Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλαβοκεντρίκο σκλαβί

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος blonde mermaid, στις 16 Φεβρουαρίου 2022.

  1. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εξαρτάται τι Κ φέρνεις στο νου σου.
     
  2. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Καταλαβαίνω τι εννοείς όμως ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος... Αφοριστικες εκφράσεις όπως αυτή που έγραψες πιο πάνω μπορεί να οδηγήσουν σε δράματα... Δεν έχουν όλοι την εμπειρία να προστατέψουν τον εαυτό τους
     
  3. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Και οδηγούμεθα πάλι στα ανυπεράσπιστα υ.
     
  4. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Υπάρχει κάπου γραμμένο ένα πάρα πολύ ωραίο νήμα, νομίζω λέγεται "Γιαλαντζί Κ". 
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αν κάψεις την ιδιοκτησία σου, μένεις στο τέλος με τη λαδόκολλα.
     
  6. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Ακόμα και η λαδόκολλα καίγεται μην νομίζετε,δεν σώζεται. 
     
  7. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Ανάξιο σχολίου

    Με ενδιαφέρει να μην γράφονται απόλυτες και αφοριστικες εκφράσεις που μπορεί να οδηγήσουν σε παρανοήσεις
     
  8. Just_Me

    Just_Me Contributor

    @sapfw αυτό που λες θυμίζει λογοκρισία, σωστά;

    Το σχόλιό μου είναι ειλικρινής απορία.
     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Μακριά από μένα αυτό το ποτήρι

    Καταλαβαίνω πολύ καλά τι εννοεί η @Dark_Explorer και συμφωνώ μαζί της... Από κει και πέρα θέλει ιδιαίτερη προσοχή πώς θα γραφτεί μια άποψη και ειδικά όταν κατατίθεται δημόσια
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Είναι πλήρως αντικρουόμενα μεταξύ τους όλα τα παραπάνω..

    Συμφωνώ.
    Όπως επίσης θέλει ιδιαίτερη προσοχή και φιλτράρισμα οτιδήποτε διαβάζει ο αναγνώστης.
     
  11. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Α.
    Ας ξεκινήσω από την ερώτησή σας προς εμένα
    Φυσικά μπορείτε να ρωτήσετε, έχουμε μάλιστα πολλά νήματα με θέμα αυτές ακριβώς τις ερωτήσεις.

    Η απάντηση είναι δεν επέλεξα ή δεν έχει καμία σημασία αν επέλεξα ή όχι, ούτε υπάρχει "είμαι αυτή που είμαι", διότι δεν είναι "η φύση μου" που με κάνει οτιδήποτε, είναι η ενέργεια του Κ πάνω μου. Επικυριαρχήθηκα και εφόσον στην επικυριαρχία ανταποκρίθηκα με υποταγή, διαχειρίζομαι την υποταγή μου ακολουθώντας την βούληση του Αφέντη. Άλλοτε με λάθος τρόπο, άλλοτε με υποφερτό, άλλοτε με αποδεκτό. Είναι δέσμευσή μου αυτή και προσπαθώ να την κάνω καλά.
    Το όφελός μου είναι ότι είμαι ευτυχισμένη έτσι.

    "Αποδέχομαι τον εαυτό μου" δεν σημαίνει ότι δεν επιδιώκω να τον αλλάξω.

    Β.
    Σε σχέση με την εκπαίδευση. Εσείς μας είπατε
    απαντώντας σε μένα στο ότι η σκλάβα έχει την ευθύνη της διαχείρισης της υποταγής της.
    Το οποίο, αμέσως προηγουμένως είχατε απορρίψει, λέγοντας
    Η ερώτησή μου παραμένει, τελικά ποιο είναι το κρίσιμο στοιχείο που κάνει τον Αφέντη να έχει την ολική ευθύνη για την σκλάβα; Από το πώς θα πάει η εκπαίδευση της σκλάβας εξαρτάται; Στην σκλαβοκεντρική προσέγγιση, τι κάνει η σκλάβα για να έχει ο Αφέντης την ολική ευθύνη της;

    Γ.
    Υπηρέτη της, δηλαδή;
    Έναν "χειριστή της ηδονής και της οδύνης της" στην καλύτερη;
    Και δεν βλέπετε σε αυτό το απώτατο σημείο της σκλαβοκεντρικής προσέγγισης, μόνον εγώ το βλέπω;

    Από μόνος του κανείς δεν μπορεί να δηλώσει "εν δυνάμει σκλάβος", διότι δεν έχει νόημα, εφόσον δεν γνωρίζει τι μπορεί να σημαίνει αυτό για κάποιον που θα θελήσει να τον επικυριαρχήσει και πώς θα ανταποκριθεί τότε.

    Έχει την σχέση με την σκλαβοκεντρική προσέγγιση ότι η υποτακτική του παραδείγματος αξιολογεί με βάση το πώς νιώθει, επιθυμεί, αντιλαμβάνεται και κρίνει η ίδια και όχι με το πώς ανταποκρίνεται στα ζητούμενα του Κ, δεν εξαρτάται από αυτό η απόλαυσή της.

    Στις συζητήσεις μας εδώ στο φόρουμ δε νομίζω. Πάντα αναφερόταν αδιακρίτως σε υ και σ.

    Δ.
    Επέλεξε να είναι εκεί, μας λέτε, επειδή έχει αποδεχτεί τον εαυτό του και δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά; Δηλαδή, έχουμε έναν κυριαρχοκεντρικό κ που πήγε και βρήκε ή τον βρήκε μια σκλαβοκεντρική σκλάβα;

    Αυτό που ρωτώ είναι γιατί είναι ο Κ εκεί, είναι επειδή τον καλεί ένα πρόσωπο, μια σκλάβα έστω, να την κυριαρχήσει, για αυτό είναι; Ποιο είναι το δικό του αφήγημα, το οποίο, άλλωστε, είναι και το μόνο που μετράει; Εκτός και αν η προσέγγιση είναι σκλαβοκεντρική, οπότε παραμένει ασαφές τι ακριβώς κάνει ο Αφέντης εκεί;

    Κλείνοντας, αυτό που με έχετε ρωτήσει πολλές φορές, τι εννοώ με το "σκλαβοκεντρική προσέγγιση" το έχω ήδη απαντήσει στο ποστ μου με το οποίο ξεκινήσατε αυτό το νήμα
    και κατόπιν πρόσθεσα ότι δεν είναι κατ' ανάγκη μόνο του σ αυτή η αντίληψη.
     
  12. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Έχοντας την απαραίτητη εμπειρία καταλαβαίνω τι θέλει να πει, διαφωνώ με τον τρόπο που το λέει... Καλύτερα τώρα;

    Ακριβώς επειδή φιλτράρω, έγραψα ο,τι έγραψα