Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

αυτογυναικοφιλία ( ; )

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φετιχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος фетишoмазох, στις 20 Ιουνίου 2019.

  1. фетишoмазох

    фетишoмазох Regular Member

    Είμαι γύρω στα 23 ετών και για ένα διάστημα τουλάχιστον μίας δεκαετίας (δηλαδή σχεδόν από την αρχή της εφηβείας μου) έχω πολλαπλές και επανειλημμένες σκέψεις και φαντασιώσεις που περιλαμβάνουν εμένα ως γυναίκα. Με διαφόρων ειδών, ρούχα, ενδύματα και αμφίεση ή ενίοτε και χωρίς. Μερικές φορές μπορεί να μη δίνω καν βάσει σε αυτό το στοιχείο και απλώς με σκέφτομαι ως γυναίκα. Το πώς θα ήταν να ήμουν, να είχα γεννηθεί γυναίκα κλπ.

    Ως προς τον ρουχισμό που έχω για συνοδεία, σε όλο αυτό το διάστημα με έχω φαντασιωθεί ως γυναίκα με διαφόρων ειδών πράγματα : βερμούδες τζιν (συνήθως ως έφηβο κορίτσι), φούστες (κυρίως ''δικηγορίστικου'' τύπου, με ύψος λίγο πάνω από το γόνατο), φορέματα (συνήθως απλά και μοντέρνα, ύψος λίγο πάνω από το γόνατο), ''χαριτωμένες'' καλοκαιρινές πιτζάμες (τύπου βερμούδα), σορτσάκια, παντελόνια, παπούτσια με κάλτσες (συνήθως πάει συνοδευτικά με άλλα πράγματα), ημίγυμνη (εσώρουχα, μαγιό κλπ), γυμνή, κλπ κλπ....

    Ως προς την απώτερη καταγωγή όλου αυτού..είναι κάπως πολύπλοκο..και δε θέλω να το αναπτύξω πολύ τώρα...Εν ολίγοις κατά την παιδική ηλικία είχα μία έντονη εμμονή σχετικά με τα εκτεθημένα πόδια, με σορτσάκια βερμούδες κλπ καθώς και διάφορους συνειρμούς σχετικά με τον ρουχισμό, μία ιδεοληψία που κορυφώθηκε κατά την προεφηβεία και αποτέλεσε τη βάση να αναπτύξω ένα ιδιόρρυθμο πράγμα μεταξύ φετιχισμού και μαζοχισμού. Κάπου εκεί σε αυτό το πλαίσιο άρχισαν και οι έντονες σκέψεις όπου ήμουν γυναίκα (αν και κατά τη διάρκεια όπου πήγαινα δημοτικό ακόμη είχα κάποιες ''αόριστες σκέψεις'' μερικές στιγμές ότι ήμουν κορίτσι..)

    Αυτή η κατάσταση, οι φαντασιώσεις και η επιθυμία και η ευχή να ήμουν γυναίκα, είναι αυτό που αποκαλούν κάποιοι αυτογυναικοφιλία;; Είναι περιγραφικός αυτός ο όρος νομίζεται;; Γνωρίζω ότι εγώ είμαι ο πλέον κατάλληλος να απαντήσω σε αυτό αλλά αν θέλετε κάντε μία εκτίμηση, πέστε μία γνώμη...
     
  2. katerina

    katerina Regular Member

    Εισαι ενας ανδρας straight οπως δηλωνεις, που σου αρεσει να ντυνεσαι γυναικα ?
    Εαν ναι, καπου εκει εξω υπαρχουν γυναικες που τους αρεσει να πηγαινουν με ανδρες που θελουν να ντυνονται γυναικες.
    Απο αυτα που αναφερεις παραπανω , δεν βρισκω τιποτα μαζοχιστικο.
    Γιατι σε απασχολει ο τιτλος?
     
  3. фетишoмазох

    фетишoмазох Regular Member

    Όχι δεν μου αρέσει να ντυνομαι γυναίκα. Δεν έχω σχέση με τραβεστιασμο όπως και με τρανσεξουαλισμο. Απλά με φαντασιωνομαι ως κανονική γυναίκα. Αυτό.
     
