Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τελικά τι?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος Seras Victoria, στις 29 Οκτωβρίου 2021.

  1. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αυτό είναι το αυτονόητο, έχει αναλυθεί ο ίδιος και τουλάχιστον σύνδρομα και φοβίες δεν παίζουν. Για αυτό ρωτώ την @Dark_Explorer τι εννοεί και αν θέλεις δες την απάντησή της γιατί η Dark συνηθίζει να μιλάει για πράγματα που γνωρίζει  
     
  2. Sejanus

    Sejanus Omnis in tenebris vita laborat Premium Member Contributor

    Αυτονόητο?? Οι ψυχολόγοι έχουν τους δικούς τους ψυχολόγους, κοκ.
    Δεν σου μιλάνε σαν άτομα και φιλαράκια που το έχουν ξεπεράσει και σου δίνουν συμβουλές, αλλά ως γιατροί, ακολουθώντας μεθόδους και τεχνικές που διδάχθηκαν. (Οκ ο ψυχολόγος δεν είναι γιατρός)
     
  3. thanasis

    thanasis Contributor

    Εικάζω οτι η @Dark_Explorer αναφέρεται σε kink-aware professionals.
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δεν ειπώθηκε το αντίθετο. Η ένταση και η χρονική διάρκεια είναι που θα πρέπει να προβληματίσουν.
     
  5. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Επίσης οι δικηγόροι συνηθίζεται να έχουν δικηγόρο σε περίπτωση που χρειάζονται και οι γιατροί γιατρό αν αρρωστήσουν και οι νοσοκόμες νοσοκόμα και ούτω καθ' εξής. Άλλο πράγμα λέω και νομίζω ότι είναι προφανές.

    Υπάρχουν και kink unaware professionals ψυχικής υγείας όσον αφορά τον σαδομαζοχισμό, να υποθέσω;
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Δυστυχώς, στην Ελλάδα δεν είναι αυτονόητο ότι ένας ειδικός ψυχικής υγείας έχει "αναλυθεί".
    Πέραν τούτου, υπάρχουν αρκετοί στον Ψ χώρο οι οποίοι στραβοκοιτάζουν τον σαδομαοχισμό και νοσταλγούν παλαιότερες διαγνώσεις.
    Πάντα, όμως, με καλό ψαξίδι θα βρεθεί το κατάλληλο κούμπωμα. Καμιά φορά παίρνει λίγο παραπάνω χρόνο (και χρήμα).
     
  7. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Υπέροχο κάθαρμα, ως γνώστης της Ελληνικής, γνωρίζεις, είμαι βέβαιος για αυτό, την ναυτική ορολογία του έρματος. Όπως και να το δω, η ταύτιση του αποτελέσματος της Κυριαρχίας, με αυτού της σαβούρας, είναι ακαλαίσθητη.
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Γεγονός είναι ότι χρειάζεται φροντίδα για να βρει κάποιος, και να συνεννοηθεί, τον ειδικό ψυχικής υγείας που έχει αναλυθεί, χωρίς εισαγωγικά, τιμά την εργασία του και την ασκεί με το κατάλληλο ήθος. Αν συμβαίνει αυτό, τότε και να "στραβοκοιτάζει" τον σαδομαζοχισμό ακόμα, κοιτάζει ευθέως τον θεραπευόμενό του και τον φροντίζει να μπορεί να διαχειριστεί τα συναισθήματά του και να αναλάβει πλήρως την ευθύνη του εαυτού του.
    Γιατί το healthy submissive και το troubled submissive δημοσιεύτηκαν μόνον με ψευδώνυμο και μόνον σε σαδομαζοχιστικές ιστοσελίδες και όχι επωνύμως και, για παράδειγμα, στο Psychology Today? Το στραβοκοίταγμα από αγκυλωμένους Ψ έφταιξε;

    Θα πάει το υ στον ειδικό ψυχικής υγείας και θα πει "ξέρετε εγώ έχω external locus of control, κατά την έννοια που του δίνει η yalda tovah, και απαιτώ από εσάς να το λάβετε σοβαρά υπόψη";
     
  9. Leandros

    Leandros New Member

    Νομίζω πως όπου υπάρχει πρέπει..δεν υπάρχουν τα θέλω...και ούτε οι ανάλογες εμπειρίες
     
  10. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

          
     
  11. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Να τα νιώθουν όλα, να τα εκφράζουν όλα για να μπορεί να τα διαχειρίζεται ο Κ.
     
  12. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Οπότε σκοπός μιας/ενός σκλάβας/ου είναι να μάθει να επικοινωνεί;
    Αυτό, αν μου επιτρέπετε, μεταφράζεται και ως εμπιστοσύνη απέναντι στον/στην κυρίαρχο/αφέντη/ρα της/του;