παιχνίδι.

    Αυτή είναι η εντύπωση μου και η προσωπική μου εμπειρία. Ότι δηλαδή δεν θα λειτουργήσει.
     
    Last edited: 4 Σεπτεμβρίου 2021
  2. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Και εγώ προσπαθώ να αντιληφθώ την ψυχολογία αυτών καθώς είναι ένας άγνωστος κόσμος για μένα.

    Προφανώς η προσωπική εμπειρία κάποιου μας βοηθά στο να ξετυλίξουμε το κουβάρι εμείς οι άσχετοι.

    Ενδιαφέρον η άποψη σας όσο αφορά τα play, και η αλληλεπίδραση τούς.
    Ωστόσο η ερώτηση μου παραμένει και θα ήθελα να μάθω...για το πώς θα μπορούσε ένας switch να υπάρξει σε μια D/s σχέση.
    Κάποιος με σχετική εμπειρία παρακαλώ να μας διαφωτίσει..

    Υγ: Ευχαριστώ για την απάντηση.
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    ελάχιστη, ως καθόλου, γνώση, έχω επί του συζητούμενου. τόσο λίγη που ούτε την πιθανή περιέργειά μου κατορθώνω να προσδιορίσω. ενδεχομένως είναι πιο πολυπαραγοντικό απ όσο φαίνεται, με παραπάνω από μία εκφάνσεις.
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Κατ' εμέ όχι. Είναι τελείως διαφορετικά πραγματα και δεν βρίσκω που μπορεί το ένα να επηρεάσει το άλλο ειλικρινά. Το ένα περιορίζεται σε καταστάσεις Τ/b στα πλαίσια συνεδρίας ή κινκυ βανιλοσχέσης και το άλλο αφορά συνθηκες καθημερινότητας, επιβολή κυριαρχίας και κατίσχυση. Όταν και αν αυτά επιτευχθούν τι σημασία έχει το οτιδήποτε άλλο;
     
  5. espimain

    espimain Contributor


         
     
  6. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Σε ποιόν "ρόλο" υφίσταται ο switch στην παρούσα φάση;
    Ήδη μετράμε μια σχέση,την βανιλοκινκύ έκδοχη.

    Αυτό πάλι σε άλλο "ρόλο" και σε δεύτερη σχέση την D/s εκδοχή;

    Η σημασία είναι στο πως αυτά όλα μπορεί να επιτευχθούν ποιος παίρνει τις αποφάσεις, υπό ποιάν συνθήκη και ποιά σχέση.

    Υγ:Μην νομίζετε και εμείς να μάθουμε προσπαθούμε.
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @blonde mermaid αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι ένας σουιτς ανεξάρτητα με το αν παίζει όλους τους ρόλους σε play ή ακόμη και σε βανιλοκίνκυ σχέση όταν μπει σε σχήμα Κ/υ ακολουθεί το συγκεκριμένο σχήμα. Ένας σουιτς που κάνει D/s ως Κ μέσα στο D/s μόνο ως Κ μπορεί να είναι διαφορετικά αυτοαναιρείται. Δεν γίνεται να σουιτσάρει με το υ Του και σίγουρα ούτε του βγαίνει για να αποφασίσει να μπει σε τέτοιο σχήμα.
    Εαν μπει σε D/s ως υ τότε τις αποφάσεις τις παίρνει ο Κ του. Εκείνος ξέρει αν θα το αφήσει να σουιτσάρει με άλλα άτομα ή όχι και πότε. Μέσα στο D/s όμως απέναντι στον Κ του είναι μόνο ότι θέλει Εκείνος να είναι.

    Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητή αλήθεια. Εμένα γιατί μου φαίνεται τόσο απλό;  
     
  8. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Προσωπικά θεωρώ πως δεν το καταλαβαίνω ,διότι δεν συμμετέχω
    σε play βανιλοκινκύ σχέση κτλ.
    Ούτε μπορώ να μπω σε ρόλους ανάλογα με το πώς θα ξυπνήσω το πρωί η με ποιους θα συναναστροφώ.

    Για μένα είναι θέμα θέσεων/χαρακτήρων και όχι ρόλων.
    Αλλά και πάλι αυτή είμαι εγώ και μιλάω για μένα! 
     
  9. Freja.in

    Freja.in Regular Member

    Καταλαβαίνω πόσο messed up φαίνεται αυτό.
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Επειδή εσείς το ζείτε κι έχετε εμπειρία πάνω σε αυτό.  
    Όπως κι άλλες φορές έχει ειπωθεί, αν δεν το βιώσει κανείς όσες περιγραφές κι αν του δωθούν δεν θα το αντιληφθεί πλήρως.
     
  11. moufa

    moufa into pussylicking

    Όντως κατανοητός διαχωρισμός και συμφωνώ με τα προ-γραφέντα.
     
  12. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Premium Member Contributor

    Άντε πάλι με αυτή την έμπνευση ανά παρτενέρ.... Η το ενα η το άλλο είσαι, αν σου βγάζει ο καθείς κάτι διαφορετικό τότε δεν είσαι τπτ, απλώς κοιτάς την ερωτική συνιστώσα.