Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογικός σαδισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος Just_Me, στις 20 Αυγούστου 2023.

  1. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα η συμφωνία όπως και δεν με ενδιαφέρει το να μου λένε τι εννοώ ενώ εξηγώ τι εννοώ.
    Καλή συνέχεια να έχετε. 
     
  2. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Στο RACK σίγουρα όχι η δεύτερη περίπτωση για την πρώτη έχω τις επιφυλάξεις μου και κυρίως σε θεωρητικό επίπεδο.

    Θέτετε μία βασική συνιστώσα, ίσως και την μόνη, στο κομμάτι του χτισίματος της ασφάλειας. Θεωρώ πως δεν πάει κανείς από το 0 στο 100.

    Food for thought  
     
  3. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Εγώ σας ευχαριστώ για το θέμα που ανοίξατε  

    Και πριν κλείσω την παρουσία μου στο νήμα, πάνω στο σχόλιο
    σημειώστε ότι το μυαλό έχει απείρως μεγαλύτερη πλαστικότητα από το σώμα και μπορεί να διακρίνει επιλογές και να δημιουργήσει διεξόδους εκεί που αμέσως πιο πριν δεν υπήρχαν. Ως προς το θέμα σας αυτό μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα, το ένα είναι ότι οι διαδρομές της ψυχικής οδύνης που θα προκληθούν δεν είναι ούτε προδιαγεγραμμένες ούτε απαραίτητα προβλέψιμες και μπορεί μια ταπείνωση να έχει πολύ μεγαλύτερη από την αναμενόμενη επίπτωση ή και πολύ μικρότερη. Το άλλο είναι ότι αν το μυαλό του υ τού δώσει την διέξοδο ή αν του επιτρέψει να διακρίνει πράγματα που πριν δεν διέκρινε και δεν είναι για καλό του ή του μειώνουν την λειτουργικότητα, τότε το υ την κάνει.
     
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    εξαιρετική επισήμανση!

    δεν είναι όμως σαφές, αν η πλαστικότητα του μυαλού στην οποία αναφέρεσαι είναι αυθύπαρκτη ή καθοδηγούμενη από τ@ Κ... θα είχε ένα ενδιαφέρον να διερευνήσουμε και τις δύο περιπτώσεις  
     
  5. Dapom

    Dapom Contributor

    Αυτό σας το μήνυμα μου προξένησε κάποια ερωτήματα και θα ήθελα να ακούσω την εξήγησή σας.

    Τι εννοείται με το "δεν ειναι παρα παιχνίδι";
    Τι γίνεται κατα τη γνώμη σας εκτός σχέσης;
     
  6. Just_Me

    Just_Me Contributor

     

    Για άλλη μια φορά η τοποθέτησή σας είναι to the point. 

    Μέσα από τη δική μου εμπειρία αυτό που έχω δει είναι, πως όταν κάτι επαναλαμβάνεται, λόγω της αλγολαγνείας μου, αν στην αρχή μου προκαλεί δυσανασχέτηση με τον καιρό το φέρνω στα ψυχικά μέτρα μου.
    Και με την περιγραφή που δώσατε κατάλαβα τον τρόπο που το κάνω!

    Αυτό όμως δεν αναιρεί πως υπάρχουν υποτακτικά πλάσματα που δεν γουστάρουν/ καυλώνουν με το άλγος είτε σε μικρή είτε σε μεγάλη κλίμακα.
    Δεν είναι καθολικό πως όλοι αρέσκονται σε όλα και οι αγκυλώσεις μας μπορεί και να καμφθούν από τον Κυρίαρχο που θα κουμπώσει με εμάς, μπορεί και όχι.
     
  7. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Θα επιχειρήσω να τοποθετηθώ στη σκέψη που έκανες @sapfw .
    Το να είναι αυθύπαρκτη φρονώ πως είτε χρειάζεται την ανάλογη εμπειρία εντός συναισθηματικής πίεσης, η οποία δεν υπάρχει απαραίτητα στο άτομο μόνο από τα βιώματα του στις ασύμμετρες σχέσεις αλλά και στο τρόπο ζωής του κι ακόμη και στο τρόπο ανατροφής του. Είτε στην εμπιστοσύνη του αφηματος την ώρα που διαδραματίζεται η εκάστοτε ταπεινωτική/εξευτελιστική κατάσταση. Και τέλος θα μπορούσαν να συνυπάρχουν τα δύο παραπάνω.

    Η καθοδήγηση από έναν/μία Κ στην μία περίπτωση που σκέφτομαι, θα ήτανε ύστερα από μεγάλη αν όχι τεράστια τριβή των ατόμων μεταξύ τους. Και στη δεύτερη αν κατείχε επίσης πολύ μεγάλη εμπειρία επί του θέματος, σε αυτήν την περίπτωση κρατάω επιφυλάξεις, διότι ο ψυχισμός είναι μοναδικός στον καθένα μας.
     
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η αλήθεια είναι ότι η διατύπωσή μου θα μπορούσε να είναι καλύτερη, οπότε επαναδιατυπώνω: "Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης η οποία περιλαμβάνει S/m παιχνίδι, ο λεκτικός εξευτελισμός/ταπείνωση -εφόσον γίνεται για την καύλα του πράγματος- είναι παιχνίδι, με τον ίδιο τρόπο που άλλες S/m πρακτικές είναι παιχνίδια"

    Στα δικά μου μάτια, ακόμα και σε μια M/D/s σχέση, αν ο λεκτικός εξευτελισμός και η ταπείνωση δεν είναι παιχνίδι, είναι καμπανάκι για "μακρυά και αλάργα" από δαύτον, είτε αυτός είναι το $M/D που το κάνει, είτε αυτό είναι το $υ/σ που το προκαλεί.

    Καλύτερα έτσι;
     
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Γράφω βιωματικά σχεδόν πάντα.
    Εν προκειμένω, ψυχοφθόρος ήταν για μένα.

    Σε ασσύμετρη, ναι.
     
  10. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Τι σημαίνει το S μπροστά από τα γράμματα;
     
  11. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Αν μου επιτρέπετε θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις κι αν θέλετε φυσικά απαντάτε.
    Μου προξένησε απορία πως μέσα σε μία ασύμμετρη σχέση έπρεπε να νικήσετε αυτό που βιώνατε δηλαδή το ψυχολογικό σαδισμό.

    Όπως το βλέπω εγώ είναι μία κατάσταση που εισάγει ο/η Κ και το υ πλέει μέσα σε αυτήν υπό τις οδηγίες του.

    Θα θέλατε να δώσετε περισσότερες πληροφορίες πάνω σε αυτό; Δηλαδή το κάλεσμα στο να νικήσετε αυτήν την κατάσταση.

    Οι ενοχές αυτές που αισθανόσασταν τις επικοινωνούσατε;
     
  12. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Variable