Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογικός σαδισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 20 Αυγούστου 2023.

  1. espimain

    espimain Contributor

    Να διαβάζετε όλα όσα γράφω. Ξέρετε πολύ καλά ότι τώρα με το σχόλιο σας αυτό (σε απομονωμένη φράση) πέσατε σε ατόπημα και επιβεβαιώνεται από το like που λάβατε.
     
  2. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Τα διαβάζω και σας ρώτησα αυτό που μου έκανε εντύπωση, αν δεν θέλετε να απαντήσετε δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 
    Είμαι και καρδουλοκατακτήτρια!   
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    γιατί αφορά την αυτοφροντίδα... το aftercare αφορά το τελείως αντίθετο: την ετεροφροντίδα
    δεν είναι ιδιαίτερα σαφής η ερώτηση, αλλά και πάλι, στο -άτοπο κατ' εμέ- παράδειγμα εγώ είμαι αυτή που χρησιμοποιώ το παγωτό για τη δική μου ευχαρίστηση, όχι το παγωτό εμένα... κι εγώ είμαι αυτή που θα φροντίσω να αποβάλλω από μέσα μου τις θερμίδες του παγωτού, το παγωτό το πολύ πολύ να μείνει στην κατάψυξη για μελλοντική χρήση (αν δεν το έχω φάει όλο δηλαδή   )
     
  4. espimain

    espimain Contributor

    Εγώ στο νήμα αυτό γράφω σοβαρά και βάσει βιωμάτων και παρατηρήσεων.
    Παρακαλώ, μην με υποβιβάζετε στο επίπεδο των καρδιοαπονεμητών.
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Αν διαβάσετε όλη την φράση δεν αφήνεται απορία.
     
  6. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Κι εγώ σοβαρά γράφω και απαντώ ακριβώς σε αυτά που γράφετε.
    Αν θέλετε διευκρινίστε τι εννοείτε στο μήνυμα σας περί εξευτελισμού και ταπείνωσης πως δεν εμπεριέχουν τον πόνο, ήτανε ειλικρινής η ερώτηση μου.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Μια διευκρινιστική ερώτηση, αν δεχτούμε ότι η ανταλλαγή ελέγχου ενέχει ένα στοιχείο ταπείνωσης αλλά ακόμα και εξευτελισμού, την έχετε υπόψη σας όταν αναφέρεστε σε σαδισμό που εκδηλώνεται μόνο στο ψυχολογικό κομμάτι;

    Ως προς το θέμα του νήματος παρατηρώ πως με αυτό
    μια πολύ γενική ερώτηση ζητά μια πολύ ειδική απάντηση. Δεν μπορεί να δοθεί απάντηση, αν δεν εξειδικεύσετε την ερώτηση, πώς εκδηλώνεται ο σαδισμός (χώρος, χρόνος) και τι σημαίνει "μόνο", σε αυτή τη βάση έχει δοθεί συναίνεση για μόνον ψυχολογικό S/m play ή πρόκειται για κάτι άλλο;

    Αυτή η απάντηση εξαρτάται πολύ από την εξειδίκευση του πρώτου σκέλους της ερώτησης.

    Δεν είναι θέμα αν θα το άντεχαν είναι θέμα αν θα το ήθελαν και αν θα είχαν επικυριαρχηθεί μόνον με ψυχολογικό σαδισμό ώστε να μείνουν να το υπομείνουν. Ιδίως ο παθητικός αλγολάγνος είθισται να μην είναι παθητικός αλγολάγνος για τον ψυχολογικό μόνον πόνο, αν υποτεθεί ότι υπάρχει τέτοιος. Θα έβρισκε άλλους τρόπους λιγότερο δαπανηρούς σε προσωπικό επίπεδο για να ικανοποιήσει την παθητική του αλγολαγνεία στην απίθανη περίπτωση που αυτή ικανοποιείτο με την πρόκληση ψυχικών βασάνων. Και αν ήθελε να δέχεται ψυχολογικά μαρτύρια από ένα μόνο πρόσωπο, τον σαδιστή που εκδηλωνόταν μόνον έτσι, αυτό σημαίνει ότι τα φτερά του έρωτα θα τον είχαν οδηγήσει σε μια υπέρβαση της παθητικής του αλγολαγνίας και πλέον θα ήταν ένας απλός, καθημερινός ερωτευμένος. Δεν ξέρω αν θα το άντεχε ...

