Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προφυλακτικά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και υγεία' που ξεκίνησε από το μέλος ThanPerko, στις 18 Ιουλίου 2016.

  1. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα στο forum, δεν βρήκα κάποιο θέμα το οποίο να ασχολείται με τα προφυλακτικά και κακώς εφόσον επιβάλλεται στις περισσότερες των περιπτώσεων.

    Αυτές είναι οι δικές μου εμπειρίες και το θέμα το φτιάχνω για συζήτηση καθαρά.

    Περιφέρεια:

    Καταρχάς, το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε ένα προφυλακτικό είναι το «ονομαστικό πλάτος» (nominal width) το οποίο είναι η περιφέρεια του προφυλακτικού δια του 2. Παλιά τα Duo & Durex ήταν 53mm τα κανονικά και 56mm τα XL, τώρα και κανονικά και XL είναι 56mm, με την μόνη διαφορά να είναι μερικά εκατοστά σε μήκος και το σχήμα.

    Το αν θα κάτσει σωστά ένα προφυλακτικό και θα κρατήσει την στύση έχει να κάνει καθαρά και μόνο με την περιφέρεια. Στην Ευρώπη έχω δει προφυλακτικά από 45mm(ή 43?) μέχρι και 69mm (υπάρχουν και τα γυναικεία που είναι μεγαλύτερα). Στην Ελλάδα, πέρα από μερικά e-shops και sex shops δεν υπάρχουν προφυλακτικά μεγαλύτερα των 56mm και για όσους χρειάζονται μικρότερα φτάνουν μέχρι τα 49mm (μερικά snug fit). Με αποτέλεσμα όσοι χρειαζόμαστε διαφορετικά προφυλακτικά να αναγκαζόμαστε να αγοράσουμε από το εξωτερικό.

    Ένας πρόχειρος υπολογισμός είναι η περιφέρεια του προφυλακτικού συν 5-20% για να βρεθεί το κατάλληλο μέγεθος.
    Πχ. 56+56=112mm > 112mm+10% = ~124mm (περιφέρεια πέους)


    Μήκος:

    Το μήκος εάν δεν το ξεπερνάς, δεν έχει να κάνει με τίποτα. Αν δεν το ξεπερνάς, αν μαζευτεί λιγάκι κάτω στη βάση, το χρησιμοποιείς ως αυτοσχέδιο cock-ring  


    Σχήμα:

    Ανάλογα και με το φαλλικό σχήμα, αλλά προφυλακτικά κάθονται καλύτερα και άλλα χειρότερα. Αφού βρεθεί η περιφέρεια, θα πρέπει να δοθεί και σημασία τι σχήμα προφυλακτικού θα πάρετε. Αν υπάρχει η πολυτέλεια μιας και οι περισσότερες μάρκες, είτε έχουν διαφορετικά σχήματα, είτε πολλά διαφορετικά μεγέθη με το standard σχήμα τους να είναι ο κλασσικός σωλήνας.


    Υλικό:

    Προσωπικά έχω δοκιμάσει latex και πολυισοπρένιο (Προφυλακτικά Skyn), προτιμώ το λάστιχο/πλαστικό αντί του latex μιας και δεν μυρίζει καθόλου και είναι πολύ πιο ελαστικό. Τα Skyn, στο εξωτερικό είναι πιο φθηνά από τα κλασσικά της Ελλάδας αλλά γενικά θεωρείται πιο ακριβό προφυλακτικό.



    Έχω δοκιμάσει και μου αρέσουν οι μάρκες
    Pasante (φθηνά, 12 ευρώ 50 προφυλακτικά, υλικό, latex, διάφορα μεγέθη, αλλά έχω ακούσει μικρά παράπονακια)

    Skyn (Πολυισοπρένιο, δεν μυρίζουν, πολύ πιο ελαστικά, πιο ακριβά από τα Pasante, 14 ευρώ 20-25 προφυλακτικά)

    My Size (Μεγάλη γκάμα μεγέθων, αλλά ψιλοβρωμάνε  )

    Durex (Meh, με λιπαντικό με άρωμα πορτοκάλι, αναμιγνύονται σάλια και υγρά σώματος και έχεις την Durex να σου θυμίζει φρουτοσαλάτα, ακριβά, μόνο σε «έκτακτες» ανάγκες τα έχω πάρει)