  4. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

  5. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Αυτό επηρεάζει κάπως τη ζωή σου σε απτό επίπεδο ή είναι η απλή περιέργεια του πως θα ήταν να ήσουν γυναίκα; Πώς θα ένοιωθες κτλ;
     
  6. Γεια σου μικρούλη ταξιδιώτη. Σου έχω κάποια ερωτήματα φιλικά. Τέτοια όχι που από τις απαντήσεις μας θα βγάλεις νόημα καθώς έχεις απόλυτο δίκιο "μόνο εσύ γνωρίζεις" αλλά σίγουρα όλη αυτή η κοινωνία των σκέψεών σου θα δουλέψουν στο υποσεινήδητό σου και θα σε βοηθήσουν.... Ξέρει αυτό το υποσυνείδητο να κάνει καλά τη δουλειά του χωρίς να μας ρωτάει  

    Έγραψες:
    Κάθε πότε φαντασιώνεσαι τον εαυτό σου ως γυναίκα;
    Υπό ποιες συνθήκες συμβαίνει αυτό;...πχ όταν είσαι σε κατάσταση ηρεμίας; κάψας; στο δρόμο κοιτάζοντας τις γυναίκες;...ή τι άλλο;
    Θα ήταν πολύ χρήσιμο και για εμάς αλλά κυρίως για εσένα να εκφράσεις αν είχες βιώσει κάποιου είδους κακοποίηση (όχι λεπτομέρειες) πχ. λεκτική κακοποίηση από γονιό, ταπείνωση ή χλευασμό ή εξευτελισμό ή ξυλοδαρμό πχ προκειμένου να είσαι το υπάκουο παιδάκι, αν γενικότερα η συμπεριφορά κάποιου γονέα σου ήταν τέτοια που συνειδητοποίησες που άρμοζε περισσότερο σε κορίτσι και όχι στην αρσενική σου εικόνα ή αν σου απαγόρευαν και δεν αποδέχονταν τα θέλω και τις σκέψεις σου...
    Μπορείς να θυμηθείς από μικρή ηλικία αν ήσουν αντιδραστικό παιδί και ήθελες να μαθαίνεις τη ζωή μέσα από τα μάτια σου και όχι να σου λένε τι να κάνεις;
    Όταν φέρνεις τις εικόνες της θηλυκής σου εικόνας, αυτή συνοδεύεται και από σεξουαλικές φαντασιώσεις;

      Αυτές είναι κάποιες λίγες ερωτήσεις καλό μου που έχω να σου κάνω. Όσο περισσότερο ψάξεις μέσα στο μυαλουδάκι και την μνήμη σου τόσο καλύτερο θα κάνεις σε σένα, θα το δεις  . Φιλικά, Λίλλη.
     
  7. Σας ευχαριστώ για το βήμα Κύριε.
     
  8. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Με την παραπάνω φράση σου τα είπες όλα. Πόσο μάλλον απ' τη στιγμή που αμφιβάλλω αν κάποιος, από όσους σου γράψουμε ( ή γράψαμε ήδη ) θα είχε μια κάποια επιστημονική κατάρτιση επί του θέματος ( που σε κάθε περίπτωση και ξανά κατ' εμέ, θα ήταν να πάρει κάποιος με τα "μανταλάκια". Αφού τα θέματα - ας τα πω αδοκίμως, ψυχολογικά - που θα είχαν να κάνουν με το φύλο, συνεχίζουν να είναι αρκετά ευμετάβλητα ) . Πριν αρκετά χρόνια είχε πέσει το μάτι μου σε κάποιον ορισμό της αυτογυναικοφιλίας, ο οποίος ήταν εκείνος της σεξουαλικής διέγερσης που προκαλούσε σ' έναν άνδρα η εικόνα του ως γυναίκα ( τουτέστιν, σίγουρα επιφανειακά και που δεν ακουμπούσε σε καμία περίπτωση το πεδίο των φαντασιώσεων ). Όπως - με το φτωχό μου και τότε μυαλό - είχα καταλάβει, μάλλον θα ήταν μια απ' τις πολλές συνισταμένες του τραβεστιτισμού. Χθες κατόπιν αναγνώσεως αυτού του νήματος σου, ψαχούλεψα στο ιντερνέτι και βρήκα κάποιον άλλο ορισμό, πιο "περιοριστικό" από κείνον που είχα διαβάσει πριν χρόνια. Σε κάθε περίπτωση, την απάντηση στο ερώτημα σου μάλλον την έδωσες ήδη μόνος σου. Θα ήθελες κάποια γνώμη? Παρενδυτικός λες ότι δεν είσαι, διεμφυλικός μάλλον δεν είσαι, αλλαγή φύλου δεν θέλεις να κάνεις ( τίποτε απ' τα προαναφερόμενα θα ήταν επιλήψιμο ). Είσαι ο fetihomazoh και είσαι καλά ( προσπάθεια άκυρου χιούμορ, με ούτε ίχνος ειρωνείας ). Εγώ πάντως θεωρώ, ότι τα δεδομένα που έδωσες στο εισαγωγικό post ήταν πάρα πολύ λίγα, για να εξάγει κάποιος ένα μίνιμουμ "ασφαλούς" συμπεράσματος/ιδέας. Να είσαι καλά και καλή συνέχεια στο νήμα σου, από καρδιάς.
     
