Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προσοχη... στις σκαλες....

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος zou, στις 28 Ιουνίου 2008.

  1. zou

    zou

    Μερικα ζευγαρια, δεν μπορουν να λειτουργουν 24 ωρες σε ενα αυστηρο πλαισιο D/s ειτε λογω καθημερινοτητας ειτε λογω ιδιοσυγκρασιας...

    αναρωτιεμαι λοιπον, αν υπαρχουν σκαλες κυριαρχιας και υποτακτικοτητας... Δηλαδη, οταν βγαινει το ζευγαρι εξω για ενα καφε, ενα σινεμα ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα.. και σε ενα session οι ρολοι πιο ξεκαθαροι...

    Ακομη ερωτω: Ειναι θεμα υποτακτικου.. δηλαδη αν υποτακτικος "ανεβοκατεβαινει" τη σκαλα της υποτακτικοτητας του με τον Κυριαρχο σταθερο; μηπως ειναι θεμα Κυριαρχου? δηλαδη αν αυτος "ανεβοκατεβαινει" με τον υποτακτικο σταθερο; Η μηπως τελικα και οι δυο κανουν καποιες διαδρομες για μια υγιη σχεση?
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Είναι τόσο δύσκολο να είναι κάποιος ο εαυτός του;

    Αν θέλουν να περάσουν καλά οπουδήποτε, τι τις θέλουν τις σκάλες; Γιατί να μην είναι απλά ο εαυτός τους και να τελειώσει εκεί το θέμα;
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    Απάντηση: Προσοχη... στις σκαλες....

    καθημερινα ανεβοκατατεβαινουμε σκαλες..καποιες φορες παιρνουμε και ασανσερ..ειναι μεσα στην καθημερινοτητα μας..στη ζωη μας..ειτε ειμαστε κυριαρχοι ειτε ειμαστε υπο..επι, υπερ, κατα...για να ζησουμε πρεπει να ανεβοκατεβαινουμε σκαλες..πιστευω να σε καλυψα..
     
  4. MasterPerris

    MasterPerris Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Προσοχη... στις σκαλες....

    Για οσους/ες εχουν περιτα κιλα Κ+υ τι προβλεπετε για το ανεβασμα και κατεβασμα στις σκαλες... θα τα καταφερουν....η θα τους βγει η γλωσσα εξω........?   

    Στο θεμα μας τωρα, αποψη μου ειναι οτι πρεπει να ειμαστε παντου και παντα ο εαυτος μας ανεξαρτητου στατους, Κυριαρχικος τυπος ειμαι και εκτος κρεβατιου με την σκλαβα μου, αλλα και γενικα στην ζωη μου γιατι απλα καλως η κακως αυτος ειμαι.
     
  5. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Για μένα δε νοείται καταρχάς η λέξη session σε μία σχέση και εφόσον είσαι με τον άνθρωπο σου. Παραπέμπει σε κάτι ψυχρό, στεγνό και απόμακρο. Είτε όταν ένα ζευγάρι είναι μόνο του για καφέ, είτε σε πιο προσωπική στιγμή, είτε σε κοινωνική συνεστίαση, η λέξη αυθορμητισμός θα έπρεπε να είναι το Α και το Ω τηρουμένων των αναλογιών που επισύρουν οι επικρατούσες περιστάσεις. Όσο για τις σκάλες εφόσον υπάρχει αυθορμητισμός μάλλον δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Με το ασανσέρ και πιο γρήγορα ανεβοκατεβαίνεις και χωρίς κόπο επιτυγχάνεται αυτό. Πάντοτε μου άρεσαν οι... αστραπιαίες μεταπτώσεις.  
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor


    Συμφωνω απολυτα!
     
  7. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Προσοχη... στις σκαλες....

    Αυτό το τσιτάτο των καιρών μας (be yourself και τα παρεμφερή) δεν το καταλαβαίνω. Γίνεται να είμαστε κάτι διαφορετικό από τους εαυτούς μας, ακόμα κι όταν, όπως ισχυρίζεσαι, δεν είμαστε οι εαυτοί μας; Κάθε ρόλος που επιλέγουμε, χρειάζεται έναν ερμηνευτή. Και η ερμηνεία είναι η υποκειμενική μου αποκωδικοποίηση του ρόλου - αδύνατον να γίνει ερήμην μου. Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για τον μιμητισμό της μαϊμούς, αλλά και πάλι, αν δούμε μια μαϊμού να παριστάνει τον Lost boy, θα θεωρήσουμε ότι βλέπουμε τον Lost boy ή μια μαϊμού να τον υποδύεται με τον δικό της, ξεχωριστό τρόπο;

    Οτιδήποτε αντιλαμβάνομαι με τη σκέψη (του 'εαυτού' συμπεριλαμβανομένου) προϋποθέτει απόσταση ανάμεσα σε εμένα και σε αυτό. Συνεπώς, κάθε απόπειρα ταύτισής μου με αυτό το "άλλο" αποτελεί ερμηνεία. Μήπως τελικά αυτό που μας προτρέπεις να κάνουμε, είναι να υποδυθούμε τους εαυτούς μας;
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Τι είναι αυτό τώρα; Φιλοσοφικό ερώτημα;

    Δηλαδή εσύ alnair δεν μπορείς να διακρίνεις συχνά περιπτώσεις που κάποιος υποκρίνεται κάποιο ρόλο από άλλες που είναι ο εαυτός του;
    Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. Απλά ο ρόλος του κάνει αντίφαση με τον τρόπο που συμπεριφέρεται συνήθως.

    Αν βέβαια, ο εαυτός κάποιου είναι το να υποδύεται και να εναλλάσσει συνεχώς ρόλους γιατί πιθανά δε θεωρεί τον εαυτό του επαρκή για να συμπεριφέρεται π.χ. σε μια συζήτηση βάσει του αυθορμητισμού του αλλά βάσει κάποιου ρόλου (Master, sub κλπ), τότε ναι, μπορούμε να πούμε πως αυτός είναι ο πραγματικός εαυτός του.
     
  9. alnair

    alnair Regular Member

    Απάντηση: Προσοχη... στις σκαλες....

    Ας πω κι εγώ το τσιτάτο μου: Ουδέν συντηρητικότερον του αυτονόητου.
     
  10. Θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις τι γράφει η αλανιάρα η alnair. Προσεχτικότερα αυτή τη φορά...
    Γιατί πιστεύω πως, με τον τρόπο που αντιδράς, εκτίθεσαι. Κι εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα.
     
  11. Basanistis

    Basanistis New Member

    Απάντηση: Προσοχη... στις σκαλες....

    γεια μενα δεν υπαρχουν σκαλες
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Προσοχη... στις σκαλες....

    Το καθε ζευγαρι προσαρμοζει την σχεση του αναλογα με τις περιστασεις, την καθημερινοτητα, τους γυρω του κτλ.

    Το τι θα πουν οι αλλοι δεν νομιζω πως εχει και τοσο σημασια...