Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογικός σαδισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 20 Αυγούστου 2023.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Ο εξευτελισμός και η ταπείνωση δεν είναι πρακτικές σαδομαζοχιστικές, είναι κυρίως λεκτικές πρακτικές πίεσης (ζορίσματος) στο D/s. Δεν πονάνε ούτε βλάπτουν.
    Σαν τέτοιες πρακτικές δεν αποτελούν στοιχεία ψυχολογικού σαδισμού και είναι ακίνδυνες.
    Αν συναινεί κάποιος να τον βρίζουν, η βρισιά δεν είναι βρισιά.
    Ο ψυχολογικός σαδισμός πονάει και αφήνει ουλές που δεν επουλώνονται εύκολα.
    Κουρελιάζει.
    Όταν κάποιος γίνεται μαριονέτα, δεν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς τα δεσμά που τον κινούν. Δεν υπάρχει aftercare σε αυτό.
    Ο ψυχολογικός σαδισμός δεν είναι «περνά περνά η μέλισσα με τα μελισσόπουλα»
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2023
  2. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Για παράδειγμα, η διακοπή μπορεί να έρθει με τη χρήση του safeword και το Κ μέλος να κρίνει πως χρειάζεται aftercare το υ μέλος.

    Είναι πολύπλοκα τα μονοπάτια του ψυχολογικού σαδισμού, εξού και το άνοιγμα αυτουνού του νήματος, εννοώ λόγω της πολυπλοκότητας.

    Καταλαβαίνω πώς εννοείτε τη διακοπή της ευχαρίστησης αλλά έχει νόημα για το υ μέλος, κυρίως για την ευημερία του. Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι.
     
  3. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ενδιαφέρον κι εύστοχο, δεν το είχα σκεφτεί. Αν κι έχει ανοίξει η @Dark_Explorer το νήμα με την μπλόφα, δεν είχα κάνει τη σύνδεση!
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Πολύ σωστά!!
    Οι φόβοι και οι ανασφάλειες, του ακολούθου μέλους, είναι τα σημεία στόχοι του ψυχολογικού σαδιστή.
    Σωματικές, οικογενειακές, επαγγελματικές, κοινωνικές, ιδιαιτερότητες, είναι που πονάνε πιο πολύ.
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2023
  5. Dapom

    Dapom Contributor

    @Guiltless @sapfw
    Επιτρέψτε μου να σας διευκρινίσω με ενα παράδειγμα την πρόταση μου που ενδεχομένως σας σόκαρε.

    Εχετε ενα κιλό παγωτό με την αγαπημένη σας γεύση που κάθε κουταλιά που τρώτε στέλνει ρίγη ηδονής σε όλο σας το σώμα.
    Η επίπτωση του να φάτε όλο τα παγωτό είναι λίγο να παχύνεται και το αγαπημένο σας τζην να κουμπώνει με λίγη δυσκολία απο πριν.
    Η λύση για να εξαλείψετε το παχός αν φάτε όλο το παγωτό είναι μετά να κανετε 2 με 3 ώρες τρεξιμο, που δεν σας είναι ότι ευχάριστο αλλά ούτε και δυσάρεστο.
    Και εναλλακτικά είναι να μην κάνετε τίποτα για να χάσετε το βάρος που βάλατε τρώγοντας το παγωτό αφού οι επιπτώσεις δεν είναι ιδιαίτερες.

    Τωρα βάλτε στη θέση αυτού που τρώει το παγωτό έναν μαζοχιστή, στη θέση του παγωτού τον ψυχολογικό σαδισμό, στη θέση του πάχους απο το παγωτό τις ψυχολογικές επιπτώσεις και στη θέση του τρεξίματος το aftercare.
    Νομίζω οτι είναι εμφανές με αυτό το παράδειγμα οτι το aftercare δεν είναι απαραίτητο ή και να μην γίνει δεν τρέχει και τίποτα.

    Διευκρίνιση 1η: στα αρχικά μου μηνύματα και σε αυτό οταν μιλαώ για ψυχολογικές επιπτώσεις δεν μιλάω για τέτοιες οι οποιές μπορεί να οδηγήσουν σε κλινικές υποθέσεις. Αν υπάρχει εστω και μικρή τέτοια περίπτωση είμαι της αρχής οτι δεν πρέπει ούτε καν να δοκιμάζεται ένας τέτοιος ψυχολογικός σαδισμός γιατί ούτε τo aftercare θα βοηθήσει
    Διευκρίνιση 2η: σε ολα τα μηνύματά μου θεωρώ οτι μιλάμε για full time μαζοχιστές και σαδιστές και οχι μαζοχιστές σαδιστές μόνο κατα τη διάρκεια κάποιου session
    Διευκρίνιση 3η: το aftercare θεωρώ οτι είναι απαραίτητο στις περιπτώσεις όπου για παράδειγμα υπάρχει τραυματισμός και θα πρέπει να προστατευθούν οι πληγές.
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2023
  6. espimain

    espimain Contributor

    Και στην περίπτωση του subspace για να μην είναι σαν σουρωμένη για μερικές ώρες.
     
  7. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν πονάει η ταπείνωση και ο εξευτελισμός;
    Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω!
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    ναι οκ...ενα παράδειγμα εδωσα..μπορούμε να δώσουμε πολλά περισσότερα...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα το νήματος και για αυτό δεν αναφέρομαι σε αυτα.
     
  9. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    με όλο το θάρρος, το παράδειγμα είναι άτοπο...

    ό,τι χρησιμοποιούμε, όπως και να το χρησιμοποιούμε, μετά τη χρήση το φροντίζουμε και το περιποιούμαστε για να συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε... αυτό είναι το aftercare
     
  10. Dapom

    Dapom Contributor

    οκ...να δεχτώ οτι το παράδειγμα μου είναι άτοπο.
    Μπορείτε να εξηγήσετε πως και γατί είναι άτοπο;

    Και για να χρησιμοποιήσω αυτό που λέτε (μετά τη χρήση το φροντίζουμε και το περιποιούμαστε για να συνεχίσουμε να το χρησιμοποιούμε) στο παράδειγμά μου, αν δεν χασετε το βάρος που κερδίσατε απο το παγωτό που φάγατε, πως αυτό σταματάει να μπορείτε να τρώτε παγωτό;
     
  11. Dapom

    Dapom Contributor

    Το ερώτημά σας ήταν ως προς το aftercare και σε αυτό προσπάθησα να απαντήσω.
    Το επιπλέον στοιχείο του safeword που βάζετε τώρα δεν είναι άμεσα συνδεδεμένο με το aftercare, μπορεί να είναι μόνο για δήλωση ορίου ή για μια μικρή παύση "για να πάρουμε μια ανάσα"
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Τουναντίον σας απάντησα στο σημείο που γράψατε

    Αλλά πιστεύω πως καταλαβαίνω πως το εννοείτε.
    Αν δεν έχετε κάτι άλλο να συμπληρώσετε, να κλείσουμε εδώ την παρένθεση αυτή.  Την παρένθεση του safeword εννοώ.
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2023