Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα όρια της ελευθερίας μας...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σεξ και Σχέσεις' που ξεκίνησε από το μέλος lara, στις 21 Μαϊου 2008.

  1. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Με αφορμή το κλισέ που ακούμε και πιθανόν έχουμε όλοι τουλάχιστο μια φορά επαναλάβει - τι σου κάνει η παιδεία τελικά και πως γαλουχεί!- η ελευθερίας μας σταματά εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου, είμαστε όλοι ελεύθεροι να κάνουμε ότι θέλουμε εφόσον δεν κάνουμε κακό στους άλλους κ.ο.κ.
    το οποίο πάντοτε είχα κάποιο πρόβλημα να αντιληφθώ μόλις άρχιζα να το αναλύω και να εμβαθύνω παραθέτω το πιο κάτω σαν ξεκίνημα.

    Είναι από το βιβλίο του Richard Bach, Ψευδαισθήσεις (πολλοί τον Bach τον γνωρίζουν από τον Γλάρο Ιωνάθαν).
    Σημ. Συγνώμη για την μετάφραση δεν είναι δικιά μου, απλά πήρα το ελληνικό βιβλίο και έκανα scan)
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν ξέρω ψάχνω τις τρύπες μου για να βρω τα όρια της δικής μου ελευθερίας ...
     
  3. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Ωραίο αυτό το βιβλίο.
    Αρκετά παρανοϊκό.
    Μου άρεσε.

    Και δεν είχε καθόλου άδικο ο συγγραφέας.
    Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάμει ό,τι θέλει,
    με τις αντίστοιχες συνέπειες.

    Πραγματικά, την ελευθερία μας την περιορίζουμε μονάχα εμείς
    οι ίδιοι. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες που λέμε στον εαυτό μας
    για να μπορούμε να κοιμόμαστε ήρεμοι τα βράδυα.
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Μηπως θα επρεπε να μας απασχολησουν και οι συνεπειες που θα προεκυπταν απο την εφαρμογη στην πραξη της τελευταιας φρασης του συγγραφεα;
     
  5. zinnia

    zinnia Contributor

    Είμαστε όλοι Ελεύθεροι
    να κάνουμε οτιδήποτε θέλουμε


    Εγώ θα του έβαζα κι ένα ερωτηματικό.
    Και θ' απαντουσα: Ναι, εφόσον είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε και το τίμημα που αναλογεί.
     
  6. Wilhelm_Reich

    Wilhelm_Reich New Member

    Απάντηση: Τα όρια της ελευθερίας μας...

    Οι ελευθερίες και οι ελευθεριότητες δεν είναι παρά κοινωνικές συμβάσεις που συχνά έχουν το χαρακτήρα του περιορισμού αλλά και του αυτοπεριορισμού. Δεν υπάρχει γενικός κανόνας, υπάρχει κοινή γνώμη και κοινά αποδεκτό, που όμως αρκετές φορές δεν ειναι παρά κενή γνώμη και κενά αποδεκτό. Η ηθική του καθενός διαφέρει απο αυτή του άλλου, έτσι και στο θέμα αντίληψης του θέματος ελευθερία (τί μπορώ να κάνω / τί μπορεί να κάνει ο αλλος) τα πράγματα ειναι ρευστά και ευπλαστα. Προσωπικά δεν επιθυμώ να γίνομαι αυτό που λένε άχθος για τον άλλο και να τον μετατρέπω σε αχθοφόρο των δικών μου παρεξενιών και προβλημάτων
     
  7. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Re: Τα όρια της ελευθερίας μας...

    +10΄ (με τόνο)
     
  8. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    και απο μενα +12 (στον ρυθμο της Ευροβιζιον ... GO ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ !!.. μπαρδον μου ξεφυγε)
    συμπληρωνω μονο οτι εκτος απο το να ειμαστε διατεθιμενοι να πληρωσουμε και το αναλογο τιμημα , προυποθετει κυριως να εχουμε την γνωση του τιμηματος ..
     
  9. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: Re: Τα όρια της ελευθερίας μας...

    Είμαστε όλοι Ελεύθεροι
    να κάνουμε οτιδήποτε θέλουμε, όσο δεν είμαστε ελεύθεροι.

     
  10. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    Εγώ ξέρω το άλλο...

    ότι η ελευθερία μας σταματάει εκεί που ξεκινάει η ελευθερία του άλλου...

    (Ακούγεται κλισέ... αλλά ΧΕΣΤΗΚΑ! αυτό πιστεύω, αυτό λέω κ δεν κάθομαι να το κουράσω με αναλύσεις)
     
    Last edited: 23 Μαϊου 2008
  11. mr.goodcat

    mr.goodcat Regular Member

    Για να το εφαρμόσεις αυτό όμως, θα πρέπει να συναναστρέφεσαι μόνο με άτομα που πιστεύουν
    στο ίδιο.

    Γιατί αν κάποιος δέχεται πως έχει άπειρη ελευθερία, και εσύ συνεχίζεις να ισχυρίζεσαι το παραπάνω,
    τότε δεν θα σου μείνει καθόλου ελευθερία για τον εαυτό σου, μιας και θα στην καταπατήσει ο άλλος
    που δέχεται πως είναι ελεύθερος για τα πάντα.

    Οπότε καταλαβαίνεις πως η παραπάνω φράση, όσο μουράτη και σωστή να ακούγεται, εφαρμόζεται
    στην πράξη πολύ δύσκολα κ' προϋποθέτει συζήτηση και από τα 2 μέλη τα οποία αφορά.

    Επίσης το ότι δεν έχεις την διάθεση να το συζητήσεις μάλλον δείχνει πως δεν θέλεις να σκεφτείς
    μήπως ενέχει κινδύνους να πιστεύεις κάτι τέτοιο. Πίστευε και μη ερεύνα ένα πράγμα. Επιλογή σου .
    Περαστικά.

    υγ: ελπίζω με τους ανθρώπους που συναναστρέφεσαι, εσύ ή όποιος δέχεται ως αληθή την παραπάνω
    πρόταση, να έχετε το κουράγιο και την όρεξη να ορίσετε μέχρι πού ακριβώς φθάνει η ελευθερία η δική
    σας και να σας πει ο άλλος αντιστοίχως για την δική του. Ειδάλλως μάλλον κοροϊδεύεστε υιοθετώντας
    μια φιλοσοφία την οποία δεν εφαρμόζετε...
     
    Last edited: 25 Μαϊου 2008
  12. Apetitikos

    Apetitikos Regular Member

    Απάντηση: Τα όρια της ελευθερίας μας...

    Mε λυπη μου διαπιστωνω οτι υπαρχουν ανθρωποι που κανουν ενα βημα μπροστα και χιλια πισω.
    και το κακο είναι πως ανήκουν στη νεα γενια....