Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ειδήσεις' που ξεκίνησε από το μέλος pecado_mortal, στις 2 Δεκεμβρίου 2010.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. pecado_mortal

    pecado_mortal Regular Member

    Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.
    Ελεάννα Μαλαφούρη
    Image

    «Ο τρόπος σκέψης μου είναι το αποτέλεσμα των στοχασμών μου. Είναι κομμάτι της εσώτερης ύπαρξής μου, του τρόπου που είμαι φτιαγμένος. Tο σύστημά μου, το οποίο εσείς αποδοκιμάζετε, είναι επίσης η μέγιστη παρηγοριά στη ζωή μου, η πηγή της ευτυχίας μου. Σημαίνει περισσότερα για μένα απ' ότι η ίδια μου η ζωή»

    Γάλλος αριστοκράτης, συγγραφέας και φιλόσοφος με ηδονιστικές, κυρίως, και αθεϊστικές θεωρήσεις άφησε το στίγμα του στην ιστορία της λογοτεχνίας, έφερε επανάσταση στην ηθικοκεντρική κοινωνία της Γαλλίας και γρήγορα σε ολόκληρη την Ευρώπη.

    «Οι θρησκείες είναι τα λίκνα του δεσποτισμού»

    Πρεσβευτής της πιο ακραίας μορφής ελευθερίας εξήγγειλε την ανάγκη του ατόμου για απαγκίστρωση από κάθε κατεστημένη νομική, ηθική ή θρησκευτική αρχή. Μέσω μιας τέτοιας απεξάρτησης έρχεται η κατάκτηση της ανώτατης αξίας, της απόλυτης ατομικής ικανοποίησης.

    «Η σκληρότητα είναι απλώς η ανθρώπινη ενέργεια που ο πολιτισμός δεν αλλοίωσε ακόμα ολότελα: είναι λοιπόν αρετή, όχι βίτσιο»

    Λάτρης των γλαφυρών περιγραφών, απόλυτος τεχνητής της πένας και τολμηρός καταγραφέας ερωτικών πρακτικών ήξερε πάντοτε πώς να προκαλεί με τις αράδες του παίζοντας με τα όρια της σεξουαλικής νουβέλας και του πορνογραφικού μυθιστορήματος.

    Ο Πωλ Βερλαίν, ο Κάρολος Μπωντλαίρ, ο Ουίλλιαμ Μπλέηκ και ο Γκιγιώμ Απολλιναίρ ήταν μεταξύ άλλων συγγραφείς που επηρεάστηκαν από τη ζωή και το έργο του Σαντ καθώς τον έβλεπαν ως πρωτοπόρο της σκοτεινής πλευράς της ανθρώπινης φύσης και μάρτυρα της ελευθερίας.

    Ανήσυχο πνεύμα και αδιάφορος απέναντι στο κατεστημένο ουκ ολίγες φορές είχε συλληφθεί κλιμακώνοντας τη σοβαρότητα των αδικημάτων του από τη βλασφημία μιας ιερόδουλης, στη βίαιη σεξουαλική συμπεριφορά έως και την έκδοση διηγημάτων που περιγελούσαν τον φρέσκο στην εξουσία τότε Βοναπάρτη.

    «Πάντα και μόνο μέσα από το μονοπάτι του πόνου μπορεί κανείς να φτάσει στην ευχαρίστηση.»

    Ο «Θείος Μαρκήσιος» συνέχισε να επηρεάζει για χρόνια μετά το θάνατο του, επιβεβαιώνοντας το σημαίνον της προσωπικότητας του. Ακόμη και η ψυχιατρική επιστήμη χρησιμοποίησε το όνομά του για να δώσει μονολεκτική περιγραφή στη σεξουαλική διέγερση με την επιβολή σωματικού πόνου, τον Σαδισμό.

    «Πρόκειται για προσβολή δημοσίας αιδούς!», τόνιζε η δικαστική εντολή απαγόρευσης της κυκλοφορίας των βιβλίων του στην Ελλάδα»

    Τα έργα του Ντε Σαντ προκάλεσαν δύνη αντιδράσεων και στην Ελλάδα παρότι εκδόθηκαν πολλά χρόνια αργότερα. Δικαστικές εντολές απαγόρευαν την έκδοση τους όμως συγγραφείς και άνθρωποι του τύπου και των γραμμάτων καταδίκασαν αυτές τις πρακτικές θεωρώντας το γεγονός αυτό σκοταδιστικό πισωγύρισμα.

    Αναμφίβολα πρόκειται για μια προσωπικότητα ιδιάζουσα, με αιχμηρό λόγο, κάθε άλλο παρά συμβατικό που ίσως αγγίζει τα όρια της νοσηρότητας για ορισμένους. Όλες οι προσπάθειες όμως της ανθρωπότητας για απαγκίστρωση από τα συνηθισμένα έγιναν από ανθρώπους «παράλογους» μεν για την εποχή τους, «ιδιοφυίες» δε μετέπειτα. Μπορεί ο Ντε Σαντ να μην ανακάλυψε τον τροχό ή να μην ασχολήθηκε με την κβαντομηχανική, έδωσε όμως μια δίοδο για τον φιλελευθερισμό, την ελευθερία της έκφρασης και της σεξουαλικότητας και την απεξάρτηση του ατόμου από τα πλαίσια μιας «καινοφοβικής» κοινωνίας.