    Last edited: 20 Ιουνίου 2019
  9. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Αυτό που σε απασχολεί είναι πως ορίζεται αυτό που σου συμβαίνει; Δηλαδή, εν δυνάμει, σε απασχολεί το αν απ' τη στιγμή που ορίζεται, εφ' όσον υπάγεται σε ορισμένη κατηγορία, ισχυροποιεί την αίσθηση ότι δεν ανήκεις σε κάποια μοναδιαία εξαίρεση, αλλά είναι κάτι που έχουν νιώσει/βιώσει κι άλλοι άνθρωποι, άρα και δυνητικά θα μπορούσες να βρεις ένα κοινό έδαφος με ανθρώπους ικανούς να σε κατανοήσουν; Θέλεις να ανοιχτείς και να το βγάλεις από μέσα σου, πέρα απ' τα στενά όρια ενός φόρουμ;

    Κι έχω μια απορία, ορμώμενος απ' το ακριβώς από πάνω ποστ: διεγείρεσαι όταν σκέφτεσαι τον εαυτό σου ως γυναίκα, ή είναι περισσότερο ως αίσθηση φύσης sui generis;


    Και θα μου επιτρέψεις ένα σχόλιο, χωρίς καμιά διάθεση να σε προπηλακίσω, ή να αμφισβητήσω την άποψη που εκφράζεις ως ότι εσύ ξέρεις: πολλές φορές όταν κάτι μας απασχολεί πάρα πολύ έντονα, όταν μας κατακλύζει, ψάχνουμε διακαώς κάτι να περιγράψει αυτό που βιώνουμε κι ερχόμαστε αντιμέτωποι με πολλές πηγές που κάποιες φορές δίνουν διεξόδους που μοιάζουν αληθινές και πείθουμε τον εαυτό μας ότι ναι όντως αυτό περιγράφει την κατάσταση μας. Και αυτό ενώ δεν έχει γίνει εντονότερο με την έλευση του ίντερνετ, έχει γίνει ευκολότερο, αλλά και πιο επικίνδυνο, μέσα σε ένα τεράστιο ωκεανό όπου κάποιες φορές η ήρα απ' το σιτάρι ξεχωρίζουν πάρα πολύ δύσκολα.

    Υπό προϋποθέσεις, το να ονομάσεις κάτι το αποδαιμονοποιεί και το προσωποποιεί, αλλά υπάρχει πάντα ο φόβος ότι κάθετί έχει τις προεκτάσεις του, που ενδεχομένως να υπερβαίνουν αυτό που θα θέλαμε για τον εαυτό μας και μας εξαναγκάζει να αποδεχτούμε και μια άλλη κατάσταση που μπορεί να μη μας εκφράζει, αλλά την προτιμούμε απ' το να βρεθούμε για άλλη μια φορά απέναντι στον άγνωστο χι.
     
  10. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Μεταξύ μας απ' ό,τι κατάλαβα απ' το γραφτό σου, δεν βλέπω νάχεις κάποια ανάγκη για απάντηση, πέραν μιας κάποιας περιέργειας, έτσι στα κουτουρού και στο "κουβέντα να γίνεται"...
    Και δεν κάνεις την "γάτα" για να φοβάσαι την όποια περιέργειά σου...
    Μια χαρά παιδίς μού φαίνεσαι και νογάς και κάμποσα παραπάνω για σένα...
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    αυτό που περιγράφετε (και που περιγράφει ο τίτλος), έχει σχέση με το περιφραστικό: παρορμούμαι να ταυτίζομαι με το αντικείμενο του πόθου μου;
     
  12. Αντιλαμβάνομαι ένα αξές από τα γκρικ χ-άιλαντς