    Με μόνο ψυχολογικό κομμάτι είναι πολύ αμφίβολο αν είναι σαδομαζοχιστική η κατάσταση.
     
  8. Dapom

    Dapom Contributor

    Εχετε δίκιο...για το παράδειγμα...δεν το σκέφτηκα σωστά. Βαλτε λοιπόν στο παράδειγμα οτι κάποιος σας ταίζει το παγωτό και οτι το aftercare για να χάσετε το βάρος ειναι να σας βάλει να κάνετε κάποιες ασκήσεις.
     
  9. espimain

    espimain Contributor

    Για πολλούς το να κατουράς στο στόμα της υποτακτικής είναι εξευτελιστικό, για πολλούς άλλους, δεν είναι καθόλου.
    Και στις δύο περιπτώσεις η πρακτική δεν έχει σχέση με τον ψυχολογικό σαδισμό.

    Το να την φωνάζεις πουτάνα, για κάποιους είναι ταπεινωτικό, για άλλους είναι τιμητικό μέσα στην σχέση Κυριαρχίας υποταγής, αποτελώντας μέρος ενός διαπροσωπικού κώδικα επικοινωνίας.
    Και στις δύο περιπτώσεις η πρακτική δεν έχει σχέση με τον ψυχολογικό σαδισμό.

    Ούτε πονάει κανένα από τα δύο.
    Τι δεν καταλαβαίνετε;
     
  10. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    .

    Πολύ ωραίο νήμα @Just_Me

    Ο ψυχολογικός σαδισμός είναι μακράν πιο ψυχοφθόρος και από τις πλέον ακραίες εντολές, οδηγίες, απαιτήσεις εκ του Κ μέλους.

    Μου πήρε καιρό αποστασιοποίησης για να συνειδητοποιήσω ότι δεν τον άντεχα, ότι ήταν αυτό που με έσπασε πέραν κάθε αντοχής μου. Κι ας είχα πολλές.

    Η μάταιη επιθυμία να το νικήσω όλο αυτό και να αποδειχτώ ικανή, δυνατή και κατάλληλη, ήταν μόνο ένας φαύλος κύκλος στρουθοκαμηλισμού, που οδηγούσε με μαθηματική ακρίβεια σε φθορά.
    Παρά τις ενοχές μου για αυτό που τότε αντιλαμβανόμουν ως προσωπική μου αδυναμία, το τελος ηταν μονόδρομος.
    Το σχοινί έπρεπε να κοπεί, εν ανάγκη να κοπεί και το χέρι μαζί του.

    Η φθορά και η μιζέρια δεν συμβαδίζουν με κάτι που θέλει να είναι λειτουργικό.
    Απαιτεί ειλικρινή και γενναία ματιά στο μέσα μας, για να συνειδητοποιήσουμε πως οι ευσεβείς μας πόθοι μπορούν να γίνουν καταστροφικοί εντέλει..
     
  11. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Εξαιρετική παρατήρηση!
    Όχι δεν την είχα "ονοματίσει" στο οπτικό μου πεδίο, σκεπτόμενη το ψυχολογικό σαδισμό.

    Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε αλλά δεν ήθελα να το οριοθετήσω διότι με ενδιαφέρουν απαντήσεις από όλες τις θέσεις του bdsm
    Σε οτιδήποτε γράφω περί bdsm υπάρχει η συναίνεση.
    Δεν θα το κρύψω με βάλατε σε παραγωγικές σκέψεις.  
    Από ότι έχω διαβάσει αλλά και βιώσει εκεί έξω, ο σαδομαζοχισμός εκφράζεται με πολλούς τρόπους.
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν συμφωνώ πως δεν πονάει κανένα από τα δύο, για κάποιο υ μέλος που βιώνει εξευτελιστικά/ταπεινωτικά είτε το κατούρημα είτε το να το αποκαλούν πουτάνα.

    Για κάποιο άλλο υ ναι μπορεί να είναι η υπέρτατη καύλα αλλά σίγουρα όχι για όλα.