    Άραγε δεν λείπει από τις εγκλεισμένες στην απάθεια κοινωνίες μας;

    Μήπως η ταμπέλα του «παράφρονα» υποδεικνύει ένα υποκείμενο με πνεύμα που το δικό μας δεν μπορεί να αγγίξει;

    Πηγη:LIFO - LIFO NOW - ΚΟΣΜΟΣ - Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    ΥΓ:ελπιζω οτι τσεκαρα σωστα και δεν εχει ξαναδημοσιευτει
     
  2. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Yπερβολές, υπερβολές...
     
  3. pecado_mortal

    pecado_mortal Regular Member

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Νομιζω πρεπει να κανουμε κατι να τον τιμησουμε.Κατι στη μνημη του  
     
  4. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Ναι, το μονο που λειπει ειναι μια φιλοτιμη υ, η'' δυνατον ''φρεσκο κρεας''.
    Προτεινω συρραφη αιδοιου,που ειναι και της μοδος λολ,και μεσα της να βαλουμε εναν αρουραιο ζωντανο.
    Αχ μωρε το κακομοιρο το ποντικακι, δεν θα βρισκει διεξοδο και αναγκαστικα θ'αρχησει να τρωει ζωτικα οργανα και ν'ανεβαινει προς τα επανω.
    Θα ειναι και αυτα τα απαισια ουρλιαχτα της υ, που θα το τρομαζουν, το χρυσο μου, καθως θα προσπαθει να βρει την εξοδο προς το στομα της.
    Επισης εις μνημην του De Sade,εξεχοντα μελη του forum ν'απαγγελουν αποσπασματα απο το συγγραφικο του εργο,καθολη τη διαρκεια της s/m σκηνης.
    Πως σου φαινεται?
     
  5. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Να κάνουμε έπαρση σημαίας βδσμικής, να πουμε τραγούδια γεμάτα σταράτα λόγια, αλλά και με υπονοούμενα, να του ανάψουμε κεριά τοποθετημένα σε τροφαντά, υπάκουα κωλαράκια γονατισμένων ευπειθώς κορασίδων, να διαβάσουμε τον πανηγυρικό της μέρας που θα τον γράψει η καρακαλτάκα του lifo και μετά να πάμε σπίτι μας γεμάτοι περηφανια, που θα ξέρουμε πόσο μαλάκες θα είμαστε με αυτά που κάνουμε...
     
  6. Valkiria

    Valkiria Regular Member

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Θα πέσουν στα σκληρά όσοι διαβάζουν μιας και το συγγραφικό του έργο είναι απίστευτα βαρετό.
     
  7. pecado_mortal

    pecado_mortal Regular Member

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Αχμ δεν ειχα αυτο στο μυαλο μου tbh  
    Νομιζω οτι ηταν εμφανης η χιουμοριστικη διαθεση αν οχι να με συγχωρεσετε
     
  8. camera_obscura

    camera_obscura Regular Member

    Εγώ προτείνω να οργανώσουμε στρογγυλό τραπέζι με θέμα «Ο Σαντ στην αυγή του 21ου αιώνα». Μοιράζω θεματολογία, σπεύσατε να κατοχυρώσετε θέμα:

    «Φιλελευθεριότητα: ήταν ο Σαντ προφήτης του σύγχρονου αναρχικού καπιταλισμού;»
    «Πέρα από το πέρα ή η ασύγκριτη ηδονή του μη ελέγχου των σφιγκτήρων»
    «Σεξ, φιλοσοφία και πολιτική: τι δεν γνώριζε ο Μαρξ (άλλα ούτε και ο Keynes)»
    «Σαντ και Φρόυντ, μια σαδομαζοχιστική σχέση»
    «Σαδισμός και σαντισμός, έννοιες ασύμπτωτες;»
    «Τζούλια μου η σαbάνια σου: αναπαραστάσεις του σαντισμού στη ποπ κουλτούρα»
    «Ο θάνατός σου η ζωή μου: για μια ποιητική του απ-ανθρωπισμού»

    Στο διάλειμμα προτείνω να παρουσιαστεί περφόρμανς με τίτλο «Τι θα έκανε ο ντε Σαντ στην Πετρούλα». Για τους συνέδρους που θα ταξιδέψουν από μακριά, προτείνω να οργανωθεί εκδρομή στον ΧΥΤΑ Φυλής. Παράλληλα με την εκδήλωση, θα μπορούσε να υπάρχει και έκθεση ζωγραφικής με τίτλο «ΔοΝηΤές αμφίστομοι». Τι λέτε;
     
  9. subversion

    subversion Regular Member

  10. Markisios_Nte_Sant

    Markisios_Nte_Sant Regular Member

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Έτσι!!!


     
  11. anima0

    anima0 Regular Member

    Απάντηση: Σαν σήμερα : Ο Θάνατος του De Sade, η γέννηση του Σαδισμού.

    Σαν σήμερα και κάθε χρόνο,
    Η μεγαλύτερη νύχτα του έτους
     
Thread Status:
Not open for further replies.