Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Υποτακτικοι vs χαμηλών τόνων προσωπικοτητες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Κρουελα, στις 19 Ιουνίου 2019.

  1. Κρουελα

    Κρουελα Premium Member

    Καλησπέρα Σ/σας , πιστεύεται ότι μια / ένας υποτακτικη/ος πρέπει γενικά στη ζωή της/του να συμπεριφέρεται σύμφωνα με την ιδιότητα του ;;; Ή υποταγή προς Τον /Την Κ είναι ουσιαστικότερη όταν το υπό λειτουργεί γενικά στη ζωή του έτσι ( εργασία φίλοι κλπ) ;;; Όταν το υπό συμπεριφέρεται ως υπό μόνο προς Τον/Την Κ του /της θεωρείτε ότι δεν βιώνει την υποτακτικοτητα του στο βαθμό που θα έπρεπε ;;; Σ/σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή .
     
  2. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    Εεεεε ... όχι.  

    Δεν νομίζω πως έχει άμεση σχέση. Από πευράς Κ ενδεχομένως να είναι περισσότερο ουσιαστική όταν υπάρχει δίπλα του μία δυναμική προσωπικότητα σε όλα της,
    η οποία πατάει γερά στα πόδια της .. και επιλέγει να υποταχθεί μόνο στο Κ. Προσωπικά δεν θα ήθελα ποτέ δίπλα μου να έχω μία αδύναμη προσωπικότητα.

    Όχι, απεναντίας. Ο βαθμός υποτακτικότητας (διαφορετικά: το επίπεδο παράδοσης ελέγχου) έχει να κάνει με την αλληλεπίδραση των δύο .. και καλό είναι να μην μπλέκεται με άλλες καταστάσεις.

    Yeap!
     
  3. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Θεωρώ ότι η καθημερινότητα και ο γενικότερος τρόπος ζωής δεν έχουν καμία σχέση με όσα μπορεί να κάνει κάποιος στην κρεβατοκάμαρά του και στις αμιγώς προσωπικές του στιγμές.

    Άλλο ο τρόπος ζωής στις όποιες εκφάνσεις του εκτός σπιτιού, όπου οι ρυθμοί είναι καταιγιστικοί, και άλλο πως συμπεριφέρεται κανείς κεκλεισμένων των θυρών.

    Το ότι μπορεί εγώ να φοράω στρινγκάκια ή και καθόλου εσώρουχα κάτω από το κοστούμι μου σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι (θα) είμαι ο μαλθακός διευθυντής ή το άβουλο στέλεχος της επιχείρησης, στην οποία εργάζομαι.

    Πηγαίνοντας μάλιστα ένα βήμα παραπέρα το συλλογισμό μου θα πω ότι οι αμείλικτα σκληρές συνθήκες ζωής δεν αφήνουν περιθώρια να διαχειριστεί κανείς νωθρά και υποτονικά (έως στωικά και υποτακτικά) τη ζωή του σε καθημερινή βάση.
     
  4. Οχι! Η υποταγή είναι τρόπος σχετίζεσθε και αφορά έναν. Τον Κ, αυτόν που καθοδηγεί τη σχέση.

    Αν και δεν είμαι Κ. Δεν συμφωνώ. Τα υ δεν είναι άβουλα (χιλιοειπωμένο). Ούτε είναι στη κοινωνική και επαγγελματική τους ζωή με ένα "μάλιστα κύριε/κυρία " στο στόμα. Δεν μπορώ να κάνω τη συσχέτιση πως η υποταγή θα είναι ουσιαστικότερη έτσι.

    Ισχύει, για μένα, ότι και στα δυο ποιό πάνω.

    Υ.γ. Από ότι έζησα μάλλον το ανάποδο ισχύει. Η αίσθηση ότι η υποταγή αφορά μόνον αυτόν, τον Κ, ενώ όλοι οι άλλοι βλέπουν άλλη εικόνα εξιτάρει περισσότερο. Τα βλέμματα που εισέπραξα από τον Κ όταν "κυριαρχούσα" σε άλλους αυτό αποδεικνύουν. Η καθοδήγηση του για να μπορώ να "κυριαρχω" εκτός σχέση σε επαγγελματικό κυρίως επίπεδο με επιτυχία μου το επιβεβαιώνουν. Όσο πιο ψηλά ανέβαινα όσο πιο δυναμική γινόμουν τόσο πιο περήφανος ήταν. Όσο πιο πολύ "κυριαρχούσα " σε άλλους τόσο περισσότερη αξία είχε η δική του κυριαρχία και τόσο πιο πολύ κυριαρχημενη ένοιωθα. Κάθε δική μου κατακτημένη κορυφή ήταν και δική του.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο υποτακτικός πρέπει να συμπεριφέρεται όπως ορίζει ο/η Κ του και εκεί τελειώνει η οποιαδήποτε άλλη συζήτηση.
     
  6. afentisbdsm

    afentisbdsm Regular Member

    Εαν η σχέση είναι D/S τότε λογικά θα θέλουν και ίδιοι να φέρονται σύμφωνα με τα θέλω του Κ τους
     
  7. Κρουελα

    Κρουελα Premium Member

    Τι αλλού είδους σχέση θα μπορούσε να είναι και ποιες παράμετροι αλλάζουν ;;;
     
  8. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Αναφέρεσαι σε όλες τις πτυχές της καθημερινότητας του υ μέλους; Εργασία, φίλους, ενδιαφέροντα, ελεύθερο χρόνο κλπ ή αποκλειστικά στη σχέση Κ και υ;
     
  9. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το 24/7 αφορά στη διαθεσιμότητα του υποτακτικού, όχι στην υποτακτικότητα.
     
  10. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

    Απλά δεν κατάλαβα αν εννοείς ότι το Κ μέλος ορίζει τη συμπεριφορά του υ και σε θέματα εργασίας, παρέας κλπ
     
    Last edited: 19 Ιουνίου 2019
  11. dimfetishman

    dimfetishman Ζεις μονάχα μια φορά. Ενίοτε και καμία. Contributor

     
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εγώ προσωπικά δεν βλέπω πως μπορεί να δουλέψει αλλιώς μια σχέση Κ/υ but that's just me.

    Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αναφέρομαι σε συμπεριφορά και όχι αποφάσεις.