Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς άλλαξε η BDSM σκηνή τα τελευταία 13 χρόνια;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος trterterterterter, στις 3 Οκτωβρίου 2018.

  1. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Κοιτάζω παλιά θέματα, βλέπω γνώριμους σχολιαστές που δεν είναι πλέον κοντά μας. Λίγο ο Σεπτέμβριος, λίγο τα πρωτοβρόχια, με έπιασε μια νοσταλγία για τα παλιά! Θυμάμαι ακόμα τις πρώτες συναντήσεις στο Μοναστηράκι το 2005, τότε είμασταν δεν είμασταν 7 με 10 άτομα, δεν υπήρχαν show, site γνωριμιών (εκτός από αυτό εδώ λίγο αργότερα και το BDSM_GREECE στο irc).

    Απο το 2007 μέχρι το 2010 θεωρώ ότι ήταν η χρυσή εποχή μας, δεν κράτησε πολύ όμως αφού η οικονομική κρίση έριξε ένα γκρίζο πέπλο ακόμα και στον χώρο μας. Τα πολλά events σταμάτησαν, ο κόσμος κλείστηκε στον εαυτό του, ο πουριτανισμός θέριεψε και πολλά μέλη έφυγαν.

    Θα ήθελα την συμμετοχή παλιών μελών (όσα απέμειναν) να μου απαντήσουν. Αισθάνεστε και εσείς αυτήν την κακομοιριά;; Έχει φύγει ο ενθουσιασμός από την ατμόσφαιρα ή είναι η ιδέα μου;

    Για τα νεότερα μέλη (κάτω από 30) η ερώτηση είναι η εξής, η κουλτούρα του BDSM σας καλύπτει ή θα προτιμούσατε ακόμα πιο πολλά events, συναντήσεις, παιχνίδια κ.ο.κ;
     
  2. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    οι πρωτες συναντησεις ηταν πριν το 2005 τα ατομα ηταν τουλαχισον τα διπλασια απο αυτα που λες και στο Irc υπηρχαν Bdsm chat rooms πολυ πιο πριν απο το παρων φορουμ < εξαλου ολα σχεδον τα μελοι του φορουμ που εχουν κανει εγραφη το 2005 γνωριζονται απο πριν >

    τα πραγματα ειανι τα ιδια παντελακι μου τα ιδια παντελη μου απλα η δεξαμενη των ανθρωπων που μπαινουν τωρα στο παρων φορουμ ειανι μεγαλυτερη απο την τοτε δεξαμενη και ισως θελει λιγο κοσκινισμα παραπανω
     
  3. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Ποιος Σεπτέμβρης;
    Ποια πρωτοβροχια;
    Ποια είμαι;
    Που πάω;
     
  4. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    ΥΓ. για αυτο ας αφησουμε τις παπαριες τυπου τι καλα ηταν παλια , νοσταγλια ρομαντισμος π0^%#$ μπλε και πρασινα αλογα , αναλογικα ολα τριγυρο αλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν οπως λεει και το ασμα
     
  5. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!


    Δεν είμαι τόσο παλιός, θυμάμαι το 2005 συνάντηση για καφέ με 7 άτομα το πολύ. Στο irc υπήρχε το BDSM το Fetish και το BDSM_GREECE αν θυμάμαι καλά, και δεν έμπαινε τόσος πολύς κόσμος. Κρά κάναμε να δούμε γυναικείο όνομα!
     
  6. Manipulator

    Manipulator Regular Member

    από το 2003 που πήγα στην πρώτη μου συνάντηση επι irc μέχρι και σήμερα, αυτό που έχει αλλάξει είναι τα πρόσωπα, όπως τα είπε και ο @thief από πάνω... cool άτομα, ξερόλες, όμορφα, άσχημα , σταθεροί, φωτοβολίδες, το μέσον έχει αλλάξει. Νομίζω όμως πως σε σπίτια γινόντουσαν πιο πολλές μαζώξεις, πάρτι, πάαααρα πολύ φαΐ.... πολύ φαΐ όμως.... (   και ωραίο φαΐ...)
     
  7. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    και αν επαιζε κανενα σεσσιον με γυναικα δλδ πως κανατε " κου κου βαου Κου κου βαου " ?!

    ΥΓ. ή δεν επαιζε τετοιο πραγμα ?
     
  8. trterterterterter

    trterterterterter Speak the words that drag me to surrender!

    Γιατί κοσκίνισμα;

    Επίσης, ενώ μπαίνουν πάρα πολλά άτομα γιατί πολύ λίγα συμμετέχουν στις συζητήσεις;
     
  9. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Γιατι ολοι δεν εχουν τα ψυχολογικα μας για αλλο σκοπο μπαινουν στα φορουμ ... εμεις που εχουμε ψυχολογικα κανουμε και συζητησεις


    ΥΓ παλι καλα το θεμα ειναι στα " Off topic " και οχι στα "BDSM Discussion" και με λυπηθουν και δεν φαω καμια ποινη
     
  10. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Οι πρώτες συναντήσεις στις οποίες πήγα, ήταν το 2000 κάπου προς Μοσχάτο και προς Καλιθέα.
    Το irc είχε την τιμητική του και μεσα από αυτό ερχόμαστε σε επαφη.
    Πολλές συναντήσεις γινόντουσαν σε σπίτια, όπου πήγαινες και έφερνες και το ποτό-δωρο.
    Οι συναντήσεις είχαν πολύ λιγότερη αμπελοφιλοσοφία και πολύ περισσότερες πραξεις.
    Ο κόσμος ήταν λιγοτερος σε αριθμο, πολύ περισσότερο συνειδητοποιημενος και μεγαλύτερος ηλικιακά από ότι σημερα.
    Επίσης δεν υπήρχε το σημερινό παρεϊστικο και εσωστρεφές στυλ, όπου συνήθως αρκετοι κ αρκετες μιλάνε μόνο με την παρέα τους και αγνοουνε τους υπολοιπους.
     
  11. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    Οπου ομως ακομη και στα μπαρακια οι γυναικες τις παρεας μιση καβα βγαζανε απο τις τσαντες τους απο red Bull & Votkes μεχρι πατατακια

    πρεπει αν ησουν πολυ τυχαιρος βεβαια αναλογα με το εννοεις πραξεις

    ΥΓ. στα μεετινγκ δεν ειχε πραξεις βεβαια για κατι τυπους σαν εμεας φυσικα τοτε ειχε γενικα περισοτερες πραξεις αλλο να εισαι 20-30χρονων και αλλο μεσηλικας σαν εμας

    ποιοι ηταν μεγαλυτεροι ηλικιακα ολοι ποιο νεοι ηταν τοτες ισως αυτη ειναι και η σημαντικη διαφορα με το τωρα αντε καλα ισως δεν ειχε 18-21 χρονα ... τοτε δεν ειχε 50 φευγα στην σημερινη εποχη εχει αρα τωρα ειμαστε μεγαλυτεροι ηλικιακα

    Συνηθως καθεσαι πιο κοντα και συζητας με αυτους που σε ενδιαφερουν ή εχετε κοινες αποψεις δεν ειναι θεμα κλικας
     
  12. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Φαίνεται ότι δεν πηγαίναμε στα ίδια σπιτια κ στις ίδιες συγκεντρωσεις.

    Η αλήθεια είναι ότι πολλές φορες αναρωτιέμαι, οι τότε 50αρηδες κ 50αρισσες, τι να γίνονται σήμερα, που έχουν πιάσει τα 70.

    Μια που ξέρω αποσυρθηκε, μια πηγε σε άλλη χώρα και ένας έχει αποδημησει.