Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογικός σαδισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 20 Αυγούστου 2023.

  1. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    ωραία, τώρα είναι to the point το παράδειγμα... η ερώτηση ποια είναι;
     
  2. Dapom

    Dapom Contributor

    Προφανως δεν δώσατε την δέουσα προσοχή  ...δεν υπήρχε ερώτηση...το παράδειγμα ήταν για να σας εξηγήσει μια πρόταση μου η οποία σας σόκαρε.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Εγώ *όντας* τέτοιου είδους σαδιστής έχω να δηλώσω τα εξής:

    1. Δεν υπάρχει συναίνεση στον ψυχολογικό σαδισμό. Δε θα ασχοληθώ με άτομο που του αρέσει να το ταπεινώνουν και να το βρίζουν, αν ασχοληθώ θα βρω κάτι που θα το τσούξει πραγματικά. Εφαρμόζεται σε άτομα για τα οποία δε δίνω δεκάρα και φυσικά εκεί δεν υπάρχει after care, σαδιστής είμαι, όχι ναυτοπρόσκοπος.
    2. Δεν τον στρέφω προς άτομα τα οποία για τα οποία τρέφω αισθήματα παρά μόνο ως τσίγκλημα και εκεί *πάντα* υπάρχει after care, το ψυχολογικό μπορεί να προκαλέσει πολύ χοντρή ζημιά και είναι σαν το σαπούνι μέσα στην κάλτσα, δεν αφήνει επιφανειακά σημάδια αλλά μπορεί να τσακίσει κόκαλα.
    3. Το (1) και το (2) ενδέχεται να μου γεννήσουν τύψεις, τρέφοντας και τον ψυχικό μου μαζοχισμό, ναι έχω και από αυτόν.
     
  4. stratos83

    stratos83 Regular Member

    Ο ψυχολογικός σαδισμός μπορεί να αποβεί επιβλαβής και να οδηγήσει σε ψυχολογικά προβλήματα, όπως άγχος, μετατραυματικό στρες και κρίσεις πανικού.

    Οι δυνητικές συνέπειες είναι πάνω από τις δυνάμεις ενός σαδιστή, και εφόσον εμφανιστούν απαιτείται συνδρομή επαγγελματία ψυχικής υγείας.

    Κατά τη γνώμη μου χρειάζεται να υπάρχει αρκετή σκέψη και επικοινωνία μεταξύ των εμπλεκομένων για τέτοιες πρακτικές που ξεφεύγουν από το καθαρά σωματικό πλαίσιο.

    Κάποιες συνέπειες μπορεί να είναι ανεπανόρθωτες. Οπότε πριν το after care μήπως θα πρέπει να αναρωτηθούμε τι γίνεται με το care;
     
  5. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Να προσθέσω και τη μεγέθυνση του αισθήματος της ντροπής.
     
  6. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Η ενσυναίσθηση δεν αποτελεί ψυχικό μαζοχισμό.
    Η αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας είναι μια χαρακτηριστική μορφή ψυχοπαθολογίας όπου το άτομο δεν αισθάνεται τύψεις.
    Κατά τ'άλλα, εκτιμώ ότι η @Just_Me αναφέρεται στον BDSMικό ψυχολογικό σαδισμό και όχι σε DSMικό.
     
  7. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Από τους προλαλήσαντες αναφέρθηκαν οι εκφάνσεις του ψυχολογικού σαδισμού.
    Στο Κ/υ δεν υπάρχει καμία ανάγκη για aftercare. Το ίδιο το πλαίσιο είναι υπεραρκετό.
    Γι αυτόν τον λόγο, δεν μπορώ να εντάξω το ψυχολογικό σαδισμό σε πλαίσιο s/m και προσωπικά δεν θα το επιχειρούσα ποτέ, διότι θα απαιτούνταν πράγματα που είναι εκτός ή ανεπαρκώς εντός του συγκεκριμένου πλαισίου.

    ΥΓ: ( υπάρχουν υ για τα οποία ακόμα και η σκέψη του aftercare είναι εντελώς ντεκαυλέ)
     
  8. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Τότε γενικά το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το aftercare μπορεί και για τους δύο να είναι από αδιάφορο ως τα πάντα όλα στο πώς βιώνουν την Κυριαρχία και την υποταγή.

    Αν αυτό είναι το θέμα συζήτησης και η αν υποθέσουμε ότι η σχέση καλά και στέρεα κρατεί μπορεί να είναι ζήτημα ούτε καν λεπτών αλλά δευτερολέπτων να αποκαταστήσει ο Κ το υ στα μάτια του υ, που έχει προσώρας τρωθεί η αυτοεικόνα του. Μια γκριμάτσα, μια λέξη, μια χειρονομία, κάτι τόσο μίνιμαλ μπορεί να αρκεί. Εννοείται πως ο Κ δεν έχει χτυπήσει φοβίες π.χ. του υ ή κάποια ειδικότερα θέματά του που το υ έχει πει ότι έχει.

    Έχει καμία σημασία αυτό;  

    Μια γνωστή μου από το χωριό που είχε τέτοια εμπειρία, προσμέτρησε τον λόγο αέρα κοπανιστού (φόβος κλπ) προς ουσία (απτή απόλαυση και ικανοποίηση από την ευχαρίστηση του Κ), βρήκε το κλάσμα να τείνει στο συν άπειρο, είπε στον Κ ότι δεν βλέπει για ποιο λόγο να ζει βυθισμένη στον φόβο κάθε ώρα και στιγμή της ζωής της και από κει και πέρα ακολούθησε τη διαδρομή που της χάραξε ο Κ προς την έξοδο από τη σχέση.
     
    Last edited: 20 Αυγούστου 2023
  9. ΜουσΑ

    ΜουσΑ Regular Member

    Αν δεν υπάρχει συναίνεση άπτεται του bdsm;
     
  10. Guiltless

    Guiltless Handle with care

    Για να είμαι σίγουρη ότι κατανοώ σωστά, λέτε ότι στρέφετε τον ψυχολογικό σαδισμό σας κυρίως σε άτομα για τα οποία δεν έχετε συναισθήματα, τα οποία δεν έχουν συναινέσει σε αυτό, και σε αυτήν την περίπτωση δεν παρέχετε οποιοδήποτε aftercare;
     
  11. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Ευχαριστώ πολύ  
    Ψυχοφθόρος μπορεί να είναι και για τους δύο, Κ/υ;
    Αυτό που περιγράφετε ήτανε μέσα σε ασύμμετρη σχέση;
     
  12. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Εδώ θέτεις μία παράμετρο, όπου είναι ολόκληρη κατηγορία από μόνη της και αξίζει δικό της νήμα.
    Εν τάχει θα πω πως, καταλήγω με τον καιρό στο συμπέρασμα ότι,λίγο πολύ όσοι καυλώνουν πραγματικά με το σαδομαζοχισμό, το κράμα τους έχει και από τα δύο σαδισμό - μαζοχισμό.

    Pure Sadism, καταλαβαίνω.
    Το συνειδητό είναι ελεγχόμενο στρέψιμο, αυτό το κατάφερες με τον καιρό κι εμπειρικά;