Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβα: άβουλο ον ή όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ioli_slave, στις 17 Οκτωβρίου 2022.

  1. Betoven30

    Betoven30 New Member

    Ένα πράγμα συμπεράνω από την γενική συζήτηση στο συγκεκριμένο ερώτημα, πως όλοι συμφωνούμε ότι δεν υφίσταται σκλάβος/σκλάβα με την ακριβή έννοια του όρου. Αλλά υποτακτικής ψυχολογίας.

    Όμως σε κάθε σχέση ανάμεσα σε ένα ζευγάρι δεν είναι πάντα ο ένας από τους δύο περισσότερο κυρίαρχος ή υποτακτικός? για να υπάρχει και ισορροπία.
    Ανάλογα με το βαθμό που είναι ο ένας υποτακτικός, εξαρτάτε και περισσότερο από τον κυρίαρχο παρτενέρ του για να μπορέσει να επιβιώσει.

    ΠΆΝΤΑ ΜΙΛΆΩ ΑΠΌ ΠΡΟΣΩΠΙΚΉ ΕΜΠΕΙΡΊΑ.
     
  2. espimain

    espimain Contributor

    Το να απαντήσεις, αυτό το ερώτημα, σε κάποια που γράφει στο nickname «slave” και στο status «Vanilla», ξεπερνάει τα όρια της κοινωνικής πολιτικής.
     
  3. Queen87

    Queen87 Contributor

    Η Απάντηση που έδωσα παραπάνω έχει να κάνει με την έννοια αντικατροπισμός. Ξαναδιαβάστε το κ θα βγάλετε άκρη. Τώρα αν δεν βγάλετε μπορούμε να τα πούμε πριβέ κ όχι εδώ.

    Στην ορολογία τι έστι τι.

    Στα υπόλοιπα που καταθέσατε. Συμφωνώ.
     
  4. Queen87

    Queen87 Contributor

    Το ξέρω κ το παρατήρησα κ εγώ αλλά δεν μας κάνει η ταμπέλα.

    Η κοπέλα μπορεί να είναι υπό εκπαίδευση κ ο δικός της Μάστερ να θέλει αυτό ακριβώς... να είναι άβουλη κ να της πέφτει βαρύ το φορτίο.
    Να μην της απαντηθεί δηλ; σε ένα τραπέζι τι θα λέγατε; κορίτσι μου είσαι μπερδεμένη προσωπικότητα κ βανίλα... άρα δεν σου απαντώ;
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Όποια έχει «Master» μπορεί να τον ρωτήσει και να της λύσει αυτός τις απορίες. Αν δε είναι σκλάβα τότε ξέρει, δεν χρειάζεται να ρωτάει.
    Σ’ ένα τραπέζι θα της έλεγα «ρώτα τον Κύριό σου».
     
  6. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Αν καταλαβαίνω καλά ( αν όχι διόρθωσε με ), αναφέρεσαι σε εκτελεστική/διαδικαστική βούληση, σε πρωτοβουλίες/αποφάσεις που θα πάρεις μετά από ανάθεση, για να τη φέρεις εις πέρας.
    Εγώ πάλι δεν εννοώ αυτό με τον όρο, αλλά περισσότερο εστιάζω στο κομμάτι αυτό/έτερο προσδιορισμός.
    Εξ όσων αντιλαμβάνομαι από τη δική σου τοποθέτηση, μάλλον ναι εντέλει.
    ( Ομολογώ ωστόσο πως τις τελευταίες 30 και βάλε ώρες είμαι με ελάχιστες ώρες ύπνου,και τα εναπομείναντα εγκεφαλικά μου κύτταρα έχουν ήδη αυτοκτονήσει  )

    Εδώ με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη καλή μου.
    Εύγλωττη η διατύπωση σου.
     
  7. Queen87

    Queen87 Contributor

    Ε καλά.. θα μπαίνουμε στο φόρουμ με τον Μάστερ μας. Και αν έχουμε απορίες τουμπεκί.
    Όσες είναι αδέσποτες να μην ρωτούν, να μην δίψουν.

    Κύριε @espimain μπορείτε κ καλύτερα κ όλοι το ξέρουμε. Μην σας απογοητεύει μια ταμπέλα.
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ωραία κοζερί  

    Και εγώ κάπως έτσι, καλή ξεκούρασή μας και τα υπόλοιπα αύριο  
     
  9. Markissios

    Markissios “All universal moral principles are idle fancies.”

    Αγαπητή μου, φοβάμαι ότι υποκύψατε στην ανάγκη να διαφωνήσετε μη διαβάζοντας αυτό που έγραψα...

    Επαναλαμβάνω "Πρέπει να συμφωνήσουμε ότι έχει τεράστια διαφορά να χαρακτηρίζεται κάποιος ως άβουλος, από το να χαρακτηρίζεται, η συμπεριφορά που έχει επιλέξει, ως άβουλη!"
    Εσείς ειλικρινά μπορείτε να διαφωνήσετε με μια λογική σκέψη; Δηλαδή θέλετε να μου πείτε ότι ΔΕΝ έχει τεράστια διαφορά να χαρακτηρίζεται κάποιος ως άβουλος, από το να χαρακτηρίζεται, η συμπεριφορά που έχει επιλέξει, ως άβουλη;

    Ναι πρέπει να συμφωνήσουμε όχι απλά με την φράση αυτή αλλά με οποιονδήποτε λογικό συνειρμό. Δεν είναι υποκειμενική η λογική αγαπητή, είναι η βάση της ορθής σκέψης και κατ επέκταση του ορθού λόγου!
     
  10. Ηλίας

    Ηλίας Γυμνός και ζωντανός, εσείς;

    Το άβουλο ον ακολουθεί, όποιον απλά του λέει τι να κάνει. Και όχι αυτόν που θέλει να ακολουθεί. Ο σκλάβος ή η σκλάβα του bdsm, επιλέγει αυτόν ή αυτήν που θέλει να ακολουθήσει. Άρα το ερώτημα ακυρώνεται εξ ορισμού. Από την άλλη, είναι ένα ερώτημα που από ότι είδα προκάλεσε παθιασμένες αντιδράσεις. Υποθέτω ότι η λέξη άβουλος χτύπησε σε ευαίσθητα σημεία.
     
  11. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Μιλάμε για βούληση ή ελεύθερη βούληση;

    Ρωτάω γιατί σύμφωνα με το Βικιλεξικό βούληση είναι είναι η επιθυμία εκπλήρωσης κάποιου σκοπού.

    Η επιθυμία εκπλήρωσης των σκοπών που ορίζει ο Αφέντης δεν είναι βούληση;
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Φυσικά, όσες έχουν αφέντη ξέρουν.

    Δεν με απογοητεύουν οι ταμπέλες.
    Δεν αρέσκομαι στα οξύμωρα.
    Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν έθιξα την συνομοταξία σας.

    Οι αδέσποτες γιατί να ρωτούν; Θα μάθουν όταν πάψουν να είναι αδέσποτες.
    Αν συνεχίσουν έτσι, δεν τις αφορά.