    P.S Έχω παρατηρήσει και από συζητήσεις και σε άλλα forum, ότι νομίζουν οι περισσότεροι ότι τα προφυλακτικά είναι one size fits all. Δεν ισχύει, το πέος είναι ευαίσθητο. Αν γραπώσω το χέρι μου από το καρπό, μετά από 5 λεπτά θα έχει μουδιάζει, το ίδιο γίνεται και με τα προφυλακτικά, και το χέρι μου έχει κόκαλα για να κρατήσει το σχήμα του, δεν θα πέσει, συν το μικρό προφυλακτικό σπάει 3-5 φορές πιο εύκολα, ανάλογα. Τα πιο μεγάλα προφυλακτικά φεύγουν πιο εύκολα, οπότε υπάρχει και ο κίνδυνος νοσήματος.

    Και τέλος, το καλύτερο αντισυλληπτικό δεν είναι τα προφυλακτικά. Και για εμάς που δεν έχουμε κάνει περιτομή το μικρό προφυλακτικό σε τραβάει λες και θα στο σχίσει μέχρι να το βάλεις grrrr ouch
     
  2. Και νόμιζα ήμουν η μόνη που το παρατήρησε!!!! Πραγματικά είναι βλακεία αυτό που έκαναν.. οι νέες συσκευασίες ειδικά της duo
    (στρογγυλο και τεράστιο το καθε 'σακουλακι' ) τα φοράς και είναι σαν να έβαλες σακούλα σούπερ μάρκετ! Καμία εφαρμογή! Άθλια εντελώς..
     
  3. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Ε, τι να πω, σε αυτή την περίπτωση... Lovehoney & ebay. Από πωλητές που κρατάνε σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες τα προφυλακτικά, όπως τα φαρμακεία, και τα συσκευάζουν καλά.
     
  4. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Δοκίμασα τα πάντα αλλά κατέληξα σε κάτι νέα που βγήκαν δεν θυμάμαι όνομα με έναν κύκλο που έχουν μπροστά διαφορετικού χρώματος το καθένα.. Με.παλαιοτερα προφυλακτικά είχα θέμα. Σπάνανε όλα με.το.που έμπαινα μέσα άκουγα και το σπάσιμο. Μήπως εγώ έφταιγα δε ξέρω απλά τώρα σώθηκα)))))
     
  5. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Να συστήσω αντί για καρφάκια, να τριμάρεις τον θάμνο.
     
  6. halkidikiotis

    halkidikiotis reflexology, therapy massage tantra

    Ανέλυσε  ))))
     
  7. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Όταν λέω ότι τα προφυλακτικά σπάνε πιο εύκολα, εννοώ κατά το σεξ, το πρωκτικό και γενικά μετά από αρκετή πίεση. Ακόμα και τα πιο στενά με το ζόρι κάπως θα μπουν, απλά θα είναι επίπονα και καθόλου άνετα. Αν εσένα σου σπάνε με το παραμικρό, είτε βάζεις νύχια, είτε έχεις κάνει καρφάκια την περιοχή σου.

    Τα προφυλακτικά φτιάχνονται με συγκεκριμένες προδιαγραφές, αν εσύ βρήκες την θαυματουργή μάρκα, που όλα σπάνε και όχι αυτή, θα περιμένω ανυπόμονα να τα δω στην TV. Smart προφυλακτικά, 1+1 δώρο, Διαμάντης Α.Ε και δώρο αδιάβροχο ρολόι.
     
  8. Μπήκα στο love honey και έχει αρκετά τσιμπημενες τιμουλες σε όλα τα προϊόντα του..
     
  9. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Ebay αν θες, στείλε να σου πω. Ενδεικτικά το ανέφερα το lovehoney.
     
  10. Το eBay δεν το εμπιστευομαι.. ψωνίζω συχνά από εκεί και ξερω τι ποιότητα παίρνω με αυτά τα χρήματα..
     
  11. ThanPerko

    ThanPerko Regular Member

    Όπως είπα υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές, τεστ, άδειες, από την κατασκευή μέχρι την συντήρηση αλλά οκευ. Όταν με χορηγήσει το ebay θα επιμείνω περισσότερο  
     
  12. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Τλωρα και ΚΛΙΚ...