Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Iapetos, στις 13 Οκτωβρίου 2009.

  1. Iapetos

    Iapetos Regular Member

    Σε συζητήσεις που κάνω με φίλους μου ενταγμένους στον χώρο του BDSM,πολλοί από αυτούς μιλούν για σαφή διάκριση μεταξύ της πνευματικής και σωματικής κυριαρχίας. Αυτό είναι κάτι το οποίο μοιάζει δυσνόητο σε μένα.

    Για μένα η κυριαρχία στην "καθαρή" μορφή της αποτελεί έναν συνδυασμό πνευματικής & σωματικής υποταγής του υποτασσόμενου προς τον Κυρίαρχο. Οι αντιτιθέμενοι σε μένα υποστηρίζουν πως η σωματική κυριαρχία απλά "οπτικοποιεί" την όποια μορφή κυριαρχίας πάνω στον άλλο και προσφέρει τόνωση των αισθήσεων.

    Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας πάνω σε αυτό το θέμα.
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

    σωματικη Κυριαρχεια ειναι να μπορεσεις να κρατησεις υπερεπειγουσες "καταστασεις" μεχρι την τουαλετα του σπιτιου σου .....
    πνευματικη Κυριαρχεια ειναι να περασει απο ο διπλα η 2μετρη θεα με το μινι και εσυ να εξακολουθεις αταραχος να ρωτας την φιλη σου για το πως ηταν η μερα της και συγχρονως να ακους/θυμασαι αυτα που σου λεει ....
     
  3. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

    Πως ορίζεις την πνευματική κυριαρχία?
     
  4. Aetos30

    Aetos30 Regular Member

    Re: Απάντηση: Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

    isnogood καλό  
     
  5. Iapetos

    Iapetos Regular Member

    Re: Απάντηση: Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

    Τουλάχιστον στο μέτρο που εγώ το αντιλαμβάνομαι,σαν το αν επιβάλλω τη θέληση μου με τέτοιο τρόπο που ουσιαστικά να επηρρεάζει και τον τρόπο σκέψης και δεκτικότητας του υποτασσόμενου.

    isnogood σε ευχαριστώ για αυτήν την νέα διάσταση που έδωσες στην σωματική Κυριαρχία.
     
  6. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    Απάντηση: Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

    δεν υπάρχει σωματική κυριαρχία αν δεν έχει προηγηθεί η πνευματική... οτιδήποτε άλλο είναι απλά kinky
     
  7. gothoula

    gothoula Regular Member

    Στη δική μου αντίληψη..

    Σωματική κυριαρχία υφίσταται όταν το υ αφήνει να κυριαρχηθεί το σώμα του..
    Στην πνευματική κυριαρχία ο Κ έχει "κερδίσει" το δικαίωμα της επιβολής Του ανεξαρτήτως της δεδομένης θέλησης του υ..
     
  8. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Απάντηση: Σωματική & Πνευματική Κυριαρχία

    Θα δανειστώ τα λόγια Του MasterJp: