Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φετιχισμός, παραφιλίες, bdsm (...διαστροφές γενικώς...) και πατρότητα/μητρότητα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 4 Οκτωβρίου 2014.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν/καμία και από την στιγμή που για την πλειοψηφία όλοι οι συμμετέχοντες σε αυτό το φόρουμ θεωρούμαστε διεστραμμένοι ( και αναφέρομαι σε όλους μας ανεξαρτήτως status και δεν νομίζω να χρειάζεται περαιτέρω "υπογράμμιση"/διευκρίνηση. Όπως και ότι εξυπακούεται ότι δεν αναφέρομαι στον όποιο σεξουαλικό προσανατολισμό του οιουδήποτε/οιασδήποτε ), θεώρησα σωστό, ν' ανοίξω αυτό το νήμα στο παρόν τμήμα του φόρουμ.

    Ο καθένας από εμάς έχει την παραφιλία/φετίχ του/της...τις προτιμήσεις του/της ως προς το σεξουαλική του έκφραση...Ποιος/ποια είναι Perv ( με την όποια του -λαγνεία, -φιλία κτλ. ), ποιός/α switch, υποτακτικός/η, σαδιστής/ρια, σκλάβος/α και ούτω καθ' εξής ( και τις περισσότερες η λιγότερες φορές ανακατεύοντας διάφορα στοιχεία της "ομπρέλας" )...

    Ο καθένας από εμάς διέσχισε την πορεία του για να φτάσει στην κατανόηση και κατά συνέπεια αποδοχή της όποιας διαφορετικότητας του...Για κάποιους το "ταξίδι" τελείωσε και βρήκαν την "ισορροπία" τους, βιώνοντας πλέον δίχως ενοχές ( ίσως με τις κατάλληλες δικλείδες ως προς προφύλαξη της προσωπικής τους ζωής από τον ευρύ περίγυρο...και σίγουρα όχι για λόγους ντροπής ) την όποια ιδιαιτερότητα τους

    Άλλοι ίσως μόλις το "ταξίδι" τους το ξεκίνησαν...Άλλοι αν και μετά από χρόνια "αναζήτηση", ίσως και να μην μπόρεσαν να συμβιώσουν με την διαφορετικότητα τους...Για κάποιους ο "δρόμος" ως προς την εύρεση της προσωπικής τους αλήθειας και να ήταν κακοτράχαλος...για άλλους λιγότερο...

    Η ερώτηση μου...( και την απευθύνω σε όλους ανεξαιρέτως status, ηλικίας, όπως και ενδεχόμενης μητρότητας/πατρότητας )...Για κείνους/ες που ήδη έχουν παιδιά...για κείνους/ες που δεν έχουν και ίσως και να ήθελαν κάποτε ν'αποκτήσουν ( για να μην βγάζω έξω την ουρά μου, εγώ ανήκω στην δεύτερη κατηγορία )...

    Γνωρίζοντας ήδη τα πιθανά "εμπόδια"/σπαζοκεφαλιές που στα χρόνια σας δημιούργησε η όποια σεξουαλική σας απόκλιση...Τις πιθανές σκέψεις/προβληματισμούς/ενοχές/αίσθηση "μοναξιάς" που πήγαζαν/πηγάζουν ακόμα από εκείνη...Πως θ' αντιμετωπίζατε το υποθετικό γεγονός μια ωραία μέρα ν' ανακαλύπτατε έμμεσα η άμεσα, ότι ο γιος σας η η θυγατέρα σας, να είχαν μια κάποια δική τους σεξουαλική ιδιαιτερότητα ( όμοια η διαφορετική από την δική σας και ξαναυπογραμμίζω, ότι δεν αναφέρομαι σε σεξουαλικούς προσανατολισμούς ) ?...π.χ. να είναι μαζοχιστής η ποδολάγνος η crossdresser η Κυρίαρχος η σκλάβος η οτιδήποτε άλλο ( και για αποφυγή παρεξηγήσεως και το γράφω για άλλη μια φορά δεν εξισώνω τα όποια φετίχ με τις βουδουσουμικές ετικέτες/status...Μπορώντας κάλλιστα κάποιος να "φοράει" μια από τις τελευταίες χωρίς να του "ανήκει" κανένα φετίχ, να έχει στη βαλίτσα του ένα η περισσότερα φετίχ πέραν από το όποιο BDSM status...Η να είναι απλά παραφιλικός χωρίς τίποτε άλλο να έχει να κάνει με τις διάφορες διακλαδώσεις του D/S )

    Κυρίως ποια θα ήταν τα συναισθήματα σας μετά την "ανακάλυψη" ? Πως ( και αν βέβαια θα το θεωρούσατε πρέπον ) θα τον/την βοηθούσατε να ξεδιαλύνει κάποια πράγματα/ανησυχίες στο μυαλό του/της ? Πως θα προσπαθούσατε να τον/την καθοδηγήσετε κυρίως στην αλληλεπίδραση του/της με την πλειοψηφία που καλώς η κακώς θα τον/την αντιλαμβανόταν ως διαφορετικό/η ( στην καλύτερη των περιπτώσεων...για να μην ξεχνούμε την ακραία περίπτωση που θα τον/την κατηγοριοποιούσαν σαν "ανώμαλο/η" ) ? ...

    Ανεξαιρέτως από τα όποια αρνητικά, που εσείς θα είχατε ήδη ζήσει...θα τους ενθαρρύνατε στην "αναζήτηση" τους ( χρησιμοποιώντας μεγαλύτερη η μικρότερη διακριτικότητα )? θα προσπαθούσατε να τους αποτρέψετε? Η θα επιλέγατε να μείνετε παντελώς αμέτοχοι ?



    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που μου διαθέσατε...
    Κάθε πιθανή "επέκταση" του νήματος με βάση τις σκέψεις σας, όχι μόνο δεν αποκλείεται, αλλά θα ήταν και ευπρόσδεκτη... 
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2014
  2. Nemo

    Nemo Nemo D/s Jongleur

    Η λέξη παραφιλικοί μου χτυπάει λίγο άσχημα, δεν ξέρω γιατί, μου θυμίζει λίγο ασθένεια. Τι είναι διεστραμένοι ; πραγματικά δεν ξέρω. Κάποιοι που εκφράζονται πάντοτε διαφορετικά ή μπορούν να εκφράζονται και διαφορετικά ; Αν δεν υπάρχει ψυχαναγκασμός, δυστυχία και ψυχολογικά αδιέξοδα, νομίζω ότι κανείς δεν πρέπει να ανακατευθεί στη ζωή των παιδιών του. Θα πρέπει να αποδεχθεί την επιλογή που έκανε η φύση για αυτά, όπως τους δίνει καστανά ή ξανθά μαλλιά. Οικογένεια δεν έχω, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω υποθετικά. Διεστραμένοι για μένα είναι αυτοί που κακοποιούν παιδιά ή που κάνουν πράγματα ακραία που καταντούν αντικοινωνικά. Αν δω μια στο δρόμο με ένα κολάρο να την κρατάει ο Master της δεν θα κάνω φασαρία. Γιατί θα μπορούσε να προκαλέσει ή να σοκάρει μια τέτοια σκηνή βράδυ κοντά σε ένα πολυσύχναστο μέρος στην Αθήνα ; Δεν ξέρω...μπορεί να είμαι κάπως αναίσθητος, τα βλέπω όλα Τέχνη. Αν δεν ήξερα το πολύ πολύ να αναρωτιόμουν γιατί φοράει κολάρο ή να γελούσα, αλλά όχι να σοκαριστώ. Μια Vanilla φίλη μου που ζει πέρα από τον Ατλαντικό, μου έχει πει ότι βλέπει που και που τέτοια περίεργα ζευγάρια στο δρόμο, αλλά ο κόσμος δεν κάνει φασαρία. Διαστροφές της ψυχής είναι τα ναρκωτικά, ο αλκοολισμός, η σχιζοφρένεια, οι βιασμοί και τόσα άλλα, όχι αυτά. Ας κοιτάξει ο κόσμος αυτά να διορθώσει και να ανεβάσει το μορφωτικό επίπεδο, να καλλιεργήσει την ψυχή του, το στυλ, την ευαισθησία του και τους τρπόπους του που είναι απαράδεκτοι στην γαιδουρο Ελλαδάρα, και δεν μας πείραξαν οι σεξουαλικές διαφορετικότητες ούτε τα παιχνίδια. Το θέμα δεν είναι το τι κάνεις αλλά πώς το κάνεις.
     
  3. hecate

    hecate Regular Member

    παρένθεση: @Nemo ο όρος "παραφιλία" σου θυμίζει ασθένεια γιατί είναι ψυχιατρικός όρος. ούτε εμένα μου αρέσει, ακριβώς επειδή παθολογοποιεί μια κατάσταση που δεν είναι παθολογική (δεν είναι ασθένεια, δλδ). @Tenebra_Silente σεβαστό το ότι προτιμάς τον όρο "τραβεστιλίκι," αφού πρόκειται για τον αυτοπροσδιορισμό σου. και είναι τέλεια η επαναδιεκδήκηση όρων που παραδοσιακά υπήρξαν/είναι πληγωτικοί και έχουν χρησιμοποιηθεί/χρησιμοποιούνται καταπιεστικά. το μόνο θέμα εδώ είναι πως υπάρχει διαφορά μεταξύ του να χρησιμοποιεί τον όρο αυτό ένα άτομο όπως εσύ για τον αυτοπροσδιορισμό του από το να τον χρησιμοποιεί ένα άτομο που δεν έχει τέτοιες εμπειρίες και το κάνει για να χαρακτηρίσει άλλα άτομα.

    όσον αφορά το θέμα του νήματος, πιστεύω πως όσ@ έχουμε απενεχοποιήσει τις σεξουαλικότητές μας και τις έχουμε πραγματικά αποδεχτεί δεν θα μπορούσαμε να έχουμε πρόβλημα με την αποκάλυψη της σεξουαλικότητας των παιδιών μας. πιστεύω επίσης πως είναι σημαντικό τα παιδιά μας να τα μεγαλώνουμε απενεχοποιημένα σε σχέση με τις διάφορες σεξουαλικότητες, να συζητάμε μαζί τους για τις διάφορες σεξουαλικότητες, ώστε να τους είναι ορατές και απενεχοποιημένες. και πάντα να τονίζουμε την αναγκαιότητα ύπαρξης συνειδητής, ενημερωμένης και συνεχούς συναίνεσης και αλληλοσεβασμού. προσωπικά, αν κάποτε ανακάλυπτα πως το παιδί μου έχει BDSM σεξουαλικότητα, θα προσπαθούσα να το συζητήσουμε για να βεβαιωθώ πως την έχει αποδεκτεί και πως ό,τι κάνει το κάνει στα πλαίσια αμοιβαίας συναίνεσης και σεβασμού. και αν διαπίστωνα πως δεν θα ήταν πρόθυμο να συζητήσουμε ένα τέτοιο θέμα, θα το σεβόμουν, κάνοντας παράλληλα ξεκάθαρο πως σε περίπτωση που θελήσει να το συζητήσουμε, είμαι εδώ, πρόθυμη και ανοιχτή να το κάνουμε στον βαθμό που εκείνο θα θέλει. σε κάθε περίπτωση, θα προσπαθούσα να φροντίσω να έχει πρόσβαση σε σωστές και ενημερωμένες πηγές για το θέμα, προκειμένου η αναζήτησή του να είναι όσο πιο ασφαλής γίνεται.
     
  4. hecate

    hecate Regular Member

    επίσης, θα φρόντιζα να το ενημερώσω ότι έχω κι εγώ τέτοιες εμπειρίες, προκειμένου να νιώσει πιο άνετα να συζητήσουμε το θέμα
     
  5. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    @hecate και προς όλους τους υπόλοιπους ζητώ συγνώμη επειδή τώρα δεν μπορώ να σας απαντήσω, όπως θα έπρεπε...Θα επανέλθω αύριο...Αλλά θεωρούσα σωστό να εξηγήσω την χρήση του όρου παραφιλία...Για μένα και τον οποιονδήποτε άλλο δεν θεωρώ τίποτε το διεστραμμένο ( εκτός από την παιδοφιλία που κακώς υπογραμμίζω ότι θεωρώ βδελυρή γιατί εξυπακούεται και πιστεύω ότι το ίδιο πιστεύουν όλοι εδώ μέσα )....Παιδιά το θέλουμε η όχι είμαστε μειοψηφία...Και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί κάποιους όρους που εμάς μπορεί και να μας ενοχλούν...Αλλά από την στιγμή που φαίνεται ότι ζορίζουν και κάποιους από εσάς, σας ζητώ συγνώμη και θα ψάξω άλλο εναλλακτικό όρο...Καληνύχτα, σας ευχαριστώ για τον χρόνο που μου διαθέσατε και αύριο θα επανέλθω με μεγάλη ευχαρίστηση...
     
  6. libra

    libra Regular Member

    καλησπέρα,
    σαν γονιός λοιπόν θα σου πω πως όταν το παιδί μου ενηλικιωθεί δε θα μου πέφτει κανένας λόγος για το τι θα κάνει στο κρεβάτι του. Κανένας όμως! Αρκετα το ζαλίζω τόσα χρόνια. Και ούτε θα θέλω εδώ που τα λέμε, έχω να ασχοληθώ με το δικό μου.
     
  7. hecate

    hecate Regular Member

    πάντως εμένα μου κάνει πιο εύκολη η επαναδιεκδίκηση του όρου "διαστροφή" παρά "παραφιλία"  
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Nemo χτυπάει άσχημα η όχι, αυτός είναι ο όρος...Εγώ είμαι και crossdresser ( η καλύτερα gender bender ) και προτιμώ τον "απαξιωτικό" ρόλο τραβεστιλίκι...Και δεν ζορίζομαι καθόλου...Αλλά ο καθένας με τον τρόπο σκέψης του...
    Όσον αφορά το νήμα, μιλάω για γονείς που ήδη θα είχαν το δικό τους "θέμα"...

    Ορθότατα αυτά που λες...Συμφωνώ σε όλα εκτός από το γιαδουρο ελλαδάρα ( γιατί δεν είμαστε και τόσο πιθήκια...Έζησα χρόνια στο εξωτερικό και μπορώ να το λέω...)...όπως και δεν συμφωνώ με την "επιλογή που κάνει η φύση" για τα παιδιά...Και με κάθε σεβασμό...είσαι παντελώς εκτός θέματος...

    Σ' ευχαριστώ για την παρέμβαση σου...Και δεν ήταν σκοπός μου να σε "διορθώσω"...αλλά ίσως και να μην εξέφρασα αρκετά καθαρά την σκέψη μου στο αρχικό θέμα που είναι η βάση του νήματος...Αν και πιστεύω ότι παρά ήμουν αναλυτικός, ακριβώς και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις...
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2014
  9. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Προς όλους...

    Δεν θέλησα να θίξω κανέναν σας...Ούτε το αν είσαστε καλοί γονείς η όχι...Μια ερώτηση έκανα...Ένα νήμα άνοιξα...Δεν πάω να μπω στα χωράφια σας...Δεν σκοπεύω να σας κάνω μαθήματα μητρότητας/πατρότητας...Πόσο μάλλον από την στιγμή που γονιός δεν είμαι...Σας έγραψα και σας γράφω με κάθε σεβασμό και τακτ....Γι' αυτό μην "θερμαίνεστε" δίχως λόγο...Τα λέμε αύριο...Καλή σας νύχτα και σας ξανευχαριστώ ειλικρινά για τον χρόνο σας... 
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2014
  10. _DaRkNiGhT_

    _DaRkNiGhT_ femdom art

    Αυτο το θεμα το εχω σκεφτει παρα πολυ, αν και ειναι νιανιαρο ακομα.

    Ένα πραγμα θα του πω να προσεχει την υγεια του και να κανει πραγματα που τον κανουν ευτυχισμενο (ναι γιος ειναι).

    Από εκει και περα, δεν με αφορα τι θα κανει, Αν δεν σεβεσαι το ιδιο σου το παιδι, αστο καλυτερα..

    Το μονο που προσπαθω ειναι να εχουμε επικοινωνια και ως γονεις να στεκομαστε διπλα του για να ακουμε, να στηριζουμε και να βοηθαμε όχι να επεμβαινουμε.
     
  11. lizard_

    lizard_ his only purpose is A's pleasure

    αυτη εινα βασικη προυποθεση πιστευω. αν δεν υπαρχει οτι και να πεις δεν θα φτασει εκει που πρεπει. και ειναι πολλοι οι γονεις που νομιζουν οτι εχουν καλη επικοινωνια με τα παιδια τους και στην πραγματικοτητα δεν εχουν τιποτα... (γενικα το λεω με αφορμη το δικο σου ποστ)
     
  12. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Για τα δικά μου τα μάτια ( δηλαδή τον τρόπο σκέψης )...αυτό που έγραψες, είναι απίθανο...

    Έπιασες ακριβώς το νόημα το θέματος. Και αν και γονιός δεν είμαι, θεωρώ ότι σε λίγες αράδες εξέθεσες την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά..Στην υπόθεση που...Γιατί εγώ για υπόθεση μιλώ...

    Δηλαδή, τι θα έπραττε/πώς θα αντιμετώπιζε " εκείνη "την περίπτωση ένας γονιός η μελλοντικός γονιός, που την όποια σεξουαλική ιδιαιτερότητα ( παρεμφερή η εντελώς διαφορετική ) και τις όποιες "συνέπειες" της ( καθώς και όλα τα συναφή μ' εκείνη θέματα )...θα τα είχε ήδη ζήσει ( η θα εξακολουθούσε να τα ζει ) στο πετσί του...
     
    Last edited: 5 Οκτωβρίου